Jump to content

Jak się mniej męczyć przy bieganiu?

Kokosowski47

Recommended Posts

Kokosowski47
Posted

Mam 12 lat i mieszkam na Islandii. Tutaj w wiosnę zawsze trzeba biegać na wf. Zawsze biegamy na dworze około 2 km. Zawsze staram się być jednym z pierwszych którzy przybiegają na metę ale zawsze się męczę i zatrzymuję się żeby odpocząć. Ale co zrobić żeby się nie męczyć i być na mecie jako jeden z pierwszych?

Posted

jakiś plan treningowy na kondycje

polecam plan puma

Posted

Właściwie swoją przygodę z bieganiem zaczęłam dopiero dwa miesiące temu i jestem początkująca, ale wedle zasady "nie znam się to się wypowiem" z moich obserwacji wynika, że duże znaczenie ma prawidłowy oddech. Musi być on głęboki i spokojny, a nie szybki i krótki. Poza tym wydaje mi się, że musisz zacząć regularnie biegać, coby do tego się przyzwyczaić. Praktyka czyni mistrza, także no. : )

Bardzo polecam ten plan treningowy:

http://bieganie.natemat.pl/5617,jak-zac ... o-biegacza

• 2 months later...
Posted

cześc,

ja biegam od dłuższego już czas

jak zaczynałam biegać to sporo na ten temat poczytałam i wiele róznych fajnym systemów treningowych można znaleźć.

Aby się nie męczyć na początku warto stosować interwały w biegu. Przeplatać bieg z marszem, po pewnym czasie zwiększać długość biegu zostawiając ciągle przerwy na chód

• 1 month later...
Posted

A ja polecam, gdy chcę się biegać ze 2 razy w tygodniu wyskoczyć na basen ;)

• 3 weeks later...
różowy pajacyk
Posted

Bardzo ważny jest prawidłowy oddech. Pełny oddech, wdychasz nosem, wypuszczasz ustami. Dodatkowo nie polecam z nikim rozmawiać podczas biegu, co raczej powinieneś wiedzieć. Nie należy godzinę przed biegiem czegokolwiek jeść. Z pełnym żołądkiem źle się biega, można też dostać kolki i będzie Ci po prostu ciężko. Bardzo ważna jest prawidłowa praca rąk, aby w łokciu był zachowany kąt prosty. Poza tym nie zapominaj o napiętych mięśniach brzucha. I najważniejsze to prawidłowe obuwie. Koniecznie sportowe, nie byle jakie, z miękką, wygodną podeszwą. Wiele razy widziałam w swojej szkole osoby, które są mało doświadczone w sporcie i potrafiły przyjść na zajęcia z w-fu w trampkach, czy jakiś byle jak sznurowanych laczkach, nie daj Boże w balerinach. W takim obuwiu nie ma, co się w ogóle zabierać do biegania. Nie dość, że człowiek się cholernie zmęczy to i nogi wysiądą. Poza tym dobrze jest też biegać w jakimś ciekawym miejscu. Jeśli bieganie sprawia Ci dużo wysiłku i trudu to zawsze ta uwaga do czegoś ciekawego odciągnie troszkę zmęczenie od Twojego umysłu. A i jakaś muzyczka na słuchawka to już w ogóle bardzo dobry pomysł. Nie biegaj też po trawie, czy miękkiej powierzchni, bo się szybko zmęczysz. Poza tym staraj się zawsze rozłożyć siły na cały dystans. Nikt nie zna lepiej Twojego organizmu od Ciebie samego, dlatego musisz wiedzieć na co Cię stać. Pamiętaj, że szybki start i przodowanie na kilku pierwszych metrach wcale nie daje gwarancji wygranej. Lepiej zostać z tyłu, dorównywać reszcie i kontrolować sytuację niźli wysuwać się na przód. Dobrze zostawić sobie siły na ostatnie metry, by jeszcze docisnąć i polecieć sprintem do mety ; ) Broń Boże też nie odwracaj się do tyłu i nie zerkaj na przeciwników. To dodaje tylko niepotrzebnego stresu i człowiek wpada w panikę. Skup się na sobie. Jak to mówią, ostatni będą pierwszymi! Powodzenia!

Posted
Pełny oddech, wdychasz nosem, wypuszczasz ustami

I po 50 metrach zdycha się. G prawda, banał wymyślony przez jakiegoś naukowca z brukowca/znafcę tematu.

Wdech i wydech pełną gębą. Widział kto kiedy murzyna na maratonie wdychającego powietrze nosem a wypuszczającego ustami? Ja nie. I na olimpiadzie tego też nie zobaczycie. I dla obalenia tego mitu zadam proste pytania.

Co jest większe otwór gębowy, czy dwie dziurki w nosie? Co zapewni lepsze dotlenienie płuc, 2 małe otworki czy jeden duży? Lepiej się biegnie z dotlenionymi płucami, czy z niedotlenionymi?

Wdech nosem i wydech ustami to się robi idąc zimą na spacer, by ciepłe powietrze wpływało do płuc...

I tak jestem znawcą tematu, przebiegłem półmaraton dychając całą gębą.

Posted
I po 50 metrach zdycha się. G prawda, banał wymyślony przez jakiegoś naukowca z brukowca/znafcę tematu.

Ja tak oddycham i bardzo dobrze mi się tak oddycha i biega zarazem. Od zawsze tak robię i mam na koncie jakieś osiągnięcia w tej dyscyplinie (nie wielkie ale najgorzej nie było). Bardzo nie lubię oddychania buzią bo nie dość, że szybciej się męczę to jeszcze potem wypluwam płuca a gardło mam zjechane jakbym się darła całą noc.

Kwestia oddechu to raczej indywidualne zgranie i dogranie tego tematu.

U mnie jest tak: krótkie dystanse to faktycznie jak muszę biec szybko bo to jednak krótki dystans i wypracowanie pozycji musi pójść szybko to poświecę płuca i oddycham buzią bo wtedy zależy mi na szybkim dotarciu do mety. Natomiast przy długich dystansach (czyli dla mnie tych lepszych) kiedy biegnie się w miarę wolnym tempem by rozkładać siły to wtedy już oddycham swoim sposobem czyli wdychanie nosem a wypuszczanie powietrza buzią.

Najważniejsze to ćwiczyć - dzięki temu poznasz swój organizm no i zwiększysz swoje możliwości, będziesz się mniej męczył.

ekranyakustyczne
Posted

Zgadzam się, że bardzo ważny jest prawidłowy oddech - bez nauki tego nie da rady za długo pobiegać

różowy pajacyk
Posted
I tak jestem znawcą tematu, przebiegłem półmaraton dychając całą gębą.

To piąteczka, bo ja za to przez dobre trzy lata trenowałam lekkąatletykę, więc wydaję mi się, że na ten temat też mogę dużo powiedzieć. Trenowałam 6 dni w tygodniu po cztery godziny dziennie i jakoś nigdy nie zdarzyło mi się zdychać po 50 metrach, oddychając takim cyklem jaki przedstawiłam.

Posted

No cóż, nie wspomniałem o 7 latach na rugby, pierwsza, potem druga linia młyna, ciągła walka z wielkimi gościami i zasuwanie przez całe boisko, bo kumpel potrzebuje wsparcia... I tak mi to trener wytłumaczył, czemu mamy nie bawić się na meczach w jakieś dziwne dychanie nosem. Bo to ma małe dziurki :roll:

Posted

Musisz ćwiczyć systematycznie, i odżywiać się zdrowo. Inaczej nie wyrobisz :)

• 1 month later...
thompsonpepesz
Posted

Dużo daje jak biegasz słuchając muzyki. Bez niej myślę, tylko o tym jak się szybko męczę ;p

Posted
Dużo daje jak biegasz słuchając muzyki. Bez niej myślę, tylko o tym jak się szybko męczę ;p

Haha, o tym samym pomyślałam, czytając ten temat ;)

Z tym że nie jest to sposób na opóźnienie zmęczenia, ale na lepsze wyniki. Zawsze, gdy ściągnę słuchawki, do mojej świadomości dopiero zaczyna docierać, jak bardzo jestem wyczerpana, i padam jak nieżywa.

• 1 month later...
Posted

przeczytaj książkę "urodzeni biegacze" XD

• 4 months later...
Posted

Mój przepis na to by nie męczyć się podczas biegania na dłuższe dystanse to przede wszystkim:

1. Wygodne i dobrze dopasowane obuwie,

2. Dobra muzyka na mp3,

3. Regularny, spokojny wdech nosem i wydech ustami (na początku ciężko opanować, ale naprawdę pomaga i odkąd opanowałam oddech to zdecydowanie lepiej mi się biega i się nie męczę),

4. Całkowite wyłączenie się - reset, uwolnienie od myśli od problemów, obowiązków, itp.

I nawet się nie obrócisz, a już będziesz miała trasę przebiegniętą ;)

• 1 month later...
Posted

Trening, trening i jeszcze raz trening. Zacznij biegać spokojnym tempem, np. 15 min, 2-3 razy w tygodniu. Stopniowo zwiększaj czas trwania biegu. W ten sposób przyzwyczaisz organizm stopniowo do wysiłku. Za jakiś czas możesz próbować zwiększyć tempo... Poczytaj o treningu biegowym, wiele już na ten temat napisano. Jeśli lubisz biegać, będziesz to robić. Jeśli nie sprawia Ci to przyjemności, to lepiej znaleźć dla siebie inną formę ruchu ;)

• 2 months later...
Posted

Jeśli Ci zależy na dobrych wynikach to musisz pobiegać trochę samemu, poza szkołą :) Ale nie przesadzaj z tym, bo jesteś w bardzo młodym wieku.

• 2 months later...
Posted

No niestety bez odpowiedniego treningu nie da się osiągnąć dobrych rezultatów - tzn poprzez trening człowiek męczy się coraz mniej na konkretnym dystansie.