Daria.

Ostatnio przeczytałem...

Recommended Posts

Golding - Władca Much, czyli paręnaście małych Robinsonów Crusoe w wyniku katastrofy lotniczej ląduje na wyspie. Dzieciaki tworzą sobie coś w rodzaju mini społeczności. W wyniku rywalizacji pomiędzy dwoma sprawy się nieco komplikują. Po odizolowaniu od społeczeństwa część, a właściwie większość, zaczyna dziczeć. Każdy bohater reprezentuje inne cechy charakteru. Przekrój przez społeczeństwo - mamy dwóch rywali jeden ma aspiracje do dyktatury, drugi chyba chce być demokratą. Jest też i cały mózg operacyjny, a mianowicie doradca. Nawet trafia nam się ktoś, kto mógłby być katem.

Alegoryczna opowieść, zakończenie mogłoby być ciekawsze. Ogólnie dobrze, a nawet troszeczkę lepiej.

P.S. Kocham Cię - Cecelia Ahern

Momentami bardzo wzruszająca, ale i zabawna opowieść. Myślałam, że będzie tanią historyjką, ale mile zostałam zaskoczona :)

"Bogowie na balkonie", Anja Snellman.

Książka o małej somalijskiej dziewczynce imieniem Anyżka, która mieszkała w Finlandii i marzyła o tym, by żyć tak jak jej koleżanki. Strasznie mnie ruszyła.

Ostatnio przeczytalam 3 tomy Kersting Gier. " Czerwien Rubinu " " Blekit Szafiru " " Zielen Szmaragdu " Polecam!!! :D

Tak szczerze to nie pamiętam co ostatnio czytałam, ale często wracam do książki `Ostatnia piosenka`-Last son . - polecam. :)

"Alibi na szczęście" Anny Ficner-Ogonowskiej

Jest to powieść o dziewczynie, która straciła rodzinę. Nie potrafi się z tym pogodzić. Wspiera ją najlepsza przyjaciółka. Pewnego dnia spotyka Mikołaja, który jest nią zauroczony i będzie musiał starać się o miłość głównej bohaterki.

Bardzo podobała mi się ta książka. Pomimo dość smutnej tematyki, powieść ta nie jest utrzymana w smutku i ptosie. Jest to bardzo optymistyczna powieść, opisane jest w niej to, że pomimo tragedii można żyć dalej i być szczęśliwym. Polecam!

"Lalka" Prusa

W końcu jakaś ciekawa i przyjemna lektura. Dość długo czytałam, ale podobała mi się ta powieść. Ciekawi bohaterowie, czasem irytujący, ale to dobrze, że wywołują jakieś emocje i wzbudzają zainteresowanie. Najbardziej polubiłam Ignacego Rzeckiego. Kilka fragmentów było naprawdę zabawnych np. scena w sądzie z Patkiewiczem i Maleskim oraz figle Patkiewicza, zachowanie baronowej bywało czasem tak absurdalne, że nie sposób było się nie śmiać.

"Inferno" Dan Brown.

Strasznie odbijająca książka. Nie sięgałabym po nią, gdybym jej nie dostała, ale skoro już ktoś postanowił mi ją podarować...

"Chudszy" Stephen King

Trochę mnie końcówka zawiodła i podejście głównego bohatera do pewnej sprawy, ale mimo wszystko wciągające.

Graham Masteron - Manitou

Poleciła mi to pewna nieznajoma na czacie. Dość ciekawe doświadczenie, moja pierwsza książka z gatunku horror jaką przeczytałem. Było tam kilka rzeczy, które mi się spodobało, przede wszystkim jednak wprowadzenie indiańskiej magii. Zawsze uważałem natywnych Amerykanów za dzikusów i cieszyłem się, że ich ziemie zajęli bardziej ucywilizowani mieszkańcy starego kontynentu. Teraz już tak nie myślę. Dalej jestem wielkim fanem USA, ale jednak kultura indiańska cechowała się jeszcze wieloma interesującymi faktami, które mam nadzieję, kiedyś poznam.

Mass Effect - Podniesienie -> Drew Karpyshyn.

Poszedłem za ciosem i po Objawieniu przyszła pora na podniesienie. Fani serii poznają bardziej Kelly Sanders, dowiedzą się więcej o Cerberusie, Quarianach i Wędrownej Flocie. Brakowało mi jednak napięcia z Objawienia. Tutaj akcja potrafiła się rozwlec o wiele bardziej niż w pierwszej książce Drew'a.

Alicja w Krainie Zombi G. Showalter

Nigdy nie pomyślałabym, że jakakolwiek książka fantastyczna, może prócz serii o HP, mi się tak spodoba. To było coś świetnego.

'Opowieści kanterberyjskie' Geoffrey Chaucer

Średniowieczne zepsucie i rozpusta nie tylko cielesna, ale też umysłowa. Przy opowieści Młynarza radośnie chichotałam, przy opowieści Woźnego zanosiłam się od śmiechu. Rewelacyjne historie, które mimo, że pisane wierszem, czyta się znakomicie.

Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery.

Cudowna historia z mojego dzieciństwa, która, przeczytana po latach, niesamowicie irytuje i traci cały urok.

Zbrodnia i kara Dostojewski świetna powieść, niesamowita. Spodziewałam się, że główny bohater będzie jakimś seryjnym mordercą i będzie więcej napięcia w tej książce. Pomimo tego i tak jestem zachwycona. Jeszcze bardziej niż Lalką, która także mnie urzekła.

Zgoda na szczęście Ficner -Ogonowskiej Kolejna część historii Mikołaja i Hani Z Alibi na szczęście. Fajna książka, momentami wzruszająca, ale ma wady. Bohaterowie są wyidealizowani. Mikołaj i Hania się prawie w ogóle nie kłócą, normalnie związek idealny. Nie istnieją takie. Ogólnie powieść niezła, miło się czytało, ale odniosłam wrażenie, że przez te idealizację wszystkiego jest trochę słodko-pierdząca, ale jak ktoś lubi uciec od rzeczywistości w totalna utopię, gdzie zakochani się nie kłócą, ciągle jest super i dobrze, to polecam.

Pollyanna dorasta E. H. Porter.

Dalsze losy mojej ulubionej bohaterki literackiej z dzieciństwa. Strasznie mi się nie podobało tym razem.

Marek Hłasko - Opowiadania

Naczytałam się mnóstwo pozytywnych opinii na temat stylu tego autora, ale mnie jakoś nie poruszył...

,Skradzione dziecko' Keith'a Donohue.

Pochłonęłam w godzinę, tak się paliłam do niej a na końcu żałowałam,że to już koniec!

Momentami jedynie nudziłam się przy opisach życia chochlików,bo obszernych opisów nienawidzę, a na końcu wyłam bo poczułam się taka dorosła ą i ę.

„Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś?

Portret nieznanej damy - Vanora Bennett

Może nie tak bardzo ostatnio, ale jednak :mrgreen:

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, choć to powieść historyczna a jakoś nigdy nie byłam ich zwolenniczką. Czytając książkę, czułam się jak cichy obserwator, który wszystkiemu się przygląda i jest jednocześnie częścią tej historii. Ponadto wspaniały obraz okresu Tudorów nie pozwolił mi oderwać się od lektury.

Śmierć czeskiego psa Janusza Rudnickiego. Zbiór krótkich, acz treściwych opowiadań. Samą antologię podzieliłabym na dwie części*, gdzie pierwsza charakteryzuje się specyficzną, minimalistyczną stylistyką, dzięki której odbiór jest znacznie zabawniejszy i dosadny. W ogóle sam sposób przedstawiania rzeczywistości jest jednocześnie ogromnie ponury i komiczny; treść naszpikowana zdrowym cynizmem i absurdem. Podoba mi się.

Z drugiej części można się dowiedzieć sporo niekoniecznie pochlebnych informacji na temat znanych osobistości, najczęściej pisarzy. To zbiór cytatów i komentarzy do nich, trochę historii wymienianych postaci.

Szybko się to wszystko czyta, warto.

*Właśnie sobie przypomniałam, że książka rzeczywiście podzielona została w podobny sposób.