NYC

Dobre programy do robienia grafiki

9 postów w tym temacie

Nie wiem czy dobry dział, bo nigdy nie dawałam tutaj tematów, wiec jakby co to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu czy poddziału. Ostatnio wpadłam na pomysł, by zacząć rysować na kompie i pomyślałam sobie jaki program by tutaj sciągnąć, by móc to robić, by ten program był dobry i niezbyt trudny w obsłudze. Jakie polecilibyście mi programy do rysowania na początek takiej kariery z rysowaniem? Chodzi mi nie o robienie grafiki typu tapety itp, ale rysunki rysowane jakoś na kompie. Jeśli ktoś zajmuje się takim rysowaniem i zna dobre programy to niech pisze oraz jeśli zechce to może tez wysłać mi PW z poradami jak rysować. Wiem, ze takie rzeczy można na GIMPie robić, ale nie wiem czy właśnie takie rysunki o jakich ja myślę, czy tylko przeróbki zdjęć i obrazków. Nigdy czymś takim sie nie zajmowałam, ale pomyślałam: może zacznę, może coś jednak z tego będzie jak popróbuję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, chodzi mi o te darmowe, ale żeby były takie w miarę dobre i, zeby jakoś sie dało na nich coś tam narysować, a nie tylko przerabiać obrazki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chodzi o darmowe to Gimp jest jednym z najpopularniejszych choć czy najlepszy tego nie wiem. Ale z tego co piszesz to jeśli chcesz rysować potrzebny Ci będzie jeszcze tablet graficzny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdecydowanie GIMP. Co prawda nie dorównuje on aplikacji PhotoShop, ale jest lepszy niż wiele komercyjnych rozwiązań. Poza tym masz dostęp co całej masy wtyczek, które dodatkowo rozszerzą funkcjonalność aplikacji. Do najpopularniejszych pluginów można zaliczyć chociażby Anti-aliasing, Borders, Pandora (tworzenie panoramy), Shadows/Highlights, GimpPublish (publikowanie zdjęć w Picasa), Copyright Text (dodaje stopkę z prawami autorskimi do zdjęć) itd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja także polecam Gimp, używam już od kilku ładnych lat. Co prawda na początku można się pogubić jednak istnieje całkiem spore polskie forum wsparcia z gotowymi tutorialami, które niejednego cię nauczą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gimp obsługuje grafikę wektorową? Nie pracuję na nim ale coś mi się zdaje, że nie. Do rysowania program do wektorowej (jakikolwiek) będzie dużo lepszy..... a do tego jeszcze jakiś tablecik bo myszką to chyba nie za bardzo się rysuje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
O 2.11.2012 at 12:02, NatiNail napisał:

Ale z tego co piszesz to jeśli chcesz rysować potrzebny Ci będzie jeszcze tablet graficzny.

O 6.12.2012 at 00:57, Fotix napisał:

a do tego jeszcze jakiś tablecik bo myszką to chyba nie za bardzo się rysuje.

Zdecydowanie nie za bardzo =) Niestety sztuka cyfrowa ma to do siebie, że w przeciwieństwie do tradycyjnej trudno rzeczywiście dobrze i pozytywnie rozpocząć z nią przygodę dysponując jedynie absolutnie podstawowym wyposażeniem (do nauki "zwykłego" rysunku przynajmniej na początkowych etapach wystarczy tak naprawdę tylko kartka plus ołówek) - osobiście każdej osobie, która planuje / chciałaby spróbować w niej swych sił doradzałabym w pierwszej kolejności właśnie wybór odpowiedniego sprzętu, a dopiero później oprogramowania. Jeśli się wciągnie, w pewnym momencie i tak będzie zmuszona go zakupić, nie korzystając zaś z niego od samego początku może jedynie zrazić się do digi artu w tempie błyskawicznym i / lub uznać, że pozbawiona jest w ogóle talentu.

Najprostsze modele tabletów graficznych najbardziej znanego ich producenta - japońskiej firmy Wacom - kosztują 300-400 zł, więc raczej nie jest to zbyt duży wydatek jak na szeroko pojęte technikalia, z powodzeniem można również wykorzystywać klasyczny tablet odpowiednio wysokiej klasy z dołączonym piórkiem (w tym drugim wariancie zdecydowanie wart polecenia jest Samsung Galaxy Tab S3 z piórkiem S Pen o 4096 wykrywanych stopniach nacisku - to naprawdę dużo!).

W zasadzie osobie takiej jak autorka tematu, całkowicie początkującej i jeszcze nie do końca pewnej, że sztuka cyfrowa to właśnie to polecałabym właśnie zwykły tablet, aplikacje takie jak Infinite Painter, PaperDraw czy imitujący malowanie farbami olejnymi ArtRage Oils są o wiele prostsze niż stanowiące prawdziwe kombajny Photoshop lub GIMP, a cena kilkudziesięciu złotych za dostęp do wszystkich funkcji o wiele mniej bolesna niż kilka tysięcy za licencję niezrównanego moim zdaniem Photoshopa (którego swoją drogą można zainstalować w najzupełniej darmowej wersji z crackiem). Jednak zdaję sobie sprawę, że o ile oprogramowanie kosztuje w tym przypadku niewiele, tak dla odmiany sprzęt bardzo dużo - jeśli leży zdecydowanie poza zasięgiem możliwości, lepiej wybrać któryś z wacomowych Intuosów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz