Pizzaro

Sprawa Breivika

Recommended Posts

Jak wiemy dzisiaj rozpoczęła się rozprawa nad Breivikiem, który zabił ponad 67 osób na wyspie Utoya i kolejne 10 poprzez wybuchy bomb. Jeżeli zostanie skazany to chyba na maksymalnie 21 lat lub dożywocie(?). Co wy o takich zbyt lekkich karach myślicie ? Uznany został za poczytalnego i winnego. Jak dla mnie to kara śmierci, lecz niestety jest to niemożliwe. Niech ktoś wyjedzie z gadką o naprawie i resocjalizacji to zatłukę :mrgreen:

Share this post


Link to post

Prawo nie działa wstecz, mogą mu wlepić te 21 lat, posiedzi w "więzieniu" i sobie wyjdzie na wolność, żeby tylko nie uskrobał jakieś swojego Mein Kampf . Może Norwedzy pójdą po rozum do głowy i przystosują swoje prawo na takie okoliczności ale i tak zachodzę w głowę jak mogą nie mieć dożywocia jako minimalnej z tych najwyższych kar .

Share this post


Link to post

Dla mnie norweski wymiar "sprawiedliwości" jest chory. Kara jest za niska. Koleś wyjdzie po tych 21 latach i co znowu mu coś do tego chorego łba strzeli i znowu zabije ok 100 osób. Norwegia powinna podnieść najwyzszy wymiar kary do dożywocia. Nie rozumiem dlaczego najwyższa kara u Norwegów to tylko 21 lat. To co tacy mordercy mogą sobie wychodzić po spędzeniu 20 lat w pudle i nadal sobie zabijać, gwałcić itd?

Share this post


Link to post
Co wy o takich zbyt lekkich karach myślicie ?

Dla mnie to choroba. Rozumiem jeszcze, jakby się okazało, że zabił, bo jest chory i nie do końca sobie zdaje sprawę z tego, co robi, ale w sytuacji, kiedy był poczytalny? Kiedy wiedział, na co się decyduje? Od razu krzesło elektryczne, no bo co innego?

A tak co? Wyjdzie po tych 21 latach albo zostanie wypuszczony za dobre sprawowanie w razie dożywocie - i co, znowu kogoś zabije?

Share this post


Link to post

Osobiście uważam, że najlepszą karą dla niego byłaby wizyta na posiedzeniu polskiego rządu przy 100% frekwencji... Ahhh, marzenia...

21 lat to mało.

Share this post


Link to post
Uznany został za poczytalnego i winnego

Czyli jednak poczytalny? Wczoraj jak oglądałam wiadomości psychiatrzy się jeszcze przy tym spierali.

maksymalnie 21 lat

Tym bardziej jeżeli zamordował tak bestialsko tyle ludzi, 21 lat to śmieszny wyrok za ich życie. Mało, powiedziałabym to za mało powiedziane. W tym przypadku boleję nad tym, że kara śmierci nie wchodzi w grę. Bo jak dla mnie to jedyne najrozsądniejsze wyjście.

Share this post


Link to post

norway-prison-e1304907832918.jpg

2011-07-27-09-18-11-11-the-interesting-news-from-norway-prison-in-this-c.jpeg

yogaclass.jpg

500x_norway2.jpg

960x.jpg

mmmmmm.... 21 lat wspaniałych wakacji,na to wygląda że tam po prostu zabijanie ludzi się opłaca.

Studio muzyczne, leżaki, joga, wspaniałe i przytulne pokoje... pozostaje pomarzyć, ewentualnie sam coś zaplanuje :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cóż sam najchętniej władowałbym mu kare śmierci, no ale system nie przewiduje.

NYC (Pizzaro nie czytaj) taki mają system i już, oni po prostu sądzą, że przesadnie surowe kary nie przynoszą nic poza większą ilością ludzi do utrzymania i mimo wszystko stawiają na resocjalizacje. Jakby nie patrzeć wskaźniki przestepczosci nie sa wysokie wiec jakoś ich wizja się sprawdza.

Hmm osobiscie miałem nadzieje że uznają go za niepoczytalnego i de facto dostanie dożywocie (w Norwegii pobyt w zakładzie może być przedłużany do przysłowiowej usranej śmierci).

Share this post


Link to post
norway-prison-e1304907832918.jpg

tak im dobrze że nawet nie ma widocznie przypadków ucieczek jeżeli nie widać żadnych zasieków lub murów

Share this post


Link to post
tak im dobrze że nawet nie ma widocznie przypadków ucieczek jeżeli nie widać żadnych zasieków lub murów

Mnie to nie dziwi, bo tam w sumie przestępczość widocznie ma inną definicje. U Nas w kraju banda niedojebanych gnojków zdewastuje i zniszczy wszystko co stoi im na drodze - więc nie ma sensu też dziwić się że są traktowani jak bydło. Tam pewnie w większości to jacyś typi od alimentów czy innych drobnostek :wink:

Wracając do tego brunatnego syfu, moja moralność faktycznie idzie w kierunku kary śmierci, ale może sobie tylko iść bo nie jestem Norwegiem i nie układałem ich systemu, mają od tego ludzi by zajmować się czymś takim. Widocznie system przewiduje pełną resocjalizację w 21 lat, jeśli uznają to za słuszne.. siła wyższa :wink:

Share this post


Link to post

Pizzaro, a co masz przeciwko resocjalizacji? (:

Poczytalny to on dla mnie nie jest. Nikt, kto w imię jakiejś idei (nawet utopijnej) ucieka się do takiego czynu - nawet nie pod wpływem impulsu, co czasem pewne rzeczy wyjaśnia - nie może być poczytalny. Może sobie o tym myśleć, marzyć, ale kiedy nie ma żadnych granic, to dla mnie to właśnie jest definicja niepoczytalności. No, ale ja nie jestem norweskim psychiatrą.

Share this post


Link to post
Pizzaro, a co masz przeciwko resocjalizacji? (:

Bo Breivik jest uznany za poczytalnego, choć czasem udaje idiotę, jak dzisiaj. Według mnie zabójstwo 77 osób zasługuje na śmierć, chyba że mamy inne postrzeganie świata. Nie wnikam :)

Share this post


Link to post

Miałam na myśli resocjalizację jako taką, nie w tym konkretnym przypadku. Odniosłam wrażenie, że ogólnie jesteś przeciwko.

A Breivika na latarnię do góry nogami i niech go rozdziobią kruki i wrony.

Share this post


Link to post

Norwedzy wierzac w resocjalizację morderców typu Breivik sa naiwni jak pięciolatki z przedszkola. Wierzę w resocjalizację, ale raczej dla przestępców mniejszego kalibru, czyli złodzieje, pobicia itp. Tutaj jest większa szansa, ze przestępca się zresocjalizuje. No może przy niektórych mordercach tez by resocjalizacja by wypaliła, ale nie przy takim typie jak Breivik. W tych norweskich więzieniach to mają lepiej jak niektórzy na wolności. Jestem ciekawa co muszą mysleć o tym " cudownym" i lekkim wymiarze "sprawiedliwości rodziny zabitych w tym zamachu.

Share this post


Link to post
Miałam na myśli resocjalizację jako taką, nie w tym konkretnym przypadku. Odniosłam wrażenie, że ogólnie jesteś przeciwko.

Chyba, że tak. Cóż, to już miejsce na osobne dysputy, bo wiele można pisać. Powiem tak - czasami widać, że człowiek nie ma szans i chęci na zmianę. Czasami zaś ktoś chce się poprawić i ma taką szansę. Jednak według mnie trzeba zapobiegać, a nie poprawiać. Choć pewnie i tak jest to dyskusyjne.

Share this post


Link to post
Norwedzy wierzac w resocjalizację morderców typu Breivik sa naiwni jak pięciolatki z przedszkola.

Tu nie chodzi o naiwność, a działanie prawa. Przestępczość w Norwegii jest niska, ich system karny sprawdza się dlatego nie modyfikują go. 21 lat to u nich najwyższy wymiar kary bo w większości przypadków "wystarcza". Musieliby system kar zmieniać specjalnie dla tego pana.

Jaka jest różnica w karze pomiędzy 21 a 25 lat? Z resocjalizacyjnego punktu widzenia różnicy nie widzę, a z ekonomicznego są to 4 lata oszczędności, co na polskie pieniądze daje około 250 tyś. zł :)

Za karą śmierci nie jestem, bo to by było zbyt proste. Dożywocie bez możliwości wyjścia przed czasem byłoby najlepsze. Niech gnije :)

Share this post


Link to post

Przy szybkości, z jaką mknie światowy kryzys, kolejne jego fale przychodzą jak tsunami bezrobocia i wysypu imigrantów, przez dwadzieścia jeden lat w Norwegii Breivik zgromadzi w społeczeństwie jeszcze więcej oszołomstwa. Po wyjściu albo ktoś uprzejmy go zaszlachtuje, albo grozi nam więcej tragedii dzięki uprzejmości scenariusza.

Resocjalizujmy społeczeństwo i system karny.

Share this post


Link to post

21 lat to śmieszna kara, bo kto zagwarantuje, ze po wyjściu z więzienia nie zrobi tego samego? W ten sposób i z tym prawem Norwegia naraża swoich obywateli jak i innych ludzi na świecie (tak bo nikt mi nie powie, że za chwile nie będzie planował zamachu na Niemców, Francuzów czy Polaków) na tego szaleńca. Prawo powinno być jednolite we wszystkich krajach na świecie i powinna być dopuszczana kara śmierci! Co do kwestii więziennictwa to nie są wakacje, ludzie mają tam przebywać za popełnione przestępstwa a niejednokrotnie, żyją tam w bardzo dobrych warunkach. Jestem za tym aby więźniowie normalnie pracowali odbywając kary np sprzątali ulice i miasta. Korona z głów nie spadnie a miasto zaoszczędzi. (pomijając odbywających za najcięższe przestępstwa). Resocjalizacja, ok mogę się zgodzić, ze diler narkotykowy się "nawróci" ale nie pedofil czy seryjny morderca w taka bajkę nie wierzmy.

Share this post


Link to post

Jestem za karą śmierci, która dla Breivika była by najodpowiedniejsza. 21 lat to naprawdę zbyt mało, dożywocie, ale chyba w kamieniołomach. Nadal jednak nie mogę sobie wyobrazić jak facet przy zdrowych zmysłach (bo taka jest opinia psychiatrów) mógł zabić tylu ludzi...

Share this post


Link to post

Na krzesełko go i tyle. Nie rozumiem nad czym tu jeszcze rozsądzać. Powinien zdychać powoli i męczyć się. Niech chociaż tyle wycierpi bo to i tak nie przywróci życia niewinnym dzieciom.

Share this post


Link to post
(tak bo nikt mi nie powie, że za chwile nie będzie planował zamachu na Niemców, Francuzów czy Polaków)

Nie będzie planował zamachu na Niemców, Francuzów czy Polaków :)

To jest skrajny nacjonalista, poczytaj o powodach z jakich to zrobił.

Share this post


Link to post
Jeżeli zostanie skazany to chyba na maksymalnie 21 lat lub dożywocie(?). Co wy o takich zbyt lekkich karach myślicie ? Uznany został za poczytalnego i winnego. Jak dla mnie to kara śmierci, lecz niestety jest to niemożliwe.

Ja pierdziele 21 lat ?! A ja zaraz pójdę zabije 2 przypadkowe osoby i dostane dożywocie. Powinni go posadzić na krzesło sialalala i go nie ma. Porażka. Mi sie podobają kary w USA np. 3x dożywocie i dziękuje pozamiatane.

Share this post


Link to post
Mi sie podobają kary w USA np. 3x dożywocie i dziękuje pozamiatane.

daj spokój, tam nawet nie odsiadują 3xdożywocia, lecz po 200 latach mogą wyjść za dobre sprawowanie...

Share this post


Link to post
daj spokój, tam nawet nie odsiadują 3xdożywocia, lecz po 200 latach mogą wyjść za dobre sprawowanie...

I tak też powinno być w tym przypadku

Share this post


Link to post

vetus

Wiem z jakich (chorych) powodów to zrobił.

Dla mnie jest to osoba chora psychicznie, a w takich przypadkach niczego nie można być pewnym. Norwedzy do tej pory uważali się za kraj spokojny, gdzie takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Prawo, które stworzyli to odzwierciedla. Ok teraz mamy sprawę Breivika, a za dzień, miesiąc czy rok pojawi się podobny szaleniec, i co w związku z tym? Podstawowa sprawa to zmiana prawa w tym i innych krajach (także polsce).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

 • Who's Online (See full list)

  • Kerosine
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Trzymam magiczne kciuki! Serduchem jestem z Tobą Fifi! Pamiętaj, że jak coś, to ściągamy odszkodowanie! ;D 
   · 9 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   "Żyję w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch*ja. Za moją kasę."
   · 4 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   · 9 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Chińska klątwa brzmi: "Obyś żył w ciekawych czasach.".
   I my faktycznie żyjemy w ciekawych czasach.
   · 3 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   let the bodies hit the floor, let the bodies hit the floor, let the bodies hit the floor...
   · 0 replies
 • Posts