Jump to content

Języki obce w szkołach - czy powinny być jedynie nieobowiązkowe?

Nesca

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak myślicie, czy języki obce w szkołach powinny być nieobowiązkowe?

Obecnie mam angielski obowiązkowy i niemiecki nie wliczajacy się w średnią. Ale nie wszędzie tak jest. Moim zdaniem, nie dość, że nie powinny być wliczane do średniej (tak ja wf ale to już inna sprawa), to jeszcze każdy powinien sobie wybierać język, którego chce się uczyć.

Ale niestety, w naszej "kochanej" Polsce, za wszystkich się decyduje...

Edited by Kerosine
Sprecyzowanie nazwy tematu (see edit history)
Kobieteria
Posted

A ja i w gimnazjum i w liceum sama wybierałam języki, których chciałam się uczyć.

I nawet sporo było tego do wyboru, można było zapisać się na właściwie wszystkie - w dużym stopniu "wieczorowo" albo bladym świtem. Ciężko było o takie normalne godziny pasujące wszystkim bo to ludzie, z różnych klas, różne plany lekcji... ale ogólnie byłam bardzo zadowolona.

Myślę, że nie ma co się wykłócać, czy się wlicza czy nie wlicza do średniej. Jakie to ma znaczenie?

Ważne, że masz możliwość nauki. Docenisz za kilka, kilkanaście lat.

dorian grey
Posted

całkiem ciekawy pomysł:) powinniśmy jeszcze móc sobie zadecydować czy czhe się np matematyki uczyć slbo chemi...o bo ja z chemi to bym chętnie zrezygnował no po co ja od razu do średniej wliczac? bezsensu, chemia blee :P

a tak serio to w gimnazjum był wybor ale bardzo skromny, liceum już wiekszy bo oczywiście obowiązkowy angielski i do wyboru: francuski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, włoski, ...ale to też na takich zasadach jak napisała Kobieteria. Dlatego wybrałem Francuski ponieważ on był "polecany" po prostu przy francuskim nie było by problemu z godzinami i podziałem lekcji bo szkoła mia swoich nauczycieli od francuskiego-dlatego cała klasa jako dodatkowy wzieła francuski, teraz wybrałbym rosyjski bo bardziej by mi się przydał...

a i pierwszy raz spotkałem sie z taką praktyką o ktorej pisze Nesca, że: Obecnie mam angielski obowiązkowy i niemiecki nie wliczajacy się w średnią. ocena z języka nie wliczana do sredniej- jestem przeciw temu :)

Języki mają byc i tyle :)

Posted

ey to nie prawda ze nie mozesz decydowac jakiego jezyka chcesz sie uczyc..ja w pierwsze klasie gim wybralam rozszerzony angielski (6h w tygodniu) i niemiecki ktory sie nie wliczal do sredniej (1h w tygodni) a wiec czery lekcje na miesiac to chyba nie tak duzo jesli chodzi o nauczanie jezyka ktory moze cie sie kiedys przydac...niewiem jak jest w twojej budzie ale mialam prawo zrezygnowac z dodatkowego niemca a angielski to wiadomka...podstawa we wszystkich( no prawie wszytskich) krajach i nic nie poradzsz

Posted

a u mnie w lo w średnią wlicza się i niemiecki i angielski

[ Dodano: Nie Maj 13, 2007 8:35 ]

są również inne języki takie jak:francuski i jeszcze jakiś ale ja mam inny profil i dlatego tych się nie uczę;)

Posted

ja zawsze mogłam wybrac klase z odpowiednimi jezykami. było do wyboru kilka mat fizów, biol-chemów,ogólnych-a rózniły sie własnie doborem jezyka.z poziomem nie zawsze był problem ale nie miałam sytuacji zebym musiała uczyc sie jezyka którego sama nie wybrałam.

jesli chodzi o srednia- nie rozumiem czemu nie miałaby sie liczyc. mysle ze jezyki sa jednym z najwazniejszych przedmiotów. ja stawiam je daleko na wazniejejszym miejscu niz wspomniany wf-i troche nie rozumiem porównania. wliczanie do sredniej tez ma za zadanie mobilizowac do pracy. a nauka jezyków nie zaszkodzi napewno.

Posted

Według mnie powinien być obowiązkowy angielski, bo nim teraz możemy porozumieć się niemalże wszędzie + jeden do własnego wyboru.

A co do wliczania do średniej - niby dlaczego nie powinny się wliczać? Skoro uczymy się tego powinniśmy mieć za to ocenę wpisaną do świadectwa, wliczaną do średniej.

Posted

Ponieważ mieszkam w małym mieście to chodze do szkoły gdzie jest podstawówka razem z gimnazjum (tzw. zespół szkół) i do roku 2005 nie było wogóle jezyka angielskiego w szkole tylko niemiecki obowiązkowy. Od tamtego roku doszedł angielski ale jest taki patent że moja klasa jako jedyna w szkole ma 3 lekcje angielskiego w tygodniu i mojej klasie wlicza sie angielski a niemiecki nie. A wszystkie inne klasy mają jedną lekcje ang. a niemiecki wlicza im sie do średniej ( ale miałem farta że akurat na moją klase wypadło :lol: ). Mi to nie przeszkadza że język angielski wlicza mi sie do średniej ale przeszkadzałoby gdyby z niemieckim tak było. Bez angielskiego ani rusz...

Posted
a i pierwszy raz spotkałem sie z taką praktyką o ktorej pisze Nesca, że: Obecnie mam angielski obowiązkowy i niemiecki nie wliczajacy się w średnią. ocena z języka nie wliczana do sredniej- jestem przeciw temu :)

Języki mają byc i tyle :)

O nie. To zdecydowanie jedyny pozytywny akcent w naszej szkole. Jeżeli język niemiecki wliczałby się u nas w średnią, to połowa szkoły kiblowała by przez niego - a raczej przez "cudowną, wspaniałą, niezastąiponą" kobietę od niemieckiego, która sama nie wie czego uczy. I nie we wszystkich szkołach można wybierać sobie język - ja przyszłam do gimnazjum i się dowiedziałam, ze mam niemiecki.

Teraz jest plan, żeby tak jak np. w Ameryce zrobić, żeby każdy sobie wybierał kilka przedmiotów, których chce się uczyć.

Tylko zanim to wejdzie, ja już pewnie będę na studiach;/

Posted

poki co mam rpoblem że w mojej szkole nie ma roszerzenia , czyli ci ktrozy sie uczą poza szkołą sa stratni bo jedyne ciekawe zajęcie na lekcji to patrzenie w okno

Posted
Teraz jest plan, żeby tak jak np. w Ameryce zrobić, żeby każdy sobie wybierał kilka przedmiotów, których chce się uczyć.

System jest dopuszczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i funkcjonuje w kilku szkołach w Polsce.

No cóż, zapomniałam uściślić: w mojej szkole. Eh, ile bym dała, żeby móc sobie wybrać te kilka przedmiotów....

Agnieszka1991
Posted
Obecnie mam angielski obowiązkowy i niemiecki nie wliczajacy się w średnią

ja też. Myślę, że języki są potrzebne, dlatego nie narzekam.

A jeśli chodzi o przedmioty wliczane do średniej to ja wykreśliłabym muzyke i plastyke. Nie każdy ma talent muzyczny, czy plastyczny...tego nie można się nauczyć jak historii, fizyki, czy WOSu.

Posted

A jeśli chodzi o przedmioty wliczane do średniej to ja wykreśliłabym muzykę i plastyke

Ja do przedmiotów nie wliczających się w średnią dorzuciłabym jeszcze wf. Tak jak nie wszyscy mają talent muzyczny, czy plastyczny, tak nie wszyscy są super wysportowani... tego tez nie można się nauczyć z dnia na dzień jak np historii.. A nie wszyscy nauczyciele wf-u są wyrozumiali, a 3 na świadectwie z wf-u nie wygląda za fajnie.. :? :?

A wracając do tematu. Wg mnie angielski powinien być obowiązkowy wszędzie, bo jednak jest to język bardzo przydatny i praktycznie można się nim porozumieć w każdym miejscu na Ziemi.

Powinno tez być tak, że drugi język, czy nawet trzeci, wybiera sobie uczeń... I wtedy uczy się go z przyjemnością... :D ( ale w sumie w liceum tak jest ) :) i gitara:-)

Soad maniac
Posted

Uważam że języki powinny sie liczyc do sredniej. Znam zarówno zdanie moich kumpli z klasy (mamy angielski do sredniej i niemca poza ocenami) jak i mojej ciotki, która jest germanistką. Ona jest przeciwko takiemu rozwiązaniu dlatego, że trafi jej sie jeden albo dwóch palantów i traktują tę lekcję jak religie (wszyscy wiedzą co się na religi w normalnej polskiej szkole dzieje 8) ), natomiast wielu moich znajomych wolało by widzieć niemiecki w średniej ponieważ przy tych "duszach towarzystwa" nie można się czegokolwiek nauczyć. Niby germanista jest potem na radzie pedagogicznej, ale usiądzie sobie obok katechety i razem pomamroczą coś o obniżeniu oceny...

Co do wf istnieje coś takiego jak kryteria oceniania, które są powszechnie dostępne dla każdego ucznia. W wypadku ich łamania przez nauczyciela należy mu wskazac błąd, jednak jeżeli odmawia nam on racji, a my jesteśmy pewni tego, że się nie mylimy to jest jeszcze dyrekcja. Sam miałem nie raz podobne wypadki (tyle, że odnośnie historii), a że jestem w samorządzie klasy to osobiście chodziłem do naszej dyrektorki. Wszystko da się załatwić.

*odi*et*amo*
Posted

u mnie w szkole tez jest beznadziejnie...

niemiecki obowizakowy 3h/tydzien

ale za to angielski jest niby dodatkowym(chodzi cala klasa) nie wlicza sie do sredniej i to mi sie nie podoba...

nic nie umiemy... :(

Posted

Ja mam angielski i niemiecki dodatkowy... Niedługo się to zmieni: będę miała angielski i francuski :P A niemiecki znów dodatkowo.

Agnieszka1991
Posted
Ja do przedmiotów nie wliczających się w średnią dorzuciłabym jeszcze wf. Tak jak nie wszyscy mają talent muzyczny, czy plastyczny, tak nie wszyscy są super wysportowani... tego tez nie można się nauczyć z dnia na dzień jak np historii.. A nie wszyscy nauczyciele wf-u są wyrozumiali, a 3 na świadectwie z wf-u nie wygląda za fajnie..

Ja osobiście z tym nie mam problemu. Poza tym nasz nauczyciel patrzy też na to czy ktoś się stara...jeśli tak ma 5 (oczywiście praktycznie wszystkie osoby mają na koniec 5). 8) i jest git.

Posted

Ja mam obowiązkowy angielski jak każdy chyba :P Traktuje go poważnie uczę się niego, bo moją przyszłość wiąże z zagranicą. Natomiast niemiecki mamy dodatkowy, nie wliczony do średniej. Chodziłam przez pierwsze półrocze, teraz mi się nie chce. Nigdy więcej tego języka :twisted:

• 2 weeks later...
Posted

Dla mnie jeśli ktoś wybierze klase z poszerzonym niemieckim to powinien ten nemiecki się do średniej wliczać a inny jęsyk nie. Powinniśmy jednak wybierać język. A wf- w ogóle go nie powinno być xD

Posted
Obecnie mam angielski obowiązkowy i niemiecki nie wliczajacy się w średnią. Ale nie wszędzie tak jest.

u mnie też tak jest

Myślę, że języki są potrzebne, dlatego nie narzekam.

A jeśli chodzi o przedmioty wliczane do średniej to ja wykreśliłabym muzyke i plastyke.

popieram i dodam jeszcze do taj listy w-f nie każdy ma predyspozycje

Soad maniac
Posted
wf- w ogóle go nie powinno być

Taaa... a potem my się zastanawiamy skąd tyle tematów w stylu "jak schudnąć nic nie robiąc" albo "jak zrzucić 20kg w tydzień, tylko bez ćwiczeń!" Troche ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło :wink: Pozatym wf nie taki zły jak go piszą...

Posted

Ja mam angielski obowiązkowo. 4h w tygodniu.

W szkole ogólnie jeszcze są obowiązkowe: niemiecki, czeski, francuski. Nie ma nic dodatkowego co nie wliczałoby się w średnią.

Wydaje mi się to troche dziewne. Nie podoba mi się. Bo akurat nie każdy chce się uczyć języka, a później średnia w dół, a nawet siedzenie w klasie jeszcze rok.

Posted

Mam w szkole niestety obowiązkowy angielski, choć to i tak nie jest nauka;) nie lubię tego języka i za nic mi nie wchodzi i pomimo że ucze się już osiem czy dziewięc lat.... i tak kompletnie nic nie umiem powiedzieć ale polski i hiszpański mi wystarczają :roll:

Posted

Uważam że Angielski powinien być obowiązkowy+ język do wyboru (tak jak w mojej sql) Ja obecnie uczę się Angielskiego (polecam) + Franscuskiego (ODRADZAM, UCIEKAĆ, STRZEŻCIE SIĘ BO TO GORSZE NIŻ PIEK

Posted

Według mnie, język obcy jest jak najbardziej potrzebny. To już przestaje być nawet obowiązkiem, a zaczyna być trendy 8) Jeśli myśli się o swojej dalszej przyszłości, to wszystko zaczyna się od drugiego języka...