Jump to content

Efekt Kohabitacji


candy

Recommended Posts

Witajcie,

Kilka miesięcy temu pomiędzy rozwiązywaniem krzyżówki a wymierzaniem sobie "policzka" w celu nieprzysypiania, usłyszałam na dość nudnym wykładzie hasło "Efekt Kohabitacji". Termin zainteresował mnie na tyle, że drążąc temat udało mi się natknąć na kilka ciekawych artykułów na ten temat. Czy ktoś z was wie, czym jest wyżej wspomniany "efekt kohabitacji"?

Wybaczcie mi wszelkie uprzedzenia, jednakże podejrzewam że jakieś 80% z was nie zdaje sobie sprawy czym owy efekt jest. Chcąc przybliżyć wszystkim niewiedzącym oraz przypomnieć wszystkim wiedzącym coś na ten temat, pozwolę sobie poniżej zarysować wam określenia "Kohabitacja" oraz "Małżeństwo":

Kohabitacja

· rezygnuje z modeli i zasad rodzinnych

· wprowadza tolerancję i względną dowolność

· trwałość związku jest zależna od partnerów

· nie zakłada dzielenia obowiązków ze względu na płeć

· ważne zaspakajanie potrzeb seksualnych

Małżeństwo

· zaspakaja potrzeby rodziny

· ma charakter wzajemnych zobowiązań

· zakłada trwałe współżycie

· dopuszcza dzielenie obowiązków ze względu na płeć

· powodem zawarcia jest zaspakajanie nie tylko potrzeb seksualnych

Z racji tego, że oba pojęcia są już jasne i zrozumiałe, poniżej krótkie wyjaśnienie "Efektu Kohabitacji":

„Efekt kohabitacji

Link to comment
Krótko mówiąc: "Efekt Kohabitacji" oznacza większe prawdopodobieństwo rozpadu związku nieformalnego (bez wzięcia ślubu) po jakimś czasie wspólnego zamieszkiwania, niż związku formalnego, gdzie para zamieszkała ze sobą dopiero po ślubie.

To jest po części oczywiste. Ślub, jakkolwiek zawarty, zawsze jest prawnym zobowiązaniem, nie pozwala na odejście bez słowa, bez odzewu - krótko mówiąc, związki kohabitacyjne to prosta opcja by w ciągu dnia spakować swoje manatki i odejść.

Małżeństwo zobowiązuje choćby do tego, że aby odejść na dobre trzeba wziąć rozwód.

Związki te są w sumie coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi, większość par zamieszkuj ze sobą przed ślubem i "sprawdza" się na polu wspólnego mieszkania.

Z tego co wiem to taki związek, zbyt długo ciągnięty, może nigdy nie zostać sformalizowany mimo życia jak małżeństwo. Ludzie nie widzę potrzeby legalizowania ślubów skoro przez kilka lat bez niego żyją i wiedzie im się dobrze.

że wcale nie jestem zwolenniczką małżeństwa!

A ja oczywiście, że jestem ich zwlenniczką. Głównie ze względów prawnych, nie mam zamiaru być obcą osobą dla partnera życiowego w świetle prawa. Nawet głupota ale nie będąc małżeństwem nie wpuszczają na USG podczas ciąży partnera kiedy chodzi się na NFZ... Ale wiadomo, że są o wiele ważniejsze sytuacje kiedy warto być rodziną - wypadek partnera i nawet Ci nie udzielą ważnych informacji bo nie jesteś rodziną... Powiem szczerze, że małżeństwo wg mnie sprawdza się w tych najtrudniejszych chwilach życia. To niby tylko papierek a nie dowód miłości ale ten papierek nie raz może się przydać, miłość nie wszędzie uznają.

Link to comment
 • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Kerosine
   Gotowe Zapraszam teraz do zabawy @dannonka i odbijam piłeczkę do Ciebie @yiliyane:  
  • Kerosine
   U mnie również wygląda[ło] to podobnie: po prostu mówiłam bliskim, co chciałabym dostać lub - gdy nie miałam pomysłu - prosiłam zwyczajnie o pieniądze  Dzięki temu od dawna już nie otrzymałam nietrafionego podarku, w czasach jednak, gdy jeszcze się to zdarzało [szczególnie mama lubiła celować w prezentach, które tak naprawdę sama chciałaby / mogłaby dostać] zazwyczaj wracały one do obdarowującego lub trafiały do swego rodzaju "strefy niczyjej" / na przysłowiową zakurzoną półkę.
  • Kerosine
   ... zawiodłam swoją rodzinę.
  • Gloria
   Chodzi o to, że mam porównanie do interakcji za granicą (np. Niemcy, Dania) i tam powszechne jest witanie się (nawet jak się ktoś nie zna), dlatego napisałem, że być może wynika to z kultury... Można by też zadać pytanie, czy wchodząc do windy witacie się z osobami, które już są w windzie, ale to już pomysł na nowy temat...
  • Gloria
   Dzięki za odpowiedź! Nie pomyślałem o tym, że można na to popatrzeć z takiej perspektywy. Rzeczywiście, być może to jest kwestia odnośnie reakcji na sytuacje stresowe i radzenie sobie z gniewem. W przykładzie powyżej wyszedłem z założenie, że ja zostałem zaatakowany. Ja, w takim sensie, że moja własność mogłaby zostać naruszone (chodzi o integralność przedmiotu ze mną). Zniszczenie przedmiotu lub próba zniszczenia uważałbym za atak na mnie. To znaczy w tamtym momencie wydawało mi się, że rozwiązanie siłowe rozwiąże problem, tzn. w pewien sposób kierowca zostanie ukarany (co po szybkim przemyśleniu stwierdziłem, że nie miałoby sensu - zważając na możliwe konsekwencje). Czy możecie polecić jakieś książki z tego zakresu? Chodzi mi np. o reagowanie na stresowe sytuacje. Co do sytuacji na drogach to myślę, że radzę sobie w porządku, a takie przykłady jak powyżej należą do rzadkości.
 • Recent Status Updates

 • Popular Contributors

  1. 1
   Zed
   Zed
   2
  2. 2
   yiliyane
   yiliyane
   2
  3. 3
   alhambras
   alhambras
   1
  4. 4
   Przemysław
   Przemysław
   1
  5. 5
   Kerosine
   Kerosine
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Kerosine
  Kerosine
  6 posts
  yiliyane
  yiliyane
  4 posts
  LilCharlotte
  LilCharlotte
  2 posts
  Magdalena234
  Magdalena234
  1 post
  miknet
  miknet
  1 post
  BlablablaWika
  BlablablaWika
  1 post
  Kasiastan
  Kasiastan
  1 post
  Przemysław
  Przemysław
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  25 posts
  Uszanka
  Uszanka
  14 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  492 posts
  yiliyane
  yiliyane
  417 posts
  Gloria
  Gloria
  90 posts
×
×
 • Create New...