Jump to content

Jak zmienić nazwisko?


dj_proy

Recommended Posts

Posted

Witam zainteresował mnie temat zmiana-nazwiska-t80492.html i od niego zacząłem się zastanawiać nad tym..

I mam do Was pytanie jeśli mam 16 lat to kiedy i jak mógłbym zmienić nazwisko? i czy to kosztuje/ile to kosztuje?

Link to comment
Posted

Ustawa o zmianie imion i nazwisk wymienia kilka sytuacji zmiany nazwiska- i jest to katalog otwarty więc jeżeli dobrze uzasadnisz we wniosku do kierownika USC, dlaczego chcesz zmienić nazwisko to on może uznać, że jest to dobry powód i wydać decyzję pozytywną.

Zacznijmy od tego jakie są szanse na zmianę. Są one duże gdy :

a) Twoje nazwisko jest obraźliwe, w jakiś sposób nielicujące z godnością człowieka

b) Jeśli chcesz zmienić tylko formę nazwiska np. z kowalski na kowalska

c) Lub gdy posługujesz się jakimś nazwiskiem na co dzień - głównie chodzi tutaj o pseudonimy autorskie

Żeby zmienić nazwisko musisz złożyć wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego, dokumenty jakie musisz mieć to odpis aktu urodzenia, dowód osobisty do wglądu, oczywiście wniosek, najlepiej jakbyś zadzwonił do konkretnego USC i tak zapytał co jest wymagane.

Niestety masz 16 lat i nie możesz zmienić nazwiska bez zgody rodziców , musisz poczekać do 18 roku życia , bo będziesz już osobą pełnoletnią o pełnej zdolności do czynności prawnych.

Link to comment
Posted

Z tego co wiem koszta są większe jeśli posiada się jakieś dodatkowe dokumenty, np. prawo jazdy, zaświadczenia o ukończonych kursach, dodatkowe uprawienia, karty kredytowe itp. Wymiana takich dokumentów to nieraz spory koszt (np. nowe prawo jazdy to wydatek 100zł z groszami).

Sądzę, że w tym wieku, rodzice nawet nie wyrażą zgody na to, żebyś nazwisko zmieniła. Gdy ja chciałam zmienić bo było wyjątkowo okropne (i uczyniło mnie ofiarą drwin w szkole) to najpierw się na mnie obrazili mówiąc, że mam jakieś "ALE" do całej rodziny. Z czasem jednak do zmiany doszło i teraz noszę nazwisko rodowe mamy.

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Adam3344
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Adam3344
   Tak miały zdrady miejsce... Ona jest w trakcie rozowdu i zdradzała męża.. przez pół roku było ok a pozniej zmienila haslo w telefonie i widzialem jak z kims pisze i wysylaja sobie zdjecia i przylapalem ją jak robila sobie dobrze do jego zdjęć.. A pozniej oznajmila mi, ze wyjezdza sama na targi do Krakowa na weekend i zaraz sie z nią rozstalem... i Wiem, ze od tamtej pory nie była na targach bo juz nie musiala sie kryć... Bedac wtedy na feriach wykupilem jej masaz gdzie masazysta nie masowal jej tylko pleców a wszystkie inne czesci ciala az skonczylo sie seksem, ale nie robilem tam wojny bo były jej dzieci... Nie mówiłem jej tego tam gdyż nie chcialem kłótni przy dzieciach bo chcialem aby miały udane ferie.. po powrocie byla wulgarna w moim kierunku i to bylo wszystko widać... i odszedłem.. Stwierdzila, ze ja zostawilem i skrzywdziłem.. uważam, ze chciala zagrac na moich emocjach gdyz nie potrafi sie przyznać do bledu.
  • Kerosine
   Dla niektórych [co by nie szukać daleko, m. in. mojej matki, ale także ogólnie wielu osób, które z różnych powodów nie pozostają z nikim w relacjach romantycznych] właśnie jest to święto przyjaźni i miłości innej niż ta zmysłowa  Postąpiłeś bardzo dobrze, ale być może sposób, w jaki zakomunikowałeś swoje uczucia pozostawił co nieco do życzenia bądź zwyczajnie na skutek różnych przypadkowych i pozostających poza możliwością Twojego wpływu okoliczności poruszył nie tę strunę, którą powinien. Być może też po prostu nie wiesz wszystkiego. Swoją drogą myślę, że przydałby nam się trochę większy background na temat Twojego związku zamiast dość oszczędnego mimo wszystko opisu paru sytuacji.
  • nunca
   @Gloria jak się odsunęła wystarczająco to zaproponowałem jej naprawę relacji bo mi za bardzo zależało żeby jej nie stracić i żeby było tak jak wcześniej
  • Kerosine
   Po prostu "mała-wielka" zemsta z jej strony  Alternatywnie / dodatkowo może ona zwyczajnie Twoich ubrań już nie posiadać [bo np. zdążyła je wyrzucić]. Nawiasem mówiąc, czy jesteś absolutnie pewien, że zdrada / zdrady z jej strony miały miejsce? Moim zdaniem powinieneś, w tej kwestii nie powinno być nigdy żadnych niedopowiedzeń.
  • Martusiaaaaaa92
   Klaus S. to jakiś nowy Emmanuel Goldstein? Soros się już znudził?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   14
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  8 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
  supermati2009
  supermati2009
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  33 posts
  yiliyane
  yiliyane
  27 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  452 posts
  yiliyane
  yiliyane
  378 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up