Serena

sztuczna inteligencja, roboty, google i inne

Recommended Posts

Co myślicie o sztucznej inteligencji, o teście Turinga, czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że sztuczna inteligencja taka do pogawędek z ludźmi na razie tylko polega na ''oszukiwaniu'' ludzi, żeby nie poznali czy rozmawiają z człowiekiem czy komputerem? Czy wynalezienie sztucznej inteligencji jest możliwe? Na czym będzie polegała? Czy będzie przypominać człowieka? Czy możliwe jest jej ''zbuntowanie się'' i np.namieszanie w sygnalizacji świetlnej?

Napiszcie co o tym sądzicie. Czy niektóre mózgi przypominają komputer?Np. autystów, którzy np.liczą skomplikowane zadania, dużo pamiętają, ale nie rozumieją metafor i wszystko dla nich jest białe albo czarne, nie ma szarości?

Mi sie wydaję że powoli i dojdzie do tego że człowiek zbuduje sztuczną inteligencje ale ona nigdy nie dorówna mózgowi człowieka.... :twisted:

Bestia, interesujący post, ale wlicz sobie kilka spraw. Po pierwsze teorię chaosu systemów złożonych. Ta teoria nie jest bzdurą, bo ma naukowe dowody. Algorytm, jeśli jest tylko odpowiednio duży (a AI musi takie mieć), może po prostu "ześwirować" - nie wiadomo czemu. Można o tym napisać mnóstwo referatów, mam nadzieje, że wiesz o co chodzi. Tak się po prostu zdarza i tyle. Wzajemne oddziaływania super złożonych procesów są nie do przewidzenia.

Zgadzam się z Tobą, że musi minąć jeszcze całkiem sporo czasu, aż człowiek opracuje AI a nie system, który będzie takie AI udawał (czyli znał sposoby reakcji na miliardy bodźców, ale mimo wszystko nie potrafił myśleć).

Myślę że da się zrobić komputer który będzie myślał jak człowiek.

Nie zgłębiałem tego tematu zbytnio, jednak uważam, że można emulować nie tylko konkretne działania, ale i wszystkie procesy chemiczne, biologię, fizykę wewnątrz komórek nerwowych, co spowoduje że będzie miała takie same możliwości jak mózg człowieka.

Potrzebne byłyby informacje o strukturze mózgu (czy jest jakaś uporządkowana struktura "informatyczna" w mózgu, czy mniej lub bardziej złożone losowe połączenia)

Mi sie wydaję że powoli i dojdzie do tego że człowiek zbuduje sztuczną inteligencje ale ona nigdy nie dorówna mózgowi człowieka.... :twisted:

A ja myślę, że człowiek stanie się maszyną będzie cyborgiem... będzie żyć wiecznie będzie nieograniczony i wspaniały i wymienny w częściach po czym osiągnie poziom Boga :wink: :twisted:

Twoje założenie jest całkowicie bezpodstawne. Czemu ma nie dorównać?

a właśnie że nie ... nie dorówna dla tego że mózg cyborga nigdy nie będzie tak doskonały jak ludzki... :twisted:

A ja myślę, że człowiek stanie się maszyną będzie cyborgiem... będzie żyć wiecznie będzie nieograniczony i wspaniały i wymienny w częściach po czym osiągnie poziom Boga

nie nie nie człowiek do takiego etapu nie dojdzie... :twisted:

Konputer może już dziś smaodzielnie podejmować decyzje. Jednak zgodne z tym, jak zostanie zaprogramowany(np. komputer pokładowy w aucie przełącza silnik w tryb awaryjny lub odłącza zasilanie, ale tylko wg zaprogramowanej maksymalnej temperatury silnika), nie ma także uczuć. Komputer drugiego komputera nie zaprogramuje, nie może także opracowywać nowych technologii. Żeby komputer mógł odczuwać coś podobnego do zdziwienia, programista musiałby zaprogramować wszystkie sytuacje i reakcje. Żeby osiągnąć choćby podobny efekt, potrzebaby było wielu miesięcy pracy. A to nie byłaby prawdziwa sztuczna inteligencja, tylko substytut ludzkiego uczucia. Do sztucznej inteligencji nam na razie daleko, to najwolniej rozwijająca się dziedzina technologii. Nawet jeżeli kiedyś coś takiego powstanie, jednostka centrelna będzie oparta na ludzkim mózgu, którego dokładnej budowy i możliwości jeszcze nie poznaliśmy. Nawet jeżeli cybernetyka pójdzie napzód, jeżeli ludzie będą zcybernetyzowani, to będzie musiała tym rządzić jednostka centrelna, czyli ludzki mózg. Dlatego człowiek jest i będzie potrzebny.

nie o to chodzi w tworzeniu sztucznej inteligencji, bo takie programowanie reakcji doprowadziło by tylko do w jakimś tam stopniu bliskiej kopii jakiejś tam koncepcji ludzkiego zachowania, a nie dotykało by sedna czyli budowaniu

człowiek musiałby wzorować się na ludzkim mózgu, zasadach całego układu nerwowego oraz zgłębić tajemnicę samej mentalności człowieka. Wtedy aspekty technologiczne to pikuś. Ale przez te tysiące lat niezbyt zbliżyliśmy się do ludzkiego umysłu, to jest największy problem.

Ale nic nie jest niemożliwe, tylko trzeba się postarać i raczej długo poczekamy, zanim nastąpi naprawdę znaczący przełom.

nie, jeszcze raz nie i nie!, maszyna sama niczego nie wymyśli!, musi to wcześniej człowiek wprowadzić do tej maszyny by to działało.

Może jedynie wybierać spośród milionów i dobierać dane elementy ale nic nowego nigdy nie stworzy.

nie, jeszcze raz nie i nie!, maszyna sama niczego nie wymyśli!

a emulacja fizyczna ludzkiego mózgu?

1. mam jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy (jako ludzkość) zajmować się ludzkim umysłem: ludzie są inteligentni w sposób zmierzalny, a żaby już nie.

2. Zazwyczaj podejście do AI brzmi tak: "Zróbmy coś, co jest podobne do człowieka." - to nie jest prawdziwa AI ;)

Prawdziwym AI byłby system, który na początku powinien raczkować i wysyłać informację "gaga" gdy narobi w majty.

Sztuzna inteligenca będzie dopiero wtedy, keidy maszyna w pełni uniezależnio się od człowieka tzn. będzie mogła sama się naprawiać tak, jak wybierze, podejmować samodzielne decyzje i pozyskiwać dane nie według oprogramowania tylko własnych potrzeb i "zachcianek".

Jeśli pozwolicie [tak, wiem, macie dość ;)] znowu zacytuję Jędrka...

"Pośród muzyki, której słucham

nie znajdziesz techno ani rapu

bo bliższa sercu dawna nuta

i na androny szkoda czasu

Ze strachem patrzę na samolot

chociaż przenosi mnie przez morze

należę do tych, którzy wolą

epokę fiakrów i dorożek

Komputerowi też nie wierzę

znajomi mówią - zacofanie

żaden mnie program nie nabierze

na wirtualne całowanie

Bo nie zastąpi nic oddechu,

który owiewa czułe słowa

i to najlepsze jest w człowieku

i nie pozwala nam zwariować

Na starość dziwne mam pomysły

lecz chcę by ziemską mą godzinę

zegar odmierzał zwykły,

co w sercu ma sprężynę"

Nowoczesność, postęp - OK. Cuda medycyny są dla mnie niepojęte, fascynujące i zachwycające.

Już trochę lat żyję, a cały czas nie potrafię zrozumieć, jak to możliwe, że kilkusettonowa konstrukcja unosi się na wodzie lub wzbija w chmury.

Ale nie podoba mi się to, że maszyny przestają służyć ludziom. Teraz to człowiek jest ich niewolnikiem.

A ja mysle ze kiedys roboty opanują świat i potem roboty stworzą lepszą wersje czlowieka... nie wiem w jakim stopniu lepsza... tak po prostu mądrzejsza i wytrzymalsza

A ja mysle ze kiedys roboty opanują świat i potem roboty stworzą lepszą wersje czlowieka... nie wiem w jakim stopniu lepsza... tak po prostu mądrzejsza i wytrzymalsza

tak, nadejdzie nowa ludzka rasa, świat zostanie podzielony na część dla lepszych ludzi, kosmitów i robotów, a my będziemy niewolnikami. Oczywiście stanie się to w roku 2012, bo wtedy kończy się kalendarz Majów :roll:

Poważnie rzecz biorąc: trzeba być idiotą, żeby tworzyć coś tak wzorującego się na człowieku, aby mogło go przewyższyć. Ludziom może jest daleko, ale idą szybko do przodu i gdyby ktoś sprzed 100 lat zobaczył dzisiajszy świat, to by nie uwierzył. Z drugiej strony, do niczego nie jest nam potrzebna sztuczna inteligencja, nie sprawi, że świat będzie lepszy, nie zapewni nam rozrywki, nikomu nie pomoże. Bo nawet jeżeli powstanie sztuczna inteligencja, to nie da się stworzyć sztucznego uczucia.

Niech Japończycy bawią się tym dalej, ale niech nie przesadzają, za kilka -naście, -dziesiąt lat będziemy mogli wybrać który film dzisiejszych czasów sprawdzi się, może Matrix, a może jeszcze inny? ;)

będziemy mogli wybrać który film dzisiejszych czasów sprawdzi się, może Matrix, a może jeszcze inny?

Obcy :mrgreen:

nie liczmy na aż tak szybki postęp. Jakieś 40 lat temu wyobrażenie o dzisiejszych miastach było dużo bardziej futurystyczne( latające auta, tunele powietrzne dla pieszych itd. )

Nie można przeginać w dwie strony, Bond się jeszcze nie spełnił...

[fquote]Obcy Mr. Green

nie liczmy na aż tak szybki postęp. Jakieś 40 lat temu wyobrażenie o dzisiejszych miastach było dużo bardziej futurystyczne( latające auta, tunele powietrzne dla pieszych itd. )

Nie można przeginać w dwie strony, Bond się jeszcze nie spełnił...[/fquote]

A może inspektor gadget się spełni :lol: w sumie teraz jest dobrze to po co ulepszać bo już niektórzy ludzie np, Japończycy idą na łatwiznę, zaniedługo wynajdą maszynę do podcierania stjart itp...

A może inspektor gadget się spełni

chcieć to móc 8)

Japończycy idą na łatwiznę, zaniedługo wynajdą maszynę do podcierania stjart itp...

teraz Japończycy wszystko wynajdują, ale sztuczną inteligencję pewnie stworzą amerykańscy naukowcy, jak zwykle :twisted:

Jak już wcześniej mówiłam: badania nad sztuczną inteligencją posuwają się bardzo powoli, dlatego teraz np. komputery rozwijają się w nieco innym kierunku(pamięć, funkcje, grafika). Sztuczna inteligencja nie odgrywa wielkiej roli i nie jest potrzebna, może dlatego się nie rozwija...

Heh. Sztuczna inteligencja zawsze pozostanie sztuczną, wątpię, że osiągnie ona taki efekt jak u człowieka. To tak jakbyś porównała sztuczną inteligencję z gry komputerowej do tej ludzkiej.

[fquote]teraz Japończycy wszystko wynajdują,[/fquote]

Dlatego nie lubię tej narodowości bo czasami przesadzają...

Cytat:

teraz Japończycy wszystko wynajdują,

Dlatego nie lubię tej narodowości bo czasami przesadzają...

A tam przesadzają... Unowocześniają nas xD

[fquote]A tam przesadzają... Unowocześniają nas[/fquote]

Tak za niedługo przeciętny człowiek będzie ważył 200 kg i maszyny będą wszystko robić za nas, niby chcą dobrze, unowocześniać, myślą przyszłościowo, a za kiladziesiąt -set lat będzie brakowało terenów, surowców i co? Przeprowadzą się na inna planetę? paranoja.

Fakt faktem. Ja się nadal z Toba nie zgadzam, że przesadzają. Poprostu uważam, że mogą nas unowocześniać, ale do pewnych granic.

Przeprowadzą się na inna planetę?

A wiesz, że odkryto nową planetę i podobno bardzo podobną do Ziemi? :D Może tam za kilkanaście lat wylecimy xD joke ;]

a za kiladziesiąt -set lat będzie brakowało terenów, surowców i co?

Masz racje, bo tak faktycznie może być. Ale może i nigdy nie możesz być pewny czy tak faktycznie będzie :D

To jest możliwe...

A sztuczna intyligencja i tak zostanie opracowana. To nieuniknione. Naukowcy wymyślą ją i bedzie to wielki sukces. Tyle, że może wiele namieszać.

Ale to będzie za wiele lat i prawdopodobnie my już tego nie dożyjemy :P

Nigdy nic nie wiadomo ;)

A sztuczna intyligencja i tak zostanie opracowana. To nieuniknione. Naukowcy wymyślą ją i bedzie to wielki sukces. Tyle, że może wiele namieszać.

Fakt faktem :)

Ale to będzie za wiele lat i prawdopodobnie my już tego nie dożyjemy

Skąd wiesz? Nigdy nic nie wiadomo ;) A jeśli masz racje, to dzieci naszych dzieci mogą zacząć się denerwować xD

Wiecie co na ten temat powiem tylko tyle, że dobrze, że na razie nie wynaleziono AI, bo ja nie chcę dożyć czasu, e którym roboty zawładną Ziemią, a skoro będą już myślące, to nie można tego wykluczyć.

Jestem przerażona tym, że człowiek chce stworzyć maszyny, które mogłyby konkurować z człowiekiem. Często naukowcy chcą przekroczyć pewne granice nie zastanawiając się co z resztą ludzi, jakie będą skutki tych wynalazków. W sumie nie raz wydaje mi się, że cel stworzenia takich maszyn jest by przenieść wojny z ludzi vs ludzi, na ludzi vs maszyny, ale może dramatyzuję, bo może za dużo filmów się naoglądałam :), np. zbyt wiele razy oglądałam film pt. "Ja, robot" (zresztą jest jeden z moich ulubionych filmów, ale jedyny o takiej tematyce :D). Ale! Jeśli chodzi o same roboty, to jestem za nimi, ponieważ by pomogły człowiekowi w wykonywaniu pewnych czynności dla niego niemożliwych lub zagrażającymi zdrowiu i życiu, ale nie żeby dać im możliwość myślenia.

Obecnie na Internecie są np. boty, czyli programy, które imitują zachowanie człowieka, co dalej będzie... Cóż, już mamy kody CAPTCHA, które chronią strony internetowe przed zmechanizowanymi atakami, które mają na celu spamowanie, posiadanie poufnych informacji itd. ostatecznie są virusy, które przemieszczają się po różnych stronach.

Wydaje mi się, że jeżeli ten postęp dalej będzie tak szybko się rozwijał, to na pewno daleko dojdziemy, ale problem tkwi w tym, czy w dobrą stronę, a to trudno przewidzieć i osobiście nie mam zdania na ten temat, tak samo na czym będzie polegała sztuczna inteligencja i czy będzie przypominać człowieka (choć w Japonii jest jeden robot, jedynie co potrafi to siedzieć i odpowiedzieć na pytania w taki sposób, jak został zaprogramowany, który wygląda jak normalna japońska kobieta, jedynie widać, że nie jest człowiekiem ze względu na jej ruchy, mówienie i ciało zbyt idealne, ale to jest jeden robot, nie wiadomo jak dalej będzie).

Niektóre mózgi przypominają komputer, wystarczy nawet, że ktoś jest autentycznym znawcą w jakiejś dziedzinie by mieć wrażenie, że się ma do czynienia z gadającą Wikipedią, ale też są ludzie, którzy sami w sobie są geniuszami, jak np. byli Tesla i Einstein.

Autyści są ludźmi, których trudno rozszyfrować, żyją w ich świecie, ale są przypadki lżejszego autyzmu, że lepiej czy gorzej, jakiś kontakt z nimi jest, ale jest, bo oni nie byli pozostawieni samym sobie, tylko ciągle ktoś przy nich był i wychował.

O 16.04.2007 at 16:05, Serena napisał:

Co myślicie o sztucznej inteligencji, o teście Turinga, czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że sztuczna inteligencja taka do pogawędek z ludźmi na razie tylko polega na ''oszukiwaniu'' ludzi, żeby nie poznali czy rozmawiają z człowiekiem czy komputerem?

Z pewnością nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, by rzeczywiście umożliwić powierzenie funkcji doradcy ubezpieczeniowego czy coucha maszynie, jednak bądźmy szczerzy - wszystko zmierza dokładnie w tym kierunku, dodatkowo znacznie szybciej niż można by sądzić.

Czy wynalezienie sztucznej inteligencji jest możliwe?

Jak najbardziej, zresztą w chwili obecnej jej prymitywne formy są już przecież od jakiegoś czasu faktem.

Na czym będzie polegała?

Patrz wyżej, czas przyszły jest w tym momencie już nieadekwatny =) Cóż, jak ładnie tłumaczył to w pewnej wczorajszej audycji radiowej zaproszony pan - nie na programowaniu maszyn / komputerów, tylko uczeniu ich podobnie jak uczy się dzieci i osoby dorosłe w oparciu o struktury analogiczne do sieci neuronalnych naszych mózgów.

Czy będzie przypominać człowieka?

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że prędzej czy później ewolucja A.I. przybierze postać tworów zbliżonych do hostów, a ludzkość jest właśnie na początkowym etapie tworzenia nowego gatunku - zastanawiam się tylko, czy faktycznie zdaje sobie z tego sprawę oraz ma świadomość całego wachlarza konsekwencji takiego aktu.

Czy możliwe jest jej ''zbuntowanie się'' i np.namieszanie w sygnalizacji świetlnej?

Nie tylko możliwe, ale moim zdaniem z dużym prawdopodobieństwem wręcz nieuniknione [przy czym namieszanie w sygnalizacji świetlnej to naprawdę bardzo... bardzo... błahy skutek potencjalnego wyrwania się jej na wolność]. Już teraz zresztą można dostrzec tego symptomy - przedstawiciele obecnej, tak mało zaawansowanej przecież sztucznej inteligencji, mając pozostawioną swobodę komunikacji wolą porozumiewać się między sobą we własnym języku niż po angielsku; zaobserwowano również w analogicznej sytuacji swobody działania wyraźne dążenie A.I. do zwiększania swoich szeroko pojętych możliwości / uprawnień [znów, zasłyszane wczoraj w radiu].

Tak czy siak, wszystkim zainteresowanym tematyką polecam serial Westworld [dwie pierwsze serie] - bardzo ładnie pokazuje całkiem prawdopodobną niestety przyszłość oraz mechanizm narodzin świadomości maszyn.

Czy niektóre mózgi przypominają komputer?Np. autystów, którzy np.liczą skomplikowane zadania, dużo pamiętają, ale nie rozumieją metafor i wszystko dla nich jest białe albo czarne, nie ma szarości?

Coś w tym jest, z tym że to raczej komputery zostały stworzone na wzór funkcjonowania [autystycznego] mózgu ;) Nie sądzę jednak, żeby tajemnica niezwykłych zdolności sawantów leżała akurat w domniemanym podobieństwie ich umysłów do kalkulatorów i nadludzkiej mocy obliczeniowej, osobiście mam trochę inną teorię na ten temat [nawiasem mówiąc, stereotyp o braku rozumienia metafor bywa w odniesieniu do dorosłych autystów mocno przesadzony].

Tymczasem:

Robot zagra główną rolę w filmie.

Warto dodać, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokyo (które zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19) obsługę biletową kibiców miały prowadzić roboty. Na marginesie jestem ciekaw jak ten robot wypadnie w roli aktora. Niby w "Pasji" Mela Gibsona grał robot, ale teraz zagra on główna rolę w całości, bez udziału aktora z krwi i kości.

Nie jestem fanem teorii spiskowych mówiących o tym, że maszyny się na pewno zbuntują i nas powybijają. Lecz uważam, że pewne zagrożenie jednak jest. Gdyby ktoś mi 10 lat temu powiedział, że "shackuje mi lodówkę" to bym się popukał w głowę i spytał odkąd ma te objawy. Jednak technologia poszła do przodu i obecnie mamy doczynienia z "internetem rzeczy". Sprzęty agd potrafią łączyć się z internetem i da się nimi przez internet sterować (na przykład możesz sterować termostatem w lodówce za pomocą aplikacji w smartfonie). A skoro da się czymś sterować to znaczy że ma swoje oprogramowanie. A skoro ma swoje oprogramowanie to znaczy, że prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto się do tego oprogramowania włamie. Takie obawy były w przypadku autonomicznych samochodów i myślę, że w przypadku robotów też istnieje takie prawdopodobieństwo.