Jump to content

Unia Europejska - alternatywne koncepcje


UPRany

Recommended Posts

Posted

No właśnie, jak w tytule. Co sądzicie o i czy w ogóle znacie alternatywne koncepcje Unii Europejskiej i w ogóle jednoczena się państw. Przypuszczam, że większość z was nie słyszała o nazwiskach takich jak Petecki, Mises czy Bastiat. Co łączy te postacie? Wszyscy to zwoelnnicy państwa (a więc i zbioru państw) opartego na wolności. Mises wprost pisał o tym, że nie można łączyć tak różnych gospodarek i kultur we wspólne państwo o wspólnym prawie (o wspólnej walucie mu się nie śniło). Bastiat pisał o potrzebie wolnego handlu i sprzeciwie wobec legalnej grabieży. Petecki natomiast, czyli współczesny nam filozof, pisze o wolnościowym zjednoczeniu Europy oraz o tym, że suwerenność jest podstawą wolności. Kiedyś pisał o tym także, choć średnio udolnie, Krzysztof Sobolewski.

Co sądzicie o koncepcji Europy opartej na suwerenności państw, sprzeciwu dla biurokracji unijnej i wspólnej waluty?

-- Dodano 19 Maj 2013, 12:31: --

No tak, nie podałem linków do artykułów i nie ma się do czego odnieść.

"Europa zjednoczona w wolności" - http://ekaton.tv/?p=98

Oraz dwa dotyczące prawa i państwa bezpośrednio

"Prawo" - http://mises.pl/wp-content/uploads/2007 ... -prawo.pdf

"Państwo" (po angielsku) - http://www.econlib.org/library/Bastiat/basEss5.html

Linku do wspomnianego artykułu Misesa nie znalazłem.

Link to comment
Cuchulainn
Posted

Zacznijmy od tego, że są to jedynie alternatywne koncepcje i takimi pozostaną zawsze, tkwiące w umysłach ich twórców i na papierze na który przelali swoje myśli. Dlaczego ? Ponieważ nie znajduje nikogo, oprócz garstki wierzących w sprawę libertarian, komu mogłoby zależeć na wprowadzeniu tego w życie. Wielcy przemysłowcy ( oraz politycy i biurokraci jedzący z ich rąk ) jakimś dziwnym trafem wcale nie garną się do wprowadzenia w życie idei całkowicie wolnego rynku. Dlaczego ? Dlatego, że wolny rynek jest jedynie stanem przejściowym, a ewoluuje on nieuchronnie w kierunku tego zabawnego miksu jaki mamy teraz. Spójrzcie na USA ojczyznę wolności także i gospodarczej, w której biurokracja rozwinęła się w znacznym stopniu. Spójrzcie na XIX wieczną Europę z której nie zostało już nic. Wszystko to dowodzi, że wielcy przemysłowcy sami dążyli do nowego systemu, miksu socjalno-liberalnego.

Link to comment
Posted

Dla mnie nierealną alternatywą z punktu widzenia realiów jest likwidacja Unii i stworzenie czegoś na wzór luźnej organizacji, której statuty nie stoją wyżej niż konstytucje danego państwa. Poza tym dążenie do bliższego scalania państw UE to według mnie głupota, choć każdy ma swoje zdanie. Sam rozwój gospodarki hamowany jest przez monopole.

Link to comment
Guest Anonymous
Posted

Wspólna gospodarka rozwijała się już przed Unią Europejską, traktaty rzymskie z 57 roku wprowadziły EWG i EURATOM, wcześniej w 51 Europejska Wspólnota Węgla i Stali, ludzie dążyli do większej integracji dawno przed traktatem z Maastricht, na szczęście zaczęli się chyba domyślać w końcu absurdu tych działań... Obecnie Unia wspiera jedynie mocne gospodarki, jednocześnie ograniczając słabsze, a w założeniu miało być na odwrót. Przykładowo ograniczenie produkcji mleka na osobę - ten kto wymyślił te limity to chory umysł, Polska która mogłaby zarobić na eksporcie musi wylewać nadmiar, a jeśli zabraknie to kupować od sąsiadów, czyli innych krajów Unii - bogate kraje z większym limitem (np. Niemcy) zarabiają na tych biedniejszych jak my. Cóż zrobić, lepiej niech to wszystko w końcu pieprznie...

Co sądzicie o koncepcji Europy opartej na suwerenności państw, sprzeciwu dla biurokracji unijnej i wspólnej waluty?

Czyli powrót do Europy sprzed wszelkich unii, jak dla mnie tak powinno być i tyle. Nie wiem jakim cudem prawo UE ma stać ponad naszym, jakim cudem mogą nam narzucać jakiekolwiek limity...

Link to comment
Posted

Wszystkie koncepcje pozostaną już tylko (niestety!) hipotecznymi mrzonkami. Daliśmy się złapać w sieć na własnym podwórku i się z niej nie wygrzebiemy. Dziś jesteś Europejczykiem a nie Polakiem. Sad.

Link to comment
Strangelove
Posted

Co jest złego w byciu Europejczykiem? Zresztą nie musi się to wcale wykluczać. Jakoś nie szczególnie martwi mnie zamiana ue w "państwo", bo ani true państwem nigdy nie będzie, ani nie zmieni mojego życia to że zamiast polskiego będzie padał unijny śnieg.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Adam3344
   Tak miały zdrady miejsce... Ona jest w trakcie rozowdu i zdradzała męża.. przez pół roku było ok a pozniej zmienila haslo w telefonie i widzialem jak z kims pisze i wysylaja sobie zdjecia i przylapalem ją jak robila sobie dobrze do jego zdjęć.. A pozniej oznajmila mi, ze wyjezdza sama na targi do Krakowa na weekend i zaraz sie z nią rozstalem... i Wiem, ze od tamtej pory nie była na targach bo juz nie musiala sie kryć... Bedac wtedy na feriach wykupilem jej masaz gdzie masazysta nie masowal jej tylko pleców a wszystkie inne czesci ciala az skonczylo sie seksem, ale nie robilem tam wojny bo były jej dzieci... Nie mówiłem jej tego tam gdyż nie chcialem kłótni przy dzieciach bo chcialem aby miały udane ferie.. po powrocie byla wulgarna w moim kierunku i to bylo wszystko widać... i odszedłem.. Stwierdzila, ze ja zostawilem i skrzywdziłem.. uważam, ze chciala zagrac na moich emocjach gdyz nie potrafi sie przyznać do bledu.
  • Kerosine
   Dla niektórych [co by nie szukać daleko, m. in. mojej matki, ale także ogólnie wielu osób, które z różnych powodów nie pozostają z nikim w relacjach romantycznych] właśnie jest to święto przyjaźni i miłości innej niż ta zmysłowa  Postąpiłeś bardzo dobrze, ale być może sposób, w jaki zakomunikowałeś swoje uczucia pozostawił co nieco do życzenia bądź zwyczajnie na skutek różnych przypadkowych i pozostających poza możliwością Twojego wpływu okoliczności poruszył nie tę strunę, którą powinien. Być może też po prostu nie wiesz wszystkiego. Swoją drogą myślę, że przydałby nam się trochę większy background na temat Twojego związku zamiast dość oszczędnego mimo wszystko opisu paru sytuacji.
  • nunca
   @Gloria jak się odsunęła wystarczająco to zaproponowałem jej naprawę relacji bo mi za bardzo zależało żeby jej nie stracić i żeby było tak jak wcześniej
  • Kerosine
   Po prostu "mała-wielka" zemsta z jej strony  Alternatywnie / dodatkowo może ona zwyczajnie Twoich ubrań już nie posiadać [bo np. zdążyła je wyrzucić]. Nawiasem mówiąc, czy jesteś absolutnie pewien, że zdrada / zdrady z jej strony miały miejsce? Moim zdaniem powinieneś, w tej kwestii nie powinno być nigdy żadnych niedopowiedzeń.
  • Martusiaaaaaa92
   Klaus S. to jakiś nowy Emmanuel Goldstein? Soros się już znudził?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   14
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  8 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  33 posts
  yiliyane
  yiliyane
  27 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  452 posts
  yiliyane
  yiliyane
  378 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up