Jump to content

Białoruś po wyborach

Marika

Recommended Posts

Co sadzicie o wyborach na Białorusi...W niedziele zgromadziło się ok

15 tys opozycjonistówjak na Białoruś to bardzo dużo. Przeciez nie mozna porównywac Ukrainy do Białorusi..tam kazdy przyhodził na własna odpowiedzialnosc nie po to zeby cos robic ale zeby byc. Było bardzo zimno a i policja miala interweniować ale nei interweniowala...wczoraj było mniej ale zawsze to coś. Mnie wydaje się, ze bardzo trudno bedzie obalic

jeszcze wiele wody w Wiśle przepłynie, nim się tam coś na lepsze zmieni ;)

Oj ... jak to powiedział ktoś tam ... potężny mór został naruszony.

Moim zdaniem poczekają jeszcze trochę ale to jest tylko kwestja czasu.

Przeraza mnie to, co dzieje sie na Bialorusi. W Minsku, na rozkaz prezydenta Lukaszenki, policja leje pokojowych demonstrantow, ktorzy uwazaja, ze wybory zostaly spreparowane.

Ludzie, mamy XXI wiek! Jak dlugo cos takiego bedzie mialo miejsce? Kiedy wreszcie to sie skonczy? Ta cala nienawisc, i przyjemnosc w krzywdzeniu innych? Dlaczego ludzie tak koniecznie pragna wladzy?

Ja chyba za glupia jestem, by to zrozumiec :(

Ja chyba za glupia jestem, by to zrozumiec

Nie jestes. Mnie też trudno to zrozumiec. A przeciez dzieli nas tak niewiele. Tylko granica i nic nie można zrobic. A wszystko przez jednego człowieka. Ale wiesz co jest najgorsze...ze nawet jakby wybory odbyły sie w sposób demokratyczny, a startowałby w nich

Te niespokojne dni w Białorusi są mam nadzieje zwiastunem lepszych czasów dla tamtych ludzi i przede wszystkim początek Walki o Demokracje

Białoruś to taka Polska 26-30 lat temu

Magda ja sie rzadko biję :wink:

walcze jak musze na meczach i ulicy :)

mam rózme zainteresowania :wink:

• 8 months later...
  • 13 years later...
Celt

W 2006 było raczej do przewidzenia, że protesty zostaną zdławione siłą i reżim Łukaszenki się utrzyma. Podobnie zresztą w 2010 i 2015.

Ciekawe, czy w tym roku będzie inaczej. Protesty po sfałszowanych wyborach tym razem są większe niż kiedykolwiek w historii Białorusi. Zresztą protesty trwały już wcześniej, tyle że na mniejszą skalę i były związane z bardzo złą sytuacją gospodarczą, złymi warunkami życia i ciągłym bagatelizowaniem przez władze problemu epidemii.

Wygląda na to, że pewne wyłomy już się zaczęły. Po kilku dniach protesty stały się na tyle duże, że bezpieka przestała je pacyfikować. I część mundurowych zaczęła bratać się z protestującymi. Premier Białorusi podał się do dymisji, a były premier Białorusi oficjalnie poparł protesty, tak jak ambasador na Słowacji i władze Grodna, które wczoraj postanowiły wypuścić aresztowanych i dopuścić opozycję do regionalnych mediów i obiecały, że strajkujący robotnicy nie zostaną zwolnieni. Robotnicy fabryczni, stanowiący dotąd główną wyborczą bazę Łukaszenki, odwrócili się od niego. Niedzielny wiec poparcia dla Łukaszenki okazał się frekwencyjną porażką, mimo że zwieziono z całego kraju busami pracowników budżetówki pilnowanych przez bezpiekę. W poniedziałek, gdy Łukaszenka odwiedził fabrykę, gdzie miał spotkać się z wyrazami poparcia od wyselekcjonowanych robotników, mimo to usłyszał od nich "Odejdź!", "Idź w ch**!" i "Zastrzel się!". A z wypowiedzi Łukaszenki można wywnioskować, że on stracił kontakt z rzeczywistością.

Pytanie tylko, co będzie dalej. Łukaszenka twardo trzyma się władzy, a ostatnio na ulicach pojawiło się znowu więcej milicji, zaś dziś protesty osłabły. I nie wiadomo, czy w ślad za władzami Grodna i pozostałymi ludźmi, którzy dotąd byli lojalni wobec Łukaszenki, a ostatnio faktycznie wypowiedzieli mu posłuszeństwo, pójdą kolejni urzędnicy Chyba wygląda na to, że pokojowe protestowanie nie wystarczy i że przeciwnicy Łukaszenki w końcu będą musieli użyć siły, żeby odsunąć go od władzy, bo do Łukaszenki przemawia wyłącznie argument siły. Czyli że np. będą musieli wtargnąć do aresztów i więzień i w ten sposób uwolnić aresztowanych opozycjonistów, a także siłą zająć rządowe budynki. Zobaczymy, czy wystarczy im determinacji.

A Wy jak myślicie? Czy reżim Łukaszenki w najbliższych dniach padnie, czy się utrzyma?

Sporo osób wypowiada się na temat domniemanej możliwości wkroczenia rosyjskich wojsk na Białoruś, jednak ten temat IMHO trafnie podsumował ten pan w tym tekście:

https://tiruritu.blogspot.com/2020/08/artem-szrajbman-10-przyczyn-dla-ktorych.html

yiliyane

Odnoszę wrażenie, że ludzie jeszcze trochę będą protestować i strajkować w zakładach pracy, ale z czasem protesty wygasną i Łukaszenka się utrzyma. Białorusini boją się, że zostaną zaanektowani przez Rosję, nie czują się Rosjanami, mimo że większość z nich na co dzień mówi po rosyjsku; użycie siły wobec władzy Łukaszenki sprawi, że gdy szala przechyli się na stronę opozycjonistów, upadający dyktator w akcie desperacji zwróci się o pomoc do Rosji, a Rosja mu tę pomoc udzieli - czego efektem będzie otoczenie Białorusi troskliwą opieką zajęcie kraju. Białorusini są aż nadto świadomi tego, co wydarzyło się na Ukrainie i nie chcą, żeby spotkał ich taki sam los. A protesty pokojowe raczej Łukaszenki nie usuną, bo Łukaszenka sam z siebie nie ustąpi. Ma zbyt wiele do stracenia, wie, że jak straci władzę, to czeka go proces. Trzymam oczywiście kciuki za Białorusinów, by pozbyli się dyktatury i nie zostali przejęci przez Rosję, ale potrzeba by do tego wielu sprzyjających okoliczności, szczęścia niemalże.

Celt

Gdyby Rosja zajęła Białoruś, to wtedy Białorusini przestaliby darzyć Rosjan sympatią i uważać ich za bratni naród - tak jak stało się to z Ukraińcami w 2014. Putin nie popełniłby tego samego błędu. Rosja raczej, gdyby Łukaszenka upadł, spróbowałaby wpływać potem na wyniki nowych wyborów na Białorusi doprowadzić do wygranej jakiejś marionetki Kremla. To by się im bardziej opłacało niż wkraczać tam z otwartą przyłbicą. Aktualnie Rosja ma wiele własnych problemów i nie miałaby ani możliwości (bo wojna kosztuje), ani motywacji do zajmowania Białorusi i anektowania jej.