• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

mystery

Ślub w młodym wieku

Recommended Posts

22 lata temu moja mama wyszła za mąż za mojego ojca mając 19 lat. Nie była w żadnej ciąży, bo urodziłam się dopiero po ponad roku od ich ślubu. Mimo, że minęło dopiero 20 lat, to można powiedzieć, że wtedy były inne czasy i dziewczyny szybciej wychodził za mąż. Dzisiaj ta granica zaczyna się mocno przesuwać - moim zdaniem przesunęła sie juz o dobre 10 lat, czyli dziewczyny wychodzą za mąż w wieku ponad 30 lat :)

Kobiety mają przerąbane, bo pierwsze dziecko powinny urodzić do 30, a potem wzrasta zagrożenie różnymi choromami np. dzieci takich matek częst chorują na zespół Downa itd.

Ja nie zamierzam brać slubu przynajmniej do momentu, gdy nie skończę 35 lat . Szkoda czasu na śluby, gdy można go spędzić w towarzystwie wielu miłych koleżanek :0

Znam tylko dwie pary, które wzięły ślub w bardzo młodym wieku. Jedni się rozpadli po dwóch latach, a drugim niewiele brakuje. Jednak znam też jedno małżeństwo, gdzie dziewczyna zaszła w ciążę w wieku 15(!) lat z chłopakiem o dwa lata starszym, po ukończeniu 16 wzięła z nim ślub, a teraz ma lat 28 i muszę przyznać, że jest to jedno z najbardziej zgranych i kochających się małżeństw, jakie widziałam. Ta rodzina wydaje mi się wręcz idealna, książkowa. Jednak i tak uważam, że tylko jednostki w tak młodym wieku są w stanie unieść taką odpowiedzialność, stawić czoła prawdziwemu, często okazuje się mało kolorowemu życiu i utrzymać miłość, która przecież decyduje o późniejszym całokształcie funkcjonowania całej rodziny.

Ja planuję wziąć ślub dopiero po studiach, a przed tym pewnie chciałabym jeszcze z rok, dwa popracować. Gdybym niespodziewanie zaszła w ciążę, również nie zdecydowałabym się na ślub taki byle-jaki, aby szybciej, aby zaliczyć.

-jaki wiek dla was jest zbyt wczesny na ślub? co dla was znaczy "ślub w młodym wieku"?

16 - 20 lat.

-czy znacie jakies przypadki które powzieły taką decyzje? i czy ta decyzja sie oplaciła?

Znam tylko dwie pary, które wzięły ślub poniżej 20 roku życia, obydwie z powodu wpadki oczywiście. Jedno małżeństwo rozpadło się dość szybko, nie sprecyzuję dokładnie. Druga para jest już ze sobą cztery lata i póki co, fajnie im się ze sobą żyje.

- czy wyobrazacie sobie taką sytuacje dotyczącą siebie?

Nie. Potrzebuję się jeszcze wyszaleć, zanim złożę komuś poważną deklarację. Nie spieszy mi się. Pomyślę o tym może za pięć lat, może jeszcze później...

Nie wiem jak im się układa bo nie mam z nią kontaktu, z facebooka można wywnioskować, że dobrze

Na facebooku wszystkim zawsze dobrze się układa :P

Oho. Kolega wziął ślub tuż po maturach, bo zrobił dziecko i tak trzeba, więc wydajmy pieniądze aby każdy się nażarł i napił. Tradycja ; >

To może ja się wypowiem, ogólnie ślub planuję od 16 roku życia, miał być w wieku 18 lat i koniec, niestety nie wyszło i już pewnie nie wyjdzie, ale plany są po to, żeby je zmieniać.

Zbyt wczesny ślub to nie kwestia wieku, a dojrzałości i wiedzy na temat małżeństwa, bo to nie jest sielanka. O związek małżeński trzeba dbać szczególnie mocno. Znam pary, włącznie z moimi rodzicami, którzy wzięli ślub w wieku 18 lat i są razem, szczęśliwi, mówią, że gdyby mieli cofnąć czas znów by to zrobili. A znam też pary które narzeczeństwem były latami brali ślub prawie pod 30 i niedługo pociągnęli, więc nie ma co generalizować.

Dla mnie ślub w młodym wieku to 23,25 lat. Chociaż znam kilka osób, które brały ślub w wieku 17, 18 lat ale w większości wypadków to im na dobre nie wyszło. Jednak ten wiek jest chyba za wczesny, bo ludzie w tym wieku chcą się jeszcze bawić i korzystać z życia. Ja sama chciałabym wyjść za mąż dopiero po 23 roku życia lub nawet trochę później.

Absolutnie nie wyobrażam sobie siebie w sytuacji wzięcia ślubu szybciej niż przed 27 rokiem życia. Po prostu nie już, moje plany edukacyjno-zawodowe na to nie pozwolą za bardzo, wolę to co planuję dokończyć, mieć pewność że coś skończę, niż potem zawalić albo życie zawodowe, albo małżeństwo pół roku po ślubie. Generalnie ślub nie jest dla mnie konieczny. Nie rozumiem osób wchodzących w związki małżeńskie w wieku 20 czy 21 lat. Teraz czas młodości, inkubacji się wydłużył, nawet jeśli ktoś nie studiuje lub ma od razu po skończeniu szkoły średniej bardzo dobrą pracę i warunki ku temu, dla mnie to trochę strata młodości, w mojej opinii jednak ta trzecia dekada życia to jest jeszcze trochę na wybawienie się, łączone z roku na rok z coraz większą odpowiedzialnością, ale bardzo powoli i stopniowo. Ślub to takie nagłe zrobienie kilka kroków do przodu, dlatego jestem na nie. Mam kilka znajomych par młodych małżeństw, sporo się posypało tego w tym roku. Szczerze ? niektórzy z nich wydają się być zakochani, życzę im powodzenia, ale zazwyczaj powodem była ciąża - i to raczej niechciana. Jeszcze 24,25 lat to rozumiem (chyba najpopularniejszy wiek na śluby w kraju, mimo że coraz więcej osób odkłada to na 30+ lub wcale), ale 20, 21 ? Zdecydowanie za prędko, za mała dojrzałość do życia - co do zasady, bo nie twierdzę że nie ma wyjątków.

Kiedyś, za czasów naszych rodziców ślub w (dla nas) młodym wieku był codziennością. Mając 25 lat byłeś już stary.

Ja myślę, że ślub przed skończeniem 25 roku życia jest.. jak to powiedzieć.. bezsensu? Myślę, że jest się jeszcze wtedy za młodym. Chociaż cyferki nie określają tego czy już doroślismy czy jesteśmy jeszcze dziećmi.

Oho. Kolega wziął ślub tuż po maturach, bo zrobił dziecko i tak trzeba, więc wydajmy pieniądze aby każdy się nażarł i napił. Tradycja ; >

Najgorzej. Zwłaszcza za gówniarza, kiedy za wszystko płacą rodzice.

Czyli jak wyzej. co ogólnie na ten temat sądzicie?

pytania pomocnicze:

-jaki wiek dla was jest zbyt wczesny na ślub? co dla was znaczy "ślub w młodym wieku"?

-czy znacie jakies przypadki które powzieły taką decyzje? i czy ta decyzja sie oplaciła?

Sądzę, ze to indywidualna decyzja każdego z nas i jeżeli ktoś chce wziąć ślub w wieku nastu lat to nam nic do tego, tak samo jeżeli ktoś chce wziąć ślub w wieku kilkudziesięciu lat.

Dla mnie za wczesny wiek na ślub to kiedy osoby zainteresowane nie są pełnoletnie. Ślub w młodym wieku to dla mnie 18-20 lat.

Owszem znam nawet całkiem sporo, zależy od par, większości owszem ta decyzja wyszła na dobre, jednak nie wszystkim.

Raczej tak, w końcu nie wiem co mi przyszłość przyniesie.

Dla mnie chyba każdy będzie zbyt wczesny. Mając 27 lat nie wyobrażam sobie być żoną i dosłownie przeraża mnie, gdy widzę, że wokół mnie tak wiele osób wzięło już ślub. My planowaliśmy w pierwszym roku związku, potem planował ju tylko On, ja 4 razy odrzuciłam oświadczyny i zrobię to zapewne kolejny raz.

W ogóle nie rozumiem idei ślubu. Kocha się albo nie - żadne papiery nie są do tego potrzebne.

Papiery ułatwiają życie, gdy pojawia się potomek. Wcześniej, żyliśmy prawie 10 lat bez ślubu, człek w młodości nie zawracał sobie zupełnie nim głowy, partner na całe życie nie wiązał się wcale z obrączką.

Jako pierwsze małżeństwo w ekipie, czuję, że wszyscy nasi znajomi z zaciekawieniem obserwują całe to zjawisko.

Śluby przed 30, bez poznania drugiej osoby i mieszkania z nią jakiś czas to zupełna głupota. Biorąc w ciemno, czyli bez jakiegoś stażu razem, włącznie ze sprzątaniem, praniem i dobrodziejstwem inwentarza, nie zdecydowałabym się na ślub. Ślub to nie rurki z kremem, człek musi wiedzieć,że staje się członkiem rodziny swojej połówki, ale i z nią zakłada drugą.

Ja osobiście wyszłam za mąż w wieku 19 lat - niedługo później zostałam mamą i wiecie co nie żałuję. Ślub był zaplanowany z 1,5 rocznym wyprzedzeniem. Oczywiście musieliśmy się trochę dotrzeć i teraz też czasami zdarzają się nam małe zgrzyty ale to chyba w każdym małżeństwie od czasu do czasu zaiskrzy w różnych kierunkach :?

Ja wyszłam za mąż 10 miesięcy temu. I powiem jedno początki małżeństwa łatwe nie są, musieliśmy się poznawać z innej strony-życia codziennego. Jesteśmy młodym małżeństwem, uczymy się na błędach, docieramy się. Ogólnie jest coraz lepiej. Tak jak mówiłam, początki zawsze są trudne, kilka pierwszych miesięcy. Później jest już łatwiej. Myślę, że wiek nie gra tu jakiejś ogromnej roli. Oczywiście jeśli wiek nie jest przesadzony 18 r.ż i mniej. Trzeba być pewnym że to ten/ta a wtedy nawet wiek nie stanie na drodze do szczęścia.

Faktycznie kiedyś było inaczej, kiedyś ludzie szybciej decydowali się na ślub. Ale przynajmniej w wielu przypadkach do dnia dzisiejszego one trwają. Bardziej bądź mniej udane, ale jednak. Ale w tych czasach wszystko jest do góry nogami. Nie ma już chyba czegoś takiego jak ślub w młodym wieku bo to nie jest ślub w młodym wieku - częściej jest to przymus. Mam koleżankę która zdecydowała się na ślub po osiągnięciu pełnoletności, plus zdecydowała się na dziecko. Z dniem dzisiejszym są to totalnie sobie obcy ludzie, nie potrafią się dogadać, zwyczajnie nie zdołali dojść do momentu gdy decydowanie się na taki krok byłoby faktycznie potrzebne. Zwyczajnie, wszystko się dzieję za szybko w wielu przypadkach. Sama osobiście nie wiem czy kiedykolwiek zdecyduję się na ślub bo jestem do tego dość sceptycznie nastawiona. Więc ogółem jestem przeciwniczką ślubów - przynajmniej w młodym wieku. To nie jest takie nic. Potem te rozwody... Bezsensu to to.

Do małżeństwa - niestety - ale trzeba dorosnąć,dojrzeć,aby po kilku tygodniach nie myśleć o rozstaniu. Szybko bierze się ślub - to wiemy,ale wytrwać w tym związku czasami trudniej niż mogłoby się komukolwiek wydawać.Dzisiaj prawie każdy młody chce założyć rodzinę - cokolwiek by to miało znaczyć,ale to są sprawy poważne i tak je należy traktować i tak do tego podchodzić. Poważnie....

Czasem ktoś bierze ślub,bo "musi" - ale takie małżeństwo nie zawsze kończy się happy endem,innym razem ktoś wychodzi na mąż w późniejszym wieku (30 - i więcej lat ) też nie zawsze układa się dobrze,ale bywa, że ktoś nie musi,ale bardzo chce,ponieważ wiedzą, że to jest to i,że są dla siebie stworzeni - i mimo, że młodzi podchodzą poważnie do tego tematu i faktycznie wszystko idzie jak po maśle,ale takich małżeństw zbyt wiele nie ma,co raczej mogłoby się wydawać dziwnym na tyle mln Polaków.

Dzisiaj życie każdemu daje w kość i choćby z tego powodu w małżeństwach bywają różne nieprzyjemne zgrzyty,ale komu zależy potrafi wytrwać i dotrzymać kroku swoim partnerom ,mimo wielu problemów,kłopotów.....

Jak dla mnie branie ślubu w młodym wieku to głupota. Wiem, że na pewno są takie małżeństwa, które mimo wczesnego startu są szczęśliwe ale z oświadczeń moich bliskich wynika, że jednak warto się wstrzymać z decyzją o pójściu do ołtarza. Przykładowo:

Moja mama miała 21 lat gdy wyszła za praktycznie nieznanego sobie faceta, bo była z nim w ciąży - i tak oto prawie 20 lat męczyła się w nieszczęśliwym małżeństwie.

Moja dobra koleżanka - wyszła za mąż mając 19 lat i prawie roczną córkę. Nie minął nawet rok od ślubu, a ona już żałuje, że nie poczekała (dziecko było planowane).

O 8.05.2007 at 19:34, mystery napisał:

Wiek za wczesny na ślub to poniżej 22 roku życia, natomiast ślub w młodym wieku - poniżej 25 lat.

Nie znam, z tego co się orientuję znajomi ze studiów/szkoły są co najwyżej zaręczeni, jeszcze chyba nikt się nie pobrał.

Nie. Dla mnie to za wcześnie. Nie sądzę, żebym była gotowa do zamążpójścia przed trzydziestką.

1. Moim zdaniem poniżej 23 roku życia. Dla mnie oznacza to zdecydowanie się na ślub, gdy nie jest się na to gotowym, decyzja która zostaje podjęta spontanicznie. 

2. Niekoniecznie w najbliższym otoczeniu, ale z tego co widzę w różnych opowieściach to mało komu się coś takiego opłaciło.

3. Trudno powiedzieć. Jeśli poznałbym właściwą osobę to nie czekałbym do (załóżmy) 30-stki, ale też musiałbym solidnie przemyśleć związanie się z kimś w taki sposób w wieku np. 21-22 lat. To jednak wybór, która wpływa na całe życie.