Jump to content

Zdrowe odżywianie-Przepisy

Skrzaciik

Recommended Posts

Skrzaciik

Słuchajcie, dużo się teraz o tym mówi, a jednak trudno znaleźć w internecie przepisy na zdrowe i smaczne dania .

Chciałabym zdrowiej się odżywiać a nie mam bladego pojęcia na jakie produkty mogę sobie pozwolić a na jakie nie .

Przez te wszystkie informacje umieszczane w internecie, gazetach czy telewizji zrobił mi się tylko mętlik, więc proszę was o jakieś dobre, SPRAWDZONE przepisy .

Oczywiście wiem, że fast foody odpadają i mam unikać tłustych rzeczy .

Ps. Nie znalazłam takiego tematu jeszcze, a jeśli coś było to wybaczcie ; )

Super łatwy i szybki przepis na pyszną rybkę. ;)

Składniki (na dwie porcje):

- 2 tusze z pstrąga wyczyszczone

- sok z połowy cytryny

- pęczek natki pietruszki

- 2 łyżki masła

- 2 ząbki czosnku

- pieprz, sól

Przygotowanie:

Wyczyszczonego pstrąga skropić i z zewnątrz i w środku sokiem z cytryny, posolić i odstawić do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie nafaszerować pstrąga pokrojoną natką pietruszki (nie żałować) i łyżką masła wymieszanego z drobno pokrojonym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Całość posypać pieprzem.

Każdą rybkę osobno zawinąć w folię aluminiową i teraz mamy dwie opcje: albo położyć na blaszkę i upiec w piekarniku albo wrzucić na ruszt i upiec na grillu.

Wygląda to mniej więcej tak:

pstr%C4%85g1blog.jpg

A smakuje cudownie. Oczywiście jeśli ktoś lubi rybki. ;)

Makaron z soczewicą w sosie pomidorowym.

- 150 g zielonej soczewicy,

- 230 g makaronu (penne lub świderki),

- 250 g koncentratu pomidorowego (z kartonika, 99,5 % pomidorów),

- 1 cebula,

- 3 ząbki czosnku,

- 1 łyżeczka cukru,

- olej (około łyżki),

- sól, pieprz,

- oregano, papryka ostra.

Soczewicę moczyć w chłodnej wodzie (przynajmniej 1 godzinę, można dłużej). Gotować w osolonej wodzie. Osobno ugotować makaron. Cebulę i czosnek posiekać, podsmażyć na patelni na złoty kolor.

Do większego naczynia przesypać cebulę wraz z czosnkiem, dodać koncentrat pomidorowy i soczewicę, ugotowany makaron. Jeśli koncentrat jest zbyt gęsty, należy dodać ok. 0,5 szklanki przegotowanej wody. Doprawić łyżeczką cukru (bardzo ważne!), łyżeczką papryki ostrej oraz pieprzem, solą i oregano według uznania. Dokładnie wymieszać.

Krem brokułowy

Zupa-krem z brokułów to smaczne, proste i pożywne danie. Można je serwować gdy aura zawodzi i wtedy gdy z nieba leje się skwar. Podane w tej formie szybko znikają z talerza, nawet małych niejadków.

Składniki:

1 różyczka brokuła (spora),

3 łyżki jogurtu naturalnego,

kawałek ulubionego żółtego sera lub serek topiony naturalny (opcjonalnie),

Wywar:

2 udka z kurczaka (opcjonalnie), lub dowolny kawałek mięsa z kością dla aromatu,

1 litr wody,

1 duża marchew,

1 pietruszka – korzeń i natka,

2 duże ziemniaki,

0,5 selera (małego),

kawałek pora,

ziele angielskie: sztuk 2,

liść laurowy: sztuk 2,

sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Najpierw gotujemy wywar warzywny, lub warzywno-mięsny. Do wody wkładamy wszystkie składniki wywaru oprócz soli i pieprzu, które dodajemy pod koniec gotowania do smaku. Warzywa muszą być umyte, obrane, pokrojone na spore kawałki, kiedy zupa się zacznie gotować, zmniejszamy ogień, tak żeby wolniutko bulgotała – ma to duże znaczenie dla późniejszego smaku. Po około 40 minutach, kiedy mięso jest miękkie, wyławiamy wszystkie warzywa z wyjątkiem ziemniaków i mięso, które obieramy od kości i dodajemy ponownie do zupy. Zamiast mięsa można dodać kostkę rosołową, ale ponieważ takie przyprawy zawierają niezdrowy glutaminian sodu, lepiej jest użyć to pierwsze. Do gotowego wywaru dodajemy różyczki brokułowe i gotujemy na małym ogniu około 10 minut – przy dłuższym gotowaniu traci się składniki odżywcze i nie jest ono konieczne – brokuły szybko miękną. Następnie zostawiamy zupę do przestygnięcia, miksujemy aż składniki się połączą, jeśli zupa jest chłodna to podgrzewamy na małym ogniu i dodajemy kawałki ulubionego sera żółtego lub serka topionego (niekoniecznie) oraz 3 łyżki jogurtu naturalnego. Jogurt można dodać po przelaniu zupy na talerze.

Bardzo zdrowe i pyszne :)

szaloonaa

Moja mama robi naleśniki, ale z mąki razowej, nie pszennej - są dużo zdrowsze. Do tego gotowana a potem lekko przysmażana kiszona kapusta z przyprawami. Całość zawija, potem obtacza w rozdrobnionych orzechach i podsmaża na oleju winogronowym. Super lekkie i zdrowe danie!

Świetne przepisy mają babki z programu "Rewolucja na talerzu" w TVN Style, zawsze je podkradam - są naprawdę super. Tu jest ich stronka z nagraniami i przepisami:

http://www.tvnstyle.pl/program/2192/view

martuśka.

Moim zdaniem aby zdrowiej jeść nie musisz rezygnować od razu z całych dań a tylko stosować odpowiednie zamienniki niektórych składników, np. zamiast oleju czy margaryny/masła/smalcu do smażenia do kup oliwę z oliwek, kupuj makaron bez mączny, jest chyba wtedy zielony albo nie na mące pszennej, zamień zwykłą mąkę na razową, tak samo chleb zmień zwykły na razowy, zamiast ziemniaków jedź więcej kasz, polecam Pęczak (trudniej ją kupić ale polecam), dodawaj mniej soli, porą przedwiośnia stosuj mrożone warzywa a nie świeże bo wtedy mrożone są zdrowsze, kupuj otręby, rób więcej rzeczy z soczewicy, do mięs dodawaj czosnku i cebuli, unikaj "Pomysłów na..." i wszelkich gotowych potraw.

Możesz zacząć stosować składniki i artykuły spożywcze dla alergików pokarmowych bądź diabetyków i weganów.

Dobrze wtedy też zapatrzyć się w to urządzenie do gotowania na parze bo produkty są wtedy najlepsze.

Ale jeśli nie chcesz aż tak szaleć no to przepis wypróbowany i wg mnie raczej zdrowy:

BROKU

• 2 weeks later...

ja jeszcze bardzo polecam grillowana cukinie z fetą.

Składniki:

dwie duże cukinie

jedna prawdziwa grecka feta

oliwa z oliwek

pieprz

cukinie kroimy na grube kółka, smażymy na łyżce oliwy tak by z dwóch stron była ładnie przyrumieniona. Kładziemy cukinie na talerz posypujemy fetą, pieprzem i obficie polewamy oliwą z oliwek, ja osobiście to uwielbiam. To danie jeszcze lepiej smakuje z grilla;) Jedyne co jest ważę to to by cukinia była soczysta i lekko chrupiąca ;)

• 1 month later...

Hej, hej, hej! :D

Bardzo fajne te Wasze przepisy. ja jestem na diecie paleolitycznej, która generalnie każe stosować zasady tzw. "zdrowego żywienia" i czasami brakuje mi juz pomysłów na obiad.

Mój problem polega tez na tym, że mam dość znacznie ograniczone produkty, które moge wykorzystywać - mięso, ryby, warzywa, owoce, delikatne przyprawy. Chleb, maka, mleko - takie rzeczy odpadają.

Może i trochę wyrzeczeń jest ale efekty też widać :)

Jeżeli znacie jeszcze jakies zdrowe przepisy, ktore mogłabym wykorzystać w swoejej diecie, proszę o odpowiedź ;)

Zdrowe do przegryzania chipsy warzywne:

kroimy w cieniutkie plasterki np. marchewkę, buraka, ziemniaka układamy na brytfance skrapiamy oliwą z oliwek i wkładamy do piekarnika nagrzanego 200stopni na 15-20 minut można posypać papryką jak kto lubi pycha.

• 1 year later...

Ten temat też chętnie odkopię.

Kupujemy szpinak mrożony (jedna torebka wystarczy na 4-5 osób)

pierś z kurczaka

twaróg

dwa ząbki czosnku

oliwa z oliwek

Makaron (jaki chcecie, ale najlepiej penne)

Na rozgrzaną patelnie polaną oliwią z oliwek wrzucamy dwa posiekane ząbki czosnku, chwile smażymy (dosłownie 5 sekund), dorzucamy cały szpinak i dłuższą chwile podsmażamy (ok. 10 minut).

W tym czasie do garnka z gotującą się wodą i łyżeczką oliwy, wrzucamy makaron.

W drugim garnku gotujemy pierś z kurczaka, później należy go pokroić w drobne kawałeczki.

Kiedy wszystko będzie gotowe, wrzucamy do jednej miski, dodajemy twaróg i przyprawy (pieprz, sól, ewentualnie vegeta)

Smacznego!

• 8 years later...
Kerosine

Dwa znakomite i inspirujące [bo oczywiście nie trzeba realizować każdego zamieszczonego nań przepisu w 100% i jak najbardziej można jedynie podpatrzyć jego nadrzędny zamysł czy odwrotnie - niuanse :wink2:] blogi... pierwszy z nich jest nawet zatytułowany zupełnie tak samo jak niniejszy wątek: