Kerosine

Największe książkowe rozczarowanie

Recommended Posts

Jak sama nazwa wskazuje, temat poświęcony książkom, które nas w jakiś sposób rozczarowały - mieliśmy [być może od dłuższego już czasu] spory na nie apetyt, skuszeni recenzjami w prasie/na portalach internetowych, opiniami znajomych/przyjaciół/rodziny czy choćby zwykłą sławą jaką cieszą się niektóre pozycje obiecywaliśmy sobie wiele po ich lekturze, a tymczasem okazały się być niewypałem. Zatem - które książki i dlaczego sprawiły Wam zawód?

Jest podobny, kładzie jednak nacisk na pewien konkretny element - zawód spowodowany niespełnionymi oczekiwaniami względem danej pozycji.

Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak lektura w 3 klasie gimnazjum, spodziewałam się, że będzie to lekka książka i nie będzie ambitna, ale miałam nadzieję, że będzie adekwatna do mojego wieku. Książka okazała się infantylna i bardzo naiwna i często mnie ta naiwność irytowała podczas czytania. Wydaję mi się, że moja polonistka nie trafiła z wyborem lektury, bo ta książka była zdecydowanie przeznaczona dla młodszych czytelników, nie dla piętnastolatków.

Rozczarowało mnie "Pachnidło". Spodziewałam się czegoś mocniejszego, przysłowiowego pierdolnięcia, suspensu, w ogóle innego zakończenia. Czytałam książkę powoli, fragmentami, bo ciężko było mi się skupić nad nią na dłużej, a suma sumarum nie zachwyciła mnie. Nie tego oczekiwałam.

Zdecydowanie Dean Koontz "Mąż". Co prawda książka sama w sobie dobra, przyjemnie się czytało, tyle, że końcówka bardzo mnie rozczarowała. Wiele aspektów zostało jak dla mnie pominiętych i zamiast wielkiego BUM zakończenie było takie.. takie.. oczywiste.

"Kato-tata. Nie-pamiętnik" Halszka Opfer

Czytałam wiele recenzji tej książki, wydawała się być tym czego szukam. Kupiłam. Przeczytałam. Tragedia.

Najgorzej wydane pieniądze na książkę ever. Bohaterka zamiast uczuć żalu czy współczucia swoja historią wzbudziła we mnie tylko politowanie. Kompletnie nie rozumiem recenzji zachwytu nad tą książką.

Nie polecam.

Władca Pierścieni Tolkiena. A konkretnie pierwszy tom, który zaczęłam czytać jakieś 2-2,5 tygodnia temu i nadal jestem ledwo na 200-którejś stronie. Nie jestem jakąś koneserką literatury fantasy, jednak od czasu do czasu lubię coś z tego gatunku poczytać a o tej książce czytałam naprawdę sporo bardzo pochlebnych opinii i po prostu głupio było mi nie zapoznać się z tym dziełem. A tu taki zawód, książka momentami mnie nudzi, momentami wręcz męczy mnie jej czytanie, nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy, o ile w ogóle uda mi się ten doczytać do końca.

"Kato-tata. Nie-pamiętnik" Halszka Opfer

Czytałam wiele recenzji tej książki, wydawała się być tym czego szukam. Kupiłam. Przeczytałam. Tragedia.

Najgorzej wydane pieniądze na książkę ever. Bohaterka zamiast uczuć żalu czy współczucia swoja historią wzbudziła we mnie tylko politowanie. Kompletnie nie rozumiem recenzji zachwytu nad tą książką.

Nie polecam.

Zgadzam się. Miałam po niej podobne odczucia.

Dodam też książki Coehlo. Przeczytałam chyba większość, by się dowiedzieć, czym ludzie się zachwycają. Nie wiem do tej pory, choć czytałam naprawdę wiele różnych pozycji.

Książka która mnie rozczarowała ląduje w koszu i zapominam o niej a skupiam się na nowej, po co pamiętać tytuł skoro i tak mnie rozczarowała a pewnie jak u każdego było kilka takich książek bo przecież każdy ma swój gust.

Nie, żebym po krótkiej książeczce, jaką jest Kobieta w czerni, oczekiwała zbyt wiele, ale mimo wszystko, po przebrnięciu przez te dwieście kilkadziesiąt stron, poczułam ukłucie rozczarowania. Pomijam, oczywiście, przygryzione nerwy, podczas gdy autorka po raz setny sięgała po genialny tekst wprowadzający klimat typu "Och, nie mogę tego z siebie wyrzucić... To jest takie straszne... Takie mroczne... Takie złe..." (czujecie to, tę tajemniczą magię wielokropków?), ale sama treść i fabuła też nie zachwyca.

Wojna PL-RU Masłowskiej. Tak się zawieść na czymś tak wychwalanym przez tłumy znanych mi ludzi. Że to takie "nowoczesne" że ma "ciekaw spojrzenie" Stek bzdur głupiej baby.

John Irving, jakoś nie mogę się przekonać do tego pana. Próbowałam dwa razy - pierwsze podejście i Świat według Garpa kompletnie nie udane, poddałam się po kilku rozdziałach, po dłuższej przerwie próbowałam jeszcze przeczytać (czy raczej zmęczyć) Modlitwę za Owena, ale niestety skończyło się podobnie.

Było parę takich rozczarowań, ostatnim był chwalony przez wszystkich John Green, którego książki mnie nie wciągnęły, a co dopiero wzruszyły, nie zauważyłam w nich też żadnych mądrości życiowych (a z tego podobno słyną). Przeczytałam Gwiazd naszych wina i Szukając Alaski i do żadnej nie wrócę. Może jestem już za stara na tego typu książki.

"Bastion" Kinga. Rzekomo jego opus magnum, ale skoro tak, to szału nie ma. Po cyklu "Mroczna Wieża", który podobał mi się ogromnie, polecono mi tę książkę jako niezwykłe spojrzenie na tematykę postapokaliptyczną i tym większe było moje rozczarowanie. Nic odkrywczego, w dodatku kilka zabiegów fabularnych, które King prawdopodobnie uznał za skuteczne w kategorii "chwytów niespodziewanych". Przykład poniżej, ale ostrzegam, bo to spoiler.

Protagonisty łamiący nogę w drodze do miejsca ostatecznej konfrontacji? Tylko dlatego, żeby mógł (bez autorskiej utraty wiarygodności) przeżyć pomimo nieco "wybuchowego" finału? C'mon, you guys.

Jako, że siedzę głównie w fantastyce to "Malowany Człowiek" Petera V. Bretta i "Kłamca" Jakuba Ćwieka. Głównie dlatego, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego w dalszych częściach, czy choćby rozdziałach. Człowiek odrzucił mnie już w połowie.

Taki tam mój mały zawód.

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego.

Oglądałam kiedyś wywiad z autorem, który powiedział mniej więcej coś takiego, że nigdy nie ma planu ani koncepcji na książkę, a jedyne co robi, to siada i pisze.

Kojarzy mi się ta książką z małym dzieckiem, które znudzone grzebie łyżką w zupie i zastanawia się, gdzie to wylać, żeby mama nie widziała. Albo z górą TYLKO apetycznie wyglądających naleśników.*

*nie jadłam śniadania stąd te skojarzenia z jedzeniem. : )

Księga Zepsucia Marcina Podlewskiego. Zachęcona opisem i świetnymi recenzjami skusiłam się na książkę, która miała być mroczna, brutalna, z dużą dozą tytułowego zepsucia i z bohaterami, którym do świętości daleko. W rzeczywistości książka była bardzo chaotyczna - główny bohater trafił do nieznanego sobie świata i nie wiedział co się wokół niego dzieje - podobnie jak czytelnik, który musiał się z tym chaosem męczyć przez prawie czterysta stron; w dodatku miejscami pisana tak paskudnym współczesnym młodzieżowym językiem, że aż załamywałam ręce. Tytułowego zepsucia właściwie w ogóle nie było, a świat przedstawiony lepiej opisywałoby słowo "nieprawidłowy". Krótko mówiąc, były wielkie nadzieje, a wyszła totalna klapa.