Jump to content

Jakiego wyboru dokonać po szkole


Quike

Recommended Posts

Posted

A więc tak,

mam 17 lat, chodzę do technikum w 70-tysięcznym mieście, profil to technik budownictwa.

Wiem że jeszcze mam dużo czasu na podjęcie takich decyzji i że jeszcze się może dużo zmienić, ale od dłuższego czasu zastanawiam się co zrobię, gdy już skończę szkołę. Jest kilka opcji i chciałbym się was poradzić.

-Mógłbym iść na studia dzienne do większego miasta, stolicy mojego województwa ( około 100 km od domu) jeśli się w ogóle dostane...

-Następna opcja to są studia zaoczne i między czasie bym pracował ( myślę że po skończeniu szkoły o profilu budownictwa z pracą by nie było problemu) Ta opcja mi się najbardziej podoba, tylko nie wiem czy na zaoczne się jest trudniej/łatwiej dostać i w ogóle czym się różnią od dziennych.

-Trzecia opcja to nie iść na studia, tylko wyjechać za granicę na dłużej i znaleźć sobie pracę, chociaż wolał bym zostać w Polsce, mimo że jest jak jest.

Podsumowując najbardziej by mi odpowiadała ta druga opcja, a wy jak mi doradzicie i dlaczego?

Link to comment
Posted
Następna opcja to są studia zaoczne i między czasie bym pracował ( myślę że po skończeniu szkoły o profilu budownictwa z pracą by nie było problemu)

No na pewno nie gdzieś za biurkiem, ewentualnie pomocnik architekta/budowlańca (o ile w ogóle myślisz o pracy w tej branży, nigdzie nie określiłeś czy nadal chcesz ciągnąć budownictwo). Na pewno lepszą czy gorszą pracę dostaniesz, wbrew pozorom wcale nie jest jej tak mało.

tylko nie wiem czy na zaoczne się jest trudniej/łatwiej dostać i w ogóle czym się różnią od dziennych.

Na zaoczne dostać jest się łatwiej, progi punktowe są niższe. Minusem jest czesne, czasami dość wysokie (300-600 zł/msc) + oczywiście przekimanie w mieście przez weekend, chyba że masz tam znajomych/rodzinę i przewaletują Cię za friko lub gorzołkę. Z wypłaty spokojnie opłacisz studia i jeszcze zostanie trochę w kabzie.

Wg mojej prywatnej opinii (więc bez pojazdów, obrońcy dziennych) program studiów pomiędzy dziennymi a zaocznymi nie różni się wcale. Dzienni więcej pracują na uczelni, zaoczni większość muszą robić w domu. Czy to lepiej czy gorzej? Mnie osobiście łatwiej uczy się w domu, w ciszy, samemu. Papierek w większości przypadków jest taki sam, zaoczni mają ten plus że zdobywają doświadczenie na etacie czy nawet dwóch. Lepiej to później w CV wygląda, a wiadomo że doświadczenie jest dziś ważnym kryterium.

Link to comment
Posted
No na pewno nie gdzieś za biurkiem, ewentualnie pomocnik architekta/budowlańca (o ile w ogóle myślisz o pracy w tej branży, nigdzie nie określiłeś czy nadal chcesz ciągnąć budownictwo). Na pewno lepszą czy gorszą pracę dostaniesz, wbrew pozorom wcale nie jest jej tak mało.

Tak, chciałbym ciągnąć budownictwo. Ani za biurkiem ani żadnej luksusowej pracy przynajmniej na czas studiów nie oczekuje. Do nauki to ja najlepszy nie jestem, średnią wyciągnę może 3,3 ale zdecydowanie lepiej by mi było uczyć się w domu.

Do tego by doszło doświadczenie, a mówisz że ono w dzisiejszych czasach się liczy, więc na ten czas jeszcze bardziej mi się podoba ta druga opcja. Tylko czy poradzę sobie jeśli będę zmuszony wynająć mieszkanie bo np praca daleko.

Moja siostra po studiach dziennych mieszka w wynajętym mieszkaniu, pracuje i studiuje zaocznie a do tego całkiem dobrze żyje, no ale już po studiach ma jakieś odpowiednie kwalifikację.

Link to comment
Posted

Możesz zostać w rodzinnym domu i pracować tam gdzie mieszkasz (nie wierzę, że w 70-tyś. mieście i okolicach nie znajdziesz pracy, nawet mniej płatnej ale zawsze nie musisz płacić czynszu a i mama nagotuje jedzenia :D) + dojeżdżać na weekendy na studia. Druga opcja to przenieść się do miasta gdzie chcesz studiować i tam wynająć mieszkanie i szukać pracy? Może z siostrą zamieszkać? Opcji masz sporo.

Link to comment
Posted

sytuacja wygląda lepiej niż myślałem.

5 km od mojego miasta jest następne 15-20 tysięczne miasto, więc z pracą by było ok.

Siostra mieszka blisko miejsca gdzie zamierzam pójść na studia (50 km) więc ta opcja by była także ciekawa.

Utwierdziłeś mnie w przekonaniach i jestem już na pewno bardziej zdecydowany :P

Link to comment
 • 8 months later...
Posted

Po technikum budowlanym to mi przychodzi do głowy architektura może...ale tam studia zaoczne niczym się nie różnią od dziennych ,chyba tylko tym że są do tego płatne ...

Link to comment
 • 3 months later...
Posted

Jeżeli rozpocząłbyś pracę i jednocześnie studia zaoczne, to praca ta nie będzie zbyt dobra. To byłaby twoja pierwsza praca? Doświadczenia raczej nie masz, co? Innymi słowy robiłbyś szpagat, w którym nie byłbyś zadowolony. Radziłbym ci rozpocząć studia dzienne i latem rozpocząć pracę. Jeżeli zdażyłoby się, że dostałbyś dobrą pracę, to zawsze możesz przenieść się na studia zaoczne jednocześnie pracując. Jeżeli praca byłaby taka sobie, to będziesz miał już jakieś doświadczenie w życiorysie i będziesz potem dalej studiował na studiach dziennych. W następnym roku możesz poszukać sobie następnej pracy. Latem jest o tyle dobrze szukać pracy, ponieważ wielu robi sobie urlopy i jest zapotrzebowanie na młodych, zdolnych studentów. Ale nie na maturantów. Student brzmi o wiele lepiej. W ten sposów w najgorszym przypadku ukończysz studia dzienne i będziesz miał doświadczenie z kilku prac. W najlepszym wypadku znajdziesz sobie super pracę i szefowi będzie zależało na tym, żebyś ukończył studia. To daje firmie lepszy status.

Link to comment
Posted
W ten sposów w najgorszym przypadku ukończysz studia dzienne i będziesz miał doświadczenie z kilku prac.

Po licencjacie to nawet całe 6 miesięcy doświadczenia :P

Link to comment
 • 4 weeks later...
Kancelaria NMB
Posted

Wybierz prawo ;-)

Link to comment
 • 1 month later...
Posted

Wow, wow, wow - malwe - a któremu to szefowi dzisiaj zależy, aby pracownik ukończył studia? to leży raczej w gestii samego zainteresowanego, bo to nie te czasy, gdzie szefostwo robiło wszystko, wręcz namawiało pracownika na podjęcie dalszej nauki . Te czasy minęły już bardzo dawno temu, dzisiaj każdy potencjalny szef potrzebuje pracowitego, wykwalifikowanego, wykształconego pracownika, żaden Dyrektor, Prezes czy ktokolwiek, który przyjmuje do pracy nie proponuje nikomu stanowiska, jeśli ten nie ma odpowiedniego papierka, a już z całą pewnością nie powie, ... jeśli pan/ni nie ma ukończonych studiów, nie ma sprawy można będzie się pouczyć w pracy, będę wcześniej zwalniał i takie tam. To dzisiaj nie jest realne ,to są mrzonki tego, który żyje jeszcze dawnymi czasami - niestety. A autor tematu musi niestety sam zadecydować co będzie dla Niego najlepsze, czy studia dzienne czy zaoczne, bo i te i te trzeba ukończyć. A jak za granicę będą wyjeżdżali wszyscy ,to kto u nas zostanie? a po drugie tam na nas nikt nie czeka z otwartymi ramionami i nie tylko bo wyjeżdżając trzeba mieć zaklepane i nocleg i pracę, a dzisiaj nawet i na Zachodzie o tę pracę trudno, no chyba, że na zmywaku, do opieki nad chorymi, bądź sprzątania - to coś takiego i w Polsce - jeśli się postara - można znaleźć, tylko trzeba chcieć. A do tego raczej nikt się nie rwie. Każdy tylko myśli, że pieniądze leżą na ulicy, tylko się schylić, a że tak nie jest - też wiemy. Tylko ten ma mniej więcej dobrze, który sobie sam na to zapracuje ,ciężką pracą. Czyli najpierw studia, potem można pomyśleć o pracy o ile taka będzie. A jeśli chodzi o to jak wyglądają zaoczne studia - można przejrzeć poniższy link :

http://motywacja-blog.pl/studia-dzienne ... a-zaoczne/

Link to comment
 • 1 month later...
Posted

Ja mam w planach zrobić w pierwszej kolejności- technika Farmacji w Warszawie http://www.omega.szkola.pl/kierunki/tec ... ceutyczny/

-aby mieć dobry i dobrze płatny zawód. Jeżyk nie warto studiować, ponieważ teraz tyle osób zna języki obce, że warto np. angielski znać, ale posiadać konkretny zawód. Ważne też aby posiadać jakieś doświadczenie w pracy po ukończonych studiach, bo takich po dziennych bez doświadczenia- to nigdzie nie chcą. Widziałam to po przykładzie siostry, która ukończyła filologię angielską.

Rok w domu siedziała, za nim cokolwiek znalazł i to jeszcze w sklepie :-P

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Kerosine
   Niespodziewane wolne jutro w pracy, przyda mi się ten dzień [tym bardziej, że od świtu do zmierzchu na niebie niepodzielnie królować ma błękit].
  • yiliyane
   Moim zdaniem trochę za wcześnie pakujesz się w następny związek. Nie ochłonąłeś jeszcze po poprzednim, nie wyciągnąłeś wniosków z tamtej relacji. Przeniesiesz brudy ze starego związku w nowy i w efekcie nowy związek nie wypali. Na Twoim miejscu dałabym sobie czas. Nie musisz z nową dziewczyną zrywać kontaktu, wystarczy, że wasza relacja będzie polegała wyłącznie na koleżeńskich spotkaniach dopóki nie dojdziesz do porządku sam ze sobą. Jeśli chcesz przyspieszyć i polepszyć ten proces, może warto byłoby obgadać poprzedni związek z psychologiem. Muszę wytknąć tu dwa błędy, przepraszam. Po pierwsze, jeśli mieszkacie razem, wkład za mieszkanie powinien być 50/50. Nie jesteście małżeństwem ze wspólnym majątkiem, tylko dwojgiem niespokrewnionych i niespowinowaconych ze sobą ludzi. Nie masz obowiązku utrzymywać swojej dziewczyny w żaden sposób - czy to płacąc za mieszkanie, czy na jej codzienne utrzymanie. Wyjątek mógłby być, gdyby ona straciła pracę - na czas poszukiwania przez nią pracy (ale niezbyt długi, nie przesadzajmy, góra dwa miesiące) mógłbyś przejąć koszty, ale i tak potem powinniście się rozliczyć. Po drugie, nieodpowiedzialnością jest uczenie drugiego człowieka odpowiedzialności (niezależnie od wieku, płci i stopnia waszej zażyłości) poprzez zakup zwierzęcia. To się w 99% przypadków nie uda. Efekt będzie taki jak u was - osoba nieodpowiedzialna będzie miała w nosie zwierzę, a ta druga problem w postaci zwierzaka, którego tak naprawdę nikt nie chce.
  • supermati2009
   @Martusiaaaaaa92 "Agenci na deskorolkach. Nie byle co!"
  • yiliyane
   Nie ma sensu tego ciągnąć. Jej wyraźnie na Tobie nie zależy, nie liczy się z Twoimi uczuciami i nie szanuje Twojego czasu. Z waszej relacji nic już nie będzie, przykro mi. Ile ma lat? Jeśli mniej niż 18, to jeszcze można przymknąć na to oko, choć nie wydaje mi się, żeby w przypadku większości starszych nastolatek (16+) rodzice mieli aż tak dużo do powiedzenia w kwestii spotkań ich latorośli z rówieśnikami. Jeżeli dziewczyna jest młodszą nastolatką, a Ty nie jesteś jej rówieśnikiem, to tym bardziej powinniście zaprzestać spotkań, ponieważ prokurator mógłby mieć coś w tej kwestii do powiedzenia - nawet jeśli nie robicie nic złego. Jak to się mówi, strzeżonego Pan Bóg strzeże  
  • yiliyane
   Daj namiary na swoją firmę, rzucę studia i też pójdę siedzieć na ochronie, skoro tam są takie kokosy  A tak na poważnie, po co te przechwałki?  Przechodząc do clou problemu, zastanawiam się po co ciągniesz związek od 11 lat, jeśli dobrze rozumiem, skoro podejście Twojej dziewczyny do życia Ci nie odpowiada. Z przyzwyczajenia, dla seksu? Jaka by Twoja dziewczyna nie była, powinieneś chociaż być wobec niej uczciwy. Uczciwe podejście to albo zakończenie związku, albo poinformowanie dziewczyny, że jesteście tylko friends with benefits i że aktywnie szukasz stałej partnerki - i jeśli taki układ jej pasuje, to w porządku, możecie go ciągnąć dalej, albo rezygnacja z randkowania dopóki jesteście w związku. Dlaczego nie masz innej, "lepszej" kobiety? Z kilku powodów. Po pierwsze, na co dzień nie masz styczności z kobietami. Skoro pracujesz na ochronie, to pracujesz w pojedynkę, ewentualnie widujesz od czasu do czasu innych mężczyzn. Po drugie, jesteś już w trochę niekorzystnym wieku. 40-letni facet oczywiście nadaje się do ożenku, ale kobiety w jego wieku czy nawet ciut młodszym albo są zamężne, albo rozwiedzione i/lub z dziećmi (co, nie wiem jak Tobie, ale często wielu facetom nie odpowiada), albo są same, ale w męskich oczach mają jakąś "wadę" (np. nie są pięknościami, mają problemy zdrowotne itp.). Z kolei dużo młodsze kobiety, wybacz, ale nie polecą na 40-latka, który nie ma odpowiedniego statusu i pieniędzy. Przechwałki markowymi ubraniami niczego tu nie zmienią. Po trzecie, niepełnosprawność typu P-02, czyli, zgodnie z definicją "choroby psychiczne, w tym m.in. zaburzenia psychotyczne, zaburzenia nastroju począwszy od zaburzeń o umiarkowanym nasileniu, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi", są dla kobiet wielką czerwoną flagą. Przykro mi. Kobiety szukają w związku bezpieczeństwa i stabilizacji, w przypadku chorób psychicznych trudno mówić o możliwości spełnienia tych warunków, nie mówiąc o tym, że powstaje obawa, że choroba może być dziedziczna i wasze dzieci bądź wnuki również będą chore. Chciałabym Cię pocieszyć, że na pewno znajdziesz bratnią duszę, ale... no nie wygląda to dobrze.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   Gloria
   Gloria
   3
  3. 3
   dali
   dali
   3
  4. 4
   Kerosine
   Kerosine
   1
  5. 5
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  dali
  dali
  8 posts
  Kerosine
  Kerosine
  6 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  6 posts
  Gloria
  Gloria
  3 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
  yiliyane
  yiliyane
  3 posts
  supermati2009
  supermati2009
  2 posts
  Wulf
  Wulf
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  37 posts
  wardrum
  wardrum
  23 posts
  yiliyane
  yiliyane
  21 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  443 posts
  yiliyane
  yiliyane
  367 posts
  Gloria
  Gloria
  116 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up