Jump to content

Egoizm


monia_xD

Recommended Posts

Posted

Czy często słyszycie o sobie "jesteś egostą/stką, myślisz tylko o sobie"

Ja słyszę to bardzo często, zaczęłam się przyzwyczajać, jakoś z tym żyje...

Link to comment
Posted

Ja mam odwrotnie. Często słysze że powinienem przestać myślećo innych tylko o sobie. Raczej to co się ze mną dzieje to mnie nie obchodzi. bardziej troszcze sięo innych.

Link to comment
let's talk about...
Posted

Egoista kieruje się tylko własnym dobrem i interesem, nie zwracając uwagi na potrzeby innych. Odnosi wszystko do siebie, tak więc nie uznaje systemu wartości wybiegającego poza jego własne "ja".

Egoistą człowiek jest od urodzenia, bo egoizm to cecha wrodzona. Tak jak altruizm , czyli wrodzona skłonność do czerpania zadowolenia z dawania.

Jestem typową altruistką...

Myślę, że egoizm nie jest zły i musisz nauczyć się z tym żyć, tak by nie ranić nikogo z otoczenia.

Link to comment
Posted
Egoistą człowiek jest od urodzenia, bo egoizm to cecha wrodzona.

Polemizowałabym tutaj.

Rodzimy się - posiadamy w równowadze cechy: egoizm i altruizm.

Dorastając, żyjąc z dnia na dzień, kształtujemy je w sobie.

I od nas zależy, jak nimi pokierujemy.

Myślę, że egoizm nie jest zły i musisz nauczyć się z tym żyć, tak by nie ranić nikogo z otoczenia.

Egoiści zwykle ranią innych, bo pragną wszystkiego dla siebie. Jeśli nie mają w czymś jakiegoś interesu - trudno, nie czepiają się tego. Bo po co robić rzeczy całkiem nieprzydatne?

Link to comment
Agnieszka1991
Posted

Każdy jest egoistą...zależy tylko czy w małym, czy w dużym stopniu :roll:

Jak na razie nikt mi nie zarzucił, że jestem egoistką.

Link to comment
Posted

Heh, mi nigdy nie powiedzieli, że jestem egoistką :) Zawsze słyszę, że "sama świata nie zbawię". Nawet mi to nie przeszkadza, chyba ża już naprawdę ktoś mnie wykorzystuje i dużo na tym tracę. Ogólnie jestem otwarta i staram się dzielić szczęściem z innymi:) Nawet w postaci czysto materialnej :)

Link to comment
mała czarna
Posted

Czasem bywam egoistką. Ale staram się z tym walczyć. Chcę jak najbardziej pomagać innym, znajomym, przyjaciołomm, oni są ważniejsi ode mnie.

Jesli już mam jakieś objawy egoizmu to nie z powodu tego, że stracę coś materialnego, raczej chodzi o ludzi, uczucia.

Link to comment
Posted

Czasami jestem egoistą, ale wypominają mi to jedynie rodzice. Jakoś nie przeszkadza mi to specjalnie,a pomagać innym też lubie.

Myślę, że tak samo jak nikt nie jest całkowicie zły, tak samo nikt nie jest całkowitym egoistą.

Link to comment
Posted

Odrobina zdrowego egoizmu może w życiu tylko pomóc. Ale jak ze wszystkim - co za dużo to niezdrowo. ;)

Link to comment
Posted

definicja predestynacji - pogladu Kalwina.

Pomyślałam o tym samym, czytając post.

egoista to zatem tez czlowiek, ktory przez cale zycie cierpial, a przez jeden dzien w zyciu chce poczuc sie wyjatkowy i byc kochany najbardziej na swiecie?

Oczywiście, że nie...

Czlowiek ktory wciaz daje czuje sie mimo swych altruistycznych sklonnosci, czlowiekiem niepelnym. Rodzi sie w nim uczucie rozczarowania, nastepnie zlosci i gniewu, dokad to prowadzi? Egoizm jest dobry, kiedy potrafi stawic sie mu czolo - wtedy obie strony kieruja sie ty,, co dla nich najlepsze.

Ważne jest, by dzielić radość z innymi, ale nie wolno zapominać o sobie...

Nie można zapominać o swoim szczęściu, nie można przestać o nie walczyć.. Bo wtedy nasze życie nie "owocuje".

Link to comment
Posted

Nie, w zyciu nikt tak mnie nie nazwal. Przynajmniej mi tego otwarcie nie powiedzial, ale zauwazylem, ze tak mysla o mnie, choc nie wiem po jakich czynach to widac.

Link to comment
Posted

nie jakos nie slyszalam tak o sobie

Link to comment
Posted

tekst ze egoizm jest wrodzony mnie rozbawił. ogólnie zgadzam sie z Pinwinkiem i Ida.

bez przesady-nie jestesmy bezwolnymi istotkami i załozenie "ojejku jestem egoistka. no trudno ide grabić inne zdieci z klocków" wydaje sie byc poroniony. dla mnie egoizm jest cecha wyraznie nacechowana negatywnie. nie widze tu powodów do dumy. w przesadnym altruizmie tez nie. dbac o swój interes i nie dac sobie wejsc na głowe ale kierowac sie tez empatią. i tyle. dla mnie to proste.

ps. egoizm i bolesne dojrzewanie idą czesto w parze. przejdzie. choc mysle ze warto troche pomyslec zanim sie zaczenie wrzeszczec JA JA JA

Link to comment
Posted

na swoim egoizmie łapie sie czesto, nawet w takich drobnych sparawch. wiem ze to słabość. i jak narazie nie proboje z tym bardzo walczyc , chodz slyszalam juz taki wyzut. zgadzam sie z tym ze na pewno kazdy z nas ma w sobie troche egizmu. i uwazam to za pozytywną ceche, oczywiscie jesli nie jest przesadzona

Link to comment
Posted

Egoizm jest taką formą zachowania, gdzie liczy się 'ja', a inni są odstawiani na bok i tym samym często możemy innym zrobić przykrość. Ja raczej nie należę do egoistów bo od małego byłam uczona,że należy się dzielić z innymi, ale sądzę,że nie powinno się ciągle zajmować innymi osobami, bo inni mogą to łatwo wykorzystać.

Link to comment
Posted

Ostatenicznie lepiej być egoistą, niż cierpieć na tą ciężką chorobę, zwaną altruizmem.

Częśto słyszę, ze jestem egocentrykiem, obojętnym na potrzeby innych, ale to nieprawda. Kiedy mi na kims zależy potrafię oddać mu wszystko co mam do zaoferowania. Ale tylko kiedy mi zależy.

Link to comment
Posted
Częśto słyszę, ze jestem egocentrykiem

egocentryzm nie jest synonimem egoizmu, jest to bardziej forma postrzegania świata głównie poprzez pryzmat własnych doświadczeń, nie dopuszczanie do siebie możliwości że coś może być inne niż MY sobie to wyobrażamy, lekceważenie opinii innych osob. Natomiast egoizm jest objawem nadmiernej miłości do samego siebie, egoista pragnie wyciągać ze wszystkiego korzyści dla siebie nie biorąc przy tym pod uwagę potrzeb innych ludzi. Do tematu, nie jestem ani egoistką ani altruistką chociaż czasem odzywa się we mnie jedno albo drugie

Link to comment
Posted

Tu zabawię się w Macgavera:

Egocentryzm – tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Przekonanie o tym, że jest się najważniejszą osobą, a świat "kręci się wokół niej".

O tą definicję mi chodziło, chociaż jesli przyjrzeć się blizej tym dwóm terminom to masz racje. naturalnie.

Link to comment
Posted

Raczej nikt tak na mnie nie mowi...ale zdarza sie ze sama tak o sobie mysle...Zreszta jak to ktos powiedzial troche egoizmu jeszcze nikomu nie zaszkodziło :)

Link to comment
Posted

Nie jestem egoistka ale sa czasem chwilke, kiedy ktos zwroc imi uwage, że czasem powinna pomyslec też o innych.

Link to comment
Posted

kazdy człowiek powinien miec w sobie szczyptę egoizmu.... gdybyśmy nie byli choć troche samolubami to do niczego bysmy nie doszli, człowiek z egoizmem jest silniejszy w dżungli codzienności

Link to comment
dziewczyna39
Posted

ostatnio w szkole zaczely chodzic opinie o mnie i moich przyjaciolkach ze jestesmy ksiezniczkami i myslimy tylko o sobie. ale rozpuscila je osoba, ktora jest po prostu zawiedziona na mnie (taki kretyn z ktorym mi nie wyszlo) bo mysli, ze jest Panem i Wladca... nie przejmuje sie tym bo wiekszosc osob i tak wie, ze jestesmy mile i zna nas troche lepiej. nie uwazam sie za egoistke, szanuje innych, mysle o innych, po prostu jestem moze troche narcyzem, ale chyba to da sie pogodzic :wink:

Link to comment
Posted

Nie mam z tym wiele wspólnego. Może to i dobrze?

Link to comment
Posted

Jeszcze nie usłyszałam nigdy od nikogo podobnego stwierdzenia, ale miewam egoistyczne myśli. Nawet podejrzewam, że każdy miewa. Tylko, że ostatecznie najczęściej po prostu te objawy egoizmu zwalczają jakieś inne cechy.

Najgorzej z rozsądkiem, który powinien odgrywać główną rolę w walce z egoizmem :wink:

Link to comment
Posted

No cóż...Jestem egoistką xD Chociaż nie 100-procentową. Najczęściej gdy coś robie, lub mam zamiar coś zrobić najpierw myślę jakie to będzie miało korzysci dla mnie(ewnetualnie najbliższych przyjacił)nigdy jednak nie robię czegoś bezinteresownie.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Gloria
   Zależy, co się rozumie pod pojęciem "wejścia w konflikt z prawem". Zdarzyło mi się płacić mandaty za przekroczenie prędkości, choć z mojego punktu widzenia były to mandaty "na siłę", gdyż policja była ustawiona w takim miejscu, aby prawdopodobieństwo otrzymania mandatu było wysokie (np. wjazd w teren zabudowany, potem od razu jest ograniczenie do 40 km / h, i przy jeździe + - 50 km / h otrzymuje się mandat). Inna sytuacja to przechodzenie na przejściu dla pieszych na czerwonym świetle (gdzie chociażby w Anglii jest to dozwolone) czy przechodzenie poza przejściem dla pieszych, gdzie w promieniu 300 metrów nie widać żadnego samochodu (ale jednak policja z daleka zauważyła!). Nie uważam, żebym naraził swoje lub innych bezpieczeństwo, ponieważ upewniłem się, że nic nie jedzie i szybko przeszedłem. Natomiast zgodnie z paremią łacińską trzeba respektować prawo: dura lex sed lex. Przypomniała mi się jeszcze inna sytuacja z dróg, a mianowicie ograniczenia nakazane przez znaki drogowe, które są niewspółmierne do tego, co znajduje się na drodze. W moim mieście od jakiegoś czasu na pewnym odcinku ustawione są znaki z ograniczeniem 30 km / h z powodu zajęcia 1 pasa ruchu (z 3 dostępnych), a na remontowanym pasie od kilku miesięcy nic się nie dzieje. Także z punktu widzenia prawa może taki znak jest wymagany, natomiast z logicznego punktu widzenia - nie ma uzasadnienia.
  • Kerosine
   Is it possible that existence is our exile and nothingness our home? Emil Cioran Dziwne, ale zawsze wydawałam się to przeczuwać.
  • types
   Myślałem, że będzie lepiej jak pójdziemy na terapię dla par. W końcu to nasz wspólny problem, może ja coś robię źle?
  • yiliyane
   Cytowanie posta jest na dole:   Jak dla mnie nie dziwne, bo pewne rzeczy mogą być krępujące. Jej zależy na Tobie i nie chce stawiać się w złym świetle, żebyś jej nie odrzucił, a u psychologa, żeby terapia miała sens, trzeba powiedzieć wszystko szczerze. Jeśli chce iść sama, niech idzie.
  • types
   @yiliyane Nie wiem jak tu się cytuje, więc ospiszę bez cytowania. Ona jest dziewicą z tego co mówiła.  Mylisz się, ja jej nie nakłaniam do seksu, gdyby mi powiedziała, ze chce czekać do ślubu to bym zrozumiał, i wytrzymał. Dla mnie sex nie jest najważniejszy. Problemem jest, że ciężko z nią poruszyć takie tematy jak sex. Co tu gadać o sexie, Ona boi się wogóle bliskości. Zależy jej na mnie na pewno, bo sama proponuje spotkania, ale jednak nie możemy, a raczej ona nie może przełamać jakiejś bariery, boi się dotyku, niby coś chce a ciągle się czegoś boi.  Ja chcę z nią iść do psychologa, seksuologa, ale jak sama mówi wstydzi się iść ze mną? Dziwne to.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   4
  3. 3
   intodecay00
   intodecay00
   2
  4. 4
   rotting_humanoid
   rotting_humanoid
   2
  5. 5
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   2
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  18 posts
  intodecay00
  intodecay00
  15 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  14 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
  wardrum
  wardrum
  9 posts
  Cranche
  Cranche
  7 posts
  patolove
  patolove
  5 posts
  Love20
  Love20
  5 posts
  types
  types
  4 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  65 posts
  yiliyane
  yiliyane
  63 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  476 posts
  yiliyane
  yiliyane
  455 posts
  wardrum
  wardrum
  159 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up