Incomprehensible

Cytaty.

Recommended Posts

V. Nabokov - "Lolita"

Ja zaś patrzyłem, nie odrywałem od niej wzroku i wiedziałem - ponad wszelką wątpliwość, tak jak wiem, że umrę - że kocham ją bardziej niż wszystko, co dotąd ujrzałem lub wyobraziłem sobie na ziemi, bardziej niż wszystko, co mam nadzieję napotkać gdziekolwiek indziej.

Chogyamie, ja się strasznie boję tego hop i tego bezmiaru, wyjaśniłam. Aby rozwinąć się w przepastne i obce, musiałabym zrezygnować z całej przytulnej znikomości swojego zwoju!
Zosiu, ja ci nie proponuję skoku do studni, [...] aby się o tym przekonać, musisz wyciągnąć się na całą swoją nieskończoność. Jeśli pozostaniesz zwinięta, prędzej czy później zaplączesz się we własny ogon, uwierzysz w początek i koniec i udusisz się własną powagą, nie rozpoznawszy kosmicznego żartu.

N. Goerke, Kuszenie Zofii [w:] Taż, Fractale

“Chwilami myślę, że śnię. I co dzień rano otwieram tę samą księgę i czytam te same słowa, by pogłębić moją wiedzę istotną. I z niej to czerpię pożywienie codzienne dla ducha, a samotny jestem jak pająk w swej sieci. Takim będę do śmierci.”
Stanisław Ignacy Witkiewicz622 upadki Bunga

“Zwyciężyłeś i przeto ulegam. Atoli odtąd umarłeś na równi ze mną – umarłeś dla Ziemi, dla Nieba i dla Nadziei! We mnie istniałeś i – spojrzyj w moją śmierć, spojrzyj wskroś tej, która jest twoją, postaci, – jak doszczętnie zamordowałeś siebie samego!”
 Edgar Allan Poe

Mam trochę zapisanych, dodam na końcu jakiego gatunku są książki w których są cytaty:

"Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie śnią o przygodach a inni, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i wyruszają na spotkanie swoich marzeń" Wojciech Cejrowski w "Gringo wśród dzikich plemion" (literatura podróżnicza).

"Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku" Antoine de Saint-Exupéry w "Mały Książę" (chyba wiadomo :D ).

"Człowiek w pysze swojej wyobraża sobie, że jest nieszczęśliwszy od bliźniego, na którego również spadł cios" Aleksander Dumas w "Hrabia Monte Christo" (określiłabym jako dramat).

"Ciągła zmienność, niebezpieczeństwa i trudy wyrabiają sprężystość umysłu. [...] Nie ma inteligencji, gdy nie ma zmiany i potrzeby zmiany" Herbert George Wells w "Wehikuł czasu" (sci-fi).

"Skoro tak wiele rzeczy, których nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić, już się zdarzyło, to dlaczego to, co sobie dopiero wyobrażamy, nie może być prawdą..." Olis Nari Lang w "Kakrachan" (sci-fi, YA).

"Niektórzy unikają samotności, bo skłania ich do nieprzyjemnej samooceny" Timothy Zahn w "Obława na Icarusa" (sci-fi).

"Normalny, moja droga, to jest każdy przeciętniak, ktoś, kto niczym się nie wyróżnia. Takie szare, mdłe tło, co to żyje, bo żyje, płynie, bo płynie, i nigdy, ale to przenigdy nie zrobi niczego, co mogłoby wywindować go ponad tę jego zaprogramowaną przeciętność. Zwykły, pospolity, bez polotu - rzucała synonimami. - Obraziłabym się, gdyby ktoś powiedział, że jestem normalna" Maja Kotarska w "Ładny gips!" (kryminał).

Jak coś jeszcze znajdę, to wyślę.

Smutek mnie uczy, że służę do życia. 
– Kiedy jesz – mówi – masz pamiętać, żeby gryźć i połykać, tylko tyle. Bo widzisz, chodzi o to, że włosy rosną bez twojej pomocy, samo się oddycha i samo śpi, oczy wiedzą, co zrobić, żeby się zamknąć. W zasadzie jesteś sobie potrzebna prawie do niczego. 
Więc idąc, tylko przebieram nogami, a siedząc, uciskam stołek, który skrzypi. Kiedy tak siedzę, widok całymi godzinami używa mnie do patrzenia.

Bronka Nowicka, "Nakarmić kamień"

Niektórzy ludzie czują przykrość, wchodząc do pustego mieszkania, niektórzy nie potrafią zjeść we własnym towarzystwie śniadania, a samotny wieczór przyprawia ich o depresję. Mnie nie. Zwłaszcza w czwartkowy wieczór. Słucham muzyki, oglądam telewizję, sklejam modele, czytam książki, gotuję. Brak innych ludzi w otoczeniu to brak zagrożeń. Nikt niczego ode mnie nie żąda, niczego nie oczekuje, nikt nie ma wobec mnie planów ani wymagań.

O 26.03.2007 at 21:29, Incomprehensible napisał:

PS: Proszę o to, abyście, gdy już piszecie cytat, podawali tytuł i autora książki, której pochodzi.

A niech was wszyscy diabli! 

Moralność Pani Dulskiej, G. Zapolska

Z biegiem lat zauważyłem, że to co jest trudniejsze do przeanalizowania to fakt, jak się zmieniam, staję się starszy, patrzę na pewne rzeczy inaczej i zauważam, jak wiele z tego jest do dupy. Ile z tego jest naprawdę do dupy, a ile z tych rzeczy po prostu ja uważam za gówno? Mam swoją własną opinię w tej kwestii.

Trent Reznor, ostatni wywiad z  Kerrang

"Zastanawiała się, czy traci zmysły. Doszła do wniosku, że tak czy owak gówno ją to obchodzi, przynajmniej na razie." ~Stephen King, Gra Geralda

Słabość, odpowiednio związana, może udawać siłę, podobnie jak tchórzostwo może udawać bohaterstwo, jeśli odetnie mu się wszystkie drogi ucieczki.

Brandon Sanderson - Droga królów

• Walka czyni silnym, ale również bezwzględnym.
  • (...) wszyscy staruszkowie przyprawiają o dreszcze. (...) Mogą być mili, ale nikt nie mógłby przeżyć tak długo, nie niszcząc życia mnóstwu innych ludzi.

Brandon Sanderson - Dawca przysięgi I

Byłem świadkiem cudu, a jednak zastanawiałem się, czy przypadkiem nie tędy właśnie przechodzą na „tamtą stronę” wszyscy wariaci.

Jonathan Carroll, "Kraina Chichów"

I drugi cytat z twórczości tego pana, opisujący pewien bardzo przemawiający do mojego od zawsze oderwanego i odrywającego się coraz mocniej od rzeczywistości serduszka rytuał:

Ilekroć w twoim życiu wydarzy się coś naprawdę istotnego – gdziekolwiek byś była – poszukaj najbliższego patyka i napisz na nim tę okoliczność i datę. Zbieraj patyki, dbaj o nie. Nie powinno być ich zbyt wiele. Co parę lat sortuj je, oddzielaj wydarzenia, które zachowują ważność, od tych, które ją tracą. Wiesz o co chodzi. Resztę wyrzuć. Kiedy się zestarzejesz, rozchorujesz albo będziesz pewna, że zostało ci mało czasu, zbierz wszystkie w wiązkę i spal ją. Dokonaj zaślubin patyków.

• Dziwne, jak łatwo można było sprawić, by chęć ochrony przerodziła się w żądzę zniszczenia.

Brandon Sanderson - Rozjemca

• Litość może być potężnym narzędziem. Jeśli tylko można zmusić kogoś, by coś poczuł, ma się nad nim władzę.

Brandon Sanderson - Tancerka krawędzi

• Nuda czyni ludzi podatnymi na manipulację.

Brandon Sanderson - Dusza cesarza

"To be or not to be
(HAMLET)
To be is to do
(SARTRE)
Do-be-do-be-dooo...
(FRANK SINATRA)"

Mrożek "Uwagi osobiste"

Dogadywałem się z nim, choć był zupełnie inny niż rówieśnicy. Wszyscy mieliśmy za sobą jakieś przedszkola, gdzie interakcja dzieci z różnych środowisk była znacząca, a Tomek był w czystej postaci klonem z międzywojnia. Nawet posługiwał się językiem trochę przedwojennym. On do siódmego roku życia wychowywał się w tajemniczym ogrodzie i opierał głównie na kontaktach z matką i babką.

Producent filmowy Grzegorz Gajewski o swoim przyjacielu Tomku Beksińskim - synu "tego" Beksińskiego - za jego szczenięcych lat.

Pierwszy raz w życiu spotkałem człowieka z taką pamięcią, inteligencją, kulturą. Miał indywidualne spojrzenie na wszystko, niczego nie przyjmował w ciemno. To było fascynujące, bo odkrywał wokół masę bzdur. Lubił przytaczać przykład konia, któremu dwa tysiące lat temu ktoś źle policzył zęby, a potem już nikt tego nie sprawdził. W podłogę pracowni wbił solidny gwóźdź. Pytam: "Co ten hufnal tu robi?". Odpowiada: "Zaznaczyłem nim środek mojego świata".

Grafik Bogusław Wiśniewski o samym Zdzisławie Beksińskim.

Samobójca – a Harry nim był – niekoniecznie musi żyć w szczególnie bliskim kontakcie ze śmiercią, taki kontakt można mieć, nie będąc samobójcą; ale właściwością samobójcy jest to, że swoje "ja" – obojętnie, słusznie czy niesłusznie – odczuwa jako szczególnie niebezpieczny, niepewny i zagrożony element natury, że wydaje mu się, iż stale, w sposób niezwykły jest narażony i wystawiony na niebezpieczeństwo, tak jak gdyby stał na szczycie skały, gdzie słabe pchnięcie z zewnątrz lub drobna słabość od wewnątrz wystarczą, by strącić go w próżnię.

Hermann Hesse, "Wilk stepowy" - ale i "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej, z której to monumentalnej biografii pochodzą wszystkie powyższe cytaty [wytłuszczenia własne].