wysoka92

Omów warunki przepływu prądu elektycznego w obwodzie.

2 posty w tym temacie

Proszę o pomoc w tym zadaniu,dlatego,że w internecie na każdej stronie napisane jest co innego,a ja muszę mieć dobrą wersję,bo zdaję poprawkę.

Omów warunki przepływu prądu elektrycznego w obwodzie.

I jeszcze jedno:scharakteryzuj źródła prądu w obwodzie elektrycznym.

Z góry bardzo,bardzo dziękuję.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1) Napięcie jakie przykładamy do końca przewodnika o długości l sprawiają, że utworzy się w nim pole elektryczne o natężeniu E=U/l. Pole to będzie działało na elektrony swobodne siłą: F= - Ee która będzie nadawała przyśpieszenie sprawiając że będą się one poruszały wzdłuż przewodnika w stronę potencjału wyższego. Elektrony swobodne w czasie zderzeń z jonami sieci krystalicznej będą przekazywały część otrzymanej energii kinetycznej. Dlatego właśnie energia jonów będzie rosła (rosła będzie również amplituda ich drgań) zatem rośnie temperatura przewodnika, przez który płynie prąd, a zatem rośnie także jego energia wewnętrzna. W wyniku następnych zderzeń elektrony swobodne będą uzyskiwać stałą średnią prędkość Vu, którą nazywa się prędkością unoszenia.

2) Obwodem elektrycznym nazywa się pewien układ, w skład którego wchodzą źródła prądu, przewody przewodzące prąd oraz inne elementy. Mogą to być: oporniki, cewki , kondensatory, diody czy wzmacniacze. Te wszystkie składniki mogą być łączone szeregowo, równolegle bądź szeregowo - równolegle.

Najbardziej ogólny podział obwodów wyróżnia obwody liniowe i obwody nieliniowe. Obwody liniowe to takie, w których spełnione jest prawo Ohma, niezależnie od tego czy prąd jest stały czy zmienny. Natomiast w obwodach nieliniowych występuje nieliniowa zależność między natężeniem a napięciem prądu.

W inny sposób można podzielić obwody na : obwody prądu stałego i obwody prądu zmiennego.

Proszę bardzo i życzę powodzenia :wink:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz