Lach

Lewica czy prawica.

Recommended Posts

W różnych krajach i w różnych okresach historycznych termin "lewica" miał zupełnie inne znaczenie, tak samo termin "prawica". Więc po co roztrząsać, kto był kim?

Kiedyś ktoś mógł samo-określać się jako lewicowiec, a teraz być uznawanym za prawicowca. A Japończyk, który u siebie jest uważany za prawicowca, w Polsce zostałby nazwany lewicowcem. Itd.

Najśmieszniejsze jest to, że w Polsce często każdy, kto jest przeciwnikiem PiS-u, nacjonalizmu i klerykalizmu, jest z góry określany mianem "lewaka". Widać ludzie używający tego terminu w tym znaczeniu nie zaglądają do słownika języka polskiego i nie mają pojęcia, jaka jest jego słownikowa definicja. A jest ona bardzo odległa od używanej przez nich.

Lenin był prawdziwym lewicowcem,ponieważ był antyrasistą,sprzeciwiał się homofobii,chciał zalegalizować małżeństwa osób tej samej płci,nienawidził kościoła i religii.

W przeciwieństwie do Aleksandry Kołłontaj, Lenin był przeciwny wolnej miłości i swobodzie seksualnej. A w ZSRR obowiązywał państwowy ateizm, a nie wolność sumienia i wyznania. Wolnomularstwo było tam nielegalne. Świątynie różnych wyznań były zamykane, duchowni byli prześladowani, więzieni i zabijani. Zresztą najlepszy uczeń Lenina, Stalin, przywrócił kary za homoseksualizm, a także kary za aborcję. Oraz ponownie przypisał chłopów do ziemi, zakazując im opuszczania wsi (nawet w obliczu głodu). To było przywrócenie i spotęgowanie najbardziej represyjnych praktyk czasów caratu. Samodzierżawia.

"Sieksa u nad niet" - tak się mówiło w ZSRR, bo seks był tam tematem tabu i oficjalnie nie istniał. Zresztą Stalin nawet prywatnie nie cierpiał jakichkolwiek scen golizny w filmach, nie wspominając o erotyce. Sex shopów w ZSRR nie było (ani w innych krajach rządzonych przez komunistów). Komuniści uważali, że seks odciąga młodzież od walki klas i spraw proletariatu. Wilhelm Reich i Aleksandra Kołłontaj byli wśród komunistów ekscentrykami, a nie typowymi przykładami.

Stalin walczył z reakcją, białymi, homosiami itp, ale wiele osób pochodzenia żydowskiego było na samych szczytach władz. Wśród osób decyzyjnych w ZSRR na początku II wś może 20-30% to Rosjanie.

Językiem urzędowym w ZSRR był rosyjski, a nie gruziński, ormiański, hebrajski, jidysz ani inny. Dokumenty były sporządzane w języku rosyjskim, i nawet Kazachom, Tatarom, Czukczom, Uzbekom, Kirgizom, Tadżykom i Turkmenom narzucono jako alfabet cyrylicę. Stolicą ZSRR była Moskwa - dawna stolica Carstwa Rosyjskiego (ulubioną postacią historyczną Stalina był Iwan Groźny, a także Piotr I). Co z tego, że Stalin był z pochodzenia Gruzinem, a wielu jego współpracowników nie-Rosjanami, skoro władze ZSRR czerpały obficie z historii Rosji? A komuniści w ZSRR byli internacjonalistami i uważali się w pierwszej kolejności za komunistów, a dopiero później za Rosjan, Ukraińców, Żydów, Białorusinów, Gruzinów, Ormian itd.

Zresztą tak się akurat złożyło, że czystki stalinowskie z lat 1936-1939 doprowadziły do spadku procentowego udziału nie-Rosjan w najwyższych władzach partyjnych i państwowych w ZSRR. Mnóstwo wysokiej rangi działaczy partyjnych w ZSRR pochodzenia żydowskiego, łotewskiego, polskiego, ormiańskiego i gruzińskiego (choć także rosyjskiego) zostało odsuniętych od stanowisk i zginęło podczas wielkiej czystki. Zastąpili ich w większości Rosjanie i - rzadziej - zrusyfikowani Ukraińcy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C5%82ad_Komitetu_Centralnego_partii_bolszewik%C3%B3w_(SDPRR(b),_RKP(b)_i_WKP(b))_1917-1952 - tutaj możesz sobie porównać skład KC z roku 1934 i z roku 1939, i sprawdzić narodowość jego członków.

Podobnie zresztą, po objęciu kierownictwa NKWD przez Berię, znacząco wzrósł w kadrach kierowniczych NKWD procentowy udział Rosjan i Gruzinów, a znacząco spadł udział Żydów, Łotyszów, Ormian i Polaków.

Po śmierci Stalina i objęciu władzy przez Chruszczowa to się jeszcze bardziej zmieniło na korzyść Rosjan.

Jestem za złotym środkiem. Skrajne rozwiązania nie przynoszą niczego dobrego. Porównując konkretne zagadnienia (schemat trzech płaszczyzn Konstantego Wojtaszczyka i 11 kluczowych zagadnień opcji prawicowej i lewicowej Andrzeja Antoszewskiego, Ryszarda Herbuta i Jacka Sroki), wychodzi mi, że w 44,4% zgadzam się z lewicą, a w 55,6% z prawicą. Przy czym warto mieć na uwadze, że terminy "lewica" i "prawica" nie pokrywają się z tym co reprezentują sobą polskie partie polityczne; uproszczenie, że PiS to prawica, a PO to lewica, jest błędne. Wystarczy porównać wspomniane przeze mnie kryteria i postulaty obydwu partii, żeby się przekonać, że nie da się przyporządkować tych partii do jednej z dwóch szufladek.

Mam dość liberalne poglądy te społeczne i gospodarcze, choć skrajnym liberałem typu Korłin-Nike (gosp.) nie jestem i widzę, że państwo musi czasem ustalać reguły, lub chociaż pewne ramy.