Jump to content

Obniżenie wieku inicjacji seksualnej.

Liszka

Recommended Posts

Posted

Przytoczę cytat, który podesłał mi kolega i wywołał on niemałą sprzeczkę na ten temat.

Ruch Palikota zaproponował obniżenie legalnego wieku inicjacji seksualnej do 13. roku życia.

12:56

– Inicjacja seksualna jest w 13 roku życia. Średnia w Polsce" – powiedział Janusz Palikot w "Kropce nad I".

– Ale dozwolona jest, czy nie? – pytała prowadząca program Monika Olejnik.

– To jest typowa katolicka obłuda.

– Ale jaka katolicka obłuda? To jest prawo.

– Proszę sobie przeczytać badania. Takie są dzisiaj fakty i możemy udawać, że tego nie ma – powiedział Janusz Palikot. – Dzisiaj proces dojrzewania pod każdym względem: seksualnym, intelektualnym jest szybszy niż kiedyś.

Olejnik nie dawała za wygraną i pytała Palikota, czy chciałby, żeby jego córka, kiedy będzie miała 13 lat uprawiała seks z dwadzieścia lat starszym mężczyzną.

– To ona sobie zdecyduje. Ja nie będę pozwalał, ale co z tego? – powiedział lider RP i podsumował: – Zmieńmy prawo, bo to się wszystko zmieniło.

Jak się do tego ustosunkujecie?

Posted

Szczerze mówiąc nie podoba mi się to bo o ile dobrze zrozumiałam ideę (nie gwarantuję) to może się to przyczynić do bezkarności pedofilów.

Jasne, że nie ma się co oszukiwać, że wiek inicjacji spada dramatycznie. Jednak dla mnie czym innym jest trzynastolatka ze swoim kumplem z klasy, a czym innym jest wykorzystywane dziecko. Jeśli miałoby to prowadzić do tego, że choćby jednemu zwyrolowi się upiecze (a tak będzie) to jestem na nie.

Incomprehensible
Posted

Mam wrażenie, że on za każdym razem tylko szuka sensacji i zadymy, chodzi tylko o to, by robić wszystko na odwrót. Akurat nie jest to wiarygodny człowiek.

Sam pomysł poroniony, 13-latki to nadal dzieci, i biologicznie, i psychicznie. Może zdarzają się pojedyncze przypadki, ale na pewno nie jest to znacząca statystycznie większość, chyba że on te statystyki ma ze zdegenerowanych społeczeństw, gdzie brak jakichkolwiek zasad, ale w takie statystyki ja nie uwierzę.

Posted

Nie podoba mi się ten pomysł. Tak jak powiedziała alooohaa:

Jeśli miałoby to prowadzić do tego, że choćby jednemu zwyrolowi się upiecze (a tak będzie) to jestem na nie.

Ogólnie uważam, że to poroniony pomysł, bo wiadomo, może i rzeczywiście nastolatki w dzisiejszych czasach co raz wcześniej chcą próbować nowych rzeczy, ale przecież wiadomo, że nie wszyscy, no i po co mamy im dawać takie przyzwolenie? A poza tym, myślę, że właśnie zachęcone takim prawem i młodzieńczą ciekawością wiele 'dzieci', bo powiedzmy sobie szczerze, 13 lat to jeszcze dzieci, będą chciały spróbować jak to jest. A czym to się może skończyć? Najczęściej ciążą, bo wiedza na temat seksu w tym wieku jest znikoma i zwiększonymi przypadkami pedofilii (choć według Palikota zapewne to już nie będzie można nazwać pedofilią -.-).

Naprawdę nie wiem, do czego mają prowadzić te pomysły Palikota, chyba rzeczywiście tylko do tego, by wzbudzić sensację.

Posted

Dla mnie Palikot to kabareciarz i to co wyprawia nie wymaga komentarza. Nadaje na księży pedofili a sam chce ruchać dzieci, hipokryta. Druga kwestia - obniżenie wieku pozwalającego na udział w wyborach do 16 lat. W tej chwili duży procent 18 latków ma papkę w głowie i zagłosuje tak jak na bilboardach będzie pisało. Dopuszczenie do wyborów gimnazjalistów to walka o wyborców, bo tej grupie wiekowej wystarczy powiedzieć 'Zalegalizujemy maryśkę' i będą głosować. Palikot wie, że to będzie dla niego szansa. Osobiście jestem jeszcze za podwyższeniem do 21 tej granicy.

Posted

Palikot ze swoją lewicą urwał się z drzewa i mocno uderzył o ziemię, i nie wiem czy on rzeczywiście ma takie poglądy czy robi to pod publiczkę, tylko zaraz nasuwa się kolejne pytanie, kto by tą publiką miał być bo tu jednak nie rozchodzi się wyłącznie o "show" tylko o głosujący na niego elektorat.

Sam pomysł kwituję jako istną głupotę.

Po pierwsze: 13-latki nie są przystosowane ani fizycznie, ani psychicznie do uprawiania seksu, że niby szybsze dojrzewanie, pytam się gdzie, gimnazjum to w większości istna dzieciarnia

Po drugie: szerzenie pedofilii, obniżeniem dozwolonego wieku otwiera się większe pole popisu do bezkarnego działania pedofilii

Posted

Również jestem przeciw jak reszta. Uważam, ze jest to naprawdę głupi pomysł. Nie wiem co kieruje Palikotem, że wymyśla to coraz głupsze propozycje. Owszem są nastolatki, które chcą być już dorosłe i idą do łóżka, ale to nie znaczy, ze trzeba przyzwalać pozostałej młodzieży na to. Aby współżyć seksualnie trzeba mieć pojęcie o tym i jakie mogą być konsekwencje inicjacji, a 13-latki mają nikłą wiedzę na ten temat. Może są "wyedukowane", ale nie mają świadomości, że seks oprócz przyjemności niesie także mniej przyjemne konsekwencje. Kto w wieku 13 lat chce mieć już dziecko? Do rozpoczęcia życia seksualnego trzeba dojrzeć fizycznie i psychicznie. To nie jest jakaś zabawa tylko coś poważniejszego.

Posted

On już chyba do reszty oszalał. On chyba nie wie co robi.

Posted

Gdyby nie było tego zagrożenia pedofilią, gdzie to Ustawa często ma znaczenie, to byłabym za obniżeniem progu.

Setki nastolatek w kraju w wieku 15 lat swój pierwszy raz ma dawno za sobą. Przeszkadza im prawo? Nie. Wraz ze zmianą takiej ustawy poseł powinien mowić o szeregu następstw, które za tym idą. Przede wszystkim wyparcie tematu tabu w szkołach i zmianę edukacji seksualnej na obowiązkową i odpowiednio prowadzoną. Ile można oglądac filmów, a panie z podpaskami przychodzą raz w czasie całej edukacji. Uświadomione dziecko, mające zaufanie do rodziców i nauczycieli nie pójdzie do łóżka z byle kim w tak wczsnym wieku. Lepie wykształcać dojrzałość, niż chować się za paragrafami.

Ta granica nie ma żadnego znaczenia dla nastolatków. Nie jest ważnym, cz Ustawa pozwala na rok życia 15, 13, czy 18. Chyba, że przymusowo pozakładamy dziewczynkom pasy cnoty...

Strangelove
Posted

Pomysł raczej rzucony od tak, 15-16lat to optymalny wiek przyzwolenia. Chociaż nie ma co demonizować że 13latki będą mogły uprawiać seksy i zadzieje się sodomia i gomora, bo w takiej podobnej obyczajowo (przez długi czas) Hiszpanii jest właśnie taka granica i czy dzieje się tam patologia? Bądź co bądź zostawiłbym tak jak jest

Po pierwsze: 13-latki nie są przystosowane ani fizycznie, ani psychicznie do uprawiania seksu

znaczy że nie mają pszczółki i ptaszków? ;d

Posted
znaczy że nie mają pszczółki i ptaszków? ;d

Chłopak w wieku 13 lat nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych narządów płciowych, i to że coś tam zwisa i powiewa nie oznacza że już można ładować i strzelać jak z kałacha.

Posted

Prawda jest taka, że młodzież faktycznie szybciej dojrzewa. Mamy jednak na myśli dojrzewanie pod względem fizycznym, a nie psychicznym. Czy 13-latka jest w stanie wziąć odpowiedzialność za przyszłe życie? Palikot chce zdobyć poparcie poprzez liczne kontrowersyjne poglądy.

Posted

I tak to nie przejdzie, a ustalanie jakiejś sztucznej granicy i tak nic nie zmieni. Kto będzie chciał i będzie gotowy to rozpocznie swoje życie seksualne wcześniej lub później. Pomysł RP nie wydaje mi się zbyt realny, bo nikt tego nie przegłosuje w Sejmie, chyba nawet SLD by podziękowało.

Posted
Szczerze mówiąc nie podoba mi się to bo o ile dobrze zrozumiałam ideę (nie gwarantuję) to może się to przyczynić do bezkarności pedofilów.

No chyba nie bardzo skoro pedofilia właściwa dotyczy zwykle dzieci znacznie młodszych?

Jasne, że nie ma się co oszukiwać, że wiek inicjacji spada dramatycznie. Jednak dla mnie czym innym jest trzynastolatka ze swoim kumplem z klasy, a czym innym jest wykorzystywane dziecko.

Co to znaczy wykorzystywane? Bo szczerze mówiąc wygląda to na porównywanie dwóch diametralnie odmiennych sytuacji. Wykorzystywanie jeśli mamy na myśli np. gwałt, molestowanie czy inną formę opresji na tle seksualnym jest zawsze zagrożona sankcją karną niezależnie od tego czy obniżymy ten wiek czy nie. Tak samo nie ma znaczenia czy tego czynu dopuści się kolega z klasy czy ktoś trochę starszy (no może z wyjątkiem tego że kolega z klasy będzie odpowiadał jak małoletni, a nie dorosły).

Kwestią wartą zastanowienia jest raczej to czy można uznać, że 13-letnie dziecko jest w stanie podjąć samodzielną decyzję mając z grubsza świadomość konsekwencji.

Co do samego pomysłu Palikota to uważam iż jest to zabieranie się do problemu od dupy strony, najpierw przydałoby się zająć porządną edukacją seksualną w szkole. Rzecz druga, to owszem to się dzieje, ale czy państwo z pewnością powinno zareagować w taki właśnie sposób to już nie jestem taki pewien.

Zresztą pomysł źle wygląda marketingowo, bo właśnie taki postulat miała holenderska partia pedofilii...

Posted

Nie ma sensu brać słów człowieka, który najpierw jest redaktorem pisma katolickiego, a po jakimś czasie żąda zdjęcia krzyży ze szkół, na poważnie. prawdopodobnie jeden z największych hipokrytów polskiej sceny politycznej... a to duże "osiągnięcie".

Posted

Lewak, od razu widać że pstro w głowie. Żadnego obniżania wieku inicjacji seksualnej. Tak jak jest, jest dobrze.

Ale najlepiej od razu pojechać kościół że zły, że każdy normalny też zły, że prawica zła, że wszyscy chcą źle dla tej biednej Polski, a on, jeden jedyny ze swoją partią popieprzeńców życiowych chce ją uratować.

Posted
No chyba nie bardzo skoro pedofilia właściwa dotyczy zwykle dzieci znacznie młodszych?

A czy taka 13 czy nawet 15 latka nie może być wykorzystywana przez jakiegoś starego zboka? Może. I nawet jak się nie nazwie tego pedofilią właściwą to czy to dla takiej osoby wiele zmieni? Zmieni tylko nazwę i ewentualny wymiar kary (co jest chyba najgorsze).

Poza tym zwykle to ważne słowo. Bo nawet jak 300 przypadków dotyczy dzieci młodszych, a tylko 1 osoby w wieku 13 lat to mi jest jej i tak szkoda.

Co to znaczy wykorzystywane? Bo szczerze mówiąc wygląda to na porównywanie dwóch diametralnie odmiennych sytuacji.

Bo to niewątpliwie są dwie diametralnie różne sytuacje (:

Wiadomo, że jak dzieciaki będą chciały kombinować to żadna ustawa ich przed tym nie powstrzyma. I to jest przypadek pierwszy, w którym obniżenie wieku nie odgrywa większej roli bo i tak sami zainteresowani mają to gdzieś.

Druga sprawa to taka, że jak ktoś takie dziecko skrzywdzi to dostanie np. 3 lata zamiast 8 (strzelam bo nie znam się na tym, chodzi o sam fakt).

Wykorzystywanie jeśli mamy na myśli np. gwałt, molestowanie czy inną formę opresji na tle seksualnym jest zawsze zagrożona sankcją karną niezależnie od tego czy obniżymy ten wiek czy nie.

To prawda. Tylko, że w tym przypadku obniżenie wieku mogłoby się wiązać ze zmniejszeniem sankcji. I tylko o to mi chodzi.

Jako, że nie siedzę jakoś mocno w temacie to jeśli masz jakąś wiedzę na ten temat to bardzo chętnie się dowiem czy mój tok rozumowania ma sens i czy rzeczywiście może być tak jak piszę. Bo jeśli nie to chyba dobrze :)

Posted

To,że Palikot rzucił takim idiotyzmem nie oznacza,że wszyscy rzucą się na to na ,hurra'. Nie wiem co siedzi temu człowiekowi w głowie, ale na pewno nic mądrego. Jak dla mnie 15 lat to tak za mało, do seksu trzeba dorosnąć, a nie ruchać co się rusza,a domniemanych ,ruchaczy' nie brakuje, a jak przychodzi co do czego to nie wiedzą z czym to się je. Dziewczyna jeszcze jeszcze,ale chłopak 15-letni to przeważnie mały napaleniec, który myśli przyrodzeniem. A później dzieci rodzą dzieci! Trzynastoletnie dzieci powinny trzymać się za ręce, a po pocałunku zalewać się rumieńcem i uciekać do domu i się tym ,jarać', a nie robić sobie skrobankę czy podcinać sobie żyły, bo zaszła w ciążę z chłopakiem z którym jest miesiąc.

Posted

kto będzie chciał uprawiać seks, to i tak uprawiać go będzie. pełno jest teraz 13latek, które mają już pierwsze razy za sobą, ba, niektóre są matkami nawet. oczywiście, według mnie to patologia, no ale co kto woli.

małe szanse na to żeby to przeszło w Sejmie, a i pomysł sam w sobie beznadziejnie głupi. Palikot wziął i zabłysnął. ech.

Posted

Jasne, niektóre osoby w tym wieku już to robiły, ale nie wszystkie. I według mnie prawne zatwierdzenie tej granicy wiekowej będzie zalegalizowaniem pedofilii. To jest chore.

Posted

A czy taka 13 czy nawet 15 latka nie może być wykorzystywana przez jakiegoś starego zboka? Może. I nawet jak się nie nazwie tego pedofilią właściwą to czy to dla takiej osoby wiele zmieni? Zmieni tylko nazwę i ewentualny wymiar kary (co jest chyba najgorsze).

No moja pointa była taka, że to nie jest pedofilia, zresztą takiego terminu w prawie się nie używa.

Odnośnie zmiany kwalifikacji, jeśli 18 latek/ka współżyje ze swoją 14-letnią drugą połówką to o ile pamiętam to czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10. Gdyby to był 16-latek to pewnie groźba byłaby poprawczaka do 21 roku życia.

Tak w ogóle to przestępstwo zgwałcenia jest zagrożone wyższym wymiarem kary niż obcowanie płciowe z osoba małoletnią (poniżej 15 roku życia wedle ówczesnego prawa). Odpowiednio od 2 do 12 lat w pierwszym przypadku i do 10 lat w drugim.

W sumie twój argument mija się z celem. W zasadzie gdyby zmienić sposób ścigania gwałtów to zmiana tej granicy nie miała by większego znaczenia nie tylko w teorii (zagrożenie karą), ale również i w praktyce (ten sam sposób ścigania).

Poza tym zwykle to ważne słowo. Bo nawet jak 300 przypadków dotyczy dzieci młodszych, a tylko 1 osoby w wieku 13 lat to mi jest jej i tak szkoda.

Słowo zwykle to takie zabezpieczenie na wypadek przypadku w którym bardzo wolno dojrzewająca dziewczynka/chłopak w wieku 13 lat jest dopiero na etapie wczesnego pokwitania. Oczywiście to w kontekście pedofilli.

Posted

Pomysłami Palikot może sobie rzucać ze swoim minimalnym poparciem,którego przy okazji szuka właśnie u młodych ludzi,którym chce dać prawa wyborcze. Nie warto słuchać każdego,kto głosi swoje zdanie w celach politycznych,a niekoniecznie społecznych.

To,że granice poszerzają się nie znaczy,że trzeba obniżać przepisy regulujące prawo do optymalnej dolnej granicy,która pod względem społecznym (a nie politycznym Palikota) jest niezdrowa.

Tacy młodzi ludzie mimo tego,że mają większe pojęcie o seksie,bo mają internet i mogą sobie poczytać/pooglądać nie znaczy,że są gotowi by zacząć współżycie i ponosić konsekwencje swoich wyborów. Lepiej jest gdy marinesy w takich sprawach są wyższe niż niższe.

Posted

Palikot wyznaje chyba zasadę nieważne co mówią, ważne, by mówili. I świetnie mu się to udaje, bo rozgłos to on ma.

Co do dojrzałości 13-latek - fakt, one dojrzale wyglądają, ale to, że mają cycki rozmiar D i popęd płciowy większy, niż kobiety w wieku +/- 25 lat nie oznacza, że psychicznie dojrzały do uprawiania seksu. Zapewne gdy osiągną już większą dojrzałość, w wieku 20+ zaczną żałować, że przespały się z połową kolegów z podstawówki.

Seks dzieciaki uprawiać będą i przed laty też uprawiały, ale to nie jest argument, by prawo na to zezwalało.

Posted
Palikot wyznaje chyba zasadę nieważne co mówią, ważne, by mówili. I świetnie mu się to udaje, bo rozgłos to on ma.

Co do dojrzałości 13-latek - fakt, one dojrzale wyglądają, ale to, że mają cycki rozmiar D i popęd płciowy większy, niż kobiety w wieku +/- 25 lat nie oznacza, że psychicznie dojrzały do uprawiania seksu. Zapewne gdy osiągną już większą dojrzałość, w wieku 20+ zaczną żałować, że przespały się z połową kolegów z podstawówki.

Seks dzieciaki uprawiać będą i przed laty też uprawiały, ale to nie jest argument, by prawo na to zezwalało.

Wiesz w zasadzie propozycja Palikota nie ma wiele wspólnego z ewentualnym żalem nastolatek. Będą chciały to się prześpią niezależnie od tego jakie jest prawo. Istotna kwestia jest zupełnie gdzie indziej czyli w kwestii penalizacji pewnych sytuacji, i ewentualny walor wychowawczy tego prawa.

Posted

Hm… już bez przesady.

alooohaa wspominała o przyczynieniu się takiego prawa do bezkarności pedofilów. Przecież gwałt wciąż niezmiennie byłby gwałtem. Tyle tylko, że trzynastolatki, które same zdecydowały się na współżycie nie mogłyby potem pociągnąć do odpowiedzialności karnej swoich partnerów.

A trzynastolatka, choć jeszcze dziecko, ma swój mózg i jest w stanie myśleć samodzielnie.

To oczywiście czysta teoria, bo taka ustawa i tak nie ma szans na przebicie, sama też nie uważam, aby była w jakikolwiek sposób Polsce potrzebna. Po prostu nie ma co wyolbrzymiać problemu ;) A że Palikot bywa śmieszny w swojej skrajności, to wiadomo od dawna.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Gloria
      Wracając do tematu, w liceum w Warszawie powstała łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się. https://polskatimes.pl/toaleta-dla-transplciowych-i-niebinarnych-dzieci-w-polskim-liceum-przemyslaw-czarnek-szalenstwo/ar/c1-16357345 https://twitter.com/PiotrW1966/status/1528438149243871235
    • Wulf
    • Wulf
      Chodzi o Klausa Schwaba, założyciela światowego forum ekonomicznego w Davos.  Chłopak przeczytał 1 książkę, oglądnął 2 filmy jej autorów na youtube i ewidentnie coś źle zrozumiał.  Inna sprawa, że łatwiej człowiekowi przelać nienawiść i frustracje na konkretną osobę, bo z kapitalizmem nic nie zrobi. 
    • wardrum
      Spotify. Brunetka czy blondynka? 
    • wardrum
      0/10
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane