Jump to content

PiS - czy to początek końca?

Arsen

Recommended Posts

1.Prawica.A konkretniej - tradycjonalizm w kwestii kultury,społeczeństwa i duży liberalizm w kwestii gospodarczej (choć kluczowe zakłady,jak część elektrowni,gazowni etc. powinno zostać w rękach państwa,by w razie wojny czy innego konfliktu nie zostać na lodzie,bo wszystko sprywatyzowano)

2.mam na myśli rządy partii prawicowej,nie koniecznie JKM.

Tutaj JKM podałem tylko jako przykład chyba jednego z najbardziej wyrazistych,znanych,dość radykalnych prawicowców.

Tak właśnie patrzę teraz na Europę zachodnią, i z tego właśnie wyciągałem takie wnioski. Tam bowiem większość krajów była lub nadal jest pod rządami socjalistów. wszędzie powtarzał się jednak podobny model-do władzy dochodzi lewa strona,robi długi,kraj ją wygania,przychodzi prawicowiec (katolik,konserwatysta,jak teraz w Hiszpanii) i to on musi robić porządki.

Po tylu latach rządów lewicowych polityków, komunistów i Tuska potrzeba czegoś nowego. Trzeba dać impuls zmianą, lecz dokładnie tak, jak pisał Rajtar - musi wymrzeć pokolenie zrodzone w niewoli. Młodzi i wolni muszą dojść do głosu i władzy, dlatego widzę prawicę na samym szczycie.

Piękne jest to,że ci młodzi już ruszają na ulicę - 20 tysięcy osób na Marszu Niepodległości, około 100 tysięcy na manifestacjach przeciwko ACTA :)

A na Węgrzech jeszcze lepiej,bo milion osób przeszło w marszu popierającym Orbana!

W tym kraju już jest klęska narodowa, ale pomijając - masz na myśli prezydenturę JKM czy rządy partii prawicowej? Z ciekawości, mogę znać Twoje poglądy polityczne?

Prezydentura JKM byłaby jedynie szkodliwa (bo w sumie prezydent znow wiele nie moze), jego rzad to co innego, kataklizm i tyle. W zasadzie ciężko u niego wskazać jakikolwiek sensowny punkt, bajdurzy gorzej niż niektórzy socjaliści utopijni, a to naprawde trudne.

Co do prawicowych rządów to jeden (centro)prawicowy już znosze od prawie 5 lat i zbytnio nie marudze choć nigdy na nich nie głosuje. Wczesniejszy rząd PiS był fatalny, choć czasem zastanawiam sie na ile to wynikało z jego prawicowosci, a na ile po prostu z aberracji jej liderów i ogólnego konfliktu na scenie politycznej.

Poglądy moje są zwykle charakteryzowane jako lewackie więc możesz je tak postrzegać ;)

Prezydentura JKM byłaby jedynie szkodliwa (bo w sumie prezydent znow wiele nie moze), jego rzad to co innego, kataklizm i tyle. W zasadzie ciężko u niego wskazać jakikolwiek sensowny punkt, bajdurzy gorzej niż niektórzy socjaliści utopijni, a to naprawde trudne.

Co do prawicowych rządów to jeden (centro)prawicowy już znosze od prawie 5 lat i zbytnio nie marudze choć nigdy na nich nie głosuje. Wczesniejszy rząd PiS był fatalny, choć czasem zastanawiam sie na ile to wynikało z jego prawicowosci, a na ile po prostu z aberracji jej liderów i ogólnego konfliktu na scenie politycznej.

Dalej nie podałeś ani jednego argumentu dla którego JKM i jego rząd mieliby być niewłaściwymi ludźmi na najwyższych stołkach :)

Kto jest Twoim kandydatem?

Jego program w całości jest wystarczającym argumentem. Po prostu jego wizja będąca bardzo starą aberacją, jest czymś co zapomniane być powinno. Tam zdaje się poza karą śmierci (którą błędnie uzasadnia) - za którą tylko ze ściśle pragmatycznych powodów bym nie głosował - nie ma absolutnie nic co mógłbym poprzeć.

Poza tym JKM jest politykiem zdaje się niezdolnym do uprawiania polityki, skoro nie istnieje dla niego kompromis itd. Więc w sumie dlatego też nigdy więcej zapewnie nie wejdzie do sejmu podobnie jak jego śmieszne ugrupowania. Zresztą partie prawicowe mają dziwne skłonności do wpisywania (anty)wartości chrześcijańskich w prawo co już jest dla mnie wystarczajacym powodem by sie im sprzeciwiać.

Hmm przez lata głosowałem na SLD, ostatnio na RP, choć oczywiście w wielu punktach jest mi z nimi nie po drodze, ale i tak są blizej moich poglądow niż cała reszta.

Nie nazwałbym go niezdolnym do kompromisu, raczej człowiekiem któremu zależy na Polsce a nie na włażeniu w odbyt Amerykańcom i Unii radzieckiej Europejskiej. Zgodzę się z tym, że nie jest on dobrym politykiem, szczególnie jeśli chodzi o aparycję i prezentację wypowiedzi, ale według mnie może zrobić dla kraju dużo więcej niż cała reszta polityków zebrana w kupę. Nastawia się na radykalne reformy, bo to one są teraz Polsce potrzebne. A ludzie się ich boją. I narzekają.

Zresztą partie prawicowe mają dziwne skłonności do wpisywania (anty)wartości chrześcijańskich w prawo co już jest dla mnie wystarczajacym powodem by sie im sprzeciwiać.

Przez wiele lat byłem osobą bardzo skrajnie antychrześcijańską, natomiast troszkę już z tego wyrastam i trzeba dojść do pewnej konkluzji, a mianowicie - nie trzeba być chrześcijaninem, ale należy pogodzić się z tym że religia ta jest nierozłączną częścią naszej kultury i historii, z której i tak zostały już marne resztki. Partie prawicowe owe wartości wpisują, bo są mniej lub bardziej konserwatywne, i poza gospodarką interesują je też kwestie społeczne, kulturowe i moralne. Wszelkie katolstwo, Natankę i PiS trzeba zdecydowanie skreślić, natomiast całkowite usunięcie religii ze społeczeństwa, zamykanie księgarni katolickich i wyrywanie przydrożnych krzyży to według mnie zabieg niepotrzebny i szkodliwy. Wiesz, ciężko mi w tej chwili wszystko dokładnie wytłumaczyć, ale jak przemaglujemy się trochę w rozmowie to wydaje mi się, że zrozumiesz co mam na myśli.

przez lata głosowałem na SLD, ostatnio na RP

template.jpg

Mamy demokrację więc nie komentuję, ale powiedz mi, dlaczego to robisz? :P

Wszelkie katolstwo, Natankę i PiS trzeba zdecydowanie skreślić, natomiast całkowite usunięcie religii ze społeczeństwa, zamykanie księgarni katolickich i wyrywanie przydrożnych krzyży to według mnie zabieg niepotrzebny i szkodliwy

Ja tutaj dodam taką rzecz,że kiedyś JKM właśnie stwierdził, że: "Kościół jednak nie tylko sprzedaje nadzieję: stanowi organizację przekonującą ludzi, że należy żyć przyzwoicie. Za to warto zapłacić. Inna sprawa, czy nie płacimy za dużo... Zbyt tłusty ksiądz to zazwyczaj zły ksiądz!"

"Kościół jednak nie tylko sprzedaje nadzieję: stanowi organizację przekonującą ludzi, że należy żyć przyzwoicie. Za to warto zapłacić. Inna sprawa, czy nie płacimy za dużo... Zbyt tłusty ksiądz to zazwyczaj zły ksiądz!"

No i taka prawda. Jak ktoś chce wierzyć, potrzebuje tego, to ok - dajmy mu do tego prawo. Nie należy ani zmuszać ani zakazywać, trzeba jedynie kontrolować obrót pieniędzy w kościele, z czym ludzie mają problem od 1000lat i przez to katolicyzm stał się bardziej biznesem niż wiarą.

Bo jest lewakiem ;] ! Według niektórych prawica niesie ze sobą złe doświadczenia, a według niektórych i mnie taka jest lewica.

Nie nazwałbym go niezdolnym do kompromisu

Nie musisz on to robi sam ;p On jest idealistą do takiego stopnia który uniemożliwia realizacje idei ;p

Zgodzę się z tym, że nie jest on dobrym politykiem, szczególnie jeśli chodzi o aparycję i prezentację wypowiedzi

Och akurat problem nie jest w prezencji, tylko w jego poglądach które dla większości ludzi są po prostu nieakceptowalne, a że sam nie godzi się na żadne półśrodki więc nie jest w stanie przedstawić akceptowalnej alternatywy.

natomiast całkowite usunięcie religii ze społeczeństwa, zamykanie księgarni katolickich i wyrywanie przydrożnych krzyży to według mnie zabieg niepotrzebny i szkodliwy. Wiesz, ciężko mi w tej chwili wszystko dokładnie wytłumaczyć, ale jak przemaglujemy się trochę w rozmowie to wydaje mi się, że zrozumiesz co mam na myśli.

Wiem o co Ci chodzi też nie jestem za tępieniem religii, aczkolwiek rządam pelnego rozdziału kościoła od państwa. I braku wpływu kościoła na kwestie stanowienia prawa zwłaszcza w kwestiach społecznych.

Z liczących się partii (czyli tych które mają realne szanse na wejście do sejmu) tylko te mają hasła dotyczące świeckości/laickości państwa oraz to co pewnie Ci się nie spodoba czyli liberalizm w kwestiach spolecznych i mocno prointegracyjne (UE) poglądy. Zdaje sobie sprawę, że z realizacją postulatów bywa różnie oraz z różnych wad i obciążeń tej czy innej formacji.

Nie musisz on to robi sam ;p On jest idealistą do takiego stopnia który uniemożliwia realizacje idei ;p

"Za każdym razem gdy wyrywasz z kontekstu tylko połowę zdania, gdzieś na świece umiera mała słodziutka panda" :P

Wiem o co Ci chodzi też nie jestem za tępieniem religii, aczkolwiek rządam pelnego rozdziału kościoła od państwa. I braku wpływu kościoła na kwestie stanowienia prawa zwłaszcza w kwestiach społecznych.

Ja też. Ale w tych kwestiach zawsze są skrajności, w tym społeczeństwie nie osiągniesz równowagi. Albo ultiprokatolstwo, albo represje na katolikach, manifestacje pod krzyżem etc. Prawdę mówiąc, mi to już wszystko jedno.

Z liczących się partii (czyli tych które mają realne szanse na wejście do sejmu) tylko te mają hasła dotyczące świeckości/laickości państwa oraz to co pewnie Ci się nie spodoba czyli liberalizm w kwestiach spolecznych i mocno prointegracyjne (UE) poglądy. Zdaje sobie sprawę, że z realizacją postulatów bywa różnie oraz z różnych wad i obciążeń tej czy innej formacji.

Bo nie wiem jak może się podobać wizja państwa, w którym:

- Nie ma tożsamości narodowej a kraj jest tylko częścią globalnej wioski

- Społeczeństwo jest kolorowe jak laurka przedszkolaka a tym samym:

- Poziom przestępczości jest zastraszająco wysoki

- Panowie chodzą za rączkę i adoptują dzieci

- Wszyscy chodzą naćpani a tym samym:

- Jeszcze wyższy poziom przestępczości

To z minusów. Jakie plusy? Możliwe że lewacka gospodarka zlikwidowałaby z ulicy większość żuli, zniknąłby podział społeczny, ale wtedy 90% społeczeństwa żyło by za dwa tysiaki miesięcznie a jedyną obżartą klasą byliby politycy. To ja już od takiej oligarchii wolę pseudodemokrację.

"Za każdym razem gdy wyrywasz z kontekstu tylko połowę zdania, gdzieś na świece umiera mała słodziutka panda" :P

Nie bój się pandy są bezpieczne ;p"

Ale to nie ja mam dostosować się do świata, tylko świat do mnie. Moim celem jest zmiana rzeczywistości, a nie dostosowanie się do niej. Podstawową zasadą w polityce jest unikanie wszelkich kompromisów. Gdyby Chrystus szedł na kompromisy, nie byłoby chrześcijaństwa. Nie ma kompromisu pomiędzy dobrem a złem. „Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie

Ale w sumie to co z tego?

Oj, drobiazgowy jesteś. To był taki mini-prztyczek do takich partii :)

Jak się emotki nie doda, to nieporozumienia gotowe ;)

Bo nie wiem jak może się podobać wizja państwa, w którym:

Mnie z kolei nie podoba się wizja państwa, w którym:

księża uczą wszystkiego w szkołach,

kobiety są kontrolowane w szpitalach i aptekach, bo mogą przecież chcieć usunąć ciążę

kraj ma tylko jedną wizję narodową: chrześcijańsko-martyrologiczną z L. Kaczyńskim jako jej symbolem

za dwa blanty grozi kara śmierci

kobiety są kontrolowane w szpitalach i aptekach, bo mogą przecież chcieć usunąć ciążę

kraj ma tylko jedną wizję narodową: chrześcijańsko-martyrologiczną z L. Kaczyńskim jako jej symbolem

lub

Trzeba się określić i wybrać. Jest coś takiego jak centrum, złoty środek, lecz niestety żadna z partii nie może zaoferować dobrego połączenia walorów prawicy i lewicy ;]

Jestem skrajnie anty-katolicki, nienawidzę PiS'u a Kaczyńskiemu pluję w twarz i nie interesuje mnie to że nie żyje. Za dwa blanty powinno być 300 złotych mandatu, a aborcja powinna być karana więzieniem. Ni mniej ni więcej.

Trzeba się określić i wybrać. Jest coś takiego jak centrum, złoty środek, lecz niestety żadna z partii nie może zaoferować dobrego połączenia walorów prawicy i lewicy ;]

"Narodowoooowy Socjalizm, jedna drooooga dla kraaaju" Hahahaha :D Widzisz, Hitler próbował i źle to wyszło. Ja mam wrażenie że tak czy siak w państwie będzie sprawować władzę partia niby-demokratyczno-prawicowa, i ona będzie najwięcej decydować, choć pod potężnych naporem lewusków. Na całym świecie tak to wygląda.

• 9 months later...

po takich akcjach co raz bardziej się dziwię jakich to ludzi w okół siebie zrzesza PiS i co najlepsze że partia jest świetnym odzwierciedleniem ich elektoratu, w tym wszystkim Macierewicz przynajmniej dobrze się zachował tylko jestem ciekaw co tam chłopakowi powiedział

Arsen, wszędzie znajdzie się taki kwiatek. Cóż, te osoby, które tak głośno krzyczały na filmiku są po prostu zaślepionymi idiotami i nie należy zawsze kojarzyć zwolenników danej partii z samą partią. Gorzej, jeżeli zachowują się w ten sposób politycy vide pan Niesiołowski z PO... to jest dopiero odzwierciedlenie partii, co ?

Cóż, te osoby, które tak głośno krzyczały na filmiku są po prostu zaślepionymi idiotami i nie należy zawsze kojarzyć zwolenników danej partii z samą partią.

Tu się zdarza zbyt często i na szeroką skalę, zastępy ojca Rydzyka i inni to już nie są tylko kwiatki.

Gorzej, jeżeli zachowują się w ten sposób politycy vide pan Niesiołowski z PO... to jest dopiero odzwierciedlenie partii, co ?

Ano gorzej ale lepiej tylko taki jeden kwiatek niż cały ogródek ;)

Do PiS bym nic nie miał i się nie czepiał gdyby szedł politycznie do wszystkich, a oni tylko nasycają coraz bardziej swój elektorat poprzez np. właśnie wycieczki Antonio Macierewicza. To tak jakby zbudowali sektę. Ci co już są wewnątrz nie wyjdą a Ci z zewnątrz się tego boją i nawet nie dotkną.

• 2 weeks later...
>http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qa3KvvJhmbk

po takich akcjach co raz bardziej się dziwię jakich to ludzi w okół siebie zrzesza PiS i co najlepsze że partia jest świetnym odzwierciedleniem ich elektoratu, w tym wszystkim Macierewicz przynajmniej dobrze się zachował tylko jestem ciekaw co tam chłopakowi powiedział

W każdej grupie społecznej znajdą się miernoty, które nie rezprezentują się najlepiej, a opinie wydają całej reszcie. Dlatego błędem jest określenie "odzwierciedleniem ich elektoratu".

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 9TI2mTq-J0

I kota mogę odwrócić w drugą stronę, elektorat wykształciuchów. Wszędzie znajdą się idioci, zarówno w elektoracie PIS, PO i innych gamoni z sejmu

Dlatego błędem jest określenie "odzwierciedleniem ich elektoratu".

Krzykacze i idioci są wszędzie, ale kto tworzy realne cyrki z krzyżem itp (?)

Nigdzie jak pod banderą PiS-u jest w stanie skumulować się ogromna ilość ludzi (nie wiem) chyba obłędem kierowana.

• 8 years later...
yiliyane

Wielu ludzi wieszczyło koniec istnienia PiSu i to już od wielu lat, ale jak na razie ta partia ma się dobrze jak nigdy dotąd. Według mnie nie będzie upadku PiSu w najbliższych latach. Jarosław Kaczyński ma "dopiero" 71 lat i nie wygląda na schorowanego staruszka. Spokojnie pożyje jeszcze ze 10-20 lat i będzie kierował partią. Wewnętrzne walki o władzę oczywiście są, ale myślę, że politycy doskonale zdają sobie sprawę, że jeżeli partia rozpadnie się na kilka mniejszych, nie mają szans na władzę. Dlatego różne stronnictwa trzymają się razem pod jednym sztandarem, nawet jeżeli w rzeczywistości się nienawidzą. Tak więc w najbliższych latach odpada zarówno scenariusz śmierci przywódcy jak i podziału partii. Po odejściu Kaczyńskiego albo pojawi się ktoś na tyle mocny, że zjednoczy PiS, albo partia się rozpadnie, ale to i tak nie nastąpi w ciągu najbliższej dekady. PiS może teoretycznie utracić swoją władzę w wyborach, ale nie sądzę, by tak się stało. Z dwóch względów. Po pierwsze, opozycja leży i kwiczy. Nie tylko nie mają pomysłów, ale też nie mają nikogo, kto byłby w stanie pociągnąć za sobą tłumy. Po drugie, PiS odkrył sposób zapewniający im władzę i nie zamierzają z tego sposobu zrezygnować. Obiecują pieniądze tym grupom wyborców, których mają szansę do siebie przekonać, kultywują tradycje chrześcijańskie i narodowe, z którym związana jest większość społeczeństwa, potrafią sprawnie wyznaczyć wroga, do którego nienawiść ma jednoczyć społeczeństwo i w ten oto prosty sposób wygrywają. Nie podejrzewam, żeby ta metoda zawiodła w najbliższym czasie.

A tak na marginesie, warto mieć też na uwadze, że zmiana władzy najprawdopodobniej nie sprawi, że nowi rządzący odkręcą  przepisy prawne, które PiS wprowadził. Może nie będą posuwali się dalej, ale nie na rękę będzie im pozbawienie się władzy, którą zapewniły im przepisy wprowadzone przez poprzedników.

• 1 month later...
Wulf
O 29.03.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

PiS może teoretycznie utracić swoją władzę w wyborach, ale nie sądzę, by tak się stało. Z dwóch względów. Po pierwsze, opozycja leży i kwiczy. Nie tylko nie mają pomysłów, ale też nie mają nikogo, kto byłby w stanie pociągnąć za sobą tłumy. Po drugie, PiS odkrył sposób zapewniający im władzę i nie zamierzają z tego sposobu zrezygnować. Obiecują pieniądze tym grupom wyborców, których mają szansę do siebie przekonać, kultywują tradycje chrześcijańskie i narodowe, z którym związana jest większość społeczeństwa, potrafią sprawnie wyznaczyć wroga, do którego nienawiść ma jednoczyć społeczeństwo i w ten oto prosty sposób wygrywają. Nie podejrzewam, żeby ta metoda zawiodła w najbliższym czasie.

1. Jeśli idzie o brak pomysłów to dotyczy to w zasadzie jednej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Niestety z racji jej pozycji na scenie (jeszcze są największą partią opozycyjną), i sympatyzują z nią wszystkie większe media niepaństwowe. Więc niestety wszystko co robi PO rzutuje na całą resztę. 

Drugi problem to kwestia myślenia o liderze, a raczej twierdzenie, że jest on potrzebny. Otóż nie jest, a w sytuacji w której nie ma po stronie opozycji równie silnej formacji co PiS jest ono wręcz szkodliwe, bo zamienia się w niekończącą się walkę o tą pozycję. Widzimy to np. przy kwestii ratyfikacji Funduszu Odbudowy, gdzie KO uznała że dla niej lepiej jest się wycofać z ustaleń z opozycją i przeprowadzić atak na Lewicę z nadzieją że uda się połknąć jej elektorat (tak jak Polska2050 połyka jej), i wyeliminować ją z ewentualnej przyszłej koalicji. 

Opozycja potrzebuje nie jednorodności, nie jednego lidera, ale właśnie różnych partii które będą mogły zbierać elektorat dość szeroko. No i musi umieć partnersko współpracować, z czym jest problem. 

No i czy Jarosław Kaczyński jest liderem który porywa tłumy? :)

2. Innymi słowy ten cały "sposób" to po prostu zbadanie potrzeb elektoratu, przedstawienie programu i realizowanie go. I rzecz jasna właściwa komunikacja. PiS nie da się ukryć umie w politykę i ma ku temu odpowiednie narzędzia. 
Niemniej Kaczyński nie jest żadnym wybitnym strategiem, i zarówno on i jego formacja popełniają wiele błędów, no ale wiadomo ta opozycja wiele wybacza. Zwłaszcza ta jej część która nie wyciąga wniosków i snuje opowieści o starych lepszych czasach. 

O 29.03.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

A tak na marginesie, warto mieć też na uwadze, że zmiana władzy najprawdopodobniej nie sprawi, że nowi rządzący odkręcą  przepisy prawne, które PiS wprowadził. Może nie będą posuwali się dalej, ale nie na rękę będzie im pozbawienie się władzy, którą zapewniły im przepisy wprowadzone przez poprzedników.

Cóż wiele zależy od składu tego przyszłego rządu, i generalnie całego parlamentu. 
Od tego czy będzie parcie na "rozliczenia", czy arytmetyka na nie pozwoli, no i pytanie o koszt?

Taka dygresja. Tuż po odwołaniu rządu Jana Olszewskiego aresztowano odchodzącego właśnie Ministra Obrony Narodowej, czyli znanego pewnie wszystkim Antoniego Macierewicza. Zarzut który chciano mu postawić to próba przeprowadzenia zbrojnego zamachu stanu. Wiecie co się stało? 
Sprawę wyciszono i zamieciono pod dywan, bo takie coś źle by wyglądało w kraju który właśnie rozpoczął starania o wejście do NATO. 

I teraz pytanie jakie skutki może nieść za sobą uznanie że wiele z rzeczy np. wyroki TK były nieważne? Zwłaszcza jeśli ich skutki będą się gromadzić przez kilka lat. Zwłaszcza w kontekście partii które będą chciały wrócić do tego co było, zamiast zrobić pewne rzeczy od nowa. Pomijając już nawet, że arytmetyka może nie pozwolić zrobić od nowa. 

yiliyane
3 minuty temu, Wulf napisał:

No i czy Jarosław Kaczyński jest liderem który porywa tłumy? :)

Nie, ale ma swoich ludzi, którzy to robią ;) I ma oczywiście program socjalny, który również porywa znaczną część społeczeństwa. Swoją drogą, jestem ciekawa co najbardziej działa na wyborców PiS. Serwowana propaganda w telewizji jak to jest dobrze, świadczenia socjalne, a może prosty system "wartości", opierający się na "tradycjach", podtrzymywany także przez Kościół, który jednak dla wielu ludzi wciąż jest wyznacznikiem tego co właściwe, a co nie.

Gloria

Największy problem opozycji (PO / KO) jest to, że nie oferują alternatywy dla rządów PIS. Można nie lubić partii będącej obecnie przy władzy, ale trzeba przyznać, że trzymają się pewnego planu i robią to konsekwentnie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie koniec PIS, skoro wewnętrzne konflikty w partii pojawią się co jakiś czas od dawna i zawsze wszystko się jakoś układa. Być może dojdzie do takiego konfliktu, który doprowadzi do rozłamu, ale na razie się chyba na to nie zapowiada? Patrzę na sytuację obiektywnie.