Jump to content

Południowoafrykańska reprezentacja rugby.


suomeksi

Recommended Posts

Posted

Republika Południowej Afryki (RPA) jest od lat drugą (po Nowej Zelandii) światową potęgą w rugby. Przez ostatnie 10 lat liderem w światowym rankingu zostawała tylko RPA lub Nowa Zelandia i 2 razy Anglia. W najnowszym rankingu RPA zajmuje 2 miejsce na świecie. Od lat w Południowej Afryce rugby uchodziło za sport białych, natomiast piłka nożna za sport czarnych, dlatego mało jest czarnych graczy w rugby z RPA i mało białych w piłkę nożną.

Drużyna narodowa RPA w rugby nazywana jest "Springboks" co znaczy "Antylopy"- po angielsku oraz także zanczy to to samo w języku afrikaans (język germański, podobny do holenderskiego, używany przez większość białych i mieszanek biało-czarnych z Południowej Afryki i Namibii).

Przez dziesiątki lat w RPA panował, znany na całym świecie, system podziału rasowego- Apartheid (co znaczy z języka afrikaans "podział"), system ten zakładał dominację białych obywateli Republiki Południowej Afryki oraz podział- osobne szkoły, szpitale, dworce, autobusy dla białych i osobne dla czarnych. System ten panował, aż do 1994r. gdy ustąpił prezydent de Klerk i prezydentem RPA po raz pierwszy został człowiek czarnej rasy, wypuszczony z więzienia- Nelson Mandela. Za stosowanie polityki Apartheidu Południowa Afryka została wyrzucona na dziesiątki lat z możliwości uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich, dopiero po złagodzeniu tej polityki mogła przystąpić do olimpiady w Barcelonie w 1992r.

Reprezentacja RPA w rugby była nielubiana przez czarnych mieszkańców kraju, jako, że wszyscy zawodnicy (oprócz jednego) byli rasy białej. Dochodziło często do tego, że gdy biali południowoafrykańczycy kibicowali drużynie RPA to czarni obywatele ich przeciwnikowi.

Gdy upadł Apartheid wielu czarnych działaczy sportowych podjęło uchwałę o likwidacji kojarzących się z Apartheidem symboli drużyny i nazwy "Springboks" i zamiane ich na inne.

Nelson Mandela, których chciał zgody między czarnymi i białymi osobiście zainterweniował w tej sprawie i zakazał wprowadzenia tego pomysłu.

Co więcej, mimo oburzenia wielu czarnych, którzy chcieli zemsty na białych, Mandela osobiście wspierał drużynę i uczestniczył w meczu finałów światowych w 1995r., gdzie życzył powodzenia każdemu zawodnikowi przed meczem, osobiście na stadionie, a także wprowadził system rozpowrzechniania rugby w czarnych dzielnicach pod hasłem "One team, one nation", gdy zawodnicy drużyny narodowej organizowali pokazowe szkolenia, głównie w czarnych dzielnicach. RPA wtedy grała bardzo słabo, jednak akurat w 1995r. zdobyła mistrzostwo świata pokonując Nową Zelandię, wywołało to ogromne święto w kraju, a Mandela przez wielkie poparcie dla drużyny RPA dał przykład czarnym do dążenia do zgody ze swoimi białymi współobywatelami. Opowiada o tym amerykański film "Invictus" ("Niepokonany" z 2009r.)

Zdjęcia Reprezentacji Rugby RPA:

Logo reprezntacji RPA w rugby:

400px-South_Africa_national_rugby_union_team.svg.png

Zdjęcia Reprezentacji Rugby RPA:

Najlepsi gracze z obecnego składu ( skład z 24 grudnia 2012r.):

Jean De Villiers- kapitan i najbardziej doświadczony zawodnik południowoafrykańskiej reprezentacji:

jean-de-villiers_g_1387490c.jpg

Ruan Pienaar:

ruan-pienaar-springboks-2.jpg

JP Pietersen:

jp-pietersen-2.jpg

Jannie du Plessis:

jannie-du-plessis_2465816.jpg

Heinke van der Merwe:

Heinke%20vd%20Merwe_large.jpg

Adriaan Strauss:

Rugby_Union_10-1_jp_715388t.jpg

Francois Louw:

Francois-Louw-2011-bg.jpg

JC Janse van Rensburg rozdający autografy:

TL_986925.JPG

Willem Alberts:

Willem-Alberts.jpg

Inne zdjęcia dotyczące reprezentacji rugby z RPA.

Pierwszy czarny prezydent RPA, Nelson Mandela, w koszulce reprezentacji, gratuluje kapitanowi reprezentacji RPA zwycięstwa w światowym turnieju w 1995r. (niecały rok po obaleniu apartheidu). Te bardzo sedeczne gratulacje, ten symbol pojednania, były zaskoczeniem dla wielu czarnych i białych, którzy kilka miesięcy wcześniej byli na granicy wojny domowej. Pokazaniem, że naród powinien się jednoczyć i że sytuacja gdy część narodu kibicuje przeciwnikom własnej reprezentacji jest niedozaakceptowania. Pamiętajmy, że Mandela przesiedział ponad 20 lat w ciasnej celi za walkę o prawa czarnych.

6283.jpg

dc%20The%20Real%20Nelson%20Mandela.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1274749050816

Południowoafrykańska reprezentacja rugby razem (2006r.):

Springbok_Team_June_2005.jpg

Heyneke Meyer- obecny trener RPA, urodzony w Nelspruit we wschodniej częsci RPA, tuż przy granicy z Suazi. W tym mieście ok. 65% stanowią biali, z 7% mieszanki biało-czarne, a reszta (ok. 20%) to głównie czarni:

Heyneke+Meyer+Scotland+v+South+Africa+International+eEJbpPcMng7l.jpg

Zdjęcia z meczy:

Illustration_Rugby_Afrique_du_Sud.jpg

south_africa_1114674c.jpg

568x300_SA%20rugby%20anthem_n.jpg

cele_07_world_cup_2.jpg

Chester Williams, tu, ze swoją żoną. Był to jedyny czarny zawodnik reprezentacji RPA w rugby w czasach obalenia Apartheidu, jedyny czarny grający w meczu z Nową Zelandią w 1995r., który przyniósł RPA mistrzostwo świata. Wydał niedawno swoją biografię, w której pisał, że przez większość czasu był traktowany dobrze w drużynie, uczestniczył we wszystkich przyjęciach po meczach tak jak biali zawodnicy, jednak zdarzały się rasistowskie komentarze w stosunku do niego, szczególnie z ust jednego z zawodników.

chester_williams_3.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • wardrum
  • yiliyane
   Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
  • yiliyane
   Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
  • yiliyane
   Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
  • yiliyane
   Powody, dla których kobiety zwykle wybierają starszych mężczyzn są te same od tysięcy lat. Starszy mężczyzna jest dojrzalszy i lepiej sytuowany niż rówieśnik/młodszy mężczyzna. W przeszłości nacisk był kładziony bardziej na majątek, obecnie, mam wrażenie, na dojrzałość. Ale to jest pewna generalizacja. Nie każda kobieta wybierze starszego mężczyznę. Od każdej reguły są przecież wyjątki. A od tej - w dzisiejszych czasach - mam wrażenie, że jest całkiem sporo wyjątków.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   7
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   3
  3. 3
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
  4. 4
   Xantos
   Xantos
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  30 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  14 posts
  Gloria
  Gloria
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  5 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
  Wulf
  Wulf
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  48 posts
  yiliyane
  yiliyane
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  457 posts
  yiliyane
  yiliyane
  394 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up