• Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

wert141

Angielski czy Niemiecki

Recommended Posts

Stanęłam przed podobnym wyborem w tym roku i zdecydowałam się na niemiecki. Angielskiego nie jest się ciężko uczyć na własną rękę - wszędzie naokoło można natknąć się na coś w tym języku, od filmu, po magazyn.

Ale ważne jest też to, który z tych języków bardziej podoba się Tobie i którego chętniej będziesz się uczyć.

Share this post


Link to post

Zgadzam się, co do tego, że ważne jest, co Ci się podoba ;] Przekonałam się, że NIE DA się uczyć języka, którego nie lubisz (pamiętam moje perypetie z tak "prostym" językiem jak hiszpański).

Niemiecki może i jest mniej popularny, odrobinę, ale według mnie może służyć jako ten "drugi" język ;) Angielski jest wszędzie, bez niego ani rusz.

Share this post


Link to post

Jeśli nie znasz żadnego z tych dwóch, to oczywiście trzeba zacząć od angielskiego, bo to jest już właściwie podstawowy drugi język (jak kiedyś łacina chyba), dogadasz się nim w większości krajów, bardzo się przydaje w podróżach, wydaje mi się, że dla potencjalnego pracodawcy to już standard, że pracownik zna ten język (dlatego oprócz angielskiego warto znać np. niemiecki :)), u mnie na uczelni często mamy super wykłady z zagranicznymi profesorami i jeśli nie znasz dobrze angielskiego, to właściwie nie dasz rady brać w nich udziału (w dyskusjach po) i chyba mało z nich wynosisz. Dlatego uważam, że najpierw trzeba dobrze opanować ten język, a potem brać się za naukę innych.

Share this post


Link to post

Rzecz jasna jak zamierzasz mieć bliski kontakt z osobami pochodzenia niemieckiego czy coś to wiadomo jest, że ten język Ci się przyda bardziej - albo jak np. mieszkasz bardzo blisko granicy. Najlepiej to znać obydwa te języki - chociaż przy takiej nauce jest bardzo trudno, bo języki często mogą się mylić lub trudniej się ich nauczyć. Jednak to tylko na początku, później jak już nauczysz się tych języków na poziomie wyższym niż podstawowy i będziesz umiał(a) się nimi obsługiwać i używać to ten problem minie. Kolejność musi być ustalona według własnych preferencji - jaki nam się bardziej podoba i którego bardziej potrzebujemy. Nie ma sensu wybierać spośród nich, gdy często potrzebujemy tych dwóch języków ;)

Share this post


Link to post

Zauważyłam, że jeżeli zna się w stopniu bardzo dobrym inny język, niż angielski, to na polskim rynku pracy pracodawca patrzy przychylniejszym okiem... Jeżeli znasz angielski w stopniu komunikatywnym, to wybierz niemiecki.Dodatkowy język, to duży sukces. Jednakże jeżeli w ogóle nie znasz angielskiego, to wybierz go... Daje możliwość porozumienia się prawie z każdym obcokrajowcem, a na rynku pracy jego znajomość jest wręcz obowiązkowa.

Share this post


Link to post

Warto uczyć się angielskiego i hiszpańskiego, oba języki są dosyć przyjemne w nauce, są również często mile widziane przez pracodawców, przynajmniej z tego, co widziałem w ogłoszeniach. Angielski staje się bardzo powszechny i choć jego bardzo dobra znajomość nadal jest czymś mile widzianym, to jednak dodatkowy język jest zawsze sporym atutem.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

 • Who's Online (See full list)

  • Filip
  • gressip
  • Martusiaaaaaa92
  • Celt
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Fifi! Do lekcji! ;D 
   · 3 replies
  • Martusiaaaaaa92

   Martusiaaaaaa92

   Po zamachu na London Bridge media i politycy mówią dobrze o tutejszych Polakach jak nigdy Co ciekawe, głównie lewicowi politycy i media, by pokazać, że imigranci z UE nie są tacy źli jak ich zwolennicy brexitu przedstawiają. Zwłaszcza, że drugi z bohaterów, rodowity Brytyjczyk, okazał się nie być bez skazy: jest mordercą niepełnosprawnej dziewczyny, który dopiero co wyszedł przedterminowo z więzienia.
   · 3 replies
  • Filip

   Filip

   Herbaty dawno nie piłem, tym bardziej na czas, ale podoba mi się kreatywność tych tytułów, z niecierpliwością czekam na następne.  
   · 16 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Gdzie jest Fifi :> ;D 
   · 17 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Borowy

   Bierz kalendarze z pracy.
   Rozkręcamy biznes. Zyskiem podzielimy się po połowie ;D
   · 19 replies
 • Posts