Jump to content

Co robicie po szkole średniej?


kwiat3k

Recommended Posts

No właśnie, ja w tym roku kończę technikum, wkrótce matura, egzamin zawodowy i co dalej? Myślałem o studiach ale jak mam wysłuchiwać nad uchem ciągle ciągłego "ale" i być w dalszym ciągu w jakimś stopniu zależnym od rodziców to prawdopodobnie rezygnuje z tego pomysłu. Zastanawiam się czy nie położyć wszystkiego na jedną kartę, znaleźć na początek pracę za granicą, zarobić trochę rozglądać się dalej za czymś i po prostu nie wracać do Polandii.

A wy co planujecie?

Link to comment

Ja mam zamiar iść na studia, ale wybieram taki kierunek, po którym wiem, że będę miała pracę i niezłe zarobki. W międzyczasie mam zamiar też trochę popracować, może za granicą, jak się uda (:

Link to comment

pierwsze co robię to idę do pracy, wyprowadzam się z domu a potem policealna szkoła lub studia dzienne, jeśli jakimś cudem się dostanę i dostanę wysokie stypendium.

Link to comment

ja to myślę zrobić sobie jakieś oryginalne studia, bo za dużo już politologów, socjologów i innych takich. zastanawiam sie np nad Penitencjarystyką w Apeironie w KRK. mało popularny kierunek wśród uczniów, więc potem łatwiej o pracę będzie, albo np Bezpieczeństwo i porządek publiczny też wydaje się być ciekawe, potem praca w policji i w innych instytucjach publicznych. w sumie mają tu fajne kierunki warto zaglądnąć http://www.apeiron.edu.pl/index.php?menu=195

Link to comment

Niby mam jakiś plan, ale jak będzie z realizacją? Czas pokaże.

Po maturze robię prawo jazdy, idę na jakieś studium,kurs językowy z angielskiego --> próbuję swoich sił jako au-pair, jest cudownie, pięknie. Mam nadzieję,że tak będzie.

Link to comment

wczoraj skonczyłam.

co robie? udaje, ze sie zawziecie ucze do matury :mrgreen:

a tak naprawdę.. sama nie wiem. w wakacje chcę pracować, a potem jakieś studia. jakie? to sie okaze. od wyniku matury. i od tego co w końcu wymysle. tzn wymysliłam już dawno, ale jest to tak niuedany pomysł, chociaz gleboko we mnie zakorzeniony, ze chyba lepiej by było jakbym wymysliła coś, choctaz troche bardziej, przyszłościowego.

Link to comment
 • 9 months later...
 • 2 weeks later...
Po maturze to studia na UG.

Wtedy kierunek bliżej nieokreślony, wahałam się, dzisiaj stawiam na lingwistykę stosowaną.

Link to comment
 • 9 months later...

hej, ja na razie chodze do liceum, ale potem planuje policealke. Jestem po zawodowce, fach w reku mam, ale wiecie jak to w Polsce.. mozna miec srednie potem wyzsze ale brak zawodu = brak pracy. Odrwotnie tez niedobrze zawodowka = fach, ale bez wyksztalcenia tez kiepsko. Wiec sie doksztalcam. Najpierw średnie (chodze do LO w Omedze - 2 lata i średnie), potem policealka - tytul technika. Prace mam, wiec ucze sie zaocznie. A że szkoła za darmo to co mi szkodzi :) zawsze lepiej wiecej papierow niz za malo :)

Link to comment
 • 5 years later...

Ja po liceum poszłam na studia, dopiero po studiach praca. Nie spieszy mi się, żeby pracować, nie czuję, żebym była wystarczająco dorosła, by samodzielnie iść przez życie i nieustannie walczyć z podstawiającymi nogę współpracownikami czy napastującym szefem. Jestem w o tyle komfortowej sytuacji, że mogę odroczyć dorosłość - sytuacja finansowa mojej rodziny jest na tyle stabilna, żebym nie musiała jeszcze zarabiać.

Link to comment

Pracujemy - jeśli chodzi o mnie nie kontynuowałam edukacji po ukończeniu liceum [nie licząc paru doprawdy mało znaczących i wręcz śmiesznych kursów]. Z perspektywy chwili obecnej nie żałuję jednak tej decyzji samej w sobie [ze studiów i tak by nic nie wyszło, a o poziomie nauki w szkołach policealnych nie mam najlepszej opinii... zresztą tak czy siak nie byłabym dobrą fryzjerką ani kosmetyczką] - bardziej niepotrzebnie długiej przerwy jaka miała miejsce między odebraniem przeze mnie świadectw a podjęciem zatrudnienia. Zdecydowanie mogłam znacznie wcześniej rozpocząć życie zawodowe.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Zielona.
 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   Odpowiedziałam w pierwszym   Wyznaczam teraz @Vertigos i @Anarchist, a tematy to:  
  • yiliyane
   Już dawno nie byłam u lekarza państwowego. Nie chodzę za często do lekarzy, ale jak już idę, to raczej prywatnie. Prędzej człowiek umrze niż doczeka się wizyty na NFZ. Pół roku czekania na wizytę u lekarza rodzinnego, potem co najmniej półtora roku na wizytę u specjalisty. NFZ "opłaca się" tylko przy bardzo drogim leczeniu i takim, które może być odwleczone w czasie. Jeżeli jest pilna potrzeba wizyty u lekarza, zrobienia badań i postawienia diagnozy, to w naszym pięknym kraju takie są realia, że się człowiek tej wizyty państwowo nie doczeka. Powinien być państwowy, plus oczywiście możliwość otwarcia i prowadzenia prywatnych klinik i gabinetów. Całkowicie płatna służba zdrowia prowadziłaby do tego co jest w Stanach - że za byle wizytę z katarem dostajesz rachunek na tysiąc dolarów, w efekcie czego na leczenie stać tylko najbogatszych. Nie. Jak już wspomniałam, całkowicie wolny rynek w przypadku służby zdrowia spowodowałby, że większość ludzi de facto straciłaby możliwość leczenia się, bo nie byłoby ich na to stać. Teraz za wizytę u specjalisty płacisz, powiedzmy, 200 zł. To i tak dużo i wiele osób na to nie stać. Ale wyobraźmy sobie byle wizytę za 2 tysiące. Nie chcielibyśmy takiej sytuacji.
  • Kerosine
   @Gloria i @yiliyane, zapraszam  
  • yiliyane
   Nie. Nie mam takiej potrzeby. Stosuję filtry tylko na intensywne letnie słońce, a i też nie zawsze. Słońce rzadko mnie parzy. Ratują mnie włoskie geny Nie. Właściwie tylko na początku lata, kiedy skóra jest jeszcze zupełnie nieopalona po zimie, muszę uważać. W ten sposób trochę mnie przypiekło w czerwcu, kiedy byłam w termach (w Polsce) na świeżym powietrzu. Z kolei jak byłam teraz we wrześniu na Teneryfie, to w ogóle się nie smarowałam i nic mi nie było - bo skóra już się przyzwyczaiła do słońca. Opalanie się nie jest niczym złym, o ile robi się to z umiarem. Spiekanie się na raka, leżąc od rana do wieczora plackiem na plaży to zdecydowanie zły pomysł. Podobnie jak chodzenie na solarium. Ale lekka, naturalna opalenizna, która tworzy się latem, nie jest niezdrowa. Zupełnie nie wystawiając skóry na światło słoneczne blokuje się dopływ witamy D3. Kiedyś więcej się smarowałam kremami z filtrem i unikałam słońca i efektem było stężenie witaminy D3 na poziomie 7 ng/ml (gdzie norma to 31-50 ng/ml, a mój wynik uznawany jest za ciężki niedobór). Więc, jak we wszystkim, trzeba umieć znaleźć złoty środek. Może nie nazwałabym tego obawą, ale nie przepadam za efektami długiego siedzenia przed urządzeniami elektronicznymi. Najczęściej skutkuje to u mnie bólem głowy, silniejszym niż zazwyczaj.
  • yiliyane
   Nie mogłabym oddawać krwi, nawet gdybym bardzo chciała. Ze względu na problemy zdrowotne moja krew nie zostałaby przyjęta. Poza tym nie sądzę, żeby mój organizm zniósłby taki ubytek krwi. Przy krwiodawstwie pobiera się aż 450 ml krwi, co trwa 5-8 minut. Do morfologii pobiera się podobno do 5 ml krwi, a mnie już zdarzyło się raz zemdleć (spadek cukru najprawdopodobniej, spowodowany utratą krwi i byciem wiele godzin na czczo), wielokrotnie też robiło mi się słabo lub też mdliło mnie, ale poza tym obyło się bez większych konsekwencji. Tak więc w moim przypadku bycie dawcą krwi odpada.
 • Recent Status Updates

  • Anarchist

   Anarchist

   Och, te remonty w mieście, nie widać końca :C 
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Więcej czasu potrzebne od zaraz! :/
   · 2 replies
  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   2
  2. 2
   Anarchist
   Anarchist
   1
  3. 3
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  9 posts
  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Anarchist
  Anarchist
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  1 post
  trombalski300
  trombalski300
  1 post
  Celt
  Celt
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  40 posts
  Anarchist
  Anarchist
  38 posts
  yiliyane
  yiliyane
  19 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  816 posts
  yiliyane
  yiliyane
  705 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  637 posts
×
×
 • Create New...