Jump to content

wybór szkoly;/

hildegarda

Recommended Posts

hildegarda
Posted

Chcialabym, aby ktos pomogl mi w wyborze szkoly, a raczej kierunku..

zastanawiam sie nad kierunkiem do liceum

mat-inf lub jezyki obce...

na jakie studia moge isc po mat- inf a na jakie po jezykach??

a jaka praca pozniej??

bardzo prosze o pomoc...

ps chcialam dodac ze po studiach wyjezdrzam za granice...

Posted

po mat-infie polibudy w calej polsce stoja otworem;> po klasie jezykowej anglistyka ,germanistyka itp.. lecz zawsze mozesz studiowac po tych obu klasach nawet biologie o ile bedziesz mature z niej pisac;d

ja bym wybrala jezyki obce bo nie lubie matmy,ale jesli tty ja lubisz..

to juz od ciebie zalezy :D

Posted

Ja również bym wybrała języki obce...przecież teraz one są tak ważne i duży nacisk sie na nie kładzie. W dzisiejszych czasach bez języków nie masz szans. Ale znowu umysłów ścisłych jest mało :D Ale i tak jezyk bym wybrala

monisqa016
Posted

Mam ten sam problem... Tylko ja zastanawiam się między biol-chem a mat-inf :?

Posted

po mat-infie oczywiescie na geodezje albo na informatyke

sebastian003
Posted

Raczej idź do mat-inf dlatego gdyż potrzeba matematyków i informatyków.

Posted

ja osobiście kończyłem klasę mat-inf w tym roku, więc z czystym sumieniem mogę Ci ją doradzić ;)

takie ultimatum od mat-fizu (to tylko ględzenie, że są najlepsi - w mat-infie masz ten sam program matematyki, fizyki, a dołożoną informatykę)

rozszerzone będziesz mieć 4 przedmioty: matmę, fizę, inf i język (wybrałem angielski). drugi język w zakresie podst. również wybrany (jaki szkoła oferuje: niem, hiszp, ros, franc, włos) - który oczywiście możesz zdawać również jako rozszerzony (i mieć szersze perspektywy niż po klasie lingwist.).

swoją drogą klasa mat-inf, jak wspomniał ktoś wyżej, stawia otworem wszystkie polibudy w kraju. a nie muszę przekonywać, że na polibudzie wyższy poziom jest nauczania inf, fiz, a na wielu również i mat - niż na uniwerkach. będziesz lepiej przygotowana do podjęcia pracy bądź samodzielnej działalności gospodarczej, bo praktycznie - a nie tylko teoretycznie.

wielu twierdzi, że na uniw lepiej uczą informatyki bo to nauka teoretyczna - a tam sama praktycznie teoria. nieprawda. tzn. prawda - teoretyczna, dopóki nie wprowadzi się jej w życie... ;)

i jak to ktoś kiedyś stwierdził: lubisz matmę - idź na uniwerek. lubisz matmę i fizykę? idź na polibudę ;)

a co do fizyki: sam nie byłem jej wielbicielem i zwolennikiem. aż do 3 klasy ;) i tak to stała się moim dodatkowym przedmiotem na maturze, swoją drogą.

pytasz jakie perspektywy? ogromne ;)

od biologii, chemii, biochemii (zależy czy podążysz ścieżką biol lub chem), przez matematykę, fizykę (co się z nią wiąże akustykę, ... , ... i wszelkie pochodne), po informatykę, budownictwo, odpowiednie inżynierie i niezliczony gros innych kierunków...

zdając matematykę i fizykę na maturze wybór naprawdę jest ogromy, sam mam obecnie z nim problem ;)

Posted

JA raczej odradzam kierunki humanistyczne i językowe, bo małe perspektywy są po nich i mnóstwo jest humanistów....historia i polski mało się przydaje a języka można się uczyc dodatkowo...

Najlepszy jest mat-fiz i bio-chem^^ Ja jestem na b-ch i przyznam ze jest b. ciężko ale po tym kierunku, można zdać mature z bioli, chemi, fizy, co otwiera drogę na wiele kierunków studiów ALe trzeba miec choć troche umysł ścisły by isc na te profile, bo inaczej będzie bardzo bardzo ciężko, niektórzy nei wyrabiają ; ]

Posted

hehe ;) sprostowanie: nawet po humanie można zdawać biologię i chemię - o ile ktoś się przyłoży do nauki - tylko jaki sens ma wtedy bytowanie na humanie a nie na biol-chemie? ;)

fakt, humanistyczne studia wybiera ok. 90% zdających maturę.

na każdym kierunku ścisłym jest trudno. zwłaszcza w klasach mat-fiz/inf i biol-chem, a późniejszych studiach na polibudzie (na polibudę stosunkowo łatwo się dostać, gorzej z utrzymaniem...)

przygotuj się do sytuacji, że na pierwszych zajęciach sytuacja wygląda tak:

wykładowca wchodzi i mówi "dzień dobry państwu nazywam się... jak państwo widzą mamy tu równanie różniczkowe, które rozwiążemy metodą całkowania ogólnego " i rzuca okiem po sali patrząc na miny "pani nie rozumie? to jak pani chce studiować jeśli pani teraz tego nie rozumie? może pani już wyjść. po co ma się pani męczyć skoro tego nie rozumie?"

co prawda są na szczęście łagodniejsi wykładowcy... ;)

Kobieteria
Posted

Ja myślę, że tak naprawdę profil językowy nic nie daje bo i tak języki znają wszyscy - to teraz norma. Nie zrobisz na nikim wrażenia biegłą znajomością dwóch obcych (więcej w liceum Cię nie nauczą) bo prawie każdy ma to samo.

Wybierz profil matematyczno-informatyczny jeśli jesteś utalentowana w tym kierunku. Stosunkowo mało jest w Polsce umysłów ścisłych (przeważają ściśnięte) a wszystkie kierunki informatyczne, ekonomiczne, techniczne itede mają wielką przyszłość, ciekawe perspektywy rozwoju.

Nawet na profilu mat-inf masz dwa języki obce, których możesz się uczyć na poziomie rozszerzonym a poza tym możesz zapisać się dodatkowo do innej szkoły na angielski, niemiecki czy coś mniej popularnego - np. hiszpańki, włoski, francuski itepe.

http://www.cke.perspektywy.pl/

Zerknij tu.

Przedstawiono większość kierunków studiów w Polsce i ich wymagania. Znajdź coś dla siebie...

Posted

Moim zdaniem profile językowe wybierają osoby, które nie mają konkretnych, ulubionych przedmiotów. Języki się przydadzą zawsze, ale jeśli interesujesz się matematyką, fizyką idz na profil ścisły. Na pewno daje więcej możliwości.

Posted

Naprawdę uważacie, że humaniści mają mniejsze szanse na zdobycie dobrej pracy?

Moim zdaniem ostatnio pełno od informatyków. Ja właściwie nie mam problemów z nauką, ani z matmą ani z polskim. I mam problem wielki ze zdecydowaniem się na jeden profil :(

Autorce tematu doradzam profil językowy.

Posted

Moze na poczatku napisze, ze studiuje na Politechnice Warszawskiej i skonczylem klase o profilu matematyczno - informatycznym.

Wszystko zalezy od tego, co chcesz robic w zyciu. Nie sztuka jest isc tam, gdzie wszyscy ida, a sztuka jest robic w zyciu to, co Cie interesuje i czerpac z tego zyski finansowe.

Jesli czujesz, ze lepszy bedzie profil jezykowy - idz na ten profil. Szkoda sie meczyc z przedmiotami, ktorych sie nie lubi i nie rozumie.

Z kolei jesli lubisz matematyke i fizyke... chociaz nawet jej lubic nie musisz, wazne, zebys rozumiala material i nie sprawial Ci on klopotu oraz nie budzil odrazy na codzien - wybierz mat-inf.

Jesli zdasz dobrze mature, to wlasciwie mozesz przebierac z kierunkami. Inzynieria Srodowiska, Materialowa, Produkcji, Mechatronika, Makrokierunek, Informatyka, Matematyka, Mechanika i Budowa Maszyn... jest tego cala masa, do wyboru, do koloru.

Obecne trendy na rynku pracy sa takie, ze brakuje ludzi wyspecjalizowanych wlasnie w kierunach scisle politechnicznych. Studiujac np. Informatyke na Politechnice, jesli bedziesz chciala, bez problemu wyjezdzasz do Kanady do pracy. Tam sa wieksze potrzeby niz u nas!. Zachod docenia naszych specjalistow i naprawde wybor kierunku technicznego jest w tych czasach bardzo oplacalny. Jedynie powtarzam, ze wybor na sile, jesli kogos to nudzi, bedzie wyborem bardzo zlym. Szkoda 5,5 roku marnowac.

Jest wiele kierunkow, na ktore bardzo trudno sie dostac. Sa to zwykle kierunki bardzo wymagajace, skupiajce najlepszych, ktorzy poradza sobie z nawalem materialu i wymaganiami. To dzieki takim kierunkom nasz kraj znany jest z np. dobrych informatykow. Nie pisze tutaj o Uniwerku Warszawskim, bo ich informatyka jest specyficzna i typowo ukierunkowana na wkuwanie algorytmow rozwiazan zadan konkursowych z wielu lat.

Podsumowujac: wybierz kierunek, ktory Ci lezy bardziej. Ja doradzam mat - inf., bo wiem, ze daje ogromne mozliwosci i przewage nad humanistami. Swojej siostrze tez doradzam ten profil.

Jesli bede mogl jakos pomoc, to sluze pomoca.

Posted

Informatyków jest wciąż za mało. Codziennie na stronach z ofertami pracy pojawia się ok 50 nowych propozycji. Wiem, bo właśnie szukam pracy w branży. Mając dobre wykształcenie techniczne przez najbliższe kilkanaście lat nie będzie się miało problemu z pracą. Szczególnie w branży IT i telekomunikacji. Specjalizacje też są mile widziane i dobrze opłacane (inżynieria biomedyczna, etc).

Posted

Mam pytanie odnosnie politechniki....czy są jakies kierunki na niej na ktore mozna isc po bio-chem mając mature z tych przedmiotow? ^^ Czy to tylko studia dla matematykow....- -"

Posted
Mam pytanie odnosnie politechniki....czy są jakies kierunki na niej na ktore mozna isc po bio-chem mając mature z tych przedmiotow? ^^ Czy to tylko studia dla matematykow....- -"

Nie wiem, jak sprawa wyglada w innych miastach, ale w stolicy na wszystkich kierunkach Politechniki liczone sa punkty z matematyki + drugiego wybranego przedmiotu, ktorym moze byc fizyka, chemia, biologia lub jezyk obcy. Drugi przedmiot zalezy od konkretnego wydzialu.

Nie zdajac na maturze matematyki ograniczasz Swoje szanse na dostanie sie na Politechnike bardzo. W takim przypadku Twoje punkty liczone sa tylko z jednego przedmiotu.

Nie sa to studia tylko dla matematykow, ale nazwa Politechnika zobowiazuje i matematyka na duze znaczenie.

Posted

Zgadzam się z przedmówcą. Nawet na biotechnologii czy inżynierii materiałowej znajomość matematyki na poziomie conajmniej całek i równań różniczkowych jest niezbędna. Nie mówiąc o pochodnych czy innych prostych sprawach:P

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• Love20
      Witam Serdecznie, Otóż można powiedzieć, że obudziłam się co do nauki do matury. Wcześniej miałam problemy szkolne które były spowodowane moją psychiką. Do dziś nie jest łatwo. Szukam swojej ścieżki zawodowej w której będę się spełniać. Aktualnie uczęszczam do zaocznego liceum ogólnokształcącego gdzie nauki jest niewiele. Przez co mam ogromne problemy z przygotowaniem się do matury. Miałam plan zdawać maturę w maju 2023 ale się boję że nie zadam bo moja wiedza jest niska.  Nie wiem co robić w tej sytuacji...
    • Nieprzenikniona
      A ja stanowczo polecam na pierwszy raz z sanah Szampan oraz etc (na disco) Duszki (uwielbiam):  
    • Pizzaro
      To był piękny tydzień pełen rodzinnych imprez, grillowania, niespodziewanych kajaków. A potem powrót do Wrocławia, odwiedziny wujka, cioci i kuzyna. Piątek wieczór kapitalny mecz żużlowy, a potem sobota pełna wrażeń, podróży rowerowych po Wro, czas pożegnań. Szkoda, że tak szybko mijają dobre chwile. 
    • Pizzaro
      Powiem tak - w takiej sytuacji na pewno wiele siedzi w Twojej głowie i jest następstwem pierwszych niepowodzeń. Jest duża szansa, że przy zmianie formy antykoncepcji z prezerwatyw na np. tabletki czy plastry coś może Ci się odblokować w głowie, jakiś podświadomy strach, niepewność itp. i te niekomfortowe sytuacje przeminą. Naprawdę u wielu osób tak było. Prozaiczne. I co ważne - nie możecie podchodzić do tego w ten sposób, że "za bardzo chcecie".  A może spróbujecie zrobić sobie całonocny maraton? Zobaczycie po jakim czasie będziecie w stanie dojść. 
    • Pizzaro
      Nigdzie nie napisałem, że mama może robić, co się jej tylko podoba, bo nie może. Jednak póki nie postępuje tak, że z prawnego punktu widzenia można by się do niej przyczepić to nikt jej niczego nie zarzuci. Co innego jak dziecko słyszy jednoznaczne odgłosy zza ściany czy jest narażane na widok roznegliżowanych kochasiów mamy. 
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      Kerosine