hanako60

Cmentarz.

Recommended Posts

Obszukałam wszystkie posty i nie znalazłam takiego tematu.

Więc tak : czy lubicie ( ok, czy macie taką potrzebę ) chodzić na cmentarz, aby przemyśleć pewne sprawy ? Czy odrzuca Was to miejsce i nie lubicie tam chadzać ?

Mi kojarzyło się ono z grobem nieznanych żołnierzy oraz z krukami i zapachem zapałek.

Niektóre cmentarze są naprawdę piękne, zaciszne. Człowiek może się zamyślić nad własnym życiem .. Proszę o Wasze zdania i opinie na ten temat.

Nie lubię ale też nie powiem, że lubię. Traktuje to miejsce raczej neutralnie. Zazwyczaj chodzę sprzątać na grobach, podlewać kwiatki itd.

Nie myślę o tym, że to miejsce zmarłych, nie myślę o śmierci, życiu czy tym podobnych, bardziej chodzę tam automatycznie, odruchowo.

Niektóre mogę traktować typowo historycznie, np. na Cytadeli czy cmentarz na Rossie i wtedy podziwiam i jestem jakby zaszczycona, że mogę odwiedzić groby osób ważnych itd. Powąski są chyba też takim miejscem ale tam nie byłam. Wtedy raczej myślę, że są tam osoby sławne czy zasłużone, zastanawiam się jaka jest ich historia, jak zginęli itd.

Myślę, że jak kiedyś znajdę czas to z pewnością pochodzę po cmentarzu. Lubię to miejsce, naprawdę można się wyciszyć. Tylko koniecznie samemu. Ale to jak znajdę czas. Poza tym bardzo rzadko chodzę po cmentarzach. Zazwyczaj mi się nie chce. Ale kiedyś ( to znowu następna rzecz której dokonam po maturze) pójdę na jakiś długi spacer.

Kiedyś miałam manię na punkcie cmentarzy, z koleżanką przesiadywałyśmy tam 24/h i podpalałyśmy znicze *__* Teraz już nam przeszło i chodzę tam raz dwa do roku. Po prostu nie czuję takiej potrzeby, nie kręcą mnie klimaty cmentarne, czasami tylko rozmyślam,że kiedyś na jednym spocznę,

Nie lubię może dlatego że od domu mam do niego jakieś 100m i zawsze słyszę pieśni z pogrzebu. Nigdy nie odczuwałam potrzeby by iść tam i porozmyślać. Bywam tam pare razy do roku by zapalić znicz i pomodlić się za bliskich.

Rzadko bywam na cmentarzu. Tylko kilka razy do roku. Jedno jest pewne, w Mieście Zmarłych (tak mówię na cmentarz) bardzo często się wyciszam. Jak jestem przy grobie babci często opowiadam jej coś ciekawego, wiem, że mnie słyszy ;)

Nie mogę powiedzieć, że nie lubię cmentarzy, jak i nie mogę powiedzieć, że lubię. Jest dla mnie obojętny. Choć muszę przyznać, że w noc wszystkich świętych kiedy oświetlany jest przez tysiące płomyków wygląda pięknie.

Ja ani nie nie lubię, ani lubię. Cmentarze są mi obojętne. Czasem myślę, że chciałabym porozmyślać nad grobami bliskich, ale za rozmawianiem jakoś nie. Chociaż musiałabym być w samotności, bo z kimś to nie mogę. Raz byłam sama, ale krótko i jakoś nie porozmyślałam. Chciałabym się tak wyciszyć przy grobie mojej Prababci. Może się uda. Przydałoby mi się takie rozmyślanie w ciszy i spokoju. Ostatnio myślę, ze potrzebuję ciszy i pojadę w najbliższym czasie na cmentarz i porozmyślam.

wiesz co kiedys chodzilam tylko bo wypadalo czasami isc, bywalam tak 2-3 razy w roku, ale moja babcia zmarla w grudniu i od tej pory bylam tyle razy ze nie zlicze, wczesniej rzadko chodziłam, bo po prostu nie mialam po co, teraz tam czuje sie blizej babci, juz nic nie moge dla niej zrobic tylko isc tam pomodlic sie i zapalic znicz, mysle ze dopoki ktos nie straci kogos bardzo bliskiego to wizyta na cmentarzu nie ma dla niego zbyt duzego znaczenia

Zawsze odwiedzając cmentarz czuję taką niesamowitą atmosferę zadumy, melancholii. Każda wizyta w tym miejscu przypomina mi jak kruche jest ludzkie życie, jak łatwo można je stracić...

Lubię. Często wiosną wybieram się z mamą na spacer na najbliższy cmentarz - ten, na którym spoczywa większość Naszych znajomych. Zawsze kiedy stoję przed grobem osoby, którą znałam wspominam jaką była osobą.

Najbardziej jednak lubię chodzić na cmentarz do mojego dziadka, zmarłego przed czterema laty. Był mi bardzo blisko, Jego śmierć bardzo mnie dotknęła. Niestety cmentarz znajduje się 30km od mojego miasta, więc nie mam możliwości odwiedzania Go zbyt często. Jednak, kiedy już jestem na tej wsi, staram się Go odwiedzić.

A ja lubię tam plotkować z kuzynką. ;]

Sa przyjemniejsze miejsca na rozmyślanie.

w duzej mierze traktuje cmentarze jako miejsca spacerowe - nie tyle sluzace do oddania sie zadumie, co zwyczajnie do ogladania tego co jest dookola. mozna spotkac ciekawe nagrobki, kapliczki, czasem plan alejek i zieleni jest rewelacyjny i zachecajacy do dreptania. no i mozna sie zupelnie przypadkiem dowiedziec ciekawych rzeczy.

cmentarze podzielilabym wedlug 2 kryteriow:

- cel wizyty: koniecznosc lub chec

- atmosfera - w zeszlym roku odkrylam jeden na ktorym bylo tak sympatycznie, ze az chcialoby sie tam urzadzic piknik, ale znam tez takie na ktorych niepredko moja noga stanie ponownie

Moje odczucia dotyczące tego miejsca nie są ani pozytywne, ani negatywne. Rzadko tam jestem, dosłownie od święta.

Jak dotąd nikt z bliższych mi osób nie umarł (prócz dziadków, ale ich nawet nie znałam), tak więc nie mam kogo tam odwiedzać.

Fakt - jeśli już tam jestem, to wpadam w taką zadumę i jakieś refleksje dotyczące życia same przychodzą.

Kilka razy byłem na spacerze - bardzo ciekawy klimat. Idziesz, mijasz nagrobki i widzisz: dziesiątki imion, daty urodzin, zdjęcia... ludzi których już nie ma. I myślisz: jacy byli, kim byli... Czasem któryś grób Cię zainteresuje, czasem nie... Mocno inspirujące i skłaniające do refleksji miejsce. Na spacery jak najbardziej, chociaż niektóre babcie widząc swobodnie przechadzającego się młodzieńca reagują bardzo dziwnie. :P

A 1. listopada, po zmroku, te tysiące zniczy... cudo *_*

A ja lubię od czasu do czasu spędzić czas/wieczór na cmentarzu, bo w nocy jest tam pięknie *.*''

Może wyjdę na nienormalną, ale uwielbiam cmentarze. Dla mnie to miejsce wyciszenia, przypomnienia sobie, jak kruche jest życie, jak krótkie i jak bardzo trzeba wykorzystać je w jak najlepszy sposób, że trzeba żyć godnie i tak, by za kilkanaście lat znalazł się ktoś, kto zapaliłby na naszym grobie świecę. Szkoda, że mój chłopak tak nie lubi tych miejsc. Mi potrzeba być na cmentarzu parę razy w roku, nie tylko 1 listopada.

chodzę na grób Babci, teraz, jak znów jest ciepło i będzie można przysiąść na ławce będę tam znacznie częściej, coby odgarnąć liście, zapalić znicza i posiedzieć. Nie wiem czy patrzy na mnie z góry, czy jest jakieś życie po życiu, ale wiem, że tam wsadzili jej ciało i przy Jej grobie czuję się bezpieczna i wiem, że mogę wyszeptać wszystkie swoje problemy i jest mi lepiej.

Żadne refleksje na temat życia doczesnego mnie nei dopadają, do tego cmentarz mi nie jest potrzebny.

Po prostu, czuję się bliżej najbliższej mi osoby w życiu,

Hmm... Trudno powiedzieć, lubię czy nie lubię. Nie przebywam tam, ale też jakoś szczególnie nie unikam takich miejsc :P

Nie wiem, co by było jakbym miała cmentarz gdzieś bliżej mojego miejsca zamieszkania, kto wie? Bo nie wyobrażam sobie poginać przez całe miasto na cmentarz tylko po to, żeby się wyciszyć i porozmyślać xD

Nigdy nie wybrałam za cel spaceru cmentarza(u?), szczególnie po zmroku. To śmieszne, ale boję się tego miejsca. Odwiedzam je tylko kilka razy w roku - głównie na święta, aby posprzątać, pomodlić się i powspominać w gronie rodziny zmarłe osoby.

Ja oczywiście nie chciałabym mieć cmentarza np. 100 m od domu czy bliżej, bo jakby był pogrzeb to bym go słyszała czy widziałabym, a ja ich nienawidzę. To byłoby dobijające.

Może wyjdę na nienormalną, ale uwielbiam cmentarze. Dla mnie to miejsce wyciszenia, przypomnienia sobie, jak kruche jest życie, jak krótkie i jak bardzo trzeba wykorzystać je w jak najlepszy sposób, że trzeba żyć godnie i tak, by za kilkanaście lat znalazł się ktoś, kto zapaliłby na naszym grobie świecę. Szkoda, że mój chłopak tak nie lubi tych miejsc. Mi potrzeba być na cmentarzu parę razy w roku, nie tylko 1 listopada.

Podpisuje się pod tym, pamiętam nawet jak miałem okres w moim życiu gdzie jedynym miejscem, w którym mogłem wszystko na spokojnie przemyśleć był cmentarz, jeździłem tam prawie codziennie na wagary bo jakoś mnie to uspokajało..

lubię spacerować po cmentarzu w Święto Zmarłych. Bardzo lubię. W inne dni bywam raczej rzadko, ale spacery między nagrobkami działają na mnie nostalgicznie, podoba mi się to.

Cmentarze lubie, mają niesamowita atmosfere.

Uwazam ze na szczegolna uwage zasluguja te stare, zaniedbane.

Tak naprawde, mimo wszystko sa najpiekniesze. nie ma w nich tej sztucznosci, swiata przepelnionego materializmem, jest tylko cisza i spokoj

.. ale to tylko moje zdanie :)

Jestem na cmentarzach raz do roku. I jedyne rozmyślenia które przychodzą mi do głowy brzmią: ' Doceniaj każdą chwile w życiu. Ono jest takie krótkie. ' Wspominam o Tych którzy tak bezwładnie tam leżą. Czuję się tam smutna.

Cmentarze lubie, mają niesamowita atmosfere.

Uwazam ze na szczegolna uwage zasluguja te stare, zaniedbane.

Tak naprawde, mimo wszystko sa najpiekniesze. nie ma w nich tej sztucznosci, swiata przepelnionego materializmem, jest tylko cisza i spokoj

.. ale to tylko moje zdanie :)

Ja mam podobne :)

Uczucia mam obojętne co do tego miejsca. Nie chodzę tam często, bo nie jest to miejsce, gdzie żyją pozytywne historie.

Choć niektóre cmentarze mają specyficzny klimat, gdzie aż się chce go odwiedzić i po nim pospacerować.

Gdy byłam młodsza często chodziłam na cmentarz żeby się wypłakać, pokrzyczeć a gdy odchodziłam zapalałam świeczkę i wracałam do swoich codzienny spraw. Aktualnie cmentarze staram się omijać szerokim łukiem.

Cmentarz był dla mnie zawsze zupełnie obojętny. Nic innego jak zwykłe miejsce, takie jak sklep czy las. Niedawno umarła moja babcia i od tego czasu zupełnie inaczej na to patrzę. Chodzę na cmentarz dość często, żeby ją powspominać i z nią porozmawiać (choć nie przyznaję się do tego nikomu). Czytam też tablice na grobach, myślę o wszystkich tych ludziach, któzy byli tu przed nami. Jacy byli, kim byli, czy byli szczęśliwi.

Nie wiem czy lubię cmentarze. Lubię chodzić na pewną zapuszczoną i zarośniętą działkę niedaleko mojego domu. Jest tam jeden grób wśród drzew. Leży tam człowiek zastrzelony przez Niemców podczas wojny. Strasznie refleksyjnie działa na mnie to miejsce.