Jump to content

Jedynak/jedynaczka

quita

Recommended Posts

Posted

Witam, jakoś dopiero teraz natchnęło mnie na załozenie tego tematu.

Co sądzicie o ludziach którzy nie mają rodzeństwa, czy różnią sie od tych którzy mają brata lub siostre ?? Czy jakaś cecha ich wyróżnia ?

Prosze o opinie i wszelkie refleksje na ten temat. :)

Posted

Trochę sie wyróżniają spędzają dużo więcej czasu po za domem na spotkaniach z kumplami i czy kumpelami... :twisted: nie tak jak ci co mają rodzeństwo... :twisted: no cóż takie bywa życie "rodziny sie nie :twisted: wybiera"

Posted
Trochę sie wyróżniają spędzają dużo więcej czasu po za domem na spotkaniach z kumplami i czy kumpelami...

nie byłabym taka pewna , maja mnie jedną więc sie bardziej interesują w moim srodowisku Ci z rodzeństwem mają więcej czasu wolnego ..

Ja byciem jedynaczką moge sie "rozkoszować" juz tylko przez 12 dni , bo Amelia 1 kwietnia przyjdzie na świat ;)

Posted

Ej, ja jestem jedynaczką i jakoś się szczególnie chyba nie wyróżniam :) Ale faktem jest, że mam dużo wolnego czasu 8) Między innymi na spotkania z przyjaciółmi :)

Posted

Ja tez jestem jedynaczka i cos nie wydaje mi sie żebym miała więcej czasu czy coś...

Niektórzy uwazaja, ze jedynaki są rozpieszczone.... Hmmm... ale nie wszystkie... ja nie jestem...

choć przyznam, ze widzę z obserwacji, ze wielu jedynaków to egoiści :) Nie mowie wszyscy, ale wielu :)

Posted

Panuje opinie, ze jedynacy są bardziej rozpieszczeni chodź według mnie różnie to bywa. Jedyne co wiem na pewno o jedynakach, to, że maja lepiej w tym sensie, iż nie kłócą się ze swoim rodzeństwem. :wink:

Posted
Co sądzicie o ludziach którzy nie mają rodzeństwa, czy różnią sie od tych którzy mają brata lub siostre ??

Tak, różnią się. Tą różnicą jest fakt, iż jedynak nie musi dzielić się z rodzeństwem wszystkim co może byś bolesne w przyszłości.

Posted
Witam, jakoś dopiero teraz natchnęło mnie na załozenie tego tematu.

Co sądzicie o ludziach którzy nie mają rodzeństwa, czy różnią sie od tych którzy mają brata lub siostre ?? Czy jakaś cecha ich wyróżnia ?

Prosze o opinie i wszelkie refleksje na ten temat.

Człowiek może się różnić, ale nie koniecznie. Jedynak może być egoistyczny wobec innych, może mieć gorszy kontakt z rówieśnikami, gorzej się rozwijać. Oczywiście nie ma na to reguły, lecz z psychologicznego punktu widzenia, rozwój dziecka jest lepszy, tak jak jego funkcjonowanie w społeczeństwie, jeżeli posiada rodzeństwo.

Posted

Ja jestem jedynaczką. Zgodzę się, że niektórzy jedynacy są rozpieszczeni, ale nie zawsze. Ja nie dość, że jedynaczka, to jeszcze jedyna dziewczyna w najbliższej rodzinie (mam samych braci ciotecznych). Kiedyś byłam bardzo ograniczana, wymówką była to, że jestem jedyną dziewczyną i się o mnie martwią. Ja to rozumiem, że trzeba się o dziecko martwić, ale bez przesady. Miałam o to dość dużo spięć, bo mam silny charakter tak samo jak moi rodzice i po prostu miałam dość tego ograniczania z ich strony. Teraz natomiast nie mam już o to konfliktów, rodzice wyluzowali, dali mi wolną rękę, nauczyli mi się ufać. Po powrocie z pracy mam później czas dla siebie, wtedy mogę spotkać się z ekipą, albo pozałatwiać różne sprawy.

Posted

Nic dziwnego Asyumi masz już 19 lat , jesteś dososla, nie mogą Ci już niczego zabronić.

Posted
Nic dziwnego Asyumi masz już 19 lat , jesteś dososla, nie mogą Ci już niczego zabronić.

Z prawnego punktu widzenia od 18 roku życia stałam się pełnoletnia, więc teoretycznie nie mogą mi niczego zabronić. W praktyce i życiu, jednak nie ma to odzwierciedlenia. Dopóki mieszkam pod ich dachem muszę stosować się do reguł i zasad ustalonych w domu. I tu nie ma znaczenia, że jestem już pełnoletnia. Ja mieszkam w ich domu, a nie swoim. Jakby mi coś nie pasowało to krótka rozmowa, albo dostosowuje się do ich zasad dopóki mieszkam pod ich dachem, albo się wyprowadzam jak mi coś nie pasuje. Ale gdzie ja bym poszła? Jestem w pewnym stopniu od nich uzależniona, bo spójrzmy prawdzie w oczy, mam tylko 19 lat i sama się nie utrzymam. Na szczęście, jednak mam dobry kontakt z rodzicami, odkąd nabrali dystansu, co do poniektórych spraw. Nie raz dałam im dowody swojej odpowiedzialności i mi ufają, więc nie mogę narzekać, bo mam teraz naprawdę wielkie luzy, ale jednak niektórych rzeczy nie mogę zrobić dopóki jestem pod ich dachem, taka jest prawda. Mimo wszystko nie mam na co narzekać.

Ale wracając do tematu...

Co do bycia jedynakiem ma to swoje plusy, bo wszystko jest dla ciebie (część jedynaków wyrasta przez to jednak na samolubów, lub egoistów), ale jednak ma też wady... przynajmniej dla mnie. Mi np. brakuje rozmów z rodzeństwem, zawsze chciałam mieć rodzeństwo. Jest raźniej, można pogadać. Jak coś się dzieje w domu, to lepiej to znosisz jak masz brata lub siostrę u boku niż masz sam przez wszystko przechodzić. Może nie zawsze jest kolorowo mieć rodzeństwo, ja jednak bardzo bym chciała je mieć.

Posted

To prawda, rodzice starają się mieć kontrole nad swoim dzieckiem całe życie :) Ale to znak , że kochają i po latach jest się im za to przeważnie wdzięczynym.

Co do rodzeństwa, to masz przykrą sytuację, bo ja np. pokloce się z rodzicami, lub mam problem, to pogadam z siostrą, obgadamy rodziców , razem na nich wjedziemy, ponakręcamy się i spokój. Jest moją najlepszą przyjaciólką , choć czasami mieć rodzeństwo to katorga, znam osobiście takie przypadki, ale to żadkość. Wnisek Taki: WARTO MIEĆ RODZEŃSTWO, bo po śmierci rodziców tylko zostaje brat lub siostra, którzy cierpią razem z Tobą w ten sam sposób, ale także są kawałkiem Starszyzny.

Posted

Ja jestem jedynackza i jestem rozpiczona wiem o tym :d jestem pepkime siwata dla mamy i dzidka :P jak cos chce to przeważnie to mam :P ale mi z tym dobrze :) nie wiem czy sie czyms wyróżniam... Nie sadze... jeste pare - bycia jedynackza np. czasmi nie masz do kogo pogadac i tak pusto samemu w pokoju domu... zawsze z siostra to by bylo mozna jakies sekrty miec zwierzac sie czy cos... ale nie chcial bym chyba miec sis :P i nie bede miec bo moja mam juz jest za stara :P hihi :)

Posted

Ja też jestem jedynaczką :P

Może i mam więcej czasu na jakieś spotkania z przyjaciółmi itp. ale faktem jest, że rodzice bardziej mnie 'pilnują' bo wkońcu mają mnie tylko jedną ;)

No i uwaga całej najbliższej rodziny też skupiona jest na mnie, co niekiedy bywa przydatne, oczywiście- ale jest też męczące. No i ten samotniczy tryb życia- nie ma z kim pogadać, pokłócić się....

No ale przynajmniej umiem wymuszać na ludzich to co chcę ;) I to nie siłą ;)

A w gruncie rzeczy nie narzekam :D

Posted
To prawda, rodzice starają się mieć kontrole nad swoim dzieckiem całe życie Ale to znak , że kochają i po latach jest się im za to przeważnie wdzięczynym.

Zgodzę się z tobą. Martwią się, bo chcą dla nas jak najlepiej i starają się nas uchronić przed błędami, w końcu przeżyli dużo więcej od nas i mają sporo rzeczy do powiedzenia. Ale jak wszystko w granicach rozsądku.

Co do rodzeństwa, to masz przykrą sytuację, bo ja np. pokloce się z rodzicami, lub mam problem, to pogadam z siostrą, obgadamy rodziców , razem na nich wjedziemy, ponakręcamy się i spokój. Jest moją najlepszą przyjaciólką , choć czasami mieć rodzeństwo to katorga, znam osobiście takie przypadki, ale to żadkość. Wnisek Taki: WARTO MIEĆ RODZEŃSTWO, bo po śmierci rodziców tylko zostaje brat lub siostra, którzy cierpią razem z Tobą w ten sam sposób, ale także są kawałkiem Starszyzny.

Dokładnie, dlatego bycie jedynakiem nie jest zbyt miłe. Jak coś się dzieje w domu to jesteś z tym wszystkim sam, nie masz u boku osoby, która razem z tobą będzie dzielić smutki. A gdy rodziców zabraknie wiesz, że masz jeszcze kogoś, kto ci ich przypomina, bo każde dziecko nosi w sobie cząstkę rodziców i wtedy wiesz, że "część rodziców żyje" w nich.

Ja jestem jedynackza i jestem rozpiczona wiem o tym :d jestem pepkime siwata dla mamy i dzidka jak cos chce to przeważnie to mam ale mi z tym dobrze nie wiem czy sie czyms wyróżniam... Nie sadze... jeste pare - bycia jedynackza np. czasmi nie masz do kogo pogadac i tak pusto samemu w pokoju domu... zawsze z siostra to by bylo mozna jakies sekrty miec zwierzac sie czy cos... ale nie chcial bym chyba miec sis i nie bede miec bo moja mam juz jest za stara hihi

Jak ma się rodzeństwo to przeważnie coś się dzieje ;) Dom jest wtedy taki "żywy", a tak odczuwa się pustkę, tym bardziej jak np. rodziców wiecznie nie ma w domu, albo wracają zmęczeni po pracy. A czasami brakuje takich rozmów z rodzeństwem.

I jeszcze jedno... jeżeli Magdo już zwracasz komuś uwagę jak pisze to sama nie popełniaj błędów, bo w twoim poście, aż się od nich roiło. Tyle ode mnie.

Guest Anonymous
Posted

Ja jestem jedynaczką, i czy ja wiem? chyba sie nie różnie od znajomych, którzy mają btara lub siostrę, w każdym razie mam chyba mniej obowiązków...

Posted

Z wad? Podobno jedynacy są rozpieszczeni i nie potrafią współpracowac z innymi ludźmi.

Jestem jedynaczką.

Myślę, że dzięki temu jestem bardziej samodzielna i odpowiedzialna.

I mam lepszy kontakt ze starszymi ode mnie ponieważ w dzieciństwie cały wolny czas, wakacje spędzałam z rodzicami i ich znajomymi - w domu nie miałam kontaktu z innymi dziecmi. Może to trochę naciągana teoria ale coś w tym jest...

Jedynacy są indywidualistami. Ja uważam to za zaletę...

Posted
Z wad? Podobno jedynacy są rozpieszczeni i nie potrafią współpracowac z innymi ludźmi.

Jestem jedynaczką.

Myślę, że dzięki temu jestem bardziej samodzielna i odpowiedzialna.

I mam lepszy kontakt ze starszymi ode mnie ponieważ w dzieciństwie cały wolny czas, wakacje spędzałam z rodzicami i ich znajomymi - w domu nie miałam kontaktu z innymi dziecmi. Może to trochę naciągana teoria ale coś w tym jest...

Jedynacy są indywidualistami. Ja uważam to za zaletę...

Ja także jestem jedynakiem a w dodatku nie mam ojca, więc większość czasu spędzałem z mamą i jej koleżankami / kolegami etc... więc też sądze że mam dobry kontakt z innymi....

Posted

wydaje mi się że coś ich jednak wyróżnia mam koleżke jedynaka

ogólnie to wpożądku chłopaczyna tylko że troche ciotowaty.

drugi to lamus bardziej niedojebany od paczki zapałek.

znajomi którzy mają rodzeństwo są poprostu twardsi.

ale ogólnie to niemam nic do jedynaków

Posted

Jedynacy z pewnością stracili coś co jest bardzo wazne, kiedy sie dorasta. Dlatego nalezy im wybaczac, ze zazwyczaj są rozpieszczeni. Bo są, bynajmniej ci których znam osobiscie.

Posted

jestem jedynaczka ;p;ptak na prawde to zalezy od osoby jaka jest

Posted

Kiedyś myślałam, że można poznać dość szybko czy ktoś jest jedynakiem. Ostatecznie zmieniałam zdanie. Tak z próżni nie da się wyciągnąć takiego wniosku.

Przyznam jednak, że jak jużwiem, że ktośjest jedynakiem to wydaje mi się, że faktycznie widzę w nim pewne cechy, które o tym świadczą.

Jestem pewna, że jedynacy(ale też najstarsze dziecko z rodzeństwa na przykład) zawsze będzie się odznaczało dużą samodzielnością(już jako malec musi przecież organizować sobie czas na właśną rękę).

Myślę, że cechuje ich też duża zaradność.

W ogóle nie kojarzę jedynaków jako rozpieszczonych.

Moim zdaniem to zależy od rodziców, a nie od ilości dzieci czy są rozpieszczone czy nie.

Myślę też, że na przykład chłopcy jedynacy są bardzo uczuciowi. Bo na przykład jak jest rodzeństwo mieszane to zazwyczaj najwięcej czułości ze strony rodziców spływa na dziewczynkę. Natomiast w sytuacji, kiedy chłopiec jest sam nie ma takiego nierównego podziału. To tylko taka hipoteza, ale póki co odnajduje potwierdzenie w moich obserwacjach.

W ogóle widzę w jedynakach dużo pozytywów, bo Ci ludzie, których poznałąm i byli jedynakami na pewno je posiadali.

Ja jednak cieszę się, że posiadam rodzeństwo, bo to jednak trochę inny wymiar bliskości niż mogą zaofiarować rodzice :wink:

Posted

Przyjelo sie ze jedynacy sa rozpieszczeni, ale mysle ze na to nie ma reguly i nie kazdy jedynak jest rozpieszczony / zarozumialy.

naszczescie nie jestem jedynaczka i mam kochanego brata ;)

NieLubieMasła
Posted

Mam w swoim otoczeniu wiele jedynaczek i wielu jedynaków. Bywają rozpieszczeni - to oczywiste, ale potrafią się też dzielić z innymi i potrafią się o innych też troszczyć wtedy, kiedy jest to konieczne. Niestety często są zazdrośnikami w związkach, bo przez całe ich życie miłość bliskich im osób skupiała się głównie na nich. To cecha najbardziej destruktywna, bo potrafi zniszczyć każdy związek - jaki by nie był.

Posted

ja jestem jedynaczką, i fakt czuje sie rozpieszczona. i jestem w pewnym stopniu egoistka. i jakoze wiele rzeczy mi wybaczano zawsze, bo 'jedyna coreczka' itepe, to teraz czesto powiem o pare slow za duzo.

ale mam tez swietny kontakt z rodzicami, ktorego byc moze bym nie miala majac rodzenstwo.

a tak swoja droga, zawsze chcialam miec 2 -3 lata starszego brata lub siostre. ;)

• Kerosine pinned this topic