anu-ia

Czy religia jako przedmiot szkolny jest potrzebna?

Recommended Posts

Uważam, że w szkołach powinno być religioznawstwo, a nie religia jako lekcja nauczająca konkretnie o katolicyzmie. Już nawet to nie jest uczenie o całym chrześcijaństwie tylko konkretnym odłamie. Ja chodziłam do podstawówki katolickiej i tam na lekcji religii i nie tylko było przedstawianie Boga nie tylko jako miłosiernego i przebaczającego, ale też surowego i jednocześnie nie wyrozumiałego, a przynajmniej jako mała dziewczynka tak to odebrałam od dwóch sióstr, które mnie uczyły, dlatego jestem bardziej za etyką lub religioznawstwem które powinno być wprowadzone do szkół iż za religią.

Za moich czasów, kiedy uczęszczałam do Szkoły Podstawowej była lekcja Religii i nikt nie miał żadnych zastrzeżeń, a ludzie byli ci sami, nie było żadnych problemów jak dzisiaj?  ja wiem, że każdy inaczej może podchodzić do tego zagadnienia,ale chyba jednak żadnej wiedzy nigdy za dużo. ? :) 

Aktualnie jestem w drugiej klasie gimnazjum. I widząc jak większość uczniów się zachowuje, to stwierdzam, że to bez sensu. Wolałabym religię w salce parafialnej, bo byłyby tam tylko osoby, które rzeczywiście chcą. A w szkole można by rzeczywiście wprowadzić religioznawstwo, bo tak naprawdę to myślę, że większość ludzi odrzuca inne religie nawet ich nie znając.

Nie uważam aby taki przedmiot jak religia był potrzebny. Moje lekcje religii z czasów szkoły głównie opierały się na jedzeniu drugiego śniadania, oglądania filmów, rozmów o wszystkim i o niczym - a więc strata czasu. Za każdym razem prowadzącym zajęcia był ksiądz z pobliskiej parafii, wydawałoby się, że podejdzie poważnie do sprawy, a każdy był nieudacznikiem życiowym nie radzącym sobie nawet z dziennikiem. Zawsze mnie lekcje religii denerwowały, bo nic z nich nie wynosiłam choćbym bardzo chciała. Czas bierzmowania był totalna kpiną, te wszystkie karteczki, dzienniczki, spowiedzi... mogę z ręką na sercu powiedzieć, że był to najgorszy czas w moim życiu i chyba jedyny w którym z przymusu uczestniczyłam na wszystkich kościelnych wydarzeniach. Aktualnie jestem w kościele okazjonalnie. 

Oficjalnie powinna być podjęta decyzja o zajęciach religii dla chętnych w salkach katechetycznych. 

Wszystko zależy od prowadzącego, jeśli ma dobre podejście może wpłynąć pozytywnie na młodych ludzi i zaszczepić w nich ziarno dobroci. Ale jak ktoś każe klepać im zdrowaśki na ocenę to później jego uczniowie będą chodzić po forach i pisać że nie chcą religii w szkole.

Moim zdaniem to jest zły pomysł, a religia powinna być uczona i kultywowana poza państwowymi placówkami edukacyjnymi.

Dokładnie tak, religii w ogóle nie powinno w szkole być. Szkoda czasu na naukę modlitw czy innych głupot, które w życiu nie są do niczego potrzebne. Uczysz się o tym, że ludzie pochodzą od Adama i Ewy, a potem idziesz na taką historię i dowiadujesz się, że jednak od małpy.

Moja mama, kiedy chodziła do szkoły miała lekcje religii, ale po szkole, jako dodatkowe zajęcie, dla chętnych. Uważam, że to powinno wrócić. Obowiązkowo natomiast powinna być wprowadzona nauka o moralności.

Oczywiście, że religia w szkołach powinna być wycofana, ponieważ jest to strata czasu oraz pieniędzy społeczeństwa.Jeśli ktoś jest osobą wierzącą, powinien odbywać owe zajęcia we własnym zakresie np: w kościele.Szkoła powinna być laicka i wolna od indoktrynacji.

Religia w szkole? Tak - ale dla tych, którzy naprawdę chcą uczestniczyć w tych zajęciach i tyle :D

Zamiast religii wprowadziłabym religioznawstwo. Wiedz o katolicyźmie też by tam mogła być, ale wiedza! A oprócz tego poznanie fundamentów innych religii.

Religia w szkołach? Oczywiście... ale nie na ocenę i nie w czasie normalnych lekcji. jak najbardziej może być uczona w państwowej szkole, ale szkoła użycza budynku, natomiast zajęcia z religii są dobrowolne i opcjonalne.

"(...) Nie radzę nikomu posyłać swych dzieci, tam, gdzie nie króluje Pismo Święte. Każda taka instytucja, gdzie się nie studiuje Słowa Bożego, musi ulec zepsuciu" (tamże, VI, 3). 

Innymi słowy ale coś takiego.

10 godzin temu, Bloody. napisał:

"(...) Nie radzę nikomu posyłać swych dzieci, tam, gdzie nie króluje Pismo Święte. Każda taka instytucja, gdzie się nie studiuje Słowa Bożego, musi ulec zepsuciu" (tamże, VI, 3). 

Innymi słowy ale coś takiego.

A czym to zepsucie jest? :P 

Skoro szkoła ma uczyć, edukować, przekazywać wiedzę naukową, to nie powinna przekazywać wierzeń religijnych traktując je, jak gdyby były autentyczną wiedzą lub racjonalnymi argumentami.

Religia nie jest nauką. Nauką jest religioznawstwo.

Nie powinno się mieszać nauk takich jak geografia, biologia, historia, matematyka, chemia, fizyka, języki obce itd. ze stwierdzeniami nieweryfikowalnymi, dotyczącymi bytów nieosiągalnych, nieuchwytnych, o których nie wiadomo, czy istnieją.

Tym bardziej w szkołach nie powinno być księży katechetów - chyba że mowa o szkołach wyznaniowych, np. katolickich. Tam religia jak najbardziej może być jednym z przedmiotów.

Jednak w szkołach niereligijnych: nie ma powodu ani żeby w klasach szkolnych odbywały się lekcje religii, ani żeby wisiały tam krucyfiksy, symbole jednoznacznie religijne.

Zamiast religii powinno być religioznawstwo, nauka o różnych religiach. Albo etyka. Natomiast katechezy w szkołach publicznych są nieporozumieniem.

• + 1

Uwazam, ze aktualny program lekcyjny jest tak przeladowany, że religia jest nie tylko zbedna, ale i wrecz przeszkadzajaca. 

Stop dla religii w szkołach. Niewielu jest księży/katechetów, którzy potrafią ciekawie przekazać informacje na temat chrześcijaństwa. Przez 12 lat klepie się te same zagadnienia bez żadnych konkretów. Ja z tych zajęć nic nie wyniosłam, więcej dowiedziałam się z internetu/lekcji j.polskiego niż od nauczycieli religii.

To zależy, w jaki sposób te lekcje religii miałyby być prowadzone. Niestety często na tym przedmiocie młodzi ludzie muszą wysłuchiwać szkodliwych/śmiesznych bzdur. No i jak tak można się nie zgadzać z tym pitoleniem.  Co jakiś czas wprawdzie dowiaduję się o tym, że u kogoś tam w szkole ksiądz czy katecheta jest otwarty na dialog i konfrontację z innymi poglądami niż jego własne/te, które się utarły, ale to są niestety wciąż marginalne przypadki. 

Nie jest potrzebna - na wprowadzeniu zamiast niej lekcji religioznawstwa i / lub zreformowaniu nauczania etyki tak, aby było wolne od religijnej indoktrynacji młodzi ludzie prawdopodobnie skorzystaliby o wiele bardziej. Chętnych na głębsze poznawanie doktryny katolicyzmu / chrześcijaństwa, zaznajamianie się z nimi od bardziej duchowej strony i ogólne podążanie ścieżką Chrystusa powinny edukować przykościelne szkółki niedzielne.