Jump to content

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?


Emancypantka

Recommended Posts

Ubierz się elegancko, nie spóźnij się, podczas rozmowy patrz w oczy rozmówcy, nie "po kątach", i najważniejsze bądź sobą, bo reszty można się wyuczyć.

Link to comment

Ubierz się elegancko, ale skromnie, żadnych mini czy dużych dekoltów, w zależności od stanowiska, jednak najbardziej neutralnym zestawem są ciemne spodnie, czarne buty na obcasie, koszula i marynarka. Paznokcie pomalowane na neutralny kolor, odpowiadaj pełnymi zdaniami, nie półsłówkami, patrz prosto w oczy, uśmiechaj się, bądź miła, pewna siebie ale nie bezczelna, grzeczna (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuje).

Link to comment

Miałam to szczęście, że swoją pierwszą pracę otrzymałam bez zbędnych rozmów kwalifikacyjnych. Jednak byłam przy spotkaniach szefa z nowymi pracownikami i wiem, jak to mniej więcej wygląda. Najważniejsze to schludny wygląd, neutralny makijaż, nic wyzywającego, nic, co mogłoby cię od razu ocenić. Pamiętaj o uśmiechu. Gdy dopadną cię nerwy przed spotkaniem - usiądź, pooddychaj głęboko kilka razy i powtarzaj sobie - uda mi się. : )

Link to comment

Osoby powyżej dobrze Ci poradziły,schludny ubiór,pełna higiena,czyste zęby,świeży oddech itd.No i oczywiście nie może się spóźnić,staraj się trzymać chociaż jakiś tam kontakt wzrokowy i przede wszystkim bądź sobą i pewna siebie.Nie możesz też za mocno się nakręcać by później nie zemdleć czy coś.Powodzenia :)

Link to comment
 • 2 weeks later...

Elegancki ubiór, nie patrz w podłogę lub sufit patrz na pracodawcę. Mów prawdę i najlepiej odpowiadać zgodnie z CV bo często mówią że masz opowiedzieć o Sobie.

Uśmiech to podstawa ;)

Link to comment

Dzięki wielkie za rady, choć w moim przypadku bądź skromna i bądź sobą wzajemnie się wykluczają, trzeba coś wybrać. :P Higiena rozumie się sama przez się. Ale tak serio, to myślicie że np. lepiej stać grzecznie i poczekać aż poproszą żebym usiadła, czy lepiej wykazać się większą pewnością siebie? Sama już nie wiem, czy lepszy taki image trusi, czy raczej osoby wygadanej?

Link to comment
Ale tak serio, to myślicie że np. lepiej stać grzecznie i poczekać aż poproszą żebym usiadła, czy lepiej wykazać się większą pewnością siebie?

kultura raczej wymaga żeby pokazali Ci gdzie usiąść.

Sama już nie wiem, czy lepszy taki image trusi, czy raczej osoby wygadanej?

myślę, że to zależy od rodzaju pracy, ale raczej osoby wygadanej

Bardzo liczy się pierwsze i ostatnie wrażenie to pracodawca najmocniej zapamiętuje.

Ważne żebyś wiedziała o czym mówisz, żebyś była przygotowana na rozmowę jeśli nie wiesz co odpowiedzieć na pytanie to się chwilę zastanów, a nie gadaj co popadnie. Ważne żebyś podczas rozmowy był raczej energiczna, pozytywnie nastawiona, pokazywać, że stanowisko o które się starasz bardzo Ci odpowiada i Cię interesuje.

Link to comment

Zgadzam się z Sebo, najgorsze co można zrobić na rozmowie to "paplać" bez ładu i składu i w zasadzie nie udzielimy odpowiedzi na pytanie ;) To, że się zastanawiasz wcale nie znaczy, że nic nie wiesz na ten temat. Ja ze swojej strony staram się wykluczyć z moich odpowiedzi "eeeee,yyyyyy" ;). Trochę to psuje całokształt. Co do tego czy powinnaś czekać czy usiąść pierwsza, jakich gestów nie używać polecam jakieś lektury ne ten temat. Niedawno skończyłem czytać książkę na ten temat i wyeliminowałem przez to kilka moich pomyłek. Wolę korzystać w tym wypadku z pomocy niż uczyć się na własnych błędach bo nie wiadomo ile jeszcze tych rozmów będę miał a każda jest cenna ;)

Link to comment

Najlepsze jest nawiązanie luźnej rozmowy, którą potrafilibyśmy kontrolować.

Tj, gdy zapada moment ciszy, wykorzystać go na jakąś uwagę dotyczącą wybranego miejsca pracy, czy osoby, która nas rekrutuje.

Pokazać się od trony osoby, która nie boi się wyzwań i zna się na rzeczy :).

Link to comment

Mogę tylko dodać, żeby nie gestykulować nadmiernie, i jeszcze jak będziesz wchodzić to zanim siądziesz połóż swoją torbę na ziemi, w tym czasie rozmówca Ci się przyjrzy i nie będzie w trakcie rozmowy rzucał ukradkiem spojrzenia kiedy połowa Ciebie będzie poza jego horyzontem.

Link to comment

Przede wszystkim pewność siebie, patrz w oczy rozmówcy i mów zdecydowanie i na temat, na posta odpowiadaj zdecydowanym re-postem.

Na 100% skuteczne i sprawdzone

Link to comment

JackBlue ale ja nie mam zamiaru zostać miss, żeby prezentować sylwetkę. ;) Ale z gestykulowaniem to pewnie masz rację, to musi śmiesznie wyglądać, jak ktoś tak w stresie macha łapami. :P

Dyzek27 a co za książkę czytałeś? Myślisz, że może mi się przydać?

Link to comment

Emancypantka myślę, że może.... jeśli masz tego typu wątpliwości to książka powinna Ci je rozjaśnić. "Kultura biznesu" Irena Kamińska-Radomska. Ciekawie napisana, ilustracje "z jajem" ale dzięki temu bardziej zapadają w pamięć. Kupiłem to dla paru rozdziałów ale przeczytałem całą :) Przydatna wiedza nie tylko dla managerów i prezesów ;)

Link to comment
 • 3 weeks later...

Książkę już kupiłam, w sumie zabawna jest, chociaż o wielu rzeczach nie wiedziałam, że mogą być źle widziane.

A propos autorka ostrzega, żeby mocny uścisk ręki nie przerodził się w wyrywanie z wykręcaniem. 8)

Link to comment
 • 4 weeks later...
Książkę już kupiłam, w sumie zabawna jest, chociaż o wielu rzeczach nie wiedziałam, że mogą być źle widziane.

A propos autorka ostrzega, żeby mocny uścisk ręki nie przerodził się w wyrywanie z wykręcaniem. 8)

Mi się w książce podoba to, że jest bardzo praktyczna, każda zasada ma swój opis sytuacji w których możemy ją zastosować.

Link to comment
 • 8 years later...

Co prawda doświadczenia w tym temacie nie mam, ale miałam na studiach zajęcia dotyczące savoir vivre'u w biznesie, których prowadząca zajmowała się prowadzeniem szkoleń dla firm i biznesmenów w tym zakresie i wyniosłam z tych zajęć nieco może mniej oczywistych uwag i porad dotyczących rozmów rekrutacyjnych:

 • Jeżeli na rozmowie rekrutacyjnej rekruter spyta dlaczego jesteś źle ubrany/-a, odpowiedz, że twoim zdaniem jesteś dobrze ubrany/-a. To pytanie nie ma na celu wytknięcia błędu w ubiorze (którego to błędu zazwyczaj nie ma), a sprawdzenie pewności siebie kandydata.
 • Mówiąc coś o sobie, nie należy mówić o sprawach prywatnych ani o tym, co już zostało napisane w CV.
 • Spytany/-a o słabe strony, odpowiedz, że jest nią X, ale dodaj również, że cały czas jesteś na etapie doskonalenia. Nigdy jednak nie należy mówić, że jest się pracoholikiem.
 • Na zarzut "nie masz doświadczenia", odpowiedz "to prawda, ale nie mam też złych nawyków, których musiał(a)bym się oduczyć".
 • Nie należy mieszać z błotem poprzedniego pracodawcy i jego firmy.

Plus kilka ogólnych uwag, dotyczące rozmów i prezentacji, nie tylko w trakcie rozmowy rekrutacyjnej:

 • W rozmowie jeden na jeden mówiący patrzy w oczy słuchaczowi przez 40-60% czasu, a słuchacz przez 80% czasu patrzy w oczy mówiącego.
 • Na ogólną ocenę wypowiedzi wpływ mają:
  - słowa (7%)
  - ton głosu (38%)
  - mimika twarzy (55%)
 • Na atrakcyjność wpływa:
  - zadbany wygląd
  - samoakceptacja
  - naturalność
  - spontaniczność
  - dobry humor i pogoda ducha
 • Poprawne reakcje na krytykę:
  - "Być może ma pan(i) rację. Co konkretnie ma pan(i) na myśli?"
  - Wyjaśnij krótko dlaczego nie zgadzasz się z opinią krytykującego, ale nie tłumacz się i nie wchodź w dyskusje.
  - Samokrytyka, gdy wiesz, że rzeczywiście popełniłeś/-łaś błąd.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Cwaniaczek
  • Zielona.
 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   Odpowiedziałam w pierwszym   Wyznaczam teraz @Vertigos i @Anarchist, a tematy to:  
  • yiliyane
   Już dawno nie byłam u lekarza państwowego. Nie chodzę za często do lekarzy, ale jak już idę, to raczej prywatnie. Prędzej człowiek umrze niż doczeka się wizyty na NFZ. Pół roku czekania na wizytę u lekarza rodzinnego, potem co najmniej półtora roku na wizytę u specjalisty. NFZ "opłaca się" tylko przy bardzo drogim leczeniu i takim, które może być odwleczone w czasie. Jeżeli jest pilna potrzeba wizyty u lekarza, zrobienia badań i postawienia diagnozy, to w naszym pięknym kraju takie są realia, że się człowiek tej wizyty państwowo nie doczeka. Powinien być państwowy, plus oczywiście możliwość otwarcia i prowadzenia prywatnych klinik i gabinetów. Całkowicie płatna służba zdrowia prowadziłaby do tego co jest w Stanach - że za byle wizytę z katarem dostajesz rachunek na tysiąc dolarów, w efekcie czego na leczenie stać tylko najbogatszych. Nie. Jak już wspomniałam, całkowicie wolny rynek w przypadku służby zdrowia spowodowałby, że większość ludzi de facto straciłaby możliwość leczenia się, bo nie byłoby ich na to stać. Teraz za wizytę u specjalisty płacisz, powiedzmy, 200 zł. To i tak dużo i wiele osób na to nie stać. Ale wyobraźmy sobie byle wizytę za 2 tysiące. Nie chcielibyśmy takiej sytuacji.
  • Kerosine
   @Gloria i @yiliyane, zapraszam  
  • yiliyane
   Nie. Nie mam takiej potrzeby. Stosuję filtry tylko na intensywne letnie słońce, a i też nie zawsze. Słońce rzadko mnie parzy. Ratują mnie włoskie geny Nie. Właściwie tylko na początku lata, kiedy skóra jest jeszcze zupełnie nieopalona po zimie, muszę uważać. W ten sposób trochę mnie przypiekło w czerwcu, kiedy byłam w termach (w Polsce) na świeżym powietrzu. Z kolei jak byłam teraz we wrześniu na Teneryfie, to w ogóle się nie smarowałam i nic mi nie było - bo skóra już się przyzwyczaiła do słońca. Opalanie się nie jest niczym złym, o ile robi się to z umiarem. Spiekanie się na raka, leżąc od rana do wieczora plackiem na plaży to zdecydowanie zły pomysł. Podobnie jak chodzenie na solarium. Ale lekka, naturalna opalenizna, która tworzy się latem, nie jest niezdrowa. Zupełnie nie wystawiając skóry na światło słoneczne blokuje się dopływ witamy D3. Kiedyś więcej się smarowałam kremami z filtrem i unikałam słońca i efektem było stężenie witaminy D3 na poziomie 7 ng/ml (gdzie norma to 31-50 ng/ml, a mój wynik uznawany jest za ciężki niedobór). Więc, jak we wszystkim, trzeba umieć znaleźć złoty środek. Może nie nazwałabym tego obawą, ale nie przepadam za efektami długiego siedzenia przed urządzeniami elektronicznymi. Najczęściej skutkuje to u mnie bólem głowy, silniejszym niż zazwyczaj.
  • yiliyane
   Nie mogłabym oddawać krwi, nawet gdybym bardzo chciała. Ze względu na problemy zdrowotne moja krew nie zostałaby przyjęta. Poza tym nie sądzę, żeby mój organizm zniósłby taki ubytek krwi. Przy krwiodawstwie pobiera się aż 450 ml krwi, co trwa 5-8 minut. Do morfologii pobiera się podobno do 5 ml krwi, a mnie już zdarzyło się raz zemdleć (spadek cukru najprawdopodobniej, spowodowany utratą krwi i byciem wiele godzin na czczo), wielokrotnie też robiło mi się słabo lub też mdliło mnie, ale poza tym obyło się bez większych konsekwencji. Tak więc w moim przypadku bycie dawcą krwi odpada.
 • Recent Status Updates

  • Anarchist

   Anarchist

   Och, te remonty w mieście, nie widać końca :C 
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Więcej czasu potrzebne od zaraz! :/
   · 2 replies
  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   2
  2. 2
   Anarchist
   Anarchist
   1
  3. 3
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  9 posts
  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Anarchist
  Anarchist
  2 posts
  Celt
  Celt
  1 post
  Gloria
  Gloria
  1 post
  trombalski300
  trombalski300
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  40 posts
  Anarchist
  Anarchist
  38 posts
  yiliyane
  yiliyane
  19 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  816 posts
  yiliyane
  yiliyane
  705 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  637 posts
×
×
 • Create New...