Sign in to follow this  
Followers0
Basuto

Tajemnica lekarska a nieletnia

Recommended Posts

Jeśli do ginekologa przychodzi szesnastoletnia dziewczyna, bez rodziców, czy lekarz ma prawo powiedzieć matce o wizycie, czy obowiązuje go tajemnica lekarska?

Chodzi mi o to, że gdyby dziewczyna nie okazałaby się dziewicą, a na kontroli nie wykryto by nic niewłaściwego, to czy ginekolog może poinformować rodziców? Chodzi mi o brak dziewictwa i ogółem o to, czy mógłby mówić o badaniu, rozmowie na kontroli itp.

Share this post


Link to post

Nie ma prawa powiedziec. Jednak niektore przychodnie wymagaja pierwszej rejestracji z rodzicem do ktoregos roku zycia. U mnie to bylo 15 lat.

Jesli tez lekarz wykryje brak dziewictwa u dziewczyny mlodszej niz 15 lat, musi zglosic mozliwosc, ze popelniono przestepstwo, ale Ciebie to juz nie dotyczy ;)

Share this post


Link to post

Niepełnoletnia jak już.

Prywatnie nie będę wymagać nawet wizyty z rodzicem, tym bardziej nie powiedzą o niczym rodzicom. Na NFZ nie wiem do końca ale chyba między 16 a 18 rokiem życia może rodzic musi podpisać jakąś zgodę czy coś przy rejestracji. Natomiast na wizytę nie wchodzi. Poniżej 16 roku życia rodzic/opiekun chyba musi być przy wizycie.

Tajemnica lekarska na pewno obowiązuje - lekarz nie może wyjawiać tego co działo się w gabinecie (pomijając różne przypadki) więc nie wyjdzie na korytarz i nie będzie ogłaszać, że pacjentka jest/nie jest dziewicą.

Nie sprecyzowałaś pytania bo najważniejsze to jaka to ma być wizyta - na NFZ czy prywatnie. Od tego zależy najwięcej.

Share this post


Link to post

O ile wiem, musiałby powiadomić rodzica, jeżeli by się okazało, że dziewczyna jest w ciąży, w innych przypadkach - nie.

Share this post


Link to post
Nie ma prawa powiedziec.

Ma prawo, ale nie ma takiego obowiązku.

Jeśli idziesz sama, bez mamy i masz ukończony 16. rok życia, to na pewno nikt jakichś specjalnych zawiadomień, że nie jesteś dziewicą wysyłać nie będzie.

Jednak radzę się wstrzymać ze współżyciem, skoro boisz się nawet tego, że Twoi rodzice mogą się o tym dowiedzieć, bo jak zajdziesz w ciążę, to już nie będzie: "proszę, niech pan nie mówi mojej mamie, proszę, proszę, tak bardzo pana proszę".

Share this post


Link to post

mkw1, masz racje, doczytalam na szybko w kodeksie etyki lekarskiej i prawie. Wychodzi na to, ze kodeks etyki wrecz zobowiazuje lekarza do udzielenia informacji opiekunowi prawnemu.

W praktyce, raczej tego nie zrobi.

Share this post


Link to post

chciałam udać sie do ginekologa gdyż podejrzewam ze jestem w ciazy mam 16 lat czy lekarza obowiazuje tajemnica lekarska wobec mojej mamy

Share this post


Link to post

A potrafisz sobie wyobrazić takiego ginekologa, który nawiasem mówiąc dziennie ma wiele pacjentek, biorącego szesnastolatkę pod lupę? Bierze telefon, dzwoni do twoich rodziców i mówi- „hm dzień dobry chciałbym rozmawiać z rodzicami x. Och dzień dobry, pani jest matką dziewczyny, tak? Chciałem panią poinformować, że dziewczyna dzisiaj była u mnie na wyzycie i ona nie jest już dziewicą. Zapewne może to panią zainteresować, co jak co to katolicki kraj i wszystko musi być kontrolowane, jak w średniowieczu. I skoro już nie jest dziewicą, to proponuje pani porozmawiać z nią poważnie. W ciąży jeszcze nie jest, ale kto to słyszał o tym, żeby szesnastolatka w 2014 roku spółkowała z mężczyznami!!“

Tak to ma wyglądać twoim zdaniem?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers0

 • Who's Online (See full list)

  • rozalia
  • Kerosine
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

  • Filip

   Filip

   Słoneczny Filip niczym Słoneczny Patrol 8-) 
   · 4 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Rzadko o coś proszę.
   Ale dzisiaj - proszę Was o pomoc.
   https://zrzutka.pl/bf8wmk
   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Fifi! Do lekcji! ;D 
   · 3 replies
  • Martusiaaaaaa92

   Martusiaaaaaa92

   Po zamachu na London Bridge media i politycy mówią dobrze o tutejszych Polakach jak nigdy Co ciekawe, głównie lewicowi politycy i media, by pokazać, że imigranci z UE nie są tacy źli jak ich zwolennicy brexitu przedstawiają. Zwłaszcza, że drugi z bohaterów, rodowity Brytyjczyk, okazał się nie być bez skazy: jest mordercą niepełnosprawnej dziewczyny, który dopiero co wyszedł przedterminowo z więzienia.
   · 3 replies
  • Filip

   Filip

   Herbaty dawno nie piłem, tym bardziej na czas, ale podoba mi się kreatywność tych tytułów, z niecierpliwością czekam na następne.  
   · 16 replies
 • Posts

  • rozalia
   Jak przyspieszyć wzrost włosów?
   Stosowałaś wcierki do skóry głowy? Np. Jantar lub inne
  • rozalia
   Hity i Kity Kosmetyczne
   Serum rozjaśniające Enilome Pro (kupuję na doz.pl). Zwykle nie mogę używać tego typu kosmetyków, bo są zbyt agresywne dla mojej skóry, która od razu robi się czerwona i podrażniona. To serum przeznaczone jest dla wrażliwej skóry i daje świetne efekty. Stosuję, kiedy widzę, że cera jest zmęczona i szara.
  • mw2
   Ateizm - Wasze opinie.
   Podpisuję się pod tym   Nie wartościuję ludzi pod kątem ich wiary. Wśród znajomych mam zarówno osoby wierzące, jak i ateistów, a ich wiara lub jej brak nie wpływa na moje postrzeganie ich. 
  • mw2
   Kucharki
   Lubię gotować. Niestety w ciągu tygodnia mam na to mało czasu, dlatego ograniczam gotowanie do 0,5-1h na dzień/dwa dni. Jest to zawsze jakiś akt kreacji, przy czym bardzo satysfakcjonujący, jeśli się uda  Oczywiście uwielbiam eksperymentować i nie trzymać się sztywnych ram przepisów, co czasem różnie się kończy  
  • mw2
   Jak zrozumieć zachowanie dziewczyny
   Zawsze w takich przypadkach jestem przeciwna generalizowaniu  To zupełnie zrozumiałe, że czujesz się obecnie źle i szukasz jakiegoś wytłumaczenia dla całej tej sytuacji, jednak dorosły człowiek sam podejmuje decyzje, jeśli jest w pełni świadomy, nie można zrzucać odpowiedzialności za jego czyny na innych. Wiadomo, że pewne okoliczności sprzyjają takim, a nie innym zachowaniom, ale nadal uważam, że każdy sam podejmuje decyzje i kształtuje swoje życie nimi, więc powinien w pełni wziąć za to odpowi