Selena

"Dobro" i "zło"...

Recommended Posts

Ale mi się wcale... *zieew*

Toć ja się zmieniam jak kalejdoskop. Chyba.

Chyba wiesz, pójdę już spać.

No to dobranoc Tobie, dobranoc wszystkim, dobranoc całemu światu, dobranoc bogu o głowie suma, dobranoc bogu sztućców, dobranoc GingleGingleGingle Fairy, mojemu ledwo żyjącemu drzewku i mojej zmasakrowanej szczoteczce do zębów.

Kimono. Nuuu.

:mrgreen:

[fquote=martusia232]

Pierwsze słyszę, że bezczynność rodzi zło. Głupie stwierdzenie. Zło rodzi Zło[/fquote]

Pytanie o teleologiczny sens istnienia zła i dobra jest odwiecznym problemem istnienia człowieka. Uwierzcie, że przed wami wiele tęgich głów zmagało się z nim i nijak nie potrafiono sobie postawić jednoznacznej odpowiedzi. Czemu?? Sądzę, że jest to niemożliwe... czemu?? Otóż odpowiedź zależy od punktu widzenia. Jeśli przyjmiemy perspektywę wierzącego chrześcijanina, odpowiemy, że zło powstało wraz z upadkiem aniołów, a sam Bóg w trakcie stwarzania świata oddzielił dobro od zła tak samo jak oddzielił dzień od nocy.

Natomiast odwoławszy się do torii psychologicznych, chociażby papy Freuda, okaże się że człowiekiem targają sprzeczne instynkty i od siły kontroli społecznej zależy, czy dzikość weźmie górę nad rozsądkiem. Okazuje się bowiem, że agresja jest wrodzona u każdego człowieka i jej eskalacja zależy od okoliczności, pod wpływem pobudzenia emocjonalnego człowiek jest w stanie robić straszne rzeczy. Samą kwestią sumienia nie można przecież wytłumaczyć, czemu ludzkość prowadzi wojny (w historii znajdujemy zapisy o ok 150 tys wojen), czemu w Guantanamo torturuje się więźniów, czemu w obozach koncentracyjnych zabito setki tysięcy Słowian i Żydów i czemu młody student z Virginii zabija własnych kolegów i potem popełnia samobójstwo....

Tomasz Hobbes twierdzi, że pierwotnym stanem ludzkości jest właśnie konflikt, silniejsi eksterminują słabszych to prawo natury... to jakby dobór naturalny.

Słusznie, zła nie można popierać, nie można przejść obok obojętnie. Ale trzeba pamiętać, że ilu ludzi na świecie tyle definicji zła.

A oto cyctaty, które mi się podobają, nawiązują do tematu:

"Istnienie zła pozwala dostrzec dobro"

"Życie jest mieszanką dobra i zła, ale czy zachowano właściwe proporcje?!"

człowiek stwarza zło, społeczeństwo w sumei to jedno wielkie zło ;) nie no żart... ale co to by było za życie bez odrobiny ciemności?

Właśnie,co to byloby za zycie,gdzie ciagle dzialoby się dobzre ?

Aby być dobrym,trzeba zmieszac się ze złem,trzeba uczyc sie na błędach,wyciagac wnioski...

[fquote=Black_Magic]Właśnie,co to byloby za zycie,gdzie ciagle dzialoby się dobzre ? [/fquote]

Byłoby za dobrze. :roll:

Czasami, żeby nam było dobrze musimi zrobić coś złego, niestety nikt nie mówił, że będzie łatwo lekko i przyjemnie. 8)

Black_Magic napisała:

Właśnie,co to byloby za zycie,gdzie ciagle dzialoby się dobzre ?

Byłoby za dobrze.

nie..Dzialoby sie bez sensu.

Dokładnie.

Było by nudno. Życie było by monotonne. Ociekające

słodyczą. Dobro bez zła nie istnieje.

Osoba krzywdząca drugą sama nie uznaje prawa łąmiąc je. Więc powinna go zostać pozbawiona. Jeśli komuś sprawia przyjemność krzywdzenie innych to jest do swoistego rodzaju dewiacja. ;) A co do zła i ciemności. Co wg. was jest złem? Szatan? Piekło jest ciemnością? lol. Można czynić dobro! ale tylko wyrządzać zło... Karzy człowiek ma naturalną zdolność do czynienia dobra. Jeśli jej nie posiada to jest chory, bardzo.

Co wg. was jest złem? Szatan? Piekło jest ciemnością? lol.

nic tu takiego nie było napisanie.Szatan to wymysł,ciemność nie jest złem,ejdnak można jej sie wewntualnie bać.

I wybieraj,czy polemika jest na tematy racjonalne,czy schdozisz już na wiare i zycie ludzi.

Co jest zatem złem ? Trudno powiedzieć,na pewno nie wymieni tu od myślników...Zło jest pojeciem subiektywnym.

[fquote]Zło jest pojeciem subiektywnym.

[/fquote] Tak tak. Subiektywnym do pewnego stopnia. Potem zaczyna sie psychoza.

Kiedyś usłyszałam takie zdanie:

'Nie ma dobra i zła, jest tylko to co nam przeszkadza i pomaga w dążeniu do celu.'

Nie jestem pewna co do prawdopodobności tego zdania.

I tak Ps: ta koleżanka jest lawejanką :P

Kiedyś usłyszałam takie zdanie:

'Nie ma dobra i zła, jest tylko to co nam przeszkadza i pomaga w dążeniu do celu.'

Nie jestem pewna co do prawdopodobności tego zdania.

I tak Ps: ta koleżanka jest lawejanką :P

Trzeba jednak pamietac, o jednej rzeczy wartości, ocena postepowania i wreszcie to co uznajemy za dobre i złe, to nie sa wartości stałe i uniwersalne, w zależnosci od czasów i potrzeb są one inne.

To co powiedziała twoja koleżanka to tak zwana dostojna ocena wartości, i jest ona jak najbardziej prawdziwa, a głównym powodem dla którego tak jest jest to, że nie jest stała ani narzucona jest naturalna :)

PS. Swoją drogą ładny eufenizm :P

Ludzie są naprawdę głupi. Walną ci taki banał, że bez zła życie ociekałoby nadmierną słodyczą, bo nie doświadczyli jeszcze sami prawdziwości tego słowa. W końcu słuchając po raz tysięczny w telewizji o gwałcie, morderstwie, znęcaniu się, skrajnej biedzie czy skorumpowaniu, nie pozostaje nic innego jak skwitowanie całej sprawy ziewnięciem albo przyciskiem od pilota. Chyba że wielu brak po prostu wyobraźni, bo zatrzymują się na ładnie sformułowanej wcześniej "odrobinie ciemności".

Nie, po prostu nie. Takie rozważania to skutek dobrobytu, brak świadomości, że poza naszym domem, krajem, Europą dzieją się codziennie rzeczy chore, zanik empatii względem aktów zupełnie niewytłumaczalnych. Żeby choćby wymienić Koreę Północną albo inna bajka - Amazonia, gdzie giną działacze na rzecz ekologii, bo skorumpowany rząd przychyla się do wycinki drzew przez bandytów. Jak bardzo abstrakcyjnie to brzmi? Niedorzeczne jest to, jak ktokolwiek może uważać, że zło tego świata jest jakąkolwiek równowagą dla dobra. Żadne dobro nie zakryje krwawej i obrzydliwej historii ludzkości, całego bagna i udawania, że można spokojnie funkcjonować nie skupiając się na tym, że jesteśmy w okropnym, nieprzyjaznym miejscu.

Stąd Bóg, przecież najłatwiej zasnąć z myślą, że "ten na górze" wszystko kiedyś załatwi. Albo, co gorsza, tak to wymyślił. Więc można spokojnie dalej ignorować wszelką nierówność i czasem zarzucić filozoficznym cytatem.

(Tak, włączyłam dzisiaj telewizor. Tak, naczytałam się ostatnio za dużo reportaży.

Szkoda, że to niczego nie załatwia).

Tak samo: aby istaniała Noc, musi być Dzień

Aby istniała noc potrzeba jedynie braku źródła światła, lub bardzo dużej odległości planety od niego. Dzień w takim miejscu może w ogóle nie istnieć.

Abyśmy mogli poznać "dobro" musi istnieć "zło".

Pytanie czym jest dobro a czym zło. To prawdopodobnie najbardziej subiektywne pojęcia.

Problemem nie jest istnienie zła. Bez zła nie dałoby się zdefiniować dobra. Problemem jest brak sprawiedliwości - bo to on, a nie zło samo w sobie, jest najbardziej krzywdzący.

Nic nie jest albo całkowicie czarne, albo całkowicie białe. Tak samo jak nikt nie jest w 100% zły, lub dobry, a już w ogóle - nikt nie rodzi się z natury zły. Każdy człowiek ma sobie cząstkę zła.  Poza tym czym jest dobro i zło? To pojęcia bardzo subiektywne, które każdy z nas może rozumieć na swój sposób. To, że coś wg "naszych" norm jest złe, nie znaczy, że w innym miejscu na ziemi również będzie tak traktowane. To tylko od nas samych zależy jak będziemy się zachowywać - czy podporządkujemy się normom, czy też nie.

Wydaje mi się, że ludzie są neutralni, a wszelakie formy zła czy dobra, to po prostu odchyły od tejże neutralności. 

• + 1