Jump to content

dla dobrych z historii;d

tabliczka_czekolady

Recommended Posts

tabliczka_czekolady
Posted

Musze napisac rozprawke z historii. Nigdy jeszcze nie pisalam, wiec licze na wasza pomoc;d

Pisal ktos juz rozprawke z historii?

Nie jest wazny temat (mam dowolny)

Licze na wasza pomoc ;*

Posted

pisałam. rozprawka z historii w sumie nie rozni sie niczym od rozprawki na polskim, tylko masz historyczny temat. np. "Kazimierz Wielki, czy Bolesław Śmiały? Ktory z nich był lepszym królem?" ...piszesz teze, do tego minimum 3 argumenty (mozna dodac jeszcze kontrargumenty ;) ) i potem podsumowanie pracy :) ...jak wymyslisz temat daj znać xD

tabliczka_czekolady
Posted

A masz moze ja na komputerze? Ja raczej tego nie napisze sama ;p Wiem ze to tak hamsko od kogos zjechac ale po prostu nie potrafie :(

Posted

niestety nie pisałam tego na komputerze, a sama prace ma nauczycielka ;/ . wybierz porosty temat i sobie poradzisz na pewno ^^

tabliczka_czekolady
Posted

nikt mnie juz nie wspomoze?;d

Posted

Temat dodowlny , wiesz co mam taka krociutką rozprawke co prawda na polski .. na temat Rolanada ze średniowiecza

Czy bł bohaterem czy marnym egoistom :

Rycerz Roland – bohater czy egoista?

Roland jest doskonałym przykładem średniowiecznego rycerza.

Przede wszystkim był mężny, waleczny uczynny i do końca wierny swojemu ojczymowi (chociaż, to przez Ganelona umarł). Nie pozwolił Oliwierowi mówić o nim źle ("Zamilcz, Oliwierze, odpowie Roland; to mój ojczym, nie chcę słyszeć ani słowa więcej"). Jego zdaniem największą hańbą jest ucieczka przed przeciwnikiem. Kolejną ważną cechą idealnego rycerza jest pobożność. Roland modlił się do Boga przed, w czasie i po bitwie. Szerzył wiarę ogniem i mieczem, niszczył, zabijał i nawracał pogan. Nie tolerował ludzi innego wyznania i odnosił się do nich z pogardą. Postanowił zniszczyć swój miecz – Durendal – po to, by po jego śmierci nie dostał się w ręce niegodnych pogan. Jak na rycerza przystało jest dobrze zbudowany, silny, umięśniony, pełen energii i życia, przystojny oraz młody. Kiedy zobaczył, jak poganie dziesiątkują jego oddział, wpadł w szał. Jego zachowanie świadczy o dużej porywczości. Natomiast, kiedy umierał, w ostatnim porywie honoru rycerskiego odwrócił głowię w stronę kraju wroga, Hiszpanii, pragnąc pokazać Karolowi, że walczył do końca i umarł jako bohater. Honor był dla niego wartością najwyższą. Tutaj widzimy Rolanda bohatera, oddał życie za ojczyznę.

Lecz czy aby na pewno był tylko bohaterem? Przecież poświęcił życie całego oddziału dla własnych ambicji. Jego lekkomyślne zachowanie doprowadziło do śmierci wielu rycerzy, jego przyjaciela – Oliviera i w końcu jego samego.

Czy nadal uważamy go za bohatera? Z pewnością musimy wziąć pod uwagę, że w tamtych czasach najważniejszy był honor – najwyższa wartość kodeksu rycerza. Splamić go, to dla rycerza o wiele gorsza hańba niż śmierć czy klęska. Dlatego też Roland nie chciał zadąć w róg, wręcz obsesyjnie bał się utraty honoru. Średniowieczny człowiek uznawał tę postawę za doskonałą... Jednak w moich oczach Roland nie był żadnym bohaterem, był zwykłym egoistą.

Czy naprawdę dla zaspokojenia jego dumy musiało zginąć tyle ludzi?!

Poza tym jak Roland jako dowódca mógł narazić życie wszystkich podległych mu ludzi, tylko dla zachowania swojego honoru rycerskiego i aby zaspokoić swoją pychę?! Dobrze, że teraz mamy XXI wiek i życie ludzkie jest największą wartością...

No nie wiem , czy ci to cokolwiek pomoże , dodaj przytnij , ubarw i gotowe :D

tabliczka_czekolady
Posted

wiem ze mowilam ze temat dowolny ale jeszcze nic na ten temat nie mielismy ;d przepraszam.

Ostatnio mielismy czasy I Piastow, rozbicia dzielnicowe, najazd mongolski itp.

Przepraszam Olcia za klopot

[ Dodano: Pią Kwi 20, 2007 22:29 ]

Mam pytanie czy ---> http://www.stankiewicz.rodowe.pl/rzym_2.html to rozprawka ?;d

Posted

Ale nauczyciel pwoiedzial wam temat odowlny powiesz ze ryserstwo Cie fascynuje

[fquote=tabliczka_czekolady]Przepraszam Olcia za klopot [/fquote]

no nie ma sprawy

Posted

[fquote]Mam pytanie czy ---> http://www.stankiewicz.rodowe.pl/rzym_2.html to rozprawka ?;d[/fquote]

moim zdaniem to nie jest rozprawka. To poprostu wyjaśnienie przyczyn upadku rzymu.

tabliczka_czekolady
Posted

powtorze to pytanie ;d

Posted
Mam pytanie czy ---> http://www.stankiewicz.rodowe.pl/rzym_2.html to rozprawka ?;d

to nie jest rozprawka ale przykladowa praca maturalna z historii za ktora wielkie dzieki(zdaje histe) :wink:

[ Dodano: Wto Kwi 24, 2007 20:17 ]

hmmm roland to raczej mi sie z jez.plskim kojarzy w podrecznikach jest bardzo malo na ten temat bo jest to raczej epos rycerski niz jakis istotny fakt

tabliczka_czekolady
Posted

prosze to jest dla mnie bardzo wazne... :(

dorian grey
Posted

hm rozprawki Ci nienapisze-bo nie mam czasu

na komputerze nic takiego nie mam...format dysku :)

temat jaki moge zaproponować to imperium Medo-Perski :):) temat mało znany poniewarz przeważnie mówii się o Medii albo o Persji ale o tym jaką potęgą byli gdy działali razem jako Medo-persja sie ine mówi a szkoda:) ewentualnie moze być coś o Asyri a juz tak z braku laku o babiloni:) jeśli masz fajnego nauczyciela nie przejmuj sie za bardzo formą postaw jakąś teze na początek a następnie to juz standard albo ją bronisz albo obalasz:)

powodzenia....

tabliczka_czekolady
Posted

heh ;d zanudzam ale moze jest juz ktos kto posiada taka rozpraweczke?;d

[ Dodano: Nie Kwi 29, 2007 9:48 ]

prosze... zlitujcie sie...

• 2 weeks later...
Posted

To z historii coś się pisze? :D

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• Love20
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• Love20
      Witam Serdecznie, Otóż można powiedzieć, że obudziłam się co do nauki do matury. Wcześniej miałam problemy szkolne które były spowodowane moją psychiką. Do dziś nie jest łatwo. Szukam swojej ścieżki zawodowej w której będę się spełniać. Aktualnie uczęszczam do zaocznego liceum ogólnokształcącego gdzie nauki jest niewiele. Przez co mam ogromne problemy z przygotowaniem się do matury. Miałam plan zdawać maturę w maju 2023 ale się boję że nie zadam bo moja wiedza jest niska.  Nie wiem co robić w tej sytuacji...
    • Nieprzenikniona
      A ja stanowczo polecam na pierwszy raz z sanah Szampan oraz etc (na disco) Duszki (uwielbiam):  
    • Pizzaro
      To był piękny tydzień pełen rodzinnych imprez, grillowania, niespodziewanych kajaków. A potem powrót do Wrocławia, odwiedziny wujka, cioci i kuzyna. Piątek wieczór kapitalny mecz żużlowy, a potem sobota pełna wrażeń, podróży rowerowych po Wro, czas pożegnań. Szkoda, że tak szybko mijają dobre chwile. 
    • Pizzaro
      Powiem tak - w takiej sytuacji na pewno wiele siedzi w Twojej głowie i jest następstwem pierwszych niepowodzeń. Jest duża szansa, że przy zmianie formy antykoncepcji z prezerwatyw na np. tabletki czy plastry coś może Ci się odblokować w głowie, jakiś podświadomy strach, niepewność itp. i te niekomfortowe sytuacje przeminą. Naprawdę u wielu osób tak było. Prozaiczne. I co ważne - nie możecie podchodzić do tego w ten sposób, że "za bardzo chcecie".  A może spróbujecie zrobić sobie całonocny maraton? Zobaczycie po jakim czasie będziecie w stanie dojść. 
    • Pizzaro
      Nigdzie nie napisałem, że mama może robić, co się jej tylko podoba, bo nie może. Jednak póki nie postępuje tak, że z prawnego punktu widzenia można by się do niej przyczepić to nikt jej niczego nie zarzuci. Co innego jak dziecko słyszy jednoznaczne odgłosy zza ściany czy jest narażane na widok roznegliżowanych kochasiów mamy. 
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      Kerosine