• Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

Sign in to follow this  
Followers0
Basuto

Tajemnica lekarska a nieletnia

Recommended Posts

Jeśli do ginekologa przychodzi szesnastoletnia dziewczyna, bez rodziców, czy lekarz ma prawo powiedzieć matce o wizycie, czy obowiązuje go tajemnica lekarska?

Chodzi mi o to, że gdyby dziewczyna nie okazałaby się dziewicą, a na kontroli nie wykryto by nic niewłaściwego, to czy ginekolog może poinformować rodziców? Chodzi mi o brak dziewictwa i ogółem o to, czy mógłby mówić o badaniu, rozmowie na kontroli itp.

Share this post


Link to post

Nie ma prawa powiedziec. Jednak niektore przychodnie wymagaja pierwszej rejestracji z rodzicem do ktoregos roku zycia. U mnie to bylo 15 lat.

Jesli tez lekarz wykryje brak dziewictwa u dziewczyny mlodszej niz 15 lat, musi zglosic mozliwosc, ze popelniono przestepstwo, ale Ciebie to juz nie dotyczy ;)

Share this post


Link to post

Niepełnoletnia jak już.

Prywatnie nie będę wymagać nawet wizyty z rodzicem, tym bardziej nie powiedzą o niczym rodzicom. Na NFZ nie wiem do końca ale chyba między 16 a 18 rokiem życia może rodzic musi podpisać jakąś zgodę czy coś przy rejestracji. Natomiast na wizytę nie wchodzi. Poniżej 16 roku życia rodzic/opiekun chyba musi być przy wizycie.

Tajemnica lekarska na pewno obowiązuje - lekarz nie może wyjawiać tego co działo się w gabinecie (pomijając różne przypadki) więc nie wyjdzie na korytarz i nie będzie ogłaszać, że pacjentka jest/nie jest dziewicą.

Nie sprecyzowałaś pytania bo najważniejsze to jaka to ma być wizyta - na NFZ czy prywatnie. Od tego zależy najwięcej.

Share this post


Link to post

O ile wiem, musiałby powiadomić rodzica, jeżeli by się okazało, że dziewczyna jest w ciąży, w innych przypadkach - nie.

Share this post


Link to post
Nie ma prawa powiedziec.

Ma prawo, ale nie ma takiego obowiązku.

Jeśli idziesz sama, bez mamy i masz ukończony 16. rok życia, to na pewno nikt jakichś specjalnych zawiadomień, że nie jesteś dziewicą wysyłać nie będzie.

Jednak radzę się wstrzymać ze współżyciem, skoro boisz się nawet tego, że Twoi rodzice mogą się o tym dowiedzieć, bo jak zajdziesz w ciążę, to już nie będzie: "proszę, niech pan nie mówi mojej mamie, proszę, proszę, tak bardzo pana proszę".

Share this post


Link to post

mkw1, masz racje, doczytalam na szybko w kodeksie etyki lekarskiej i prawie. Wychodzi na to, ze kodeks etyki wrecz zobowiazuje lekarza do udzielenia informacji opiekunowi prawnemu.

W praktyce, raczej tego nie zrobi.

Share this post


Link to post

chciałam udać sie do ginekologa gdyż podejrzewam ze jestem w ciazy mam 16 lat czy lekarza obowiazuje tajemnica lekarska wobec mojej mamy

Share this post


Link to post

A potrafisz sobie wyobrazić takiego ginekologa, który nawiasem mówiąc dziennie ma wiele pacjentek, biorącego szesnastolatkę pod lupę? Bierze telefon, dzwoni do twoich rodziców i mówi- „hm dzień dobry chciałbym rozmawiać z rodzicami x. Och dzień dobry, pani jest matką dziewczyny, tak? Chciałem panią poinformować, że dziewczyna dzisiaj była u mnie na wyzycie i ona nie jest już dziewicą. Zapewne może to panią zainteresować, co jak co to katolicki kraj i wszystko musi być kontrolowane, jak w średniowieczu. I skoro już nie jest dziewicą, to proponuje pani porozmawiać z nią poważnie. W ciąży jeszcze nie jest, ale kto to słyszał o tym, żeby szesnastolatka w 2014 roku spółkowała z mężczyznami!!“

Tak to ma wyglądać twoim zdaniem?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers0

 • Who's Online (See full list)

  • Avocados
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

  • Filip

   Filip

   Słoneczny Filip niczym Słoneczny Patrol 8-) 
   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Rzadko o coś proszę.
   Ale dzisiaj - proszę Was o pomoc.
   https://zrzutka.pl/bf8wmk
   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Fifi! Do lekcji! ;D 
   · 3 replies
  • Martusiaaaaaa92

   Martusiaaaaaa92

   Po zamachu na London Bridge media i politycy mówią dobrze o tutejszych Polakach jak nigdy Co ciekawe, głównie lewicowi politycy i media, by pokazać, że imigranci z UE nie są tacy źli jak ich zwolennicy brexitu przedstawiają. Zwłaszcza, że drugi z bohaterów, rodowity Brytyjczyk, okazał się nie być bez skazy: jest mordercą niepełnosprawnej dziewczyny, który dopiero co wyszedł przedterminowo z więzienia.
   · 3 replies
  • Filip

   Filip

   Herbaty dawno nie piłem, tym bardziej na czas, ale podoba mi się kreatywność tych tytułów, z niecierpliwością czekam na następne.  
   · 16 replies
 • Posts

  • Kerosine
   Powitanie
   Uczyłam się kiedyś hiszpańskiego, to piękny język =) Jakie dziedziny / zagadnienia psychologii najbardziej Cię interesują? Rozgość się i pisz szeroko  
  • Shady-Lane90
   O czym teraz myślisz?
   To, co zdarzyło się dzisiaj na jednej z rozpraw, przekroczyło wszelkie granice absurdu. Psychopaci z tak silnymi zaburzeniami osobowości powinni siedzieć na sali w kajdanach ;D 
  • Shady-Lane90
   Powitanie
   Witamy Cię serdecznie. Opowiedz coś więcej o sobie - jak się tu znalazłaś, czym się interesujesz, jakiej muzyki słuchasz Mamy nadzieję, ze będziesz tu stałym gościem! Baw się dobrze  
  • Martusiaaaaaa92
   Powitanie
   Miło Cię poznać Jaka pogoda w Gdańsku?
  • Filip
   Powitanie
   Hej, bardzo miło Cię poznać. Liczę na to, że zostaniesz tu na dłużej. Ja również mam 17 lat (jeszcze). Co lubisz robić w wolnym czasie? Jakiej muzyki słuchasz?