Trawka a Twarde Narkotyki

Paliłeś kiedyś Ziółko?  

152 members have voted

1. 1.

• Tak! DzieÅ? bez Bakania to dzieÅ? stracony ;)
      8
    • PalÄ? czasami.
      57
    • PaliÅ?em/am raz w życiu.
      19
    • Nie palÄ?, ale może kiedyÅ? spróbuje
      25
    • Nie palÄ? i nie bÄ?dÄ? paliÅ?.
      51

Recommended Posts

Posted

Nieraz słyszeliśmy, że marihuana to wstęp do twardych narkotyków. Tymczasem naukowcy przeczą tej teorii. Jak więc wytłumaczyć fakt, że część palaczy sięga po inne środki? Przede wszystkim nie powinniśmy demonizować tego zjawiska. W Polsce oszacowanie liczby palaczy jest niemożliwe, ale w krajach, gdzie prowadzi się tego typu badania, okazuje się, że naprawdę niewielki odsetek palaczy próbuje innych narkotyków.

Cały problem polega na tym, że ten niewielki margines, który przeszedł na twarde narkotyki i wpadł w uzależnienie, jest najbardziej widoczny. To właśnie o nich, a nie o zwykłych palaczach trawki mówi się w telewizji i pisze w gazetach. Co więcej, ludzie, którzy po odwyku zerwali z nałogiem, całą winą za swoje nieszczęście obarczają właśnie marihuanę, zamiast przyznać się do własnej głupoty i słabej woli. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że część palaczy spróbuje "czegoś mocniejszego". Naukowcy z WHO podali dwie, chyba najbardziej prawdopodobne przyczyny takiego postępowania:

1* Po trawkę sięgają ludzie, którzy mają wrodzony pociąg do używek i prędzej, czy później, i tak spróbowaliby twardych narkotyków.

2* Do zażycia silniejszych środków zachęcają dilerzy, u których palacze zaopatrują się w trawkę. Dla dilera klient uzależniony np. od amfetaminy jest o wiele lepszy niż zwykły palacz trawki, nie zmuszony nałogiem do regularnych zakupów.

O ile w pierwszym przypadku nie można nic poradzić, to w drugim rozwiązanie jest proste - LEGALIZACJA. Gdyby marihuana była sprzedawana w sklepach, handlem przestaliby zajmować się dilerzy. W ten sposób oddzielono by ją od twardych narkotyków i palacze nie wchodziliby w kontakt z mafijnym środowiskiem zajmującym się ich sprzedażą. Takie założenie przyjęto w Holandii i jak widać, nie było ono błędem. W 1976r. gdy zezwolono na handel marihuaną w "coffeeshopach", około 10% osiemnastolatków miało kontakt z twardymi narkotykiami. Od tego momentu wskaźnik ten zaczął szybko spadać, a ostatnio Holendrzy zamknęli największy ośrodek leczenia heroinistów z powodu... braku pacjentów. Co ciekawe, samo spożycie marihuany wcale nie wzrosło tak znacznie, jak można było się tego spodziewać (dziś średnio co czwarty Holender przyznaje, że spróbował w swoim życiu trawki).

Najbardziej niepokojące jest to, że nasze dotychczasowe działania profilaktyczne, polegające na zakazywaniu, mogą okazać się bardziej szkodliwe, niż wolny dostęp do marihuany!

Co Wy o tym myślicie?

Posted

Ja jestem jak najbardziej za legalizacja. I w 100% sie z toba zgadzam, ze legalizacja spowoduje spadek odstetku ludzi, ktorzy siegaja po ciezsze narkotyki.

Posted

haha Palcie dalej...zobaczymy co z was zostanie, ile gram piachu

Posted

Narkotyki, zarówno "miękkie" jak i "twarde", powinny być zalegalizowane. Dlaczego dorosły człowiek nie może decydować o sobie, nawet jeśli te decyzje prowadzą do destrukcji? Jego sprawa. Volenti non fit iniuria. To jest wolność - podejmowanie pewnych decyzji i ponoszenie ich konsekwencji.

Jeśli mam ochotę zaćpać się na śmierć, zachlać, strzelić sobie w głowę - moje życie, moja sprawa, państwu nic do tego. Niestety, państwo traktuje ludzi jak swoją własność. I to trzeba zmienić.

haha Palcie dalej...zobaczymy co z was zostanie, ile gram piachu

To nie Twój problem.

Posted

Jak dla mnie wszelkie prochy mogłyby być legalne. Nawet jakby rozdawaliby je za darmo na środku ulicy i tak bym ich nie wzięła. Ale przeszkadzało by mi to że np. moi przyjaciele mogą się w coś wpakować, rodzina. I zapewne martwiłabym się o nich. Gdyby narkotyki i te wszystkie inne świeństwa byłyby legalne to btyłoby jescze więcej tych pogadanek o tym że nienależy ich brać (tak jak z alkocholem, czy papierosami) tyle że np. zaciekawione dzieciaki, przypuśćmy takie 12-latki poprostu poprosiłyby kogoś żeby im kupił, spróbowałyby i byłoby jescze gorzej. Jak z papierosami tylko że to dużo gorsze. Więc mówie NIE.pozdr.

Posted

Jak juz pisałem nie paliłem nigdy trawki, dlatego trudno mi stwierdzic czemu praktykujacy siegaja po inne narkotyki. Moja mama pracuje w wydziale antynarkotykowym i ma czesty kontakt z narkomanami. Wiekszosc zaczynala od trawki, ale nie wszyscy. Dlatego uwazam, ze wszystko jest kwestia psychiki, motywów które rządzą człowiekiem.

Posted
Jak dla mnie wszelkie prochy mogłyby być legalne. Nawet jakby rozdawaliby je za darmo na środku ulicy i tak bym ich nie wzięła. Ale przeszkadzało by mi to że np. moi przyjaciele mogą się w coś wpakować, rodzina. I zapewne martwiłabym się o nich. Gdyby narkotyki i te wszystkie inne świeństwa byłyby legalne to btyłoby jescze więcej tych pogadanek o tym że nienależy ich brać (tak jak z alkocholem, czy papierosami) tyle że np. zaciekawione dzieciaki, przypuśćmy takie 12-latki poprostu poprosiłyby kogoś żeby im kupił, spróbowałyby i byłoby jescze gorzej. Jak z papierosami tylko że to dużo gorsze. Więc mówie NIE.pozdr.

Myślisz, że jeśli dragi stałyby się legalne, to od razu cała Twoja rodzina i przyjaciele rzuciliby się na nie jak spragniony na wodę?

Narkotyki tylko dla pełnoletnich, to oczywiste. Udostępniający je niepełnoletnim powinni być BARDZO dotkliwie karani. Powtarzam: BARDZO.

Posted

Miękkie narkotyki- marihuana, haszysz nie są bardziej niezdrowe niż wódka czy papierosy. Legalizacja przyniosła by wiele korzyści.

1)Był by to cios dla gangsterów którzy teraz zarabiają na handlu.

2)Wpływy do budżetu państwa z podatków/ akcyzy

3)Teraz dealerzy mogą dosypywać do trawy co chcą przez co NIE jest ona całkowicie bezpieczna (chyba, że ktoś hoduje sobie na balkonie własną ;) Gdyby handel stał się legalny, można by kontrolować jej jakość.

Osobiście paliłem trawę kilka razy w życiu (no może kilkanaście ;)- żadna rewelacja. A z drugiej strony nic złego/ strasznego. Wszystlo jest dla ludzi.

Edit: ort

Posted

Paliłem/am raz w życiu. zaznaczyłem to :oops:

Nie powino byc podziału na trawke i twarde. Wyciąć je od zarodku a dilerów i narkomanów do obozów pracy. Ci co zaznaczyli "dzien bez bakania..." to nawet nie widziały torebki.

Agnieszka1991
Posted
Narkotyki, zarówno "miękkie" jak i "twarde", powinny być zalegalizowane. Dlaczego dorosły człowiek nie może decydować o sobie, nawet jeśli te decyzje prowadzą do destrukcji? Jego sprawa.

Dobra, każdy ma prawo o sobie decydować. A nie pomyślisz o tym, że dzieci, czy nawet młodzież będzie miała większy dostęp do prochów.

Ja nie paliłam, nie palę i nie będę palić.

Posted

jak zapalisz marihuanę to jest podobny efekt jak przy piciu alkoholu...zalęzy jak kto na co odziaływóję....ja paliłem trawkę i co z tego nic mi nie jest i żyje...nie wciągłem sie w narkotyki... :twisted:

Agnieszka1991
Posted
ja paliłem trawkę i co z tego nic mi nie jest i żyje...nie wciągłem sie w narkotyki...

Wszystko do czasu. Pogadamy za jakiś czas. :wink:

Posted

Legalizacja powinna byc,ale od 18 oczywiscie. ; ) Bo teraz nikt nie ma problemu z zalatwieniem marihuany,czy amfetaminy. Nawet 13 letnie dzieci.

[ Dodano: Nie Maj 20, 2007 18:02 ]

[fquote]Wszystko do czasu. Pogadamy za jakiś czas. [/fquote]

Nie koniecznie trzeba sie uzaleznic.

Ja np. pale kiedy chce,i w jakich ilosciach chce... i nie jestem uzalezniona.

Umiem odmowic,umiem sie cieszyc bez tego. ;)

Wiec nic nie zakladaj.. :roll:

Agnieszka1991
Posted
Wiec nic nie zakladaj..

ja nic nie zakładam, ale nikt chyba nie powie, że prochy można brać bez żadnego ryzyka...to wszystko kiedyś odbije się na waszym zdrowiu...tyle mam do powiedzenia. Macie prawo robić ze swoim życiem co tylko chcecie.

Posted
Narkotyki, zarówno "miękkie" jak i "twarde", powinny być zalegalizowane. Dlaczego dorosły człowiek nie może decydować o sobie, nawet jeśli te decyzje prowadzą do destrukcji? Jego sprawa.

Dobra, każdy ma prawo o sobie decydować. A nie pomyślisz o tym, że dzieci, czy nawet młodzież będzie miała większy dostęp do prochów.

Ja nie paliłam, nie palę i nie będę palić.

Tak jak już napisałem - narkotyki tylko dla pełnoletnich, natomiast ci, którzy sprzedają je dzieciom, powinni być bardzo surowo karani. Poza tym nie można dostosowywać całego społeczeństwa do dzieci.

Myślę, że większe nakłady na służby walczące z takimi bandytami i surowe prawo zdziałałyby swoje. Nie zapominajmy również o rodzinie.

Posted

[fquote]wszystko kiedyś odbije się na waszym zdrowiu[/fquote]

alez my doskonale o tym wiemy ; )

tylko,wlasnie napisalas,ze on sie uzalezni,i bedzie bral inne narkotyki. ;p

Posted

ja nic nie zakładam, ale nikt chyba nie powie, że prochy można brać bez żadnego ryzyka...to wszystko kiedyś odbije się na waszym zdrowiu...tyle mam do powiedzenia. Macie prawo robić ze swoim życiem co tylko chcecie.

Trawa to nie są żadne "prochy". Rodzice cię pewnie postraszyli i teraz się boisz jak jakichś duchów albo czarownic ;) Marihuana nie jest jakoś specjalnie szkodliwa. Napewno mniej niż alkohol. I to nie jest kwestia czyjegoś "widzimisię" albo takich czy innych przekonań, tylko naukowo udowodnione fakty.

Inna sprawa, że jak kupujesz od bandziorów (bo kto niby dzisiaj handluje?) to nigdy nie wiesz co kupujesz.

Dzisiaj i tak wszyscy mają łatwy dostęp a wiele małoletnich osób zaczyna palić, bo nęci urok "zakazanego owocu". Legalizacja wiele nie zmieni. Oczywiście wszystko dla pełnoletnich.

Edit: ort

Agnieszka1991
Posted
tylko,wlasnie napisalas,ze on sie uzalezni,i bedzie bral inne narkotyki. ;p

nic takiego nie pisałam :)

Rodzice cię pewnie postraszyli i teraz się boisz jak jakichś duchów albo czarownic

tu to dowaliłeś...

Po prostu wyraziłam swoje zdanie. Chcecie palić to palcie. Przecież nikt wam tutaj tego nie zabroni. Tak jak już powiedziałam to jest wasze życie i pokierujecie nim jak będziecie chcieli. Wszystko zależy od was.

Życzę wam 100 lat :D

Posted
Inna sprawa, że jak kupujesz od bandziorów (bo kto niby dzisiaj handluje?) to nigdy nie wiesz co kupujesz

teraz juz nie ma czystej marihuany,tzn. jest,ale trzeba miec dobre uklady,aby taka miec... ;) wszystko z chemia.

Marichuana nie jest jakoś specjalnie szkodliwa

zaczyna byc szkodliwa,gdy czlowiek sie uzalezni. bo od marihuany tez mozna sie uzaleznic,wbrew temu co wiekszosc mysli. jak sie duzo pali,to zanika zrodlo endorfin,i potrzebujemy marihuany,aby czuc sie dobrze... wiec tak naprawde nic nie jest mniej szkodliwe,dzialaja na podobnej zasadzie.. alkohol i marihuana.

Posted

No dobra, ale nikt nie delegalizuje alkoholu dlatego że niektórzy popadają w nałóg. Trawa jest chyba nawet mniej uzależniająca. A w każdym razie chodzi bardziej o przyzwyczajenia "psychiczne", niż fizyczne uzależnienie od danej substancji (jak w przypadku twardych narkotyków).

Na to, że wszystko jest z chemią jest tylko jedno lekarstwo- legalizacja.

Posted

moze kiedys sie doczekamy.

bo wiesz,alkohol jest to cos normalnego,a narkotyki od zawsze byly zle,i od zawsze nas niszcza. dlatego tak jest. :roll: a jednak to jedno i to samo,przynajmniej moim zdaniem..zreszta kto ma sie uzaleznic,to i tak sie uzalezni.

Posted

Wiecie co...po prostu mi was żal. Nie wiem jaki jest sens ćpania, prócz "chwilowego szczęścia". Chcecie ćpać? Ćpajcie. Nie ma różnicy czy to będzie legalne, czy nie, wy tak, czy tak uwielbiacie niszczyć sobie życie. Proszę bardzo! Po prostu mi was szkoda. I to bardzo. Bo jak się opamiętacie, czego z takim nastawieniem nie przewiduje prędko, to może być już za późno. Może jestem mała i głupia, ale, nie szkoda wam życia?

Posted

trawka a twarde narkotyki, wg mnie kazdy narkotyk to narkotyk.

Nie lubie, nie smakuje mi trawa

Posted
wg mnie kazdy narkotyk to narkotyk.

Z logicznego punktu widzenia teza nie do zbicia ;)

Posted

Teraz już nie istnieją narkotyki light. Marihuana nie jest tą naturalnie rosnącą rośliną kojarzącą się z zielonym liściem. To kit wciskany przez tych chcących zarobić na, moim zdaniem, 'słabych' ludziach.

Każdy narkotyk uzależnia. Każdy. Od wyżej wymienionej marihuany, przez różne tabletki (ufo, ecstasy) do kokainy, heroiny, amfy, itd. Doszło nawet do tego, że dilerzy zmieniają skład narkotyków, by te szybciej uzależniały. Prawdopodobnie używka utrzymuje się w ciele człowieka około dwóch tygodni.

Człowiek sięga po narkotyk, by dobrze się bawić. W końcu sprzedawca, nazywa go, środkiem na super zabawę, rozweselaczem, nigdy narkotykiem. Człowiek sięga po narkotyk, wtedy kiedy jest w dołku. Używka jednak w niczym nie pomaga. Sprawia, że powracając do normalnego stanu popadamy w coraz większe przygnębienie i łapiemy coraz głębszego doła. Narkotyki więc, ciągną nas jedynie w dół, nigdy w górę.

Pewnie nikt nie musi się tutaj dogłębnie rozwodzić nad narkotykami, bo wszyscy słyszeliśmy już o nich dużo, dużo. Powiem, że ludzi biorących uważam po prostu za słabych. Zwyczajnie słabych.

Jestem przeciwna legalizacji jakichkolwiek narkotyków. Nie przynoszą zadnych pozytywnych skutków.