Jump to content

Lewica czy prawica.

Lach

Recommended Posts

Jako że uwielbiam dysputy polityczne i moralne zapraszam do dyskusji czy większą patologią jest lewica czy prawica. Czyli kogo popieracie i dyskusja z tym związana.

Zdecydowanie prawica. Lewica kojarzy mi się źle i nie chodzi nawet o komunizm, narodowy socjalizm i inne takie wymysły. Po prostu środowiska lewicowe propaguję takie wartości (?), które są całkowicie sprzeczne z moim światopoglądem, ideałami oraz pojęciem moralności.

Jaka patologia? Patologia jest wtedy, gdy mąż gwałci żonę na oczach dzieci, albo, gdy politycy gwałcą idee.

Ani stricte lewica, ani prawica. Jestem zdecydowanym liberałem. Cenię świeckość lewicy, troskę o obywateli, ale także patriotyzm prawicy. Oczywiście to wszystko, to tylko założenia, bo jak widzimy, partie zarówno prawicowe, jak i lewicowe, rozmijają się z założeniami ideologicznymi.

A wskaż mi jakąkolwiek partię polityczną która trzyma się choć trochę właściwości lewicy/prawicy. Jeśli partia x jest oficjalnie prawicowa a działa jak lewica to jest partią patologiczną.

Światłocień
jeśli partia x jest oficjalnie prawicowa a działa jak lewica to jest partią patologiczną.

Partią hipokrytów, a nie patologiczną. Widzę, że bardzo lubisz to słówko...

Przesada w żadną stronę nie jest wskazana: rządy Hitlera i rządy Stalina to naprawdę niewielka różnica, a semantycznie to dwa krańce kija. Cenie sobie bardzo szacunek do drugiego człowieka, bez względu na jego przekonania i preferencje a tego jest o wiele więcej w lewicy.

jeśli partia x jest oficjalnie prawicowa a działa jak lewica to jest partią patologiczną.

Partią hipokrytów, a nie patologiczną. Widzę, że bardzo lubisz to słówko...

Bo słówko patologia bardzo dobrze określa wiele procesów zachodzących w naszym społeczeństwie.

Jaka patologia? Patologia jest wtedy, gdy mąż gwałci żonę na oczach dzieci, albo, gdy politycy gwałcą idee. Ani stricte lewica, ani prawica. Jestem zdecydowanym liberałem. Cenię świeckość lewicy, troskę o obywateli, ale także patriotyzm prawicy. Oczywiście to wszystko, to tylko założenia, bo jak widzimy, partie zarówno prawicowe, jak i lewicowe, rozmijają się z założeniami ideologicznymi.

Czyli jesteś w centrum :)

Cóż, nie będe ukrywał, że mój świato pogląd, jest zdecydowanie prawicowy i w kwestiach gospodarczych i ekonomicznych i moralnych. (Uwaga: jestem prawicowym konserwatystą, nie chadekiem!)

czy większą patologią jest lewica czy prawica.

Oczywiście, że prawica! Bo... bo tak!

słówko patologia bardzo dobrze określa wiele procesów zachodzących w naszym społeczeństwie.

Jak w każdym... czysto etologicznie: przegęszczenie populacji prowadzi do występowania w jej obrębie zjawisk patologicznych. Ta daam.

Jeśli chodzi o mnie, jestem leworęczna i uznaję lewicę za generalnie fajniejszą.

Czyli jesteś w centrum :)

Idealne centrum też nie, raczej centrolewica. Wybierając spośród jedynie prawicy i lewicy, miałabym problem.

Żadną tajemnicą nie jest, że serce mam po lewej stronie ;) Choć z nadmiernym socjalizmem tez nie trzeba przesadzać.

Która opcja jest bardziej patologiczna? Obie, jeśli są w skrajnym wydaniu. Nie podoba mi się komunizm z tą całą nacjonalizacją i okradaniu bogatych po to, żeby innym dać; nie podoba mi się faszyzm z nietolerancją, szukaniem wrogów nacji i przywiązaniu do religii.

liberał, umiarkowany liberał. w kwestiach gospodarczych i społecznych stawiam na indywidualizm, co jest charakterystyczne dla prawicy. prawica także częściej podnosi wątki narodowe, patriotyczne co również mi odpowiada. ale prawica to też ci, którzy postulują o więcej wiary, bratanie państwa z kościołem, i sprzeciw wobec obecności innych religii, co z kolei mi nie odpowiada. w tej kwestii bliżej mi lewicy, która jest bardziej otwarta, mówi czasem nawet o ateizacji państwa i społeczeństwa.

w ogólnym rozrachunku bardziej ze mnie konserwatywny liberał..

Żadną tajemnicą nie jest, że serce mam po lewej stronie ;) Choć z nadmiernym socjalizmem tez nie trzeba przesadzać.

Która opcja jest bardziej patologiczna? Obie, jeśli są w skrajnym wydaniu. Nie podoba mi się komunizm z tą całą nacjonalizacją i okradaniu bogatych po to, żeby innym dać; nie podoba mi się faszyzm z nietolerancją, szukaniem wrogów nacji i przywiązaniu do religii.

Sam "czysty" faszyzm włoski nie koniecznie wiąże się z rasizmem.

Dopiero Hitler wprowadził do faszyzmu swoje pomysły i bum! Powstał narodowy socjalizm, który właśnie wywyższał jedną rasę nad inne.

czy większą patologią jest lewica czy prawica

A co ma do tego patologia? Pomińmy to jednak. Nie ma znaczenia. Swoją drogą warto zauważyć, że głęboko patologiczne będzie sprowadzanie dyskusji na manowce niestosownym doborem mocno wartościujących słów.

Powstał narodowy socjalizm, który właśnie wywyższał jedną rasę nad inne.

Czyli lewica, jak w mordę strzelił. :)

Zdecydowanie prawica. Nie wierzę w lewicowe ideały.

Ja się lewicą brzydzę. Jakby to nie było promuje ona rozwiązania przestępcze i uważam ją za taką organizację.

A to jest taka organizacja "Lewica"? Czy używamy pojęć, których znaczenia nie rozumiemy?

Ja się lewicą brzydzę.
brzydzę się brzydzeniem ludzi tylko dlatego, że mają inne poglądy..
Jakby to nie było promuje ona rozwiązania przestępcze i uważam ją za taką organizację.
? jakieś przykłady?
A wskaż mi jakąkolwiek partię polityczną która trzyma się choć trochę właściwości lewicy/prawicy. Jeśli partia x jest oficjalnie prawicowa a działa jak lewica to jest partią patologiczną.

Jeśli przypadkiem masz na myśli polską scenę to nielicząc nieadekwatnego słówka popełniasz typowy i na dodatek chyba podwójny błąd w klasyfikacji partii politycznych. Pierwszy i powszechny to zapomnienie że u nas w dużej mierze (choć się to zmienia) podzial nadal przebiega granicami historycznymi, a nie ideowymi.

Drugi błąd polega na tym, że pewnie na słabej znajomości tego podziału przykładowo mylenie prawicy z liberałami.

Sam "czysty" faszyzm włoski nie koniecznie wiąże się z rasizmem.

"Czysty" czyli chodzi Ci o sam związek kombatancki? :) Rzeczywiście trudno tu dopatrywać rasizmu godnego nazistowskich Niemiec, ale mocny nacjonalizm był.

Rozmowa miała byc na temat lewicy prawicy,a wy tu wrzucacie faszyzm i nazizm. Faszyzm rozpoczal sie we Włoszech i nie ingerowal w inne państwa, nazizm ingerował, dylemat? Przynajmniej za nazizmu III Rzesza miala zajebiscie w kraju, a my za komuny mielismy malo zarcia i duzo pieniedzy, jak komuna upadla mamy duzo zarcia i brak pieniedzy, słodko. Ja popieram prawicę bo stawia na naród, nie na sam kraj. :D

Dobra, ale nikt tu nie oskarża nikogo o wymienione poglądy. Padło pytanie "lewica, czy prawica". Faszyzm to jest jakaś odmiana prawicy, więc czemu by nie poruszyć tego tematu? Tym bardziej, że sam faszyzm (czysty) jest nie raz niesłusznie mylony z rasizmem.

Faszyzm rozpoczal sie we Włoszech i nie ingerowal w inne państwa

Jakoś włoskiemu faszyzmowi nie przeszkadzało połączyć się w sojuszu z nazistowskimi Niemcami i jednak zaingerować w sprawy Albanii.

Faszyzm i nazizm są skrajnymi postaciami konserwatyzmu. Komunizm - skrajna postacią socjalizmu. Kiedy posłów SLD nazywa się komuchami to tak, jakby posłów PO lub PiS nazwać nazistami. Nie mniej, nie wiecej.

Przynajmniej za nazizmu III Rzesza miala zajebiscie w kraju

Z powodu dróg i fabryk samochodowych? No proszę Cię :D Nie chciałabym żyć w kraju, który wszystkiego mi zabrania, gdzie sąsiad może na mnie nakłamać i będę miała na głowie policję. Gdzie mój kolega homoseksualista pójdzie do obozu. Gdzie moje dzieci będą przymusowo wcielone do organizacji, z której poglądami się nie zgadzam.

Faszyzm rozpoczal sie we Włoszech i nie ingerowal w inne państwa

Jakoś włoskiemu faszyzmowi nie przeszkadzało połączyć się w sojuszu z nazistowskimi Niemcami i jednak zaingerować w sprawy Albanii.

Tak a niemieckiemu nacjonalizmowi i rosyjskiemu komunizmowi nic nie przeszkadzało połączyć się w sprawie Polski w 1939.

Co do swobód obywatelskich to lewica z samej zasady chce je ograniczać w gorszej nawet mierze niż faszyzm czy nazizm.