Jump to content

Lewica czy prawica.

Lach

Recommended Posts

Chyba post Wiesława został wykasowany, bo widzę go tylko w cytacie w poście benka1993 :| Ale ten post i tak był z dupy, szczerze pisząc.

Co do swobód obywatelskich to lewica z samej zasady chce je ograniczać w gorszej nawet mierze niż faszyzm czy nazizm.

Ciekawa teoria. Mógłbyś rozwinąć, bo nie chcę snuć domysłów.

zgaduje ze benek jest z tych co mylą prawice z liberalizmem, a na lewicy widzi komuchów;p

Faszyzm rozpoczal sie we Włoszech i nie ingerowal w inne państwa

Jakoś włoskiemu faszyzmowi nie przeszkadzało połączyć się w sojuszu z nazistowskimi Niemcami i jednak zaingerować w sprawy Albanii.

W każdym razie Włochy dopiero pod sam koniec wojny kiedy wyraźnie już dostawaly po tyłku wziely się za kwestię Żydowska.

zgaduje ze benek jest z tych co mylą prawice z liberalizmem, a na lewicy widzi komuchów;p

Wulf nie skomentuję tej wypowiedzi. Po prostu nie mam ochoty kłócić się z każdym który tworzy podobne teorie dawno bym osiwiał a tego przed 40 nie planuję.

Lewica zakłada że im jesteś bogatszy tym powinieneś płacić wyższe podatki czyli dyskryminuje bogatszych obywateli przez co działa sprzeczne z konstytucją RP głosząca równość obywateli bez względu na stan majątkowy itd.

Co lepsze według swojej doktryny pieniądze bogatego chce dać biednemu co oznacza że okrada obywatela A jednocześnie dając przywileje obywatelowi B. A takie działania są sprzeczne z konstytucją RP i jako działania przeciwko niej są traktowane jako przestępstwo.

Faszyzm i nazizm są skrajnymi postaciami konserwatyzmu.

A od kiedy takie cuda? Chyba, że chcemy zdyskredytować konserwatyzm. Ale to wtedy papka intelektualna na miarę Goebbelsa :O

Lewica zakłada że im jesteś bogatszy tym powinieneś płacić wyższe podatki

Tylko widzisz kwestia jest taka że ta wypowiedź choć prawdziwa to sugeruje stronniczość bądź ślepotę z twojej strony, bo w zasadzie większosć partii prawicowych jak najbardziej popiera podatek progresywny i go stosuje. Podzial prawica lewica od jakiś 100 lat jest mętny i nie sposób opierać go na gospodarce.

Czytałeś może manifest libertariański Rothbarda? Pisze on tam zabawną rzecz, że przed pojawieniem się socjalizmu lewicą byli liberałowie, a prawica to etatyzm i konserwatyzm.

Tak naprawdę mówienie o lewicy i prawicy ma sens jedynie wtedy gdy jako linię demarkacyją uznajemy sprawy światopoglądowe. Tylko wtedy jest to zgodne z naszym doświadczeniem.

Co do sprzeczności z konstytucją i tu sie raczej mylisz, o czym mówi orzeczenie TK z 1993 roku. Za niekonstytucyjne natomiast może zostać uznane obecna stawka 32 %, jako niesprawiedliwie wysoka w porównaniu do stawki podstawowej 18%. To tak nawiązując do wniosku do TK byłego RPO.

Nawiasem twierdzisz że niemal wszystki państwa europy zach i USA łamią swoją konstytucję?

Guest Anonymous
Zdecydowanie prawica. Lewica kojarzy mi się źle i nie chodzi nawet o komunizm, narodowy socjalizm i inne takie wymysły.

Narodowy socjalizm (nazizm) przez większość zaliczany jest do prawicy i to skrajnej prawicy, a przez resztę ani do tego ani do tego.

Co do tematu to oczywiście większa patologia to lewica, szczególnie jeśli chodzi o Polskę. Przyzwolenie na aborcję, pseudotolerancję itd zdecydowanie mi nie leży. Pomijam już fakt, że mnie skręca że ludzie którzy siedzieli przy okrągłym stole po stronie kiszczaka i innych ubeków dalej są w rządzie (już nie wspomnę że nie wiem jak po 5 latach po upadku komunizmu można było wybrać na prezydenta... komunistę, chociaż na Ukrainie było identycznie).

Prawica natomiast kojarzy mi się z silną władzą centralną, która jak wiemy z historii jest podstawą funkcjonowania państwa (a że w Polsce prawicę akurat tworzy PiS to już nie moja wina).

Pomijam już fakt, że mnie skręca że ludzie którzy siedzieli przy okrągłym stole po stronie kiszczaka i innych ubeków dalej są w rządzie

Wymień choć jednego Ubeka w dowolnym rządzie ;]

Co do Boniego (bo pewnie jego masz na myśli) to on nie był SB-kiem, a jedynie TW.

Dla mnie to akurat bez znaczenia kto gdzie siedział czy jaką legitymacje nosił (3mln polaków miało czerwoną), ważne jest to co zrobił. Przypominam również, że bez odpowiedniej postawy części komunistów okrągły stół i pokojowa zmiana ustroju nie była by możliwa.

(już nie wspomnę że nie wiem jak po 5 latach po upadku komunizmu można było wybrać na prezydenta... komunistę, chociaż na Ukrainie było identycznie).

Może dlatego że Wałęsa skutecznie kompromitował środowisko solidarnościowe i zawiódl wyborców.

Prawica natomiast kojarzy mi się z silną władzą centralną, która jak wiemy z historii jest podstawą funkcjonowania państwa (a że w Polsce prawicę akurat tworzy PiS to już nie moja wina).

Zapomniałas dodać "totalitarnego", "autorytarnego". Nawiasem jak na Polskę to dziwne skojarzenie, bo u nas silna władza centralna panowała za komuny, i ew 20-leciu międzywojennym pod rządami sanacji to 2 dość lewicowe skojarzenia ;]

Akurat w demokracji sprawdza się silny dół (społeczeństwo obywatelskie) a nie silna góra (władza centralna).

Dodano 17 Wrz 2010, 07:06:20:

Ach i zapytam od razu, czy nie skręcało Cię, że na ministerialnych stołkach w rządzie PiS siedzieli byli komunistyczni prokuratorzy i sędziowie w tym i tacy którzy skazywali ludzi z solidarności?

A jak jeszcze dodać ich późniejszych koalicjantów.....

Lewica zakłada że im jesteś bogatszy tym powinieneś płacić wyższe podatki

Tylko widzisz kwestia jest taka że ta wypowiedź choć prawdziwa to sugeruje stronniczość bądź ślepotę z twojej strony, bo w zasadzie większosć partii prawicowych jak najbardziej popiera podatek progresywny i go stosuje. Podzial prawica lewica od jakiś 100 lat jest mętny i nie sposób opierać go na gospodarce.

Wybacz ale twoja wypowiedź raczej ukazuje twoją ślepotę. To że większość partii które oficjalnie są partiami prawicowymi zachowuje się jak lewica (co wyraża dosadnie mój podpis) nie znaczy że podatek progresywny nie jest jednym z głównych postulatów lewici.

Czytałeś może manifest libertariański Rothbarda? Pisze on tam zabawną rzecz, że przed pojawieniem się socjalizmu lewicą byli liberałowie, a prawica to etatyzm i konserwatyzm.

Samego manifestu nie czytałem ale mam do ciebie pytanie o jaki liberalizmu ci chodzi. Chciałbym to wiedzieć bo w Polsce obecnie większość ludzi określa liberalizm błędnie i chciałbym wiedzieć czy mówimy o tym samym nurcie.

Nawiasem twierdzisz że niemal wszystki państwa europy zach i USA łamią swoją konstytucję?

Tak obecnie twierdzę. To że połowa świata robi źle nie oznacza że ich działania są słuszne.

* - mam błąd modelatora :P

Wybacz ale twoja wypowiedź raczej ukazuje twoją ślepotę. To że większość partii które oficjalnie są partiami prawicowymi zachowuje się jak lewica (co wyraża dosadnie mój podpis) nie znaczy że podatek progresywny nie jest jednym z głównych postulatów lewici.

Przyjrzyj się temu czym na świecie różni się lewica od prawicy, jak wyciągniesz wspólny mianownik to zobaczysz że najczęściej są nim sprawy światopoglądowe, a nie gospodarcze.

Często te podatki zaprowadzali ludzie prawicy, czyli konserwatyści.

Poprawnie by było gdybyś słowo lewica zastąpił słowem socjaliści, zwłaszcza ze lewicę i centrolewicę często zalicza się do nurtów liberalnych ;]

Nawiasem wiesz który rząd wprowadził w Polsce liniowy CIT (notabene najniższy w europie), i postulował linowe 3 x 19?

Samego manifestu nie czytałem ale mam do ciebie pytanie o jaki liberalizmu ci chodzi. Chciałbym to wiedzieć bo w Polsce obecnie większość ludzi określa liberalizm błędnie i chciałbym wiedzieć czy mówimy o tym samym nurcie.

Cóż mnie idzie o nurt wywodzący się z Oświecenia, i jego głowne postulaty. Z obecnych przedstawicieli hmm nurt prezentowany przez Rawls'a

Jeśli przypadkiem jesteś zauroczony panem JKM to jego do prawicy zaliczam głownie ze względu na monarchizm (notabene sprzeczny z w/w postulatami), postulat budowy na wartościach chrześcijańskich itd.

Tak obecnie twierdzę. To że połowa świata robi źle nie oznacza że ich działania są słuszne.

Cóz widać się mylisz, zresztą wypadało by wierzyc we wlasne instytucje (wspomniany poprzednio TK). Orzeczenie jego mówi że progresywne stawki podatkowe są zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej, pod warunkiem że progresja jest dobrze uzasadniona. Widać przy poprzednich stawkach była.

Nawiasem uważał bym z postulatem liniowości bo może on oznaczać znaczne podniesienie podatków. Choćby przykład z Belgii gdzie kilkadziesiąt lat temu partia zielonych postulowała linową stawkę 50% z kwotą wolną 10 000 franków belgijskich.

A od kiedy takie cuda? Chyba, że chcemy zdyskredytować konserwatyzm. Ale to wtedy papka intelektualna na miarę Goebbelsa :O

Chyba palnąłeś niezamierzony komplement. Ale nie dziękuję :P

Powtórzę: skrajnymi postaciami konserwatyzmu są faszyzm i nazizm. Postacią skrajną socjalizmu jest komunizm.

Tu nie chodzi o dyskredytowanie, ale o zwrócenie uwagi na fakt, że często myli się myśl socjalistyczną z komunistyczną. A to tak, jakby mylić myśl konserwatywną z ideami nazizmu. Jest po prostu krzywdzące, jeśli kogoś z lewej nazwiemy komuchem, a z prawej naziolem.

(już nie wspomnę że nie wiem jak po 5 latach po upadku komunizmu można było wybrać na prezydenta... komunistę

Tak się składa, że przewyższał zdolnościami politycznymi prezydentów Wałęsę i Kaczyńskiego.

Uważasz, że wszystkich działaczy komunistycznych trzeba by było wsadzić do więzienia? Czy coś może innego?

Twoi rodzice zapewne mieli legitymację przyjaciela ZSRR, czy to oznacza, że nie powinni teraz pracować?

• 2 weeks later...
givemereason

lewica, tylko i wyłącznie

gwoli wyjaśnienia - nie komunizm, tylko lewica(niektórzy z zadziwiającą łatwością łączą te dwa pojęcia)

Zdecydowanie lewicą lepiej. Chyba, że się zmęczę po pięciu minutach, wtedy zmieniam rękę.

Temat z dupy. Pseudointelektualny bełkot. Jak można na jakimś śmiesznym forum przekonać kogoś do swoich preferencji politycznych?

Grow up, boy!

Pozdr,

Jarema1612

Do lewicy z założenia należą sieroty którym nie podoba się że sąsiad ma mercedesa i chce by rząd tak opodatkował tego merca by sąsiad musiał go stracić. Lewica zakłada sama w sobie okradanie bogatszych obywateli... i właściwie to wszystko.

givemereason

zaś prawica nie robi nic, by pomóc takim, jak to nazywasz, "sierotom", a wręcz przeciwnie, ich głównym celem jest rzucanie im kłód pod nogi

Jarema1612

Znaczy ty jesteś zdania że państwo ma zabrać mi dlatego że robię na 2 zmiany i dać tobie choć nie chce ci się ruszyć dupska z fotela i poszukać sobie pracy?

givemereason

myślę, że częściej ludzie harujący po 10-12h dziennie zarabiają mniej niż taki siedzący cały dzień w fotelu dyrektor i właśnie m.in. stąd moje poglądy. Ludzie z tytułem magistra pracują w miejscach, które wręcz uniżają im godności, zarabiając tysiąc złotych miesięcznie i naprawdę nie próbuj mi wmawiać, że takie zjawisko nie istnieje, bo obserwuję je na co dzień.

o bezrobociu nie mówiłam absolutnie :roll:

Oczywiście wolę lewicę. :D Ale nie tą naszą, polską. To co dzieję się w Rzeczpospolitej nie ma nic wspólnego z nowoczesnym podejściem do tego kierunku politycznego. Pewne mądre rzeczy ostatnio opowiada poseł Palikot, ale tylko pewne niestety (ahh, te jego teatrzyki), i czysta "lewa" to to nie jest... :cry: . No cóż pozostaje tylko czekać aż zawieje świeżą krwią na polskiej scenie politycznej, i oby PO nie miała monopolu na władzę do tego czasu.

Ave! :devil:

Jarema1612, nie ma chyba systemu, w którym nie zabieraliby Ci w ogóle.

Na kogo nie chcesz płacić? Tak w ogóle bardzo upraszczasz socjalizm.

Znaczy chcesz by ktoś zabierał ci 80% dochodu po czym oddawał go komuś innemu?

Pomijając ile by zabierano, to przecież to nie jest tak, ze przychodzi sobie urzędnik, zabiera mi kasę i daje mojemu sąsiadowi. Jeśli wszyscy płacą proporcjonalnie po równo wszystko jest w porządku. W Norwegii podatki mogą sięgnąć nawet 50%, a źle im się nie podwodzi.

Jak to nie. Głównym celem lewicy jest zniwelowanie warstw społecznych czyli zabrać bogatemu zarobione 10 tysięcy i dać 3 tysiące biednemu 1 bogatemu i 6 tysięcy zachować dla siebie. Jak to nie tak jest? To jest zwyczajna bandytka w stylu Janosika i na coś takiego społeczeństwo nie powinno akceptacji wyrażać.

Jestem po prawej stronie, ale nie należę do skrajnych i fanatycznych prawicowców. Powiem tak, nawet podoba mi się idea równości w społeczeństwie tylko, gdzie coś takiego może funkcjonować żeby nie było absurdalne i niesprawiedliwe? W Polsce na pewno nie, nie z tą mentalnością. Tak jak pisze Jarema1612 zabrać bogatszym, dać biedniejszym, zniwelować hierarchię. Tylko co potem? Tym ambitnym się zabiera (choć gdybym napisał kara za pracę to wielce bym się nie mylił), a leniom daje. Równość społeczna bardzo mi się podoba, ale chyba idea w której wszyscy byliby z takiej równości zadowoleni nie uda się na Ziemi. Może na Marsie, gdzie trzeba by zacząć wszystko od początku.

Taki prosty zdroworozsądkowy rachunek. Jest profesor X uniwersytetu, jest szary człowiek Y.

X prowadzi zdrowy tryb życia, bez nałogów - uważa, że mógłby płacić za opiekę zdrowotną we własnym zakresie. Niestety (albo stety) płaci na Narodowy Fundusz, opiekę społeczną itp.

Y nałogowiec i to chorujący w dodatku, z piątką dzieci w dwupokojowym mieszkaniu. Typowy podręcznikowy wręcz przykład.

I czy sprowadzenie obu tych osób do względnie równego poziomu jest złe? Cóż, według mnie jest niesprawiedliwe, ale każdy na to pytanie odpowie sobie inaczej.

Liberalizm w gospodarce i konserwatyzm w sferze obyczajowej. Jestem gdzieś tutaj.

Nivellen

Jestem po prawej stronie, ale nie należę do skrajnych i fanatycznych prawicowców. Powiem tak, nawet podoba mi się idea równości w społeczeństwie tylko, gdzie coś takiego może funkcjonować żeby nie było absurdalne i niesprawiedliwe? W Polsce na pewno nie, nie z tą mentalnością. Tak jak pisze Jarema1612 zabrać bogatszym, dać biedniejszym, zniwelować hierarchię. Tylko co potem? Tym ambitnym się zabiera (choć gdybym napisał kara za pracę to wielce bym się nie mylił), a leniom daje. Równość społeczna bardzo mi się podoba, ale chyba idea w której wszyscy byliby z takiej równości zadowoleni nie uda się na Ziemi. Może na Marsie, gdzie trzeba by zacząć wszystko od początku.

Idea równości społecznej nie sprawdzi się dobrze nigdy i nigdzie gdzie będą żyli ludzie. Mi się ta idea bardzo nie podoba i jest moim zdaniem wręcz destrukcyjna dla ludzi. Bo gdyby wszystkich zrównać to postęp zostałby bardzo gwałtownie zahamowany (w sumie po co się starać?). Ta ideologia chociaż może wydawać się piękna to nie ma racji bytu. Dlatego dla mnie jedynym rozsądnym kierunkiem jest prawica (jest , była i będzie), pomijając fakt że nie zgadzam się z większością założeń lewicy.

Ta ideologia chociaż może wydawać się piękna to nie ma racji bytu.

No tak, zgoda. To znaczy może dałoby się z powodzeniem stosować ideę równości ale w małym społeczeństwie, bardzo małym i między osobami o wspólnych relacjach. Generalnie chciałem napisać to co Ty, ale jak zawsze muszę poowijać trochę w bawełnę, bo nie byłbym sobą. Co do postępu również zgoda, gospodarczo rozwijalibyśmy się pewnie wolniej.

Nivellen