Jump to content

Mój plan. PRACA: Niemcy/Norwegia

mentol1250

Recommended Posts

Posted

Witam, tak jak w temacie pragnę przedstawić wszystkim forumowiczom mój plan jakie sobie wyznaczam.

Aktualnie mam 18 lat, w maju tego roku 19;], uczęszczam do ostatniej klasy liceum. W tym roku matura, przedmioty które chce zdać (oprócz:matmy, polskiego, wybrałem j. rosyjski) dodatkowo:fizyka, WOS, j. angielski.

Chciałbym aby osoby które mogą mi coś doradzić przedstawiły swoje propozycje. Coś zawsze wybiorę :lol:

Przedstawię wam mój plan:

W maju po napisaniu matury zapisuję się jako bezrobotny i przez Urząd Pracy zostaje wysłany na kurs: SPAWACZ/OPERATOR KOPARKI te dwa zawody bardzo mnie interesują(KTÓRY WYBRAĆ?). Po ich ukończeniu staram się o pracę aby złapać doświadczenia. Od września idę na studia...(TYLKO JAKIE?) W tygodniu pracuję a weekendy szkoła.I tak przez 3 lata;] I teraz sedno studia I stopnia ukończyłem posiadam 3 letnie doświadczenie w wybranym zawodzie- GDZIE ZA GRANICĘ? Na moje pytanie zapewne ma wpływ wiele czynników ale jednym z nich jest na pewno język. Tu kolejny mój plan jeśli decyzja co do kraju do którego miałbym wyjechać padła by już przez okres studiów (3 lata) zależnie uczę się j.niemieckiego/norweskiego. Patrząc na oferty pracy w obydwu krajach po 3 latach był bym idealnym pracownikiem. 3 lata doświadczenia w zawodzie, znajomość języka czyli obowiązkowe kryteria do pracy za granicą! Mój wyjazd nie dłuższy niż 1 rok może półtora. Płace takich pracowników w granicach 16 tys złotych na czysto. Czyli odliczając życie(prąd, jedzenia itp) mógłbym co mies. odkładać 10tys zł. Po powrocie do Polski mój kapitał to około 120 tys.

Mam 120 tys. z zawodu (operator/ spawacz) aby mieć mgr przed nazwiskiem muszę udać się na studia II stopnia podyplomowe(nie ma znaczenia kiedy). I tu kolejne pytanie. Co można zrobić z taką kwotą z takim doświadczeniem? Firma?(koparki i sprzęt bud.?)-mało ambitne, duży rynek!Spawacz podobnie. Myślałem nad produkcją czegoś... Bardzo zaciekawił mnie brykiet(odnawialne źródła enegri te sprawy) do 2020 Polska musi mieć w nich duży udział. Z takim kapitałem i patrząc na aktualny rynek (surowiec, seny, zbyt) inwestycja zwraca się w około 5 miesięcy. Potem zależnie około 15-20 tys miesięcznie czystego zarobku.

Co wy na to? Jak sądzicie:

JAKI KURS?

NIEMICY/ NORWEGIA?

STUDIA/ JAKIE? czy sobie je odpuścić nic po nich nie mam (zastanawiałem się nad studiami jeśli chciałbym zainwestować w odnawialne źródła to takie:odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, Odnawialne źródła energii i przetwarzanie energii)

W CZYM SIĘ KSZTA

Posted

Fajnie że sobie planujesz ale dużo z tego zostanie za pewne w zakładce - niezrealizowane, bo nie ma planów idealnych a tym bardziej takich wybujałych jak Twoje.

1. Jesteś pewien tak tego kursu? Jesteś pewien pracy po?

2. Nie wiem jak w Norwegii ale w Niemczech zapomnij o takich zarobkach, 10 tys. zł to maksymalne maksimum jakie mógłbyś wyciągnąć za miesiąc roboty.

3. Jeżeli masz taki plan co do własnej firmy, spawacza/operatora koparki, pytam się na co Ci studia, idąc Twoim tropem skrupulatnego wyliczania, zostaje Ci w kieszeni ok. 15 tys zł które wydałbyś na nie, a faktycznie w ogóle Ci się nie przydadzą.

Posted

Właśnie, dokładnie też tak myślę jeśli chcę obrać taki plan. Studia wgl nie potrzebne, jedynie to to że przez ostatnie 3 lata liceum które "kształtuje" aby potem iść na studia. No i oczywiście rodzice... Sam dobrze wiem że może mi być ciężko zdać na dobrym poziomie maturkę...;[ Jedynie tak jak mam i tak zamiar pracować te 3 lata to studia by nie zawadzały jeden semestr wydatek 2 tys. Przy początkowej pensji 2tys na miesiąc zależnie operator/ spawacz miesięcznie na studia szło by? Właśnie ile? Jaka jest cena całkowita studiów I stopnia semestr kosztuje 2tys, ile jest semestrów?

Bardzo dziękuje za pierwszą odpowiedź liczę na kolejne... Za wszelkie informacje będę ogromnie wdzięczny. Może to być nawet: czy ktoś robił taki kurs z Urzędu Pracy, studia a późniejsze plany na jakie warto, język niemiecki/ norweski łatwy trudny

EVERYTHING

Posted

Masz tutaj o kosztach życia w Norwegii (ciekawszy kierunek niż Niemcy) - http://www.wykop.pl/ramka/1235357/koszt ... -norwegii/

Znajomy mojej mamy pracuje w Oslo, jako mechanik i zarabia ok. 10-12 tyś zł, a drugi składa meble i zarabia 8-10 tyś zł. Choć utrzymanie więcej kosztuje, spotkałem się z opiniami, że lepiej już na zachód jechać niż do Norwegii etc.

Co do j.norweskiego - ten pierwszy znajomy uczył się go 3 miesiące przed początkiem pracy i ogarnął podstawy. Oczywiście nadal się uczy tego języka, bo musi iść w nauce dalej ;]

Posted
Przy początkowej pensji 2tys na miesiąc zależnie operator/ spawacz miesięcznie na studia szło by? Właśnie ile? Jaka jest cena całkowita studiów I stopnia semestr kosztuje 2tys, ile jest semestrów?

Szłoby 2000 zł, ale to kwestia dobrego trafienie do firmy, ile będziesz pracował np. 10 godzin dziennie, jaką będziesz miał umowę itd itp

Jeżeli rozglądasz się za studiami to chyba nie problem jest przemnożyć ilość semestrów przez opłatę. Strony www szkół wyższych stoją otworem, na prawdę, to możesz spokojnie sam sobie sprawdzić zwłaszcza że nie wiadomo co być chciał studiować.

Sam dobrze wiem że może mi być ciężko zdać na dobrym poziomie maturkę...;[

Chcesz wyjeżdżać za granicę, chcesz iść na studia zaoczne, chcesz potem założyć swój biznes, człowieku, na chu.. Ty się martwisz czy zdasz na dobrym poziomie maturę, byle zdać. No oczywiście jeżeli masz jakieś ambicje to zapomnij o wcześniejszym zdaniu które napisałem ale racjonalnie myśląc... ;)

Posted

Pizzaro, świetna strona, właśnie o takie strony mi chodzi...Wszystkim dzięki za wypowiedzi.

Posted

Ucz się języków, ja osobiście jakbym miała wyjeżdżać to tylko zachód czyli Niemcy, ten kraj i luz mieszkańców mi odpowiada, zresztą można tam pojechać autem, pociągiem, zakupy i utrzymanie sporo tańsze, ceny mieszkań kupna podobne jak w Polsce.

W Niemczech podoba mi się podejście do pracy (BHP, czas pracy itd.)

Posted

kurs na wózek widłowy,

proponuje nie porównywać Niemców i Norwegii.

W Niemczech na wózku zarobisz od 1000 - 1500 euro, ogólnie jako polaka będą chcieli cie tam nieźle wykorzystać, natomiast w Norwegii, spokojnie odłożysz 8 - 10 tys. zł miesięcznie, fakt podstawa to teraz Norweski, z angielskim masz dużą konkurencję ze strony norweskojezycznych imigrantów, Niemcy, niemiecki.

90 % ogłoszeń o pracę, za 3 lata, angielski przestanie być atrakcyjny w krajach gdzie pracodawca, może bez problemu znaleźć polaka w swoim ojczystym.

Natomiast w Norwegi, jak już śmigasz po ich możesz nawet dostać pracę mając papier, niekoniecznie wielkie doświadczenie.

Przemyśl jeszcze kurs operatora CNC, obrabiarek numerycznych, to jest w każdej fabryce, a za granicą nie lubią pracować na 4 brygadówkach, wiec jako polak masz duże szanse.

Szczerze to zrób je wszystkie ;)

Maksymalny koszt wyjdzie ci w granicach 2 - 3 tys. złotych, przez 3 lata nie dasz rady? spokojnie.

Gdybyś wybrał wózki, w Norwegii masz uprawnienia od T1 - T4, zwróć uwagę na T3 i zrób sobie uprawnienia na skład powyżej 12m i najlepiej jeszcze na wózki VNA.

I ucz się norweskiego, nigdzie w europie nie zarobisz teraz tyle co w Norwegii.

Ja uderzam na Norwegię, do Niemiec być może się przeprowadzę, ale wolałbym na zasadzie pracy przy granicy a mieszkaniu w Polsce, w sumie już jeden wałek, zakupy i tak bym robił w Polsce.

Acha, a te studia, idź na to co lubisz, co jest twoją pasją.

Wtedy ile nie zarobisz będziesz miał pracę, która będzie cię zawsze cieszyć, a kasa i tak będzie bo będziesz lepszy od ludzi, którzy skończyli dany kierunek tylko dla papierka albo kasy.

I pamiętaj, nie ma rzeczy niemożliwych.. są tylko trudne do zrobienia ;)

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Gloria
      Wracając do tematu, w liceum w Warszawie powstała łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się. https://polskatimes.pl/toaleta-dla-transplciowych-i-niebinarnych-dzieci-w-polskim-liceum-przemyslaw-czarnek-szalenstwo/ar/c1-16357345 https://twitter.com/PiotrW1966/status/1528438149243871235
    • Wulf
    • Wulf
      Chodzi o Klausa Schwaba, założyciela światowego forum ekonomicznego w Davos.  Chłopak przeczytał 1 książkę, oglądnął 2 filmy jej autorów na youtube i ewidentnie coś źle zrozumiał.  Inna sprawa, że łatwiej człowiekowi przelać nienawiść i frustracje na konkretną osobę, bo z kapitalizmem nic nie zrobi. 
    • wardrum
      Spotify. Brunetka czy blondynka? 
    • wardrum
      0/10
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane