Jump to content

Zorza polarna


helje

Recommended Posts

Posted

Nie wiem w sumie pod co podciągnąć temat, ale może tutaj będzie okej ;) Znalazłam dziś radosną wiadomość i bardzo chcę się nią podzielić, mianowicie: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... omosc.html

Obiektywnie mówiąc, szanse nie są za wielkie, choćby z tego względu, że oko ludzkie nie za dobrze widzi kolory w ciemności, a u nas zorze bywają o wiele za słabe, żeby ja zauważyć gołym okiem. Niemniej jednak miesiąc temu w moich Bieszczadach para fotografów chciała zrobić zdjęcia nocnemu niebu i oglądając je okazało się, że aparat zarejestrował zorzę, więc myślę, że może chociaż z tego względu jakiegoś pasjonata zainteresuje temat.

Swoją drogą - mieliście kiedyś okazję widzieć zorzę na żywo? Jakie wrażenia?

EDIT: Dorzucam info:

"Ponieważ otrzymałem zapytania mailowe od kilku czytelników związane z dokładnym terminem oczekiwania na pojawienie się zorzy polarnej, pierwszą aktualizację poświęcę temu zagadnieniu. W tekście poinformowałem o spodziewanym uderzeniu CME w magnetosferę w sobotę 13 kwietnia około godz. 22:00 CEST (możliwość błędu +/- 7 godzin), ale nie oznacza to, że tylko w tym czasie należy oczekiwać zjawiska. O tej porze ma nastąpić zetknięcie CME z ziemskim polem magnetycznym, ale zorze mogą się rozprzestrzenić nad większy obszar kuli ziemskiej nawet po kilku godzinach od uderzenia. Proszę sobie przypomnieć sytuację sprzed miesiąca - prognoza zapowiadała uderzenie CME w nocy z soboty na niedzielę (16/17.03). Wyrzut koronalny dotarł do nas w niedzielę (17.03) nad ranem, ale zorze polarne nad Polską zostały sfotografowane kilka godzin później w niedzielny wieczór. W związku z tym, nie należy zawężać prób obserwacji i fotografii ewentualnej zorzy tylko do konkretnych godzin w noc z soboty na niedzielę (13/14.04), bo możliwe że zasięg zórz powiększy się (o ile prognoza znowu jest trafna) nawet w niedzielnych godzinach wieczornych tak, jak było to 17 marca. Oczywiście wskazane jest wybranie się poza rejony miejskie, z niebem wolnym od zaświetlenia i odsłoniętym północnym horyzontem. W mieście, nawet w przypadku dobrej pogody jest niemal pewne, że zorza nie będzie możliwa do dostrzeżenia, nawet jeśli się rzeczywiście pojawi."

Link to comment
 • 9 months later...
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Adam3344
   Tak miały zdrady miejsce... Ona jest w trakcie rozowdu i zdradzała męża.. przez pół roku było ok a pozniej zmienila haslo w telefonie i widzialem jak z kims pisze i wysylaja sobie zdjecia i przylapalem ją jak robila sobie dobrze do jego zdjęć.. A pozniej oznajmila mi, ze wyjezdza sama na targi do Krakowa na weekend i zaraz sie z nią rozstalem... i Wiem, ze od tamtej pory nie była na targach bo juz nie musiala sie kryć... Bedac wtedy na feriach wykupilem jej masaz gdzie masazysta nie masowal jej tylko pleców a wszystkie inne czesci ciala az skonczylo sie seksem, ale nie robilem tam wojny bo były jej dzieci... Nie mówiłem jej tego tam gdyż nie chcialem kłótni przy dzieciach bo chcialem aby miały udane ferie.. po powrocie byla wulgarna w moim kierunku i to bylo wszystko widać... i odszedłem.. Stwierdzila, ze ja zostawilem i skrzywdziłem.. uważam, ze chciala zagrac na moich emocjach gdyz nie potrafi sie przyznać do bledu.
  • Kerosine
   Dla niektórych [co by nie szukać daleko, m. in. mojej matki, ale także ogólnie wielu osób, które z różnych powodów nie pozostają z nikim w relacjach romantycznych] właśnie jest to święto przyjaźni i miłości innej niż ta zmysłowa  Postąpiłeś bardzo dobrze, ale być może sposób, w jaki zakomunikowałeś swoje uczucia pozostawił co nieco do życzenia bądź zwyczajnie na skutek różnych przypadkowych i pozostających poza możliwością Twojego wpływu okoliczności poruszył nie tę strunę, którą powinien. Być może też po prostu nie wiesz wszystkiego. Swoją drogą myślę, że przydałby nam się trochę większy background na temat Twojego związku zamiast dość oszczędnego mimo wszystko opisu paru sytuacji.
  • nunca
   @Gloria jak się odsunęła wystarczająco to zaproponowałem jej naprawę relacji bo mi za bardzo zależało żeby jej nie stracić i żeby było tak jak wcześniej
  • Kerosine
   Po prostu "mała-wielka" zemsta z jej strony  Alternatywnie / dodatkowo może ona zwyczajnie Twoich ubrań już nie posiadać [bo np. zdążyła je wyrzucić]. Nawiasem mówiąc, czy jesteś absolutnie pewien, że zdrada / zdrady z jej strony miały miejsce? Moim zdaniem powinieneś, w tej kwestii nie powinno być nigdy żadnych niedopowiedzeń.
  • Martusiaaaaaa92
   Klaus S. to jakiś nowy Emmanuel Goldstein? Soros się już znudził?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   14
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  8 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  33 posts
  yiliyane
  yiliyane
  27 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  452 posts
  yiliyane
  yiliyane
  378 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up