Jump to content

Lewica czy prawica.

Lach

Recommended Posts

Ale...

Weźmy np. ubezpieczenia. ludzie mają w naturze "jakoś-to-będzie-wnictwo", przypadłość przez którą człowiek myśli, że coś się złego dzieje ale jego to nie dotyczy. I tak, przestano by odprowadzać część pensji na obowiązkowe ubezpieczenie i zostawiono by to ludziom, niech sami decydują gdzie jak chcą się ubezpieczyć. Wszystko pięknie, ale idę o zakład, że większość naszego społeczeństwa by się nie ubezpieczała.

Ja bym się ubezpieczył dobrowolnie :) Ale człowiek nieubezpieczony pamiętajmy, że będzie ostrożniejszy.

Cena to ostatnia rzecz jaką przedsiębiorstwa walczą o klienta. Wpierw jest szereg czynników poza cenowych, zdarzają się monopole, zmowy itd.

Wystarczy popatrzeć na to jak wygląda to w Stanach.

Monopole tworzą się, gdy państwo zbytnio ingeruje w wolny rynek.

Nie każdy bezrobotny to pijak, który miga się od pracy i jeszcze dostaje za to pieniądze.

Oczywiście ja nie generalizuję, tylko podaję przykłady. Jednak wielu bezrobotnych to lenie - ilu z nich teraz znalazłoby pracę na przykład przy odśnieżaniu? A wiele chodników kiepsko odśnieżonych, więc mieliby co robić. Ale łatwiej przecież wyciągnąć łapy do państwa o pieniądze, niż poszukać do pracy. Poza tym pracę być może trudno znaleźć z powodu, iż istnieje płaca minimalna, która eliminuje wiele możliwości pracy za mniejsze pieniądze, ale jednak pieniądze. To jest socjalizm - i to jest chore.

niech się pozabijają..

Posiadanie broni nie jest przyczyną przestępstwa. Tak samo jak armie w państwach nie są przyczyną konfliktów!

Kto ma zabić i tak zabije - tu się zgadzam z die.

Co do logiczności to nie wyklucza ona oderwania od rzeczywistyości a tym cechują się wywody JKM.

To radzę przestać łapać za słówka pana JKM, tylko rzetelnie go posłuchać i zrozumieć. Może nie w 100%, ale ma gość wiele racji :)

niech się pozabijają..

Myślisz, że załatwienie nielegalnie broni jest takie trudne? Wystarczy troche poszukać, jak komuś zależy na zabójstwie to tą broń zdobędzie bez większych problemów. Pomijam oczywiście fakt, że wystarczy parę typów z nożami, którzy też mogą bardzo łatwo zabić. Taki dostęp do broni jaki jest obecnie w Polsce po prostu zabiera zwykłemu obywatelowi możliwości jakiejkolwiek obrony zgodnej z prawem.

Ja bym się ubezpieczył dobrowolnie :) Ale człowiek nieubezpieczony pamiętajmy, że będzie ostrożniejszy.
i chwała ci za to, bo głupotą jest się nie ubezpieczyć a potem płakać, że nikt mu nie chce pomóc. Ale tak czy srak większość naszego społeczeństwa powiedziałaby "panie, mi ledwo do pierwszego starcza a co dopiero jakieś tam ubezpieczenie".

A kwestia ostrożności - czy ja wiem czy nagle chociażby noga na pedale gazu stałaby się lżejsza.. wątpię. Byłby wypadek, nieubezpieczony delikwent nie miałby OC no i co wtedy..

a czy przypadkiem to nie państwo tworzy ustawy antymonopolowe?

Wolny rynek lubi zwycięzców, kto nie lubi. To jest jak biegają sobie panowie na olimpiadzie, jeden wysuwa się na prowadzenie, a Wolnoryniecki krzyczy na trybunie "dawaj stary, szybciej, zgub ich bardziej". Bum, i tak powstał monopol.

Żeby nie było, że ja jestem jakimś przeciwnikiem wolnego rynku, że wg mnie jest niesprawiedliwy i w ogóle gospodarka planowana rządzi - jestem jak najbardziej za kapitalizmem. Ale trzeba też dostrzegać, że wszystko ma dwie strony, a tą drugą stroną wolnorynkowości są właśnie monopole, różnego rodzaju zmowy cenowe, i inne czynniki rynku niedoskonałego.

Czasem jest potrzebna pewna kontrola ze strony państwa, nieduża bo jak jest zbyt wielka to tworzą się takie molochy jak NFZ - publiczna służba zdrowia ok, ale nie w takim marnotrawnym, odciętym od rzeczywistości wydaniu. Ostatnio było jakieś wyliczenie że w NFZcie "znika" rocznie 1/5 pieniędzy, na co urzędnicy głupkowato się uśmiechają i mówią "no tak niestety, no nie wiemy gdzie idą te pieniążki". Aaaa na koniec roku humoru sobie NFZetem psuć nie będę..

Jednak wielu bezrobotnych to lenie - ilu z nich teraz znalazłoby pracę na przykład przy odśnieżaniu?
A i owszem, ale miasta mówią "my już wyczerpaliśmy budżet na odśnieżanie w tym roku". No i do tego mógłby się ktoś przyczepić, że wchodzą w kompetencje firmy która wygrała przetarg na odśnieżanie. W ogóle system przetargów u nas w Polsce jest co najmniej chory, ale to już temat na inny raz..
Poza tym pracę być może trudno znaleźć z powodu, iż istnieje płaca minimalna, która eliminuje wiele możliwości pracy za mniejsze pieniądze, ale jednak pieniądze. To jest socjalizm - i to jest chore.
No to jest chore, nie nazwałbym tego od razu socjalizmem bo socjalizm to szersze pojęcie, no ale chwytliwie brzmi.

Płaca minimalna, która miała pomóc społeczeństwu, w gruncie rzeczy przeszkadza pracodawcom a co za tym idzie pracownikom czyli społeczeństwu. Przez to tworzy się szara strefa, przez to mniej ludzi płaci podatki, przez to (jeden z czynników) rosną aby utrzymać wpływy na tym samym poziomie, i przez to człowiek ma później mniejszą emeryturę. Komu możemy za to podziękować? no przede wszystkim społeczeństwu bo ono chce, to ono wymusi.

Kto ma zabić i tak zabije - tu się zgadzam z die.

więc ułatwmy to ludziom, po co ma się człowiek namęczyć, szukać broni gdzieś tam przez 2tygodnie, jak może w 5minut sobie kupić i pozabijać, bo jak chce zabić to zabije.

Nie mówię "obywatel nie ma prawa do broni".

Mówię, że powinna być zachowana jakaś kontrola nad wydawaniem jej. Jeśli przejdziesz odpowiednie testy, udowodnisz, że nie jesteś spierdolony i nie pozabijasz zaraz wszystkich, albo oni ci tego nie udowodnią to możesz dostać pozwolenie i cieszyć się tego rodzaju bezpieczeństwem.

Ja osobiście jakoś bezpieczniej się czuję jak idąc ulicom wiem (lub mam takie przypuszczenie), że ludzie wokół mnie nie mają broni.

A kwestia ostrożności - czy ja wiem czy nagle chociażby noga na pedale gazu stałaby się lżejsza.. wątpię. Byłby wypadek, nieubezpieczony delikwent nie miałby OC no i co wtedy..

Gdybym był nieubezpieczony, to mniej bym ryzykował i zdjąłbym przysłowiową nogę z gazu :) Fakt ubezpieczenia bądź nie, ma wpływa na nasze zachowanie.

No chyba że ktoś jest na tyle głupi, że będzie jeździł ze zbyt dużą szybkością, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. No ale za głupotę się płaci - niekiedy życiem...

Wolny rynek lubi zwycięzców, kto nie lubi. To jest jak biegają sobie panowie na olimpiadzie, jeden wysuwa się na prowadzenie, a Wolnoryniecki krzyczy na trybunie "dawaj stary, szybciej, zgub ich bardziej". Bum, i tak powstał monopol.

Jeśli ktoś biegnie przede mną, to jest to dla mnie jeszcze większą motywacją.

Wulf a jak ma się coś zmienić skoro władzę wybierają osoby kompletnie się na tym nie znane? Bo nie mów mi że taki szewc lub pani pracująca w sklepie jest świadoma politycznie.

Oprócz tego co da się zrobić w 5 lat? W polityce nic a po wyborach znowu zaczynają od nowa często walcząc z tym co zrobili jego poprzednicy bo byli z innej strony barykady. Jednocześnie potrzebne są polityczne układy i w końcu gówno można zrobić.

A ja przeciwnikiem. Co z tego że łatwiej znaleźć odpowiedzialnych gdy żadnej odpowiedzialności wyegzekwować się nie da?

Króla zawsze można otruć ;)

Tia chyba że trafi sie paranoik który na wszelki wypadek wytruje innych ;p

Dodano 01 Sty 2011, 12:41:07:

Dość wątpliwa teza, powiedz mi zresztą czy robiąc cokolwiek np. przejście oblodzonym chodnikiem w jakikolwiek sposób uzależniasz od tego czy jesteś ubezpieczony?

To może się sprawdzać jedynie wśród kierowców bo ci złapani na samym braku OC dostają ładny mandacik ;]

Monopole powstają i gdy rynek jest zbyt wolny i kiedy państwo zbyt ingeruje, różnią się tylko charakterem. Taki Microsoft' czy Google to w zasadzie monopoliści do tego często nadużywający swojej roli.

Oczywiście ja nie generalizuję, tylko podaję przykłady. Jednak wielu bezrobotnych to lenie - ilu z nich teraz znalazłoby pracę na przykład przy odśnieżaniu?

I wielu z nich tak dorabia, nie mówiąc o całej masie innych prac które robią by jakoś przeżyć.

A wiele chodników kiepsko odśnieżonych, więc mieliby co robić. Ale łatwiej przecież wyciągnąć łapy do państwa o pieniądze, niż poszukać do pracy.

Tych pieniędzy nie da się wyciągać w nieskończoność, bo zasiłek przecie ma ograniczony czas trwania i wymagania odnośnie zatrudnienia. Co do odśnieżania to nie ich wina, przecie te ulice czesto mają osoby opiekujące się tym aspektem, tylko po prostu zawalające sprawę. Odpowiedzialność za odśnieżanie to zresztą rzecz za którą odpowiadają właściciele posesji.

a minimalna, która eliminuje wiele możliwości pracy za mniejsze pieniądze, ale jednak pieniądze. To jest socjalizm - i to jest chore.

Szczerze to akurat świetny wynazalek, ba powinno się ją wręcz podnieść. Likwidacja płacy minimalnej nie zmniejszy bezrobocia, jedynie obniży najniższe płace na rynku.

Co do pracowania za mniej, to wystarczy umowa o dzieło;]

Co do logiczności to nie wyklucza ona oderwania od rzeczywistyości a tym cechują się wywody JKM.

To radzę przestać łapać za słówka pana JKM, tylko rzetelnie go posłuchać i zrozumieć. Może nie w 100%, ale ma gość wiele racji :)

CZytałem jego program, bloga wywiady i filmiki, i choć świetnie brzmi to co on mówi, a mowi przekonująco to jednak widać na przykładzie państw dziwkowolnorynkowych jest to kompletnie oderwane od rzeczywistości. Choćby ten jakże susgestywny filmik o pensji.

Tia chyba że trafi sie paranoik który na wszelki wypadek wytruje innych ;p

Nie wytruje, bo nie będzie się mu to opłacać.

Dość wątpliwa teza, powiedz mi zresztą czy robiąc cokolwiek np. przejście oblodzonym chodnikiem w jakikolwiek sposób uzależniasz od tego czy jesteś ubezpieczony?

To może się sprawdzać jedynie wśród kierowców bo ci złapani na samym braku OC dostają ładny mandacik ;]

Ubezpieczony mniej ryzykuję. Będę na przykład jeździł wolniej. A nawet po oblodzonym chodniku będę stąpał ostrożniej.

Co do odśnieżania to nie ich wina, przecie te ulice czesto mają osoby opiekujące się tym aspektem, tylko po prostu zawalające sprawę. Odpowiedzialność za odśnieżanie to zresztą rzecz za którą odpowiadają właściciele posesji.

No właśnie - oni mogliby kogoś zatrudnić do odśnieżania! Chociaż zależy, jak duża jest posesja. Właściciel małego domu raczej wynajmować nikogo nie będzie, chociaż ma do tego prawo. Raczej spółdzielnie mieszkaniowe mają kogo wynajmować do odśnieżania. Albo po prostu samorząd.

Szczerze to akurat świetny wynazalek, ba powinno się ją wręcz podnieść. Likwidacja płacy minimalnej nie zmniejszy bezrobocia, jedynie obniży najniższe płace na rynku.

Nie jest ona świetnym wynalazkiem. Likwiduje ona całą gamę różnych prac, które mogliby wykonywać ludzie a nie mogą, bo nikomu nie opłaca się ich zatrudniać, bo pracodawcy musieliby płacić im większą pensję, narzuconą zresztą przez państwo, nieadekwatnie dużą do wykonywanej pracy. Stąd bezrobotni. Przez zwiększanie płacy minimalnej rośnie bezrobocie - jeśli wzrost bezrobocia jest w porządku, to płaca minimalna jest świetnym wynalazkiem :)

A poza tym jakie prawo ma państwo czy ktokolwiek, aby narzucać pracodawcom ile mają płacić pracownikom?

CZytałem jego program, bloga wywiady i filmiki, i choć świetnie brzmi to co on mówi, a mowi przekonująco to jednak widać na przykładzie państw dziwkowolnorynkowych jest to kompletnie oderwane od rzeczywistości. Choćby ten jakże susgestywny filmik o pensji.

Chodzi o filmik "koszta pracy"? Jeśli nie, to proponuję go obejrzeć. No i polecam również "dług publiczny", też z tej serii co koszta pracy.

Gdybym był nieubezpieczony, to mniej bym ryzykował i zdjąłbym przysłowiową nogę z gazu :) Fakt ubezpieczenia bądź nie, ma wpływa na nasze zachowanie. No chyba że ktoś jest na tyle głupi, że będzie jeździł ze zbyt dużą szybkością, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. No ale za głupotę się płaci - niekiedy życiem...
przechodzisz przez ulicę i boom - potrącił cię samochód. Kierowca nieubezpieczony, ty nieubezpieczony, a na pomoc państwa nie masz co liczyć no bo przecież jesteś liberał to gdzie tam od nich brać pieniążki.
Jeśli ktoś biegnie przede mną, to jest to dla mnie jeszcze większą motywacją.

Ja skłaniam się ku lewicy, chociaż właściwie bardziej w stronę liberalizmu.. Do prawicy jako takiej absolutnie nic nie mam, jednak w naszym kraju budzi ona we mnie przerażenie!

beetlejuicee

Głównymi założeniami lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

Do prawicy zalicza się środowiska skrajnie prawicowe (o poglądach np. faszystowskich, rasistowskich, szowinistycznych)

większą patologią jest lewica czy prawica

Etyka podpowiada że prawica ;]

Głównymi założeniami lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

Do prawicy zalicza się środowiska skrajnie prawicowe (o poglądach np. faszystowskich, rasistowskich, szowinistycznych)

:D

Lewica ma swoje radykalne skrzydło - komunizm.

Światłocień

:D

Lewica ma swoje radykalne skrzydło - komunizm.

Wszystko przegięte za mocno może przybrać swoją karykaturalna formę, wypaczającą pierwotne wartości tym czymś kierujące. To jak z kijem który się wygnie i złączy jego końce - dwa skrajne punkty są właściwie tym samym. :mrgreen:

Radykalizm jednej i drugiej strony jest dla mnie patologia.

radykalna Lewica: aborcja, komunizm

radykalna Prawica: faszyzm, seksizm, niewolnictwo, absolutyzm,

Trzeba zachować umiar. Ja jestem jednak o bardziej lewicowych poglądach.

Nasza obecna lewica to są komuniści, byli partyjni. Powiedzcie czy nie wystarczy nam już tego? Podobnie z prawicą. Przecież duża część naszego rządu to są ludzie z aktami w IPN, bolki, maniuty i inne pseudonimy operacyjne. U nas wszystko jest skrajne. Wszyscy mówią czego to nie zrobią, a ja wnoszę taki apel: nie słuchajmy co pieprzą politycy tylko patrzmy na to co robią a jak wiadomo g...o robią! Zadajmy więc sobie to pytanie kiedy w rządzie już nie będzie tych starych pierników :x

• 1 year later...

Całym sercem prawica - aczkolwiek aborcji nie zabraniam i nie sprzeciwiam się. Lewicowe ideały do mnie nie przemawiają, co innego te z prawej strony.

I to , i to jest takie cudowne że... No , ale gdybym miał wybierać to byłaby prawica. ; P

Całym sercem lewica - prawica jest dla mnie złem wcielonym, powodem dla którego państwo jest zacofane.

prawica jest dla mnie złem wcielonym, powodem dla którego państwo jest zacofane.

:lol::lol::lol:

w jakim świecie żyjesz ? To prawica zacofała Kubę, ZSRR, KRL-D czy dzisiejszą Hiszpanię lub Węgry ? Nie, zrobiła to cudowna lewica, która chciała interwencji państwa w sferze gospodarczej. Zdaje mi się, że słabo jesteś rozeznana w kwestii ideologii, doktryny i polityki. To nie prawica jest złem wcielonym. Jakie ideały lewicowe popierasz i dlaczego ? Bo najlepiej "każdemu po równo" ?

sungtongs

wyczuwam ogromny potencjał w zdaniu prawica jest dla mnie złem wcielonym, powodem dla którego państwo jest zacofane, proszę o szersze rozwinięcie, z uwzględnieniem konkretnych przykładów zrujnowania państwa przez prawicę.

To prawica zacofała Kubę, ZSRR, KRL-D czy dzisiejszą Hiszpanię lub Węgry ?

Węgry to kiepski przykład bo Orban de facto dobija ten kraj. Kontrargumentem może być tutaj choćby przykład USA i cały światowy kryzys za który możemy podziękować tak zwanej prawicy.

Nie, zrobiła to cudowna lewica, która chciała interwencji państwa w sferze gospodarczej.

Po prawdzie to nie jest żaden wyznacznik lewicowości, no ale kryzys jest generalnie świetnym przykładem na co się dzieje przy nadmiernym poluzowaniu wszystkiego.

Wulf, Orban chce ratować swój kraj i próbuje odciążyć się od UE, choć dotacje są wskazane. On przejął burdel po lewakach i nic tego nie zmieni, że był i jest nadal w trudnej sytuacji. Prawica w USA i kryzys ? To tylko jeden przykład. Żaden rząd nie jest idealny, lecz to lewica więcej krajów doprowadziła do upadku.

Arsen, ale ile tej lewicowości w chylących się Chinach ? Prowadziłem o nich debatę w liceum i co nieco wiem o nich oraz tym aspekcie. To nie jest czerwone państwo, tak jak kiedyś. Pod jakim względem rosną ? Rzeczy, które po chwili się rozwalają ? Pod względem łamania praw człowieka i mniejszości ? Pod względem brutalnego traktowania zwierząt ? Może mają rynek zbytu na innych kontynentach, lecz nie jest to normalne państwo. W sumie Chiny to tylko kropla w mniej więcej udanych tworach lewicy.