• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Arturze

Polska służba zdrowia jest "do bani".

Recommended Posts

Przez całe swoje życie, jak tylko występował problem z dostaniem się na wizytę do lekarza w terminie oczekiwania do miesiąca - leczyłam się prywatnie. Nauczyłam się, że w większości przypadków opieka lekarska jest lepsza, gdy zapłaci się za wizytę dodatkową kasę. Później bardzo długo byliśmy ubezpieczeni w prywatnej firmie i znów nie wiedziałam, czym są kolejki. Tam nawet opieka lekarza internisty była lepsza - bo odpłatna (z ubezpieczenia, bo ubezpieczenia, ale lekarz dostawał dodatkowe pieniądze). Nigdy nie czekałam na wizytę u lekarza specjalisty. Chciałam się zarejestrować do kardiologa "na jutro? dobrze, o której godzinie pani pasuje? a może być 10 min później?".

Jednak rękę leczyłam na NFZ, 8 miesięcy wizyt u chirurga ręki w przyszpitalnej przychodni specjalistycznej i też nie czekałam na terminy. Wizyty miałam co tydzień, lub co dwa, rzadziej co miesiąc. Dostawałam kartkę z pieczątką i datą od doktora i nie obowiązywały mnie terminy. Podchodziłam danego dnia do rejestracji ze skierowaniem i kartką od lekarza, pielęgniarka zanosiła kartę do gabinetu, a ja byłam przyjmowana.

W momencie podjęcia decyzji o artroskopii nadgarstka i jego rekonstrukcji myślałam, że będę (jak wszyscy pacjenci) czekać na termin kolejne miesiące. Lekarz prowadzący wyjął kalendarz i kazał mi zgłosić się do szpitala za 9 dni. Na sali słuchałam od leżących ze mną kobiet, które na zabiegi i operacje czekały miesiącami. Ja nie. Na NFZ...

Myślałam więc, że to jest norma, że mi się tak układa. Do czasu. W majówkę rozwaliłam kolano. SOR, wizyta (rejestracji oczywiście nie było, więc weszłam do gabinetu lekarza, który przyjmował mnie na SOR-ze i miał dyżur w przychodni i przyjął mnie poza kolejką), wciąż boli, podejrzenie uszkodzenia łąkotki, potrzebne natychmiastowe USG. Dzwoniłam więc po wszelkich przychodniach i gabinetach, żeby zarejestrować się na USG, najbliższy termin, jaki znalazłam to 21 czerwca. Nieważne, że 31 maja mam wizytę u ortopedy i do tego czasu muszę mieć USG stawu z opisem. Musiałam zapłacić za prywatną wizytę i wykonać dokładne USG, nie żałuję, bo mam pewność, że zapłaciłam, więc lepiej mi sprawdziła.

Jeśli czeka mnie artroskopia i termin za kilka miesięcy - będę się starała zdobyć te horrendalne pieniądze i zrobię zabieg prywatnie.

Sama mam mieszane uczucia, ale tak naprawdę miałam do tej pory jedną sytuację, podczas której mogę narzekać na polską służbę zdrowia. Może dlatego, że nigdy nie miałam z nią za wiele do czynienia poza wizytami u lekarza rodzinnego i to też w cięższych przypadkach zamienianych na prywatną wizytę u internisty.

Jeśli tylko powstałaby takowa możliwość - zrezygnowałabym z płacenia podatku na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczyła się w prywatnej firmie, jakich teraz jest wiele na rynku. Słuchając opowieści dalszych i bliższych znajomych nie chcę mieć podobnych doświadczeń. Na szczęście w mieście jest jeden szpital z oddziałem położniczym godnym naśladowania. Ale to też śmieszne - jeden oddział zasługujący na pochwałę na tyle funkcjonujących w mieście.

Jestem szczerze przerażona, że jak kiedyś przyjdzie mi założyć rodzinę, to nie dość, że duża część mojej wyplaty będzie odciągana na podatek, to i tak będę musiała z tych pozostałych pieniędzy płacić za wizyty.

Ja swoje przeżycia ze służbą zdrowia mam w większości pozytywne o ile chorowanie i wizyta w miejscach jak szpital można nazwać jako coś pozytywnego.

Mieszkam tuż obok szpitala i przychodni które są publicznymi jednostkami i funkcjonują na kontrakcie NFZ-u bardzo dobrze, szpital ma nawet nadwyżkę budżetową. Idąc do internisty, rejestrując się rano jestem przyjmowany w tym samym dniu za parę godzin lub nawet od ręki za godzinę. W przychodni funkcjonują małe rehabilitacje które otrzymuje się tak samo od ręki, może czasem z maksymalnym terminem do tygodnia. W szpitalu jest przychodnia specjalistyczna w której terminy oczekiwania są rzeczywiście jak wszędzie duże (maks do 3-5 miesięcy) lecz gdy jednak leczy się przewlekle lub dostanie się receptę "na już" zostanie się przyjętym od razu. Miałem kiedyś coś podobnego do guzka pod pachą, kwalifikowało się do wycięcia, termin do chirurga za 2 tygodnie. Leki u alergologa dostawałem zawsze na pół roku czyli od wizyty do wizyty. Przykład mojej matki jest też dobrym przykładem że publiczna służba zdrowia potrafi wyleczyć, chorowała na kręgosłup, na wszystkie rehabilitacje, wizyty u neurologa i innych specjalistów, nawet na rezonans, tomografie, rentgen, kriokomora itd udawała się publicznie i po całym 2 letnim procesie leczenia wyleczyła się; a ciotka która miała podobny problem chodziła prywatnie, wybuliła tysiące i nie do końca ją wyleczono, prawdą jest że lekarka prywatna ją wyssała z pieniędzy. Jedyne nie pozytywne sytuacje to gdy 2 razy próbowałem się zarejestrować do alergologa lecz nie było terminów w danym roku (ale to była już inna przychodnia), i 3 miesiące czekania do okulisty ale w sumie to mi się nie spieszyło bo szedłem tylko żeby po prostu w końcu zbadać wzrok. Dentysta spaprał mi jak byłem mały trochę uzębienie bo za wcześnie wyrwał mi zęba i przesunęły mi się trochę zęby, jedynka wpakowała mi się w drugą jedynkę lecz na szczęście bardzo nieznacznie, od tego momentu z mojej świadomości zostało wyparte coś takiego jak stomatolog z publicznej przychodni.

To po co płacić te chore składki, skoro i tak trzeba się leczyć prywatnie?

Człowiek niby zarabia 4000 zł brutto, a na rękę mu wyjdzie z 2700zł. Do publicznego lekarza zapisać się graniczy z cudem, do emerytury się nie dożyje i tak naprawdę pieniądze idą w błoto.

do emerytury się nie dożyje i tak naprawdę pieniądze idą w błoto.
Sorry ale to już są ciągle głupio wałkowane brednie. Średnia długość życia mężczyzny w Polsce to 72 lata a kobiety chyba prawie 80. Nie tyle ktoś dożyje tej emerytury ale jeszcze na niej trochę posiedzi. Jakoś mój dziadek ma 67 lat, od 2 lat na emeryturze i jeszcze na drugi świat się nie wybiera. Jedynym mankamentem jest właśnie to że gdy ktoś umrze przed emeryturą np. rodzina tych pieniędzy nie dostanie które uzbierał, ale niestety tak działa system że nie płaci się na własną emeryturę a czyjąś.
To po co płacić te chore składki' date=' skoro i tak trzeba się leczyć prywatnie?[/quote']Ja oprócz dentysty nigdy nie leczyłem się prywatnie, zawsze publicznie, nie wiem ile bym musiał wybulić kasy jeżeli miałbym się leczyć prywatnie u alergologa przez 10 lat.

Prywatne wizyty u lekarzy coraz bardziej przypominają mi państwową opiekę medyczną. Od kilku lat korzystam z usług "prywatnych placówek" którym od pewnego czasu przewraca się w głowach i wydaje mi się, że goniąc za zyskiem sami strzelają sobie w stopę. Jakiś czas temu byłem przeziębiony, zadzwoniłem do rejestracji i wizytę zaproponowano mi w kilku punktach Warszawy u kilku różnych lekarzy o kilku rożnych godzinach. Ostatnio natomiast przy przeziębieniu zaproponowano mi wizytę za niemalże tydzień. I to jest prywatna opieka medyczna?

To samo zresztą tyczy się publicznej. Żeby zapisać się do lekarza w miejskim ośrodku zdrowia muszę zacząć wydzwaniać o 7 rano i co najlepsze, dzwonić ciągle, nieprzerwanie żeby trafić na ten kluczowy moment kiedy babka z rejestracji odbierze akurat mój telefon. Zdarzało się, że wydzwaniałem tak po przeszło 40 minut, ale cóż, udawało się!

Tak naprawdę, to problem jest głownie z dostępem do specjalistów. Zapiszą kogoś na wizytę za rok, i dziwią się, że po tym czasie, do przychodni przychodzi połowa albo jedna trzecia zapisanych. I zamiast podzwonić po ludziach, wolę siedzieć na kanapie. :/ Oczywiście można mówić, o tym ze pacjenci są świniami i nie odwołują wizyt, ale chyba celem tych instytucji jest też dbanie o swoją wydajność, a nie nauka kultury.

Generalnie jednak, to nie narzekam. Do lekarza rodzinnego, chirurga itd. wcale nie czeka się zbyt długo. Szkoda tylko, że wszystkie dentystyczne sprawy trzeba robić praktycznie samemu.

Słuzba zdrowia - w wielu przyapdkach zależy od tego kto nas leczy - są lepsi i gorsi lekarze - niestety płacone mają tyle samo oraz limity identyczne - więc idzie się tam gdzie jest miejsce.

Służba zdrowia jest instytucją, która mimo zmiany ustrojowej wciąż jest bardzo zacofana. Żaden rząd jeszcze nie znalazł remedium na nią i raczej nie łatwo komukolwiek będzie to zrobić, bo praktycznie wszystko powinno pójść do przebudowy.

Publiczne czy prywatne świadczenia? Zdecydowanie publiczne, bo nie wyobrażam sobie jedynie publicznej służby zdrowia, która byłaby kosztowa i uniemożliwiłaby wielu ludziom jakiekolwiek leczenie.

Moim zdaniem służba zdrowia to jedna wielka katastrofa :P

Nawet w rankingu jesteśmy na szarym końcu. Na szczęście nie choruję i nie musze się z tym wszystkim użerać ale jak patrzę i słucham pewnych historii to rece opadają..

Jakoś nie wydaję mi się, że to się zmieni. Albo i owszem - na gorsze :]

Ja bym tak naszej służby zdrowia nie równał z ziemią. Wiele już słyszałem opinii ludzi, którzy mieli do czynienia ze służbą zdrowia w wielkiej Brytanii i innych krajach, i tam wcale nie jest tak różówo jakby się wydawało. Owszem mając duzo pieniędzy to ok, ale podstawowa opieka to co innego.

Wolski, może wysłuchać opinii innego lekarza by być pewnym, że to nie problemy natury fizycznej? Może to przez stres? 

Patologią jest sytuacja w ginekologii. W niektórych przychodniach lekarz przyjmuje po 2-3 h dziennie, przez co np. w wakacje czas oczekiwania na wizytę to ponad 30 dni. Później leci do prywatnego gabinetu i inkasuje 100 zł za wizytę. Pomijam już fakt, że większość pacjentek przychodzi tylko po receptę. Wywalałabym takich z publicznej służby zdrowia od razu. Generalnie wywalałabym lekarzy, którzy biorą każdy możliwy etat, są zagrożeniem dla pacjentów, organizm potrzebuje odpocząć. W ciągu ostatniego roku byłam u ginekologa kilka razy, żaden z nich nie zbadał mnie, nie skierował na żadne badania.