Vuldart

Gatunki fantasy

Który z podgatunków fantasy, najchętniej czytacie:  

25 members have voted

1. 1.

• Low fantasy
      0
    • Dark fantasy
      6
    • High fantasy
      13
    • Urban fantasy
      2
    • Space fantasy
      0
    • Heroic fantasy
      4

Recommended Posts

UWAGA! Jeżeli ktoś fantasy, zupełnie nie trawi, niech zamknie tą stronę.

Do całej reszty mam pytanie. Jako, że sam jestem ogromnym fanem powieści utrzymywanych w klimacie fantasy, baśni, chciałem się dowiedzieć, po jakie podgatunki tych wspaniałych książek najchętniej sięgacie:

low fantasy - (opis) jest to gatunek, określany czasami nawet jako baśń historyczna. Jest zgoła inna od high fantasy, jednak swoją strukturą nieco zbliżona do dark fantasy. Do prekursorów tego rodzaju fantastyki zdecydowanie można zaliczyć Roberta Howarda i jego cykl książek o Conanie, czy też naszą "Starą Baśń".

dark fantasy - (opis) jak sama nazwa wskazuje, w tym podgatunku przyjdzie nam się spotkać, z kreaturami niczym z horrorów, czy nawet thrillerów.

*Horror - w książkach tego typu, często można spotkać takie upiory jak: Sucubby, Wampiry, Demony, Wilkołaki, co automatycznie upodabnia je do horrorów

*Fantasy - Postaci wyżej wymienione, żyją jednak (odwrotnie do horroru) nie w świecie realnym, lecz w realiach tzw. magii i miecza, co kwalifikuje je do fantasy.

Powieści Michaela Moorcocka o Elryku, to najbardziej znany przykład Dark Fantasy.

high fantasy - (opis) jest to chyba najbardziej popularny podgatunek fantasy. Za absolutnego prekursora gatunku możemy (a nawet powinniśmy) uważać J.R.R. Tolkiena i jego trylogię "Władcy Pierścieni". Z innych wybitnych twórców należy uwzględnić: Andrzeja Sapkowskiego i "Wiedźmina", czy Terry'ego Goodkinda i jego "Miecz Prawdy".

urban fantasy - (opis) klimat utworów o tematyce urban fantasy, jest utrzymywany w realiach wielkomiejskich, gdzie magia i technika współgrają ze sobą. Myślę, że tu z pewną odpowiedzialnośćią mogę zaliczyć "Ligę Ognia" Tomasza Pacyńskiego".

space fantasy - (opis) jak wskazuje nazwa, powieści tego podgatunku są rozgrywane w kosmosie, a czasami nawet w innym wymiarze. Jako, że do space fantasy nigdy się nie przekonałem potrafię wymienić tylko jeden tytuł: "Dziedzictwo Heorotu".

heroic fantasy (magia i miecz) - (opis) w tych książkach, prawie zawsze ukazany jest heroiczny bohater z grupką przyjaciół, przemierzający ogromny obszar i unieszkodliwiający, potwory, złych wojowników, czarnoksiężników etc, i prawie zawsze udaje mu się osiągnąć cel. Są dosyć podobne do high fantasy, dużo ludzi je nawet myli. Najpopularniejsze tytuły to: saga "Dziedzictwo" Paoliniego, "Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin.

*Z powieści heroic fantasy, wywodzą się gry na PC, cRPG.

Ostatnio czytuje głównie urban fantasy. Teraz chyba jest najbardziej popularne i kolejne książki w tym nurcie pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. To książki takie jak np. "w szponach mrozu" Richelle Mead,

Ostatnio czytuje głównie urban fantasy. Teraz chyba jest najbardziej popularne i kolejne książki w tym nurcie pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. To książki takie jak np. "w szponach mrozu" Richelle Mead,

Niestey, heroic fantasy, prawie całkowicie zanikło, a przecież jest to taki piękny gatunek. W dzisiejszych czasach, jest niewielu autorów, którzy podejmują wyzwanie heroic fantasy, czy choćby high.

Heroic jest fajny, szczególnie podobały mi się opowiadania w świecie warhammera o Gotreku ;) Ale jednak zagłosowałem na dark fantasy, bo częściej niesie za sobą jakiś przekaz ponad wesołe szatkowanie goblinów i skavenów.

Zagłosowałem na High Fantasy - Sapkowskiego przeczytałem, Wszystkie książki Trudi Canavan przeczytałem, Tolkiena czytałem.

Aczkolwiek - Urban też lubię, Dark ;)

szczerze-trudno mi wybrać pomiędzy high fantasy, heroic a urban. każdy podgatunek ma w sobie "magię" i łapczywie pożeram powieści z tych 3 -ale niech już będzie high :)

Dark Fantasy ;).

Zwłaszcza w uniwersum Warhammera. Niesamowity nastrój Imperium targanego konfliktami zewnętrznymi oraz wewnętrzną zgnilizną... Ach! Rozmarzyłem się :mrgreen: Chociaż zawsze "kibicuję" siłom Mrocznych Bogów ;) (Krew dla Boga Krwi!)

Najczęściej sięgam po high oraz heroic fantasy. To zdecydowanie moje ulubione podgatunki ulubionego gatunku :D. Mimo, że jakoś nie mogę przeczytać Tolkiena, to jednak Sapkowski przesądza sprawę. Oprócz tego uwielbiam Rowling, Paoliniego, Brennan oraz Colfera.

Heroic fantasy to czas mojego dzieciństwa, teraz już sięgam po nie trak często jak kiedyś, być może ze względu na oklepane schematy. Skłaniam się bardziej w stronię high fantasy, w stronę Tolkiena i Goodkinda, którzy to parę lat temu zawrócili moim życiem, do ich grona dołącza jeden z największych (według mnie) mistrzów fantasy - George R. R. Martin, z tymże on wyłania się już z low fantasy.

Było ciężko wybrać ale się udało:) High fantasy i dark, oj to moje ulubione podgatunki. To od nich zaczęła się moja przygoda z czytaniem i z fantastyką.

Wprost uwielbiam high fantasy *-* Najlepiej jeśli akcja osadzona jest w klimatach a'la średniowiecznych, a magia jest dawkowana z umiarem - najlepiej, jeśli jest nieco na uboczu, bardziej w sferze legend i wierzeń bohaterów niż żeby miało być jej wszędzie pełno. Wyjątkiem są książki z dobrze nakreślonym systemem magicznym, który, że tak to powiem, trzyma się kupy i jest w miarę logiczny. Z kolei, przyznam szczerze, że mimo całej mojej miłości do fantastyki jako takiej, nie trawię heroic fantasy. Zbyt to oklepane, a bohaterowie świętsi od papieża bardziej mnie irytują niż skłaniają ku temu, żeby im kibicować. Zdecydowanie wolę, kiedy bohaterowie nie są czarno-biali, a nawet, zaryzykuję stwierdzeniem, że wolę bohaterów, którym bliżej do antagonistów niż protagonistów - takie postacie są o wiele ciekawsze, a ich losy śledzi się z zapartym tchem. Wiem co mówię, bo właśnie pożeram kolejną książkę z gatunku :D