Expresso

Emerytura od 67 lat - za czy przeciw?

Recommended Posts

Emerytura w wieku 67 lat to chora rzecz.Gdzieś mam to czy jest kryzys,on zawsze był i zawsze bedzie,a prawda jest taka że połowa z nas nie dożyje do 67 roku życia.Jeśli nawet co niektórzy dożyją tego wieku to czy wogóle bedą zdolni do samodzielnego funkcjonowania za marne nawet 1000.Rząd dobrze wie że większość zwykłych ludzie nie dożyje wieku emerytalnego,a całe życie bedą płacic składki,podatki i wszystko inne i tym samym kraj wyjdzie z kryzysu?To dla mnie jest chore.Godną emeryture,wystarczającą do życia dostaną pieprzeni urzędnicy i wszysrtkie inne nieroby,a tacy ludzie co całe życie pracowali fizycznie i budowali ten kraj bedą musieli wybierać czy leczyć sie czy umierać z głodu.

po części zgodzę się z Tobą, rzeczywiście za jakiś czas system emerytalny może ulec znaczącym zmianom, ale tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a może jednak OFE będzie przynosić spore zyski, bo jak rząd się zorientuje za kilkanaście lat, że ludzie w ogóle nie przywiązują uwagi do wybieranego OFE to może zrobią nam psikusa i Ci którzy jednak interesowali się II filarem dostaną więcej niż Ci którzy zdali się na byle jaki fundusz. A skoro dają nam możliwość wyboru to czemu nie skorzystać z tego.

Mnie interesuje w co są inwestowane moje pieniądze i czy dany fundusz traci czy wychodzi na plus.

Co do reformy emerytalnej, to czytałam, że na tych zmianach się nie skończy, więc jestem ciekawa co nam jeszcze zaserwują.

A ja jestem za likwidacją emerytur w ogóle. Niech każdy sam oszczędza na swoją przyszłość i sam decyduje kiedy chce przejść na emeryturę. Dlaczego państwo ma mi zabierać część dochodów, by utrzymywać innych ludzi? Jeżeli nie byli na tyle zaradni, by zaoszczędzić zawczasu, to niech pracują tak długo, jak długo są w stanie utrzymać łopatę w dłoni. Ja zaś muszę cierpieć z powodu przymusu "inwestowania" pieniędzy w takie przedsięwzięcia, które, po odliczeniu inflacji, nie przynoszą żadnego zwrotu.

Помещик, tak, tylko w przeciwieństwie do innych krajów istniejemy dopiero 23 lata (chociaż nadal wydaje się, że nie jesteśmy suwerenni, od 04, a od podpisania lizbońskiego już kompletnie), ludzie starsi, którzy pracowali wcześniej nie mieli po co odkładać tych pieniędzy, bo miały i tak śmieciową wartość. Więc to + chora organizacja tego systemu + zadłużenie jednostek odpowiedzialnych za wypłatę świadczeń (które wypłacają świadczenia z dzisiaj gromadzonych składek) = błędne koło, które wymaga sporych reform, ale widocznie rządzącym nie jest to na rękę. Jednak dla pewnych rudych osobników i ich ekip Polska nie jest już najważniejsza ;)

No dobrze, ale czy to moja wina? I nie mów, że ludzie nie oszczędzali, bo dowodem na to, że oszczędzali jest chociażby szybki rozkwit przedsiębiorczości w latach 90. A skąd ci ludzie mieli? Ano poupychali w skarpetach dolary czy marki i mieli za co wystartować. Niemniej, jeśli chodzi o likwidacje systemu emerytalnego, to ja bym to widział tak, że obliczamy ile komu się jeszcze z ZUS należy, wypłacamy jednorazowo i likwidujemy cały ten bałagan.

(chociaż nadal wydaje się, że nie jesteśmy suwerenni, od 04, a od podpisania lizbońskiego już kompletnie)
Zabawne, że największy wyraz naszej suwerenności traktujesz jako jej zaprzeczenie xD

Mnie interesuje w co są inwestowane moje pieniądze i czy dany fundusz traci czy wychodzi na plus.

a które OFE w ostatnim roku najlepiej inwestowało?

O ile się nie mylę to... Polsat?

Mi do emerytury daleko, ale rozumiem podniesienie wieku emerytalnego. Każdy, kto choć trochę interesuje się demografią wie, czemu tak się dzieje: naszych rodziców było 1000, nas jest 650, naszych dzieci będzie tylko koło 400... Nie trzeba być wielkim ekonomistą, by domyślić się, że coraz mniej osób pracuje na coraz więcej emerytów. I szczerze mówiąc proponuję odsunąć na bok te demagogiczne argumenty, że nie dożyjemy 67 lat... Dla osoby, która dzisiaj ma 65 lat przewiduje się jeszcze ok. 15 lat życia - co dopiero dla nas za pół wieku, kiedy medycyna będzie jeszcze bardziej rozwinięta.

I szczerze mówiąc proponuję odsunąć na bok te demagogiczne argumenty, że nie dożyjemy 67 lat... Dla osoby, która dzisiaj ma 65 lat przewiduje się jeszcze ok. 15 lat życia - co dopiero dla nas za pół wieku, kiedy medycyna będzie jeszcze bardziej rozwinięta.

Nie trzeba być geniuszem, żeby zobaczyć, że coraz więcej ludzi umiera przed lub kilka lat po wieku emerytalnym. W czym ma niby pomóc ta bardziej rozwinięta medycyna, skoro i tak ciągle system medyczny kuleje ? Skąd masz takie informacje, że będziemy żyć dłużej o te 15 lat ?

Nie trzeba być geniuszem, żeby zobaczyć, że coraz więcej ludzi umiera przed lub kilka lat po wieku emerytalnym. W czym ma niby pomóc ta bardziej rozwinięta medycyna, skoro i tak ciągle system medyczny kuleje ? Skąd masz takie informacje, że będziemy żyć dłużej o te 15 lat ?

Czytaj proszę ze zrozumieniem.

Wg GUS w 2010 roku osoba obchodząca 65 urodziny miała przed sobą statystycznie jeszcze kilkanaście lat życia: 18,25 dla mężczyzn i 23,47 dla kobiet, czyli nawet więcej, niż 15 lat, które szacowałem. Wiele populistycznych polityków szachuje średnią długością życia, która jest określana dla noworodka urodzonego w danym roku (w 2010 było to odpowiednio: 72,1 i 80,59) i jest wartością bardzo ułomną. Czemu ułomną? Bo przyjmując skrajny przykład dwóch noworodków urodzonych dzisiaj i zakładając, że jeden z nich umrze zaraz po urodzeniu, a drugi dożyje setki okazuje się, że średnio żyli 50 lat...

Nie wiem, skąd Twoje przekonanie o fakcie, że coraz więcej ludzi umiera przed lub kilka lat po wieku emerytalnym, bo jest wręcz przeciwnie. W 2009 roku w grupie wiekowej 55-59 lat zmarło 29.725 osób, a w 2011 28.768, czyli o prawie 1.000 osób mniej. Podobnie w wieku 65-69 lat w 2009 zmarło 29.543, a w 2011 28.257, czyli ponad 1.000 osób mniej. Więcej natomiast umiera osób starszych: np. w grupie wiekowej 85-89 było to 49.532 vs. 52.399 (zwróć uwagę, o ile więcej osób umiera w tak bardzo podeszłym wieku).

Oczywiście te 29 tysięcy to nadal jest dużo, ale przyjmując taki punkt widzenia obojętnie na jakim poziomie ustalilibyśmy wiek emerytalny, zawsze byłoby, że "wiele osób umiera tuż przed albo tuż po".

Wreszcie chciałbym zauważyć, że Polska ma jeden z najniższych współczynników aktywności zawodowej. Na wcześniejszych emeryturach i rentach (bezrobotni liczą się natomiast do aktywnych zawodowo) bimbają miliony ludzi! W Polsce pracuje ledwie 53% osób zdolnych do pracy (w wieku 18-60 lat), dla porównania w Niemczech jest to 79%.

Według mnie reforma może zostać bo i tak nasze pokolenie nie dożyje 67 roku życia , jeśli świat będzie jechał tym samym torem.:)

część z nas dożyje, część nie, tak naprawdę nie wiadomo jak dalej będą się kształtowały zmiany w naszym systemie emerytalnym, na razie musimy odkładać składki do ZUS i OFE, co będzie później zobaczymy.

Dożyją ci, którzy będą się leczyć cały czas prywatnie. Ci, którzy leczą się państwowo, poumierają w kolejkach

ja myślę, że cały system emerytalny będzie dalej ewoluował i tak naprawdę nie wiadomo co nas czeka, wiemy jak to teraz wygląda, ale co będzie za kilka lat to nikt nie wie.

no w przypadku OFE tak jest, przecież mamy wybór, a z tego co wiem ludzie i tak sami nie wybierają, swoją drogą zastanawiam się ile osób wzięło udział w losowaniu z dnia 10 lipca. wiecie może??

Sądzę, że większość z tych 288 tys. Czekanie na ostatnią chwilę, też jest niekorzystne, bo do tego czasu składki nie są inwestowane, staż członkowski liczy się od momentu losowania.

o tym nie wiedziałam, a często zdarza się właśnie tak, że czekamy do ostatniej chwili na zmianę, nie mając świadomości, że to działa na naszą niekorzyść.

pewnie byś się zdziwił, ale okazuje się że przeciętny polski emeryt przebywa na emeryturze ok 15 lat, wiec wcale nie tak krótko!

System pewnie niejednokrotnie się jeszcze zmieni. Czytałam, że rząd chce doprowadzić do stanu, kiedy stosunek opłacającego składki do emerytów będzie wynosił 1:1, ale zobaczymy. Dlatego wydaje mi się że warto śledzić co się dzieje, bo to w końcu nas dotyczy.

dobrze by było gdybyśmy wszyscy się interesowali swoją emeryturą, ale tak nie jest, a za kilkadziesiąt lat obudzimy sie z ręką w nocniku, że emerytura mała, że na bieżąco nie śledziliśmy zmian w systemie emerytalnym.

Z tą wysokością to różnie może być, dlatego dla mnie każda sprawa związana z moją emeryturą jest dla mnie istotna i interesuje mnie co się z tymi składkami dzieje. Rankingi sobie co jakiś czas z ciekawości przeglądam.