Pizzaro

Altruizm - dobra droga, czy zbytni interwencjonizm ?

27 postów w tym temacie

34 minut temu, michaelowax3 napisał:

o ile tylko nie będziesz innych na siłę przekonywać do swoich teorii/spostrzeżeń/wniosków to będzie git. A mam wrażenie, że mimo że nie dajesz tego po sobie poznać nie bardzo Ci odpowiada gdy ktoś nie rozumie Twoich dość odmiennych poglądów albo tylko mnie się zdaje. 

Staram się nie przekonywać, tylko właśnie jak najlepiej wytłumaczyć swoje stanowisko chociaż sprawia mi to nie lada problemy zazwyczaj. Dlatego faktycznie mi to nie odpowiada, jest to dość irytujące bo mam wrażenie, że moje umiejętności w miarę przejrzystego wypowiadania się są jeszcze gorsze niż z początku zakładałam. Chociaż, z drugiej strony, to nie takie złe bo motywuje aby troszkę nad tym popracować. :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
O 8.07.2017 at 20:46, Anarchist napisał:

Nie wierzę w altruizm i działalność na "korzyść" innych osób.Idea altruizmu jest przekłamana i całkowicie inna niż się wydaje.

Jeśli kochasz kogoś i potrafisz oddać z tą osobę życie, uważasz, że jest to postawa altruistyczna?Bzdura!Jesteś gotowa oddać życie za ukochaną osobę z własnych pobudek i celów.Nikt nie zmusza Cię do oddania życia za kogoś, lecz Ty wtedy sama tego chcesz, i to nazywa się egoizm niżeli altruizm.

Generalnie ja się zgadzam z Tobą, tylko, że tutaj zachodzi pewien konflikt definicji, gdzie egoizm nie oznacza dbania tylko o siebie i nie jest określeniem pejoratywnym. Egoizm jest czymś naturalnym i nie jest zły. Może być dobry, kiedy np. oddajesz krew, by komuś pomóc i robisz to także dla zaspokojenia potrzeby poczucia się potrzebnym czy uznania. Problem z "egoizmem" polega na tym, że ludzie odbierają to jako negatywną postawę, a ona wcale taka nie jest - oczywiście pobudki działań mogą być różne, dlatego ich skutek może być odbierany jako negatywny bądź pozytywny przez społeczeństwo. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz