Jump to content

Agnostycyzm

Kerosine

Recommended Posts

Posted

Agnostycyzm - pogląd, wedle którego całkowite poznanie rzeczywistości jest obecnie niemożliwe, czasami sprowadzany jedynie do twierdzenia, iż niemożliwym jest dowiedzenie się czy Bóg lub bogowie istnieją czy też nie. Agnostycyzm przybiera różne formy i tak agnostyk może być ateistą, teistą albo żadnym z nich. Obrazowo przedstawiając miejsce agnostycyzmu pośród innych stanowisk ontologicznych można by rzec, iż chrześcijanie twierdzą, że wiemy, iż Bóg istnieje, ateiści, że wiemy, iż go nie ma, natomiast według agnostyków nie ma dostatecznych podstaw, aby potwierdzić istnienie Boga lub mu zaprzeczyć.

Klasyfikacja agnostycyzmu:

Silny agnostycyzm - istnienia Boga lub bogów nie można udowodnić w żaden sposób i nigdy nie uda się tego dokonać;

Słaby agnostycyzm - istnienie Boga lub bogów jest obecnie niewiadome, lecz może stać się wiadome w przyszłości, dlatego należy na razie wstrzymać się z określaniem swego stanowiska;

Teizm agnostyczny/agnostycyzm religijny - jego przedstawiciel nie jest w stanie stwierdzić czy Bóg lub bogowie istnieją, a mimo to w nich wierzy, odrzucając jednak wszystkie treści religijne zawarte w tradycji i świętych księgach uważając, że ich wartość poznawcza jest zbliżona do legend;

Ateizm agnostyczny - jego przedstawiciel nie jest w stanie stwierdzić czy Bóg lub bogowie istnieją i w nich nie wierzy;

Ignostycyzm - samo pytanie o istnienie Boga lub bogów jest pozbawione sensu, ponieważ nie posiada żadnych weryfikowalnych/testowalnych skutków i dlatego powinno być zignorowane.

(opracowanie na podstawie artykułu w Wikipedii)

Jakie jest Wasze zdanie na temat agnostycyzmu? Zgadzacie się ze stwierdzeniem, iż jest on najbardziej "rozsądnym" i racjonalnym spośród wszystkich stanowisk ontologicznych? A może sami jesteście agnostykami - do którego zatem rodzaju agnostycyzmu zaliczają się Wasze poglądy według podanej klasyfikacji?

Posted

Agnostycyzm jest jak dla mnie najbardziej logiczną postawą. :D

Posted
Zgadzacie się ze stwierdzeniem, iż jest on najbardziej "rozsądnym" i racjonalnym spośród wszystkich stanowisk ontologicznych?

Najbardziej racjonalny? Dlaczego, dlatego, że na nic nie daje konkretnej odpowiedzi?

Dla mnie agnostycyzm to po prostu pogląd dla "wątpiących".

Posted
Zgadzacie się ze stwierdzeniem, iż jest on najbardziej "rozsądnym" i racjonalnym spośród wszystkich stanowisk ontologicznych?

Najbardziej racjonalny? Dlaczego, dlatego, że na nic nie daje konkretnej odpowiedzi?

Możliwość uzyskania konkretnej (choćby była fałszywa) odpowiedzi jest dla Ciebie głównym wyznacznikiem racjonalności danego poglądu? oczami.gif

Posted

Najbardziej racjonalny, ponieważ w sytuacji braku dowodów zarówno na istnienie jak i na nieistnienie bóstw logicznym jest przyjęcie stanowiska przyznającego się do niewiedzy. :}

Posted
Możliwość uzyskania konkretnej (choćby była fałszywa) odpowiedzi jest dla Ciebie głównym wyznacznikiem racjonalności danego poglądu?

Nie.

Właściwie to właśnie o to mi chodziło: agnostycyzm jest racjonalny, bo w kwestiach religii zawsze najbardziej racjonalną odpowiedzią będzie "nie wiem" ;)

Posted

Dotąd swoje odejście od religii, jak i brak wiary miałam daleko poza formami kategoryzowania. Po prostu nie uznawałam za potrzebne podpisywania się pod jakąkolwiek definicją.

Bo czy człowiek, który zdaje sobie sprawę, że coś może być na rzeczy, ale jest to daleko poza jego wiedzą i doświadczeniem, powinien szufladkować się?

Myślę, że wiele osób tak ma. Nie podpisuje się pod żadnym obozem agnostycyzmu, bo nie interesuje się tym. Nie wierzę, nie zagłębiam się i nie zrzeszam z innymi, nie chodzę na spotkania i co najważniejsze, nie oceniam.

– Ateizm agnostyczny - jego przedstawiciel nie jest w stanie stwierdzić czy Bóg lub bogowie istnieją i w nich nie wierzy;

Mając wybór, czysto teoretycznie podpisuję się pod takimi poglądami, nie kierując się przy tym żadną filozofią czy uduchowieniem.

Posted
– Ignostycyzm - samo pytanie o istnienie Boga lub bogów jest pozbawione sensu, ponieważ nie posiada żadnych weryfikowalnych/testowalnych skutków i dlatego powinno być zignorowane.

No i pod tym mógłbym się podpisać.

Posted
– Ateizm agnostyczny - jego przedstawiciel nie jest w stanie stwierdzić czy Bóg lub bogowie istnieją i w nich nie wierzy;

Do tej gałęzi się zaliczam i tak, jest to dla mnie na dzień dzisiejszy najrozsądniejsze wyjście.

Posted
Jakie jest Wasze zdanie na temat agnostycyzmu? Zgadzacie się ze stwierdzeniem, iż jest on najbardziej "rozsądnym" i racjonalnym spośród wszystkich stanowisk ontologicznych?

Nie wiem, czy rozsądnym. Może z punktu widzenia społeczeństwa, które zdecydowanie częściej akceptuje wątpiących, ale nie wiem do końca - szczerze powiedziawszy nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam.

Poza tym, dlaczego agnostycyzm miałby być właściwie racjonalniejszy? Na dobrą sprawę każda ze stron - zarówno wierząca, jak i niewierząca - ma swoje dowody na (rzekome) istnienie i nieistnienie Boga, także którąkolwiek z tych opcji można by za taką uznać.

A może sami jesteście agnostykami - do którego zatem rodzaju agnostycyzmu zaliczają się Wasze poglądy według podanej klasyfikacji?

Raczej nie jest mi bliski żaden z wymienionych rodzajów agnostycyzmu. Jeszcze parę lat temu skłaniałabym się ku ateizmowi agnostycznemu, ale dziś nie podpiszę się pod żadną z opcji.

Posted
Poza tym, dlaczego agnostycyzm miałby być właściwie racjonalniejszy? Na dobrą sprawę każda ze stron - zarówno wierząca, jak i niewierząca - ma swoje dowody na (rzekome) istnienie i nieistnienie Boga, także którąkolwiek z tych opcji można by za taką uznać.

Żadna ze stron nie ma dowodów, gdyby któraś przedstawiła dowody to druga raczej niezbyt mogłaby je zakwestionować, bo dowód to dowód i potwierdza stan faktyczny. Obie strony mają przesłanki, mniej lub bardziej racjonalne.

Guest Anonymous
Posted

Pogląd jak najbardziej zdrowy i rozsądny. Jest wiele rzeczy których nie potrafimy udowodnić, więc najbardziej logicznym wyjściem jest po prostu nie zawracanie sobie tym głowy. Moje osobiste pojmowanie uznaje, że skoro nie możemy udowodnić istnienia czegoś to w takim wypadku to coś nie istnieje, głupim jest zakładanie że cokolwiek "jest bo nie ma dowodów na to, że nie ma". Idąc tym torem można sobie wierzyć w jednorożce, krasnoludki i trzygłowe małpy ziejące ogniem. Tak więc najbliżej mi do ateizmu agnostycznego.

Posted

Do tej gałęzi się zaliczam i tak, jest to dla mnie na dzień dzisiejszy najrozsądniejsze wyjście.

Właśnie dzięki Pizzy dowiedziałam się, że jest coś aż tak konkretnego i muszę przyznać, że i mi bardzo pasuje, pokrywa się z moimi przekonaniami.

Dodałabym do tego jeszcze, że obecnie kompletnie nie czuję potrzeby sprawdzania, czy Bóg jest ani posiadania takowego.

Posted
Teizm agnostyczny/agnostycyzm religijny - jego przedstawiciel nie jest w stanie stwierdzić czy Bóg lub bogowie istnieją, a mimo to w nich wierzy, odrzucając jednak wszystkie treści religijne zawarte w tradycji i świętych księgach uważając, że ich wartość poznawcza jest zbliżona do legend

W tym właśnie miejscu lokują się moje własne poglądy na kwestie ontologiczne oczami.gif

Posted

w takim samym stopniu jestem agnostykiem w stosunku do istnienia boga, jak do istnienia wróżek

Posted

Nie wiem, czy jestem agnostykiem, czy już ateistą. Z jednej strony wiem, że Bóg jest niepoznawalny żadnymi metodami naukowymi, ale z drugiej strony obserwując świat, wydaje mi się wielce mało prawdopodobne, żeby ktoś/coś takiego istniało. W świecie widzę ogromną rolę przypadku i rzadko kiedy jakieś celowo zaprogramowane działania. Niemniej jednak nie potrafię uwolnić się od tradycji i przesądów (jak zwykle zresztą, presja społeczna :wink:), chodzę do Kościoła, ba sam byłem ministrantem przez 10 lat, no i jak zrobię coś naprawdę złego, to boję się, że dosięgnie mnie Boski piorun :wink: Z drugiej strony, ja generalnie jestem przesądny i znaczenie ma dla mnie np. którą łyżką słodzę herbatę i ile razy, i w jakim kierunku ją mieszam. Jak tak nie zrobię, to mam wrażenie, że stanie się jakieś nieszczęście. Serio :D

Nieprzenikniona
Posted

Wydaje mi się, że agnostycyzm jest pójściem na łatwiznę. Taką postawą: "Nie będę się deklarować, więc powiem, iż jestem agnostykiem". Sama przez długi czas uważałam się za agnostyka, ale żeby nim być, trzeba dużo wiedzieć o samej postawie i nie wystarczy znać definicję z wikipedii.

Posted
Wydaje mi się, że agnostycyzm jest pójściem na łatwiznę

Hm, słyszałem taką opinię już wiele razy w moim otoczeniu i się stanowczo z tym nie zgadzam. Jeżeli po wielu przemyśleniach, po wielu dyskusjach i przeczytanych racjach nie wiem dalej, co o tym sądzić lub po prostu nic nie jest oczywiste to deklaruję, że na dzień dzisiejszy nie możemy wszystkiego poznać.

Posted

Agnostycyzm, jest czymś pomiędzy. Nie jest to pójście na łatwiznę. Jest to po prostu określenie "czegoś pomiędzy". Czegoś, czego ni da rady zdefiniować inaczej. Ja się przynajmniej w tym odnajduję.

Nieprzenikniona
Posted
Wydaje mi się, że agnostycyzm jest pójściem na łatwiznę

Hm, słyszałem taką opinię już wiele razy w moim otoczeniu i się stanowczo z tym nie zgadzam. Jeżeli po wielu przemyśleniach, po wielu dyskusjach i przeczytanych racjach nie wiem dalej, co o tym sądzić lub po prostu nic nie jest oczywiste to deklaruję, że na dzień dzisiejszy nie możemy wszystkiego poznać.

Okej, tyle że agnostycyzm powoli zaczyna być modą środowiskową, coś jak kiedyś ateizm, tyle że jest to przydatne dla niektórych jedynie, by na facebooku wpisać to w odpowiednią rubryczkę i być "fajnym". A mi chodziło o to, aby było to nieco bardziej przemyślane.

Posted

Nieprzenikniona, bazując na swoim doświadczeniu mogę powiedzieć tylko tyle, że jeżeli już coś ubierać pod modę to ateizm, gdyż często słyszę, że ktoś jest ateistą (bardzo spłycam przekaz), lecz o agnostykach w swoim środowisku ani słychu. Może to z powodu skomplikowanej dla człowieka nazwy lub ciężaru poznania tego stanowiska. Nie wiem, nie wiem. Ogólnie prezentowanie jakiegoś stanowiska bez głębszych przemyśleń jest sztuczne i nie warto o tym dyskutować.

Nieprzenikniona
Posted
Ogólnie prezentowanie jakiegoś stanowiska bez głębszych przemyśleń jest sztuczne
O to to. Acz warto dyskutować po to, aby się to minimalizowało. Agnostycyzm sam w sobie jest ciekawym spojrzeniem na wiarę, ale właśnie - niektórym to fajnie brzmi i sobie w ten sposób podnoszą morale. Warto spytać, co druga strona rozumie pod słowem "agnostycyzm". Jeśli odpowie, iż jest to postawa neutralna wobec wiary, dopytuję dalej, a jeśli nie poda konkretnej odpowiedzi, to już wiem, że to się nie pokrywa z realiami.
Posted

Nieprzenikniona, nie mozna tutaj mówić o "pójściu na łatwiznę". Mi się wydaje, że boga nie ma, ale tak naprawdę nie mam podstaw, żeby zupełnie tę opcję wykluczyć.

I nie wiem, czemu wspominasz o modzie. Wrzućmy "agnostyków", "ateistów" i "katolików" do jednego worka, bo to ludzie bez poglądów na ten temat i nie ma co o tym gadać.

Posted

Nie wiem, czy jakakolwiek postawa wobec wiary zasługiwałaby na powiązanie z pójściem na łatwiznę. A może sama wiara jest taka? O wiele łatwiej jest przecież przyjąć pewne dogmaty, wartości, postawy, niż samemu podjąć się kształtowania własnego światopoglądu. Zbędne uproszczenie? Oczywiście, że tak.

Nie wiem, czy bliżej mi do ateizmu, czy agnostycyzmu. Nie zastanawiałam się nad tym, ponieważ nie czuję potrzeby definiowania swojej postawy wobec wiary. W moim życiu po prostu nigdy jej nie było. Najwyraźniej zdołałam jednak na tyle wykształcić swój relatywizm moralny, by nie oceniać wartości i postaw innych ludzi. Szczerze mówiąc jest to dla mnie na tyle intymna kwestia każdego z nas, że niechętnie uczestniczyłabym w rozmowie, która poruszałaby te wątki.

Posted

Najbliżej mi do "słabego" agnostycyzmu, być może istnieje,być może nie, nie potrafię się jednoznacznie określić w kwestii wiary, czy jest to "najrozsądniejszy" pogląd - nie wiem,to indywidualna sprawa każdego człowieka,sam wybiera czy wierzy,czy nie,to co dla jednego normalne,dla drugiego jest szaleństwem albo bzdurą.

• Nineku pinned this topic