Jump to content

Angielski czy Niemiecki


wert141

Recommended Posts

Posted

Którego języka lepiej się uczyć ? uzasadnijcie swoje wypowiedzi :)

Link to comment
Posted

Stanęłam przed podobnym wyborem w tym roku i zdecydowałam się na niemiecki. Angielskiego nie jest się ciężko uczyć na własną rękę - wszędzie naokoło można natknąć się na coś w tym języku, od filmu, po magazyn.

Ale ważne jest też to, który z tych języków bardziej podoba się Tobie i którego chętniej będziesz się uczyć.

Link to comment
Posted

Zgadzam się, co do tego, że ważne jest, co Ci się podoba ;] Przekonałam się, że NIE DA się uczyć języka, którego nie lubisz (pamiętam moje perypetie z tak "prostym" językiem jak hiszpański).

Niemiecki może i jest mniej popularny, odrobinę, ale według mnie może służyć jako ten "drugi" język ;) Angielski jest wszędzie, bez niego ani rusz.

Link to comment
Posted

Ja stawiam na angielski bo w większej liczbie krajów dogadasz się w tym języku.

Link to comment
Posted

Jeśli nie znasz żadnego z tych dwóch, to oczywiście trzeba zacząć od angielskiego, bo to jest już właściwie podstawowy drugi język (jak kiedyś łacina chyba), dogadasz się nim w większości krajów, bardzo się przydaje w podróżach, wydaje mi się, że dla potencjalnego pracodawcy to już standard, że pracownik zna ten język (dlatego oprócz angielskiego warto znać np. niemiecki :)), u mnie na uczelni często mamy super wykłady z zagranicznymi profesorami i jeśli nie znasz dobrze angielskiego, to właściwie nie dasz rady brać w nich udziału (w dyskusjach po) i chyba mało z nich wynosisz. Dlatego uważam, że najpierw trzeba dobrze opanować ten język, a potem brać się za naukę innych.

Link to comment
Posted

Rzecz jasna jak zamierzasz mieć bliski kontakt z osobami pochodzenia niemieckiego czy coś to wiadomo jest, że ten język Ci się przyda bardziej - albo jak np. mieszkasz bardzo blisko granicy. Najlepiej to znać obydwa te języki - chociaż przy takiej nauce jest bardzo trudno, bo języki często mogą się mylić lub trudniej się ich nauczyć. Jednak to tylko na początku, później jak już nauczysz się tych języków na poziomie wyższym niż podstawowy i będziesz umiał(a) się nimi obsługiwać i używać to ten problem minie. Kolejność musi być ustalona według własnych preferencji - jaki nam się bardziej podoba i którego bardziej potrzebujemy. Nie ma sensu wybierać spośród nich, gdy często potrzebujemy tych dwóch języków ;)

Link to comment
Posted

Zauważyłam, że jeżeli zna się w stopniu bardzo dobrym inny język, niż angielski, to na polskim rynku pracy pracodawca patrzy przychylniejszym okiem... Jeżeli znasz angielski w stopniu komunikatywnym, to wybierz niemiecki.Dodatkowy język, to duży sukces. Jednakże jeżeli w ogóle nie znasz angielskiego, to wybierz go... Daje możliwość porozumienia się prawie z każdym obcokrajowcem, a na rynku pracy jego znajomość jest wręcz obowiązkowa.

Link to comment
 • 6 years later...
Posted

Warto uczyć się angielskiego i hiszpańskiego, oba języki są dosyć przyjemne w nauce, są również często mile widziane przez pracodawców, przynajmniej z tego, co widziałem w ogłoszeniach. Angielski staje się bardzo powszechny i choć jego bardzo dobra znajomość nadal jest czymś mile widzianym, to jednak dodatkowy język jest zawsze sporym atutem.

Link to comment
Posted

W klimacie Świąt. Ten filmik chyba mówi wszystko odnośnie wyboru pomiędzy tymi dwoma językami ;D 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • wardrum
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Adam3344
   Tak miały zdrady miejsce... Ona jest w trakcie rozowdu i zdradzała męża.. przez pół roku było ok a pozniej zmienila haslo w telefonie i widzialem jak z kims pisze i wysylaja sobie zdjecia i przylapalem ją jak robila sobie dobrze do jego zdjęć.. A pozniej oznajmila mi, ze wyjezdza sama na targi do Krakowa na weekend i zaraz sie z nią rozstalem... i Wiem, ze od tamtej pory nie była na targach bo juz nie musiala sie kryć... Bedac wtedy na feriach wykupilem jej masaz gdzie masazysta nie masowal jej tylko pleców a wszystkie inne czesci ciala az skonczylo sie seksem, ale nie robilem tam wojny bo były jej dzieci... Nie mówiłem jej tego tam gdyż nie chcialem kłótni przy dzieciach bo chcialem aby miały udane ferie.. po powrocie byla wulgarna w moim kierunku i to bylo wszystko widać... i odszedłem.. Stwierdzila, ze ja zostawilem i skrzywdziłem.. uważam, ze chciala zagrac na moich emocjach gdyz nie potrafi sie przyznać do bledu.
  • Kerosine
   Dla niektórych [co by nie szukać daleko, m. in. mojej matki, ale także ogólnie wielu osób, które z różnych powodów nie pozostają z nikim w relacjach romantycznych] właśnie jest to święto przyjaźni i miłości innej niż ta zmysłowa  Postąpiłeś bardzo dobrze, ale być może sposób, w jaki zakomunikowałeś swoje uczucia pozostawił co nieco do życzenia bądź zwyczajnie na skutek różnych przypadkowych i pozostających poza możliwością Twojego wpływu okoliczności poruszył nie tę strunę, którą powinien. Być może też po prostu nie wiesz wszystkiego. Swoją drogą myślę, że przydałby nam się trochę większy background na temat Twojego związku zamiast dość oszczędnego mimo wszystko opisu paru sytuacji.
  • nunca
   @Gloria jak się odsunęła wystarczająco to zaproponowałem jej naprawę relacji bo mi za bardzo zależało żeby jej nie stracić i żeby było tak jak wcześniej
  • Kerosine
   Po prostu "mała-wielka" zemsta z jej strony  Alternatywnie / dodatkowo może ona zwyczajnie Twoich ubrań już nie posiadać [bo np. zdążyła je wyrzucić]. Nawiasem mówiąc, czy jesteś absolutnie pewien, że zdrada / zdrady z jej strony miały miejsce? Moim zdaniem powinieneś, w tej kwestii nie powinno być nigdy żadnych niedopowiedzeń.
  • Martusiaaaaaa92
   Klaus S. to jakiś nowy Emmanuel Goldstein? Soros się już znudził?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   14
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  8 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  33 posts
  yiliyane
  yiliyane
  27 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  452 posts
  yiliyane
  yiliyane
  378 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up