Sign in to follow this  
Followers0
nopeas

Co oznacza symbol krzyża, węża i korony ?

Recommended Posts

W zeszłym roku, w ferie byłam u przyjaciółki. Do domu wracałyśmy Miejskim, był przepełniony ludźmi. Znalazłyśmy sobie dwa miejsca siedzące. Na następnym przystanku wsiadł pewien chłopak, nie miał gdzie usiąść, więc stał blisko nas. Miał dłuższe blond włosy, takie do ramion. Był cały ubrany na czarno + glany. Miał czarną torbę, do której była przypięta jakaś naszywka albo "broszka" nie pamiętam już, co to było. Wiem, że był to krzyż w okół, którego był owinięty wąż , nad tym była chyba jakaś korona (?). Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim "znakiem". Bardzo ciekawi mnie, co to oznacza. Może ktoś z Was wie ? Szukałam jakiś informacji w Internecie, ale nic nie znalazłam.

Share this post


Link to post

Chodzi Ci pewnie o ten znak:)

http://stickerish.com/wp-content/upload ... lackSS.png

Ten znak nosi na plecach główny bohater anime "Fullmetal Alchemist":D

Pewnie ten chłopak którego widziałaś był fanem tego anime, a co do jego opisu wydaje mi się że był podobny do głównego bohatera:D

http://www.freewebs.com/bleach002/edward01.jpg

Co do symboliki, krzyż z wężem w starym testamencie oznaczał uzdrowienie (motyw z Mojżeszem i jego laski w kształcie krzyża z wężem - kto na nią zpojrzał, został uzdrawiany z chorób). Co do korony nad nią... no nie wiem, może władza... w końcu alchemicy panowali nad mocami, w tym uzdrawiania:)

Share this post


Link to post
krzyż z wężem w starym testamencie oznaczał uzdrowienie

Nie wokół krzyża, a słupa bądź laski. Wąż symbolizował także karę. Wąż w Starym Testamencie przedstawia dwa odmienne znaczenia. Z jednej pokusa, grzech, kara, z drugiej - uzdrowicielska moc owiniętego wokół laski. Sam motyw węża owiniętego wokół laski pojawia się już w starożytności. Asklepios był bogiem lekarzy, którego symbolikę przedstawiano właśnie węża owiniętego wokół kija. Rzymskim odpowiednikiem Asklepiosa był Eskulap. Stąd też przyjęta symbolika aptek: Eskulap owinięty wokół kija (błędną symboliką jest laska z owiniętymi wokół niej dwoma wężami i skrzydłami na zwieńczeniu. To jest Kadyceusz, atrybut Hermesa i Iris, posłanników bogów).

Tak dla sprostowania.

Oprócz węża, kija, korony pojawiają się także skrzydła. Postaram się jutro poszukać czegoś na ten temat, bo dziś nie mam czasu. Aczkolwiek są różne warianty: jest to po prostu znak graficzny, nie mający większego znaczenia, albo połączenie standardowych symboli. Nie spotkałem tego atrybutu jeszcze lub gdzieś mi umknął.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers0

 • Who's Online (See full list)

  • michaelowax3
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  mw2

   Dawaj koty do wyprzytulania! ♥
   · 12 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tu jakaś cywilizacja? 
   · 8 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Wybitny radziecki profesor anatomii Anatolij Jebiedrewienko w 1969 roku odkrył, że oko i dupa połączone są nerwowo.
   Aby dowieść swej tezy potrzebował ochotnika, na którym przeprowadziłby swój eksperyment. Na ochotnika zgłosił się 27-letni Dymitri Starodupcew.
   Eksperyment miał rozwiać wszelkie wątpliwości, gdyż środowisko naukowe wątpiło w śmiałą tezę Jebiedrewienki. I ostatecznie tak też się stało. Najpierw profesor z całej siły uszczypał w pośladek Starodupcewa, któremu z oka niemal natychmiast poleciała łza. Następnie z impetem wsadził mu palce do oczy wskutek czego ochotnik się zesrał.
   · 3 replies
  • Borowy

   Borowy

   Ej, czemu nie jestem zielony?! 
   · 14 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Jak się nazywa ten większy dzyndzel, co się go zakłada na mniejszy dzyndzel przy słuchawkach? Takie to samo, ale większe braciszku.  
   · 2 replies
 • Popular Now

  • Asamix
   4
 • Posts