Expresso

Emerytura od 67 lat - za czy przeciw?

Recommended Posts

ja myślę, że cały system emerytalny będzie dalej ewoluował i tak naprawdę nie wiadomo co nas czeka, wiemy jak to teraz wygląda, ale co będzie za kilka lat to nikt nie wie.

no w przypadku OFE tak jest, przecież mamy wybór, a z tego co wiem ludzie i tak sami nie wybierają, swoją drogą zastanawiam się ile osób wzięło udział w losowaniu z dnia 10 lipca. wiecie może??

Sądzę, że większość z tych 288 tys. Czekanie na ostatnią chwilę, też jest niekorzystne, bo do tego czasu składki nie są inwestowane, staż członkowski liczy się od momentu losowania.

o tym nie wiedziałam, a często zdarza się właśnie tak, że czekamy do ostatniej chwili na zmianę, nie mając świadomości, że to działa na naszą niekorzyść.

pewnie byś się zdziwił, ale okazuje się że przeciętny polski emeryt przebywa na emeryturze ok 15 lat, wiec wcale nie tak krótko!

System pewnie niejednokrotnie się jeszcze zmieni. Czytałam, że rząd chce doprowadzić do stanu, kiedy stosunek opłacającego składki do emerytów będzie wynosił 1:1, ale zobaczymy. Dlatego wydaje mi się że warto śledzić co się dzieje, bo to w końcu nas dotyczy.

dobrze by było gdybyśmy wszyscy się interesowali swoją emeryturą, ale tak nie jest, a za kilkadziesiąt lat obudzimy sie z ręką w nocniku, że emerytura mała, że na bieżąco nie śledziliśmy zmian w systemie emerytalnym.

Z tą wysokością to różnie może być, dlatego dla mnie każda sprawa związana z moją emeryturą jest dla mnie istotna i interesuje mnie co się z tymi składkami dzieje. Rankingi sobie co jakiś czas z ciekawości przeglądam.

każdy powinien osobiście zadbać o swoją emeryturę, tym bardziej że te % składki ciągle się zmieniają, aż dziwne, że niewielu z Nas się tym interesuje?

Bo większość wie, że nie dożyje do tego pięknego czasu :P Z resztą jak dbać o dbać o swoją emeryturę, jak bardzo duża część firm zatrudnia młodych ludzi na nic nie wartych umowach śmieciowych, z których odprowadzane są tylko grosze...

masz rację, trochę to błędne koło, ale nie ma też co popadać w pesymizm, bo sama znam sporo młodych ludzi, którzy są zatrudnieni na umowy o pracę, więc mimo wszystko nie jest tak źle. Swoją drogą nasze kochane państwo również mogłoby się wziąć za te umowy śmieciowe, bo to do niczego dobrego nie doprowadzi.

Dla mnie praca do 67 roku życia to po prostu chore. Niestety są zawody, gdzie po prostu człowiek nie da rady tak długo pracować (kierowca ciężarówki/autobusu, nauczyciel i wiele innych - ciężko jest to sobie wyobrazić). Zresztą nawet pracodawcy wolą zatrudniać młodszych ludzi, aniżeli kogoś po 60.

Osobiście pracuję obecnie na umowę zlecenie i nie wiem kiedy uda mi się złapać coś porządnego. Rynek pracy wygląda tak, a nie inaczej... :(

sytuacja wygląda jak wygląda, ale przeceiż nasz system emerytalny wygląda tak a nie inaczej odprowadzać na składki pieniądze trzeba, nie da się tego pominąć.

agatka86, no odprowadzać pieniądze na składki trzeba i o to chyba nikt specjalnie nie ma pretensji i żalu, jednak chodzi o to w którym momencie można przejść na emeryturę... :? Mając 60 lat możesz być już totalnym wrakiem człowieka, ale też możesz być pełna wigoru. Jednak jedno jest pewne - człowiek nie jest wtedy tak produktywny jak wcześniej, a więc i o pracę będzie mu jeszcze trudniej.

nie mówie, że nie masz racji, tylko widzisz nawet referendum w tej sprawie nic nie dało, tak naprawdę takie szaraczki jak my nie mamy nic do gadania, dobrze że na siłę nie przydzielają NAs do OFE, no chyba że damy sie wylosować wtedy to mam y z góry narzuconą przynależność do danego OFE.

Uważam, że jest to konieczne. Po prostu nie przeskoczymy w inny sposób niżu demograficznego.

Niemniej działania nie powinny ograniczać się jedynie do zmiany przedziału wiekowego upoważniającego do przejścia na emeryturę. Wpierw musimy stworzyć warunki ku temu.

Przede wszystkim reforma powinna zacząć się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznego oraz systemu emerytalnego. Nie powinniśmy negować innych form, ponieważ ta obecna jedynie zwiększa deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie każdy ma warunki, by pracować w swoim zawodzie do 67 roku życia. Niektórzy nie mogą wykonywać swoich obowiązków nawet do obecnie ustalonego wieku emerytalnego. Idyllą, by było, gdyby każdy z nas mógł swoje doświadczenie przekazywać osobom młodszym. Niewielki jednak odsetek osób starszych pełni funkcję, które mu na to pozwolą. Profesorzy? Jasne. Szefowie korporacji? Pewnie, że tak. Jednak Pani Jadzia, która jest opiekunką osób starszych obecnie, nie będzie mogła pełnić tego samego zawodu za XX lat. Nam natomiast brakuje odpowiednich organizacji, które zajmowałyby się poszerzaniem kompetencji, bądź szkoleniem osób starszych. Tak jak i większość osób, które pracują fizycznie.

A przede wszystkim na naszym rynku pracy brakuje stanowisk, które mogłyby pełnić osoby starsze, tak jak np. ma to miejsce w krajach skandynawskich, gdzie istnieje rynek usług prowadzonych przez osoby starsze. Czy to poradnie rodzicielskie, czy opiekunki "babcie" dla dziecka, czy też specjalne stanowiska w DPS.

Oczywiście wielkim niedomówieniem byłoby stwierdzenie, że osoby w takim wieku nie mogą pozwolić sobie na aktywność zawodową. Oczywiście, że mogą jednak musi być ona dostosowana do ich potrzeb oraz możliwości.

Powoływanie się najczęściej na wykorzystanie mądrości życiowej osób starszych na rynku pracy także może być zgubne. Tzw. mądrość życiowa nie idzie w parze z siwymi włosami. Młodzi ludzie także ją posiadają, możliwe, że nawet w większych ilościach. Dlaczego? Bo to ilość, ale jakość doświadczeń i refleksja nad nimi wpływa na nabycie tej formy mądrości. Liczba przeżyć osoby starszej i wiedzy może być znacząco ograniczona w stosunku do wiedzy i doświadczeń młodego pracownika.

Szczerze mówiąc, nie sądzę, bym mogła wykonywać swój zawód w wieku 65-67 lat. Może na innej płaszczyźnie i owszem. Ale z pewnością nie w formie dotychczasowej. Tyle, że jaką mogę mieć pewność, że będę potrafiła sobie sama zapewnić tą inną płaszczyznę?

Wolałabym, by w pewnym wieku zastąpili mnie młodzi ludzie. Bo mają nowe pomysły. Bo będą potrafili spojrzeć pewnie na perspektywy, których ja już nie będę potrafiła dostrzec.

Reforma nie odniesie sukcesu dopóki nie uświadomimy sobie, że musimy umożliwić osobom starszym wejście w nowe role.

niestety w naszym kraju zazwyczaj zaczyna się nie od tej strony co trzeba, jeśli nawet mamy mieć ciągłość pracy i zapewnioną na stare lata emeryturę to już teraz trzeba myśleć o dokonaniu zmian, które przyniosą korzyści w przyszłości.

no niestety rząd na tego rodzaju rozwiązania pozwala, a za jakiś czas wszystkim Nam odbije się to czkawką, młodzi nie mają umów więc z czego będą odprowadzane składki do ZUS i OFE?

A później wydłużają lata pracy, a wystarczyłoby zlikwidowanie umów śmieciowych i już by zyskali parę lat.

Do tego coraz częściej jakaś firma ogłasza upadłość, a to także źle wpływa na rynek inwestycyjny.

Jestem na nie! Wyobrażacie sobie 60letniego chirurga, który wykonuje operację zależącą od waszego życia? Albo dziadziusia na rusztowaniu, 200 metrów nad ziemią?

Wyobrażacie sobie 60letniego chirurga, który wykonuje operację zależącą od waszego życia?

Nie tyle co wyobrażam, co takie rzeczy widziało się w różnych programach itp.

Lekarze w tym wieku co chwilę wykonują różne operacje.

Albo dziadziusia na rusztowaniu, 200 metrów nad ziemią?

Ostatnio widziałem pana w okolicach 60 na rusztowaniu.

200m? Gdzie? Aktualnie budowane wieżowce w Warszawie sięgają max 192 m i po za tym nie ma tam rusztowań ; P

Myślę że dla Ciebie 60-letni człowiek to schorowana przygarbiona istota, taki biedny dziadziuś, a wielu to dalej postawni faceci.

Arsen, nie oszukujmy się. Ile jest 60latków, którzy są na tyle sprawni fizycznie i psychicznie by nadal operować etc :roll: ?

Arsen, nie oszukujmy się. Ile jest 60latków, którzy są na tyle sprawni fizycznie i psychicznie by nadal operować etc ?

Mężczyzn wykonujących zawód lekarza i lekarza dentysty jest w Polsce 61619. W wieku powyżej 65 lat jest 12 446, w tym 71 lat i powyżej ma 9 235 lekarzy.

W przypadku kobiet wykonujących aktualnie zawód lekarza lub lekarza dentysty (95 023) 30 018 jest w wieku powyżej 60. lat, w tym 15 970 ma więcej, niż 71 lat.

Z artykułu na stronie rynekzdrowia.pl

Ile jest 60latków, którzy są na tyle sprawni fizycznie i psychicznie by nadal operować etc ?

A jakież to bariery fizyczne i psychiczne w wykonywanym zawodzie ma 60 letni lekarz?

Ile jest 60latków, którzy są na tyle sprawni fizycznie i psychicznie by nadal operować etc ?

A jakież to bariery fizyczne i psychiczne w wykonywanym zawodzie ma 60 letni lekarz?

To są kwestie z pewnością bardzo indywidualnie. Ale pewien wiek rozpoczyna niestety w naszym organizmie regresję. I jeżeli 60 letni lekarz idealnie sprawdzałby się w roli mentora, czy też dyrektora to niekoniecznie mógłby dalej operować. Artretyzm. Problemy ze wzrokiem, słuchem, pamięcią. Także stanie przez dłuższe godziny przy stole operacyjnym.

Daydream. napisał:

Wyobrażacie sobie 60letniego chirurga, który wykonuje operację zależącą od waszego życia?

Nie tyle co wyobrażam, co takie rzeczy widziało się w różnych programach itp.

Lekarze w tym wieku co chwilę wykonują różne operacje.

Daydream. napisał:

Albo dziadziusia na rusztowaniu, 200 metrów nad ziemią?

Ostatnio widziałem pana w okolicach 60 na rusztowaniu.

200m? Gdzie? Aktualnie budowane wieżowce w Warszawie sięgają max 192 m i po za tym nie ma tam rusztowań ; P

Myślę że dla Ciebie 60-letni człowiek to schorowana przygarbiona istota, taki biedny dziadziuś, a wielu to dalej postawni faceci

Slow idealnie opisała to, co chciałam Ci odpowiedzieć. :wink: