Jump to content

Tłumaczenie a prawa autorskie.

EVE11

Recommended Posts

Posted

Cześć. Chcę przetłumaczyć film, który już jest na youtube. Nie wiem, jak w tym przypadku wygląda kwestia praw autorskich. To znaczy, pozwolenie na tłumaczenie mam od właściciela materiału, ale nie wiem, co z muzyką. Właściciel kupował na iTunes jakąś licencję do utworu. Czy ja mogę ten sam film wstawić razem ze ścieżką dźwiękową? Jak to jest w Polsce?

Posted

Wstawisz na youtube'a, pojawi się informacja, że youtube 'has matched third-party content' w twoim video, zaakceptujesz ten fakt, wyrazisz zgodę na emitowanie reklam w trakcie emisji twojego materiału i wszyscy będą szczęśliwi. :)

Posted

Nie do końca rozumiem... Co mają reklamy do praw autorskich?

Już kiedyś robiłam podobne tłumaczenie i mam obook filmu napis "dopasowanie z materiałami innych podmiotów". Jasne, że mogę wrzucić film i czekać, "może nikt nie zauważy". Ale nie chcę, żeby ktoś się przyczepił do czegokolwiek. Z płatnymi licencjami to nie przelewki.

Posted

Otrzymujesz informację o dopasowaniu z materiałami innych podmiotów. I formułkę, że "[n]o action is required on your part. Your video is still available worldwide. In some cases ads may appear next to your video." Zatem, możesz zatrzymać video, ale w zamian zgadzasz się na umieszczenie reklam (np. wnerwiające popupy nad paskiem z postępem emisji filmu, przyciskami stop, play, volume etc.). Tak to mniej więcej działa. Taki drobny haracz. Albo handel wymienny.

Jeśli się nie zgadzasz, usuwasz filmik.

Posted

Czyli, że nie mogą mi zrobić nic poza reklamami?

Posted

Teoretycznie mogą.

On YouTube, the consequences of copyright infringement are simple. We comply with the Digital Millennium Copyright Act (DMCA) and other applicable copyright laws. Under these laws, we remove videos when properly notified that they violate copyright.

If we receive a valid infringement notification identifying videos in your account, they will be removed and you will receive a strike. If you receive three strikes, your YouTube account will be terminated. At time of termination, all your other videos will be removed and you will be permanently blocked from creating new accounts or accessing YouTube's community features in the future.

In addition, copyright owners may choose to sue for infringement. In the U.S., copyright infringement may result in statutory damages of up to $150,000 per work and, in some cases, criminal penalties.

Ale w praktyce? Nie słyszałem jeszcze o żadnym szarym Kowalskim pozwanym przez kogokolwiek o cokolwiek z racji tego, że umieścił na jołtubie materiał chroniony prawem autorskim. Co najwyżej, jak wyżej, zablokują twoje konto i skasują filmiki. Zatem, luz. ;)

Posted

Hej jestem aplikantką i coś mogę w tym temacie napisać:)

Zgodnie z art. 2 ust o prawie autorskim i prawach pokrewnych tłumaczenie jest przedmiotem prawa autorskiego, bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

Warunkiem ochrony tłumaczenia przez prawo autorskie jest uznanie tłumaczenia za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Tłumaczenie jest utworem zależnym w stosunku do dzieła oryginalnego. Rozporządzanie i korzystanie z utworu zależnego uzależnione jest od zgody twórcy utworu pierwotnego. Tłumaczenie podlega ochronie na równi z utworem pierwotnym, jednak na tłumaczeniu należy wymienić twórcę utworu pierwotnego.

Posted

Dzięki, trochę mi ulżyło. Chociaż takie prawo jest w Polsce, a w Ameryce? Youtube działa na amerykańskich serwerach... A polskie wydanie serwisu działa na podstawie polskiego prawa? :|

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• wardrum
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane