Sign in to follow this  
Followers0
Basuto

Tajemnica lekarska a nieletnia

Recommended Posts

Jeśli do ginekologa przychodzi szesnastoletnia dziewczyna, bez rodziców, czy lekarz ma prawo powiedzieć matce o wizycie, czy obowiązuje go tajemnica lekarska?

Chodzi mi o to, że gdyby dziewczyna nie okazałaby się dziewicą, a na kontroli nie wykryto by nic niewłaściwego, to czy ginekolog może poinformować rodziców? Chodzi mi o brak dziewictwa i ogółem o to, czy mógłby mówić o badaniu, rozmowie na kontroli itp.

Share this post


Link to post

Nie ma prawa powiedziec. Jednak niektore przychodnie wymagaja pierwszej rejestracji z rodzicem do ktoregos roku zycia. U mnie to bylo 15 lat.

Jesli tez lekarz wykryje brak dziewictwa u dziewczyny mlodszej niz 15 lat, musi zglosic mozliwosc, ze popelniono przestepstwo, ale Ciebie to juz nie dotyczy ;)

Share this post


Link to post

Niepełnoletnia jak już.

Prywatnie nie będę wymagać nawet wizyty z rodzicem, tym bardziej nie powiedzą o niczym rodzicom. Na NFZ nie wiem do końca ale chyba między 16 a 18 rokiem życia może rodzic musi podpisać jakąś zgodę czy coś przy rejestracji. Natomiast na wizytę nie wchodzi. Poniżej 16 roku życia rodzic/opiekun chyba musi być przy wizycie.

Tajemnica lekarska na pewno obowiązuje - lekarz nie może wyjawiać tego co działo się w gabinecie (pomijając różne przypadki) więc nie wyjdzie na korytarz i nie będzie ogłaszać, że pacjentka jest/nie jest dziewicą.

Nie sprecyzowałaś pytania bo najważniejsze to jaka to ma być wizyta - na NFZ czy prywatnie. Od tego zależy najwięcej.

Share this post


Link to post

O ile wiem, musiałby powiadomić rodzica, jeżeli by się okazało, że dziewczyna jest w ciąży, w innych przypadkach - nie.

Share this post


Link to post
Nie ma prawa powiedziec.

Ma prawo, ale nie ma takiego obowiązku.

Jeśli idziesz sama, bez mamy i masz ukończony 16. rok życia, to na pewno nikt jakichś specjalnych zawiadomień, że nie jesteś dziewicą wysyłać nie będzie.

Jednak radzę się wstrzymać ze współżyciem, skoro boisz się nawet tego, że Twoi rodzice mogą się o tym dowiedzieć, bo jak zajdziesz w ciążę, to już nie będzie: "proszę, niech pan nie mówi mojej mamie, proszę, proszę, tak bardzo pana proszę".

Share this post


Link to post

mkw1, masz racje, doczytalam na szybko w kodeksie etyki lekarskiej i prawie. Wychodzi na to, ze kodeks etyki wrecz zobowiazuje lekarza do udzielenia informacji opiekunowi prawnemu.

W praktyce, raczej tego nie zrobi.

Share this post


Link to post

chciałam udać sie do ginekologa gdyż podejrzewam ze jestem w ciazy mam 16 lat czy lekarza obowiazuje tajemnica lekarska wobec mojej mamy

Share this post


Link to post

A potrafisz sobie wyobrazić takiego ginekologa, który nawiasem mówiąc dziennie ma wiele pacjentek, biorącego szesnastolatkę pod lupę? Bierze telefon, dzwoni do twoich rodziców i mówi- „hm dzień dobry chciałbym rozmawiać z rodzicami x. Och dzień dobry, pani jest matką dziewczyny, tak? Chciałem panią poinformować, że dziewczyna dzisiaj była u mnie na wyzycie i ona nie jest już dziewicą. Zapewne może to panią zainteresować, co jak co to katolicki kraj i wszystko musi być kontrolowane, jak w średniowieczu. I skoro już nie jest dziewicą, to proponuje pani porozmawiać z nią poważnie. W ciąży jeszcze nie jest, ale kto to słyszał o tym, żeby szesnastolatka w 2014 roku spółkowała z mężczyznami!!“

Tak to ma wyglądać twoim zdaniem?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers0