Czy Rosja dalej jest imperium?

Recommended Posts

Posted

Co na ten temat myślicie? Czy Rosja nadal jest imperium? Czy możną ją porównywać z krajem jakim była jeszcze w XIX wieku? Czy w ogóle wtedy była imperium?

Link to comment
Posted

Rosji nie nazwałbym jako imperium ale na pewno potężnym i silnym państwem które jakby nie było cały czas trzyma swoją mocną postawę od II WŚ. Nawet utrata terenów na rzecz Ukrainy Czy Białorusi nie zmieniła tego. Porównując co do XIX w. i patrząc na ówczesne realia to była chyba silniejszym i prężnie rozwijającym się państwem nie tak jak teraz gdzie większość swojego bogactwa opiera na bogactwach natury.

Link to comment
Posted

Cóż, Rosja ma surowce, wojsko, mocnych wodzów etc. Może nie są imperium, ale na pewno jednym z silniejszych państw. Jakie imperium pozwoliłoby na miejscu Rosji, by państwa z jego „strefy wpływów

Link to comment
Posted

Rosja jest moim zdaniem najmocniejszym Państwem na świecie. Doskonale radzi sobie bez niczyjej pomocy.

Link to comment
Posted

Faktycznie Rosja jest potężnym państwem, ale chyba nie zasługuje na miano imperium. Myślę, że okres ZSRR można by było tak nazwać.

Link to comment
Posted

Rosja obecnie nie jest już imperium. Nawet w czasach ZSRR był to kolos na glinianych nogach i rozpad tego molocha i oddzielenie się poszczególnych państw nie tylko nie osłabił pozycji dzisiejszej Rosji, ale pod wieloma względami ją wzmocnił. ZSRR to był sztuczny twór i bardzo niewydajny gospodarczo i trudny logistycznie - zachowanie integralności i stwarzanie pozorów mocarstwowości było bardzo kosztowne.

Obecnie Rosja bazuje niemal wyłącznie na surowcach naturalnych i niezbyt nowoczesnych dziedzinach gospodarki. Spore tereny tego są wyludnione a sami Rosjanie coraz bardziej się degenerują. Czego nie zniszczyła wódka i komunizm to dokończy wódka i "demokracja". Chiny tylko na to czekają. :) I taki będzie koniec pseudo-słowian ze wschodu...

Link to comment
Posted

Jeszcze w XIX wieku była potęgą - supermaszyna wojenną. Podbój za podbojem... Konsekwencje tego prześladują ich do dziś. Przecież konflikt w Czeczenii stąd właśnie sie wziął.

Fajna książkę na ten temat ostatnio czytałam. Jak interesuje was temat Rosji, to polecam - "Ludzie honoru" Alexandry Lapierre.

Link to comment
Posted

To zależy jak na to patrzymy. W kontekście międzynarodowym Rosja zdecydowanie jest imperium. Jest to kraj, z którym każdy w świecie musi się liczyć, posiadający bardzo silnych przywódców - szczerze mówiąc, jak dla mnie Putin, mimo że nie jest dobrym człowiekiem, to jest najgenialniejszym politykiem na tej planecie na chwilę obecną, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i wewnętrznej (doskonała propaganda)

Co do sytuacji wewnętrznej, Rosja jest krajem biednym, ludzie uciekają od niego masowo za lepszym życiem, a na dworcach moskiewskich dziesiątki tysięcy dzieci umierają z głodu...Imperium? Nie dla Rosjan.

Chociaż przyznam, że kocham Rosję, posługuję się na co dzień rosyjskim, uwielbiam kulturę Rosjan, ich poglądy na życie...Jeśli macie jakichś znajomych Rosjan, to warto z nimi porozmawiać, zaprzyjaźnić się. Oni sobie przyjaźń bardzo cenią, a co mnie dziwi - szanują Polaków :)

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted

jak dla mnie od zawsze sa i będą wielkim mocarstwem. To kraj który zajmuje ogromny obszar, w dodatku usłany różnymi surowcami. Ma silnie rozbudowane siły zbrojne gotowe na obrone ojczyny. Dobrze prosperująca gospodarka, uzaleznia wiele krajów od siebie.

Miała wiele konfliktów, brała udział w wojnach ale przez to sie wzmocniła.

W wielu książkach rosyjskie "tematy " sa nadal poruszane:)

Link to comment
Posted

Moim zdaniem, Rosja była imperium wieki temu. Obecnie jest jednym z najsilniejszych państw świata, ale nie nazwałabym jej imperium. To fakt, że zajmuje największą powierzchnię wśród państw, ma surowce, wojsko, ale moim zdaniem bycie imperium to przebrzmiała sprawa. Moim zdaniem imperium można mówić w czasach Piotra Wielkiego, aż do zabójstwa Romanowów. Potem to już nie ten sam kraj.

Link to comment
Posted

Prawda jest taka, że każdy kraj posiadający bron atomową jest imperium. A więc Rosja jest nim.

Co znaczy jednostka ludzka przy takiej broni? Nic.

Link to comment
Posted

Nadal jest to państwo z którym trzeba się liczyć, zwłaszcza że umie wykorzystywać swoją władzę nad kurkami do swoich celów. Poza tym ogromne terytorium, liczna choć przestarzała armia no i broń nuklearna.

Dobrze prosperująca gospodarka, uzaleznia wiele krajów od siebie.

Co jak co ale rosyjska gospodarka jest bardzo słabiutka. Cały rosyjski budżet opiera się głównie o sprzedaż surowców, a gdy ich cena na rynkach światowych spada to powstaje tam wielka czarna dziura, która kiedyś obaliła ZSRR.

ale moim zdaniem bycie imperium to przebrzmiała sprawa. Moim zdaniem imperium można mówić w czasach Piotra Wielkiego, aż do zabójstwa Romanowów.

To w sumie ciekawe bo najsilniejsza była za Stalina ;p

Link to comment
Posted

Imperium (od łac. imperium) – struktura polityczna, władająca na wielkim obszarze terytorialnym.

Imperium zorganizowane jest najczęściej wokół państwa, które jest mocarstwem. Jego władza polityczna, gospodarcza i kulturowa przekracza granice państwa i rozciąga się na słabsze jednostki polityczne. Imperium ma charakter ekspansjonistyczny. Powstaje na skutek podbojów i stanowią one ważną część jego potęgi (imperializm). Wewnątrz imperium wytwarza się natomiast pewien porządek, w ramach którego pokojowo funkcjonuje wiele różnych ludów i bytów politycznych poddanych jednej władzy zwierzchniej.

Rosja to jest imperium. Jednak jest to słabnące, tracące wpływy imperium. Sytuacja polityczno-gospodarcza pokazuje jasno, że Rosja jest cieniem tego czym była parę wieków temu. Kiedyś, kiedy przez Europę przechodziły ruchu narodowo-wyzwoleńcze od razu na pomoc wołano Rosjan, czy chodziło o Polaków, Belgów itp. Dziś Unia Europejska ledwo dyszy, gospodarki państw padają jak domy z kart, jednak nikt nie szuka pomocy u Rosjan. Teraz potęgą są Chiny i to tam szuka się pomocy. Militarnie szuka się pomocy u Amerykanów. Nikt już nie potrzebuje Rosji.

Link to comment
Posted
Teraz potęgą są Chiny i to tam szuka się pomocy.

Taa, a ponad 50 % długów mają wykupione przez USA. Mimo to autorytet i siłę roboczą mają. Cóż, słyszałem, że GB ma wystąpić z UE z powodów ekonomicznych itp. Nie wiem, czy to prawda, czy też nie, ale widocznie coś już zaczyna się dziać. Banki stracą po połowie swoich pieniędzy, bo taka ilość zostanie Grecji darowana.

A Rosja ? Mimo iż nie jest w UE to i tak swój wpływ ma. Dla mnie imperium nie są.

Link to comment
Posted
Taa, a ponad 50 % długów mają wykupione przez USA.

Skąd ty wziąłeś takie bzdury?! Przecież każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie wie, że Ameryka stoi na krawędzi bankructwa. Chińczycy są natomiast największymi wierzycielami długu amerykańskiego, tak dużymi, że są już w stanie żądać reform i grozić upłynnieniem portfela Amerykańskiego. Ich rezerwy walutowe sięgają 3 bln dolarów. Chiny to aktualnie najpotężniejszy kraj świata.

Rozpad Unii jest prawie pewny w ciągu najbliższych lat. Jeśli nawet nie rozwiąże się struktura samej Unii to na pewno można zapomnieć o takich rzeczach jak dotacje dla Polski, czy programy społeczne. Spodziewać się za to możemy kolejnych dyrektyw tak jak ta ostatnia, że nie wolno dawać baloników dzieciom poniżej 7 lat.

A co do imperializmu Rosji to nie jest to sprawa sporna. Bierzemy definicje z encyklopedii, wszystko się zgadza. Rosja to imperium. Jedyne o co można się spierać to jak długo jeszcze nim będzie.

Link to comment
Posted

Bardzo długo, cała jej potęga ukryta jest w Syberii

Link to comment
Posted
Taa, a ponad 50 % długów mają wykupione przez USA.

Odwrotnie Pizza! :D 50% długu USA wykupione jest przez Chiny. Chiny mają 3 bln "na plusie".

Link to comment
Posted

Piszecie o ZSRR, może i tak ale moim zdaniem i tak bardziej o imperium mozna mówić w XIX wieku, tak jak pisalam. Konkretniej np. na początku panowania Mikołaja I. Zresztą o ile dobrze wyczytałam to też z tego okresu jest książa, którą ktoś u podał.

A co do biedy Rosji , to chyba najgorzej było w latach 90tych. Teraz juz chyba nie jest tak źle, ale pewna nie jestem.

Link to comment
Posted

Rosja w XIX wieku to też był kolos na słomianych nogach. Powierzchnia zawsze była ich największym atutem, do tego wirtualnie niegraniczone zasoby ludzi w postaci chłopstwa. Ale i tak dostali od Japoni w latach 1904/1905...

Nawet w początkach XX wieku Imperium Rosyjskie było krajem półfeudalnym gdzie ponad 80% stanowiło chłopstwo. Teoretycznie wolne, a praktycznie zniewolone poprzez przywiązanie dzierżawami na astronomicznych warunkach. Awangardowa klasa robotnicza stanowiła niewielki ułamek społeczeństwa i tylko się tworzyła w dużych ośrodkach przemysłowych jak Sankt Petersburg czy Moskwa.

Carscy ministrowie próbowali modernizować ówczesną Rosję. Tak jak Peter Stolypin który aby zażegnać kryzys na wsi, zasiedlał odleglesze tereny Syberii. Nowe metody uprawiania roli też pomogły, jednak nawozy dalej były luksusem. Jeszcze był drugi minister od finansów (zapomniałem nazwiska) który modernizował przemysł, brał pożyczki od Francjii czy Wielkiej Brytanii, zakupowano nowe technologie. Car Mikołaj II był jednak nieufny tym działaniom i je ograniczał ponieważ widział to jako zagrożenie dla swojej pozycji. Proces modernizacjii Rosji poszedł do lamusa wraz z wybuchem I WŚ.

I podczas I WŚ Rosja była okładana srogo przez Niemców czy Austro-Węgry, pomimo tego że Niemcy toczyli walkę na dwóch frontach. Potem już się wszystko posypało, nadszedł głód, złe nastroje i w końcu rewolucja...

I tak naprawdę dopiero za Stalina Rosja dokonała ogromnego przeskoku cywilizacyjnego które dały podstawy do stanią się czołowym mocarstwem które mogło ryzwalizować z USA po IIWŚ.

Pomimo rozpadu ZSRR, Rosja jest nadal krajem który dba o swoje wpływy w różnych regionach świata i stara się odgrywać ważną rolę na arenie międzynarodowej.

Link to comment
Posted

Co wy od ruskich chcecie? Kacapy byli, bo komuna przez nich zagościła w naszym państwie, ale wódkę mają dobrą. Fajki też nie są złe.

Co do tematu:

Była w czasach komuny, jak jest teraz...? Może nie jest aż tak wielka, ale na pewno nie mała.

Link to comment
Posted

Tak sobie myślę, ze teraz Rosja znów wkracza na drogę caratu, tyle że takiego na przemian Miedwiediew-Putin, Putin- Miedwiediew...

Link to comment
Posted
Tak sobie myślę, ze teraz Rosja znów wkracza na drogę caratu, tyle że takiego na przemian Miedwiediew-Putin, Putin- Miedwiediew...

To nie carat :roll: Używamy pojęć, a nawet nie wiemy, co one oznaczają.

Link to comment
Posted
Tak sobie myślę, ze teraz Rosja znów wkracza na drogę caratu, tyle że takiego na przemian Miedwiediew-Putin, Putin- Miedwiediew...

To nie carat :roll: Używamy pojęć, a nawet nie wiemy, co one oznaczają.

Czytamy dosłownie nie wychwytując ironii i innych zabiegów stylistycznych :devil:

Link to comment
 • 4 months later...
Posted

Rosja rozstawiła jakieś pociski batalistyczne przy granicy z Polską. Tłumaczą, że to odpowiedź na tarczę anty-rakietową NATO. Czy coś się jeszcze stanie ? Według mnie daleko od wojny militarnej w Europie. Ale wojna gospodarcza i ekonomiczna - jak najbardziej realna.

Link to comment
 • 4 weeks later...
Posted

Przygody ciąg dalszy - Rosja grozi użyciem jakichś nowych rakiet w razie działalności wobec tarczy antyrakietowej. Niemcy nic sobie z tego nie robią.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online

  • There are no registered users currently online
 • Tematy

 • Recent Status Updates

  • Borowy

   Borowy  »  mw2

   Ej, robimy coś?
   · 1 reply
  • Gerda

   Gerda  »  Martusiaaaaaa92

   Masz rangę "cichy pierdobójca" hahahaha sikam
   · 2 replies
  • Martusiaaaaaa92

   Martusiaaaaaa92  »  Gerda

   O, nowy nick!
   · 1 reply
  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   sgt.manson
   sgt.manson
   1
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up