Klasyka literatury.

Recommended Posts

Posted

Jest wiele tematów, równie tyle wyników w internecie, nic konkretnego , a ja idąc do biblioteki nie wiem co wypożyczyć... Mam tu na myśli klasykę, pomijając lektury szkolne. Nie mylić proszę z tematem 'jakie książki warto przeczytać'. ;)

jakie książki uważacie za klasykę literatury? Mam tu na myśli takie, które każdy wykształcony/mądry człowiek powinien znać. ;)

Posted

Mistrz i Małgorzata - zdecydowanie klasyka, przez wielu uważana za najważniejszą powieść ubiegłego stulecia. Jak przebrnę przez drugą połowę to powiem coś więcej na ten temat.

Posted

Cortazar-Gra w Klasy, mimo, że nie przebrnęłam do końca, tworzy swoisty początek kanonu.

W. Wharton- Ptasiek,

J. Heller - Paragraf 22

B. E. Ellis- American Psycho

Ken Kesey- Lot nad Kukułczym Gniazdem

Murakami Haruki- Norwegian Wood

John Steinbeck-Tortilla Flat

Nie będę streszczać każdej z osobna, są dobrymi kąskami dla molów książkowych ze względu na poziom,jaki reprezentują. W swoisty sposób zmieniły sposób postrzegania współczesnej literatury, zliberalizowały ją czy też wprowadziły na nurt bardziej ludzki.

Takich tytułów można wypisać w nieskończoność listę, a jeszcze lepiej było by siąść w klubie dyskusyjnym w bibliotekach.

I o ile prawie wszystkie mają już ekranizacje, tylko słowo pisane odda ich esencję.

Posted

Folwark Zwierzęcy i Rok 1984 Orwella.

Władcy Much Goldinga.

Bodhistawa
Posted

Wypadałoby znać twórczość Tolkiena, Lema. Fantastyka jest niestety przez wielu ludzi marginalizowana, głównie przez szkolnych polonistów, a jest to bardzo krzywdzące, ponieważ ta, zdecydowanie nowa dziedzina literatury jest godna większej uwagi.

Posted

Kicek0, i masz racje :D Uwielbiam tę ksiązkę i uważam, że jak najbardziej zasługuje na to aby zaliczyć ją do klasyki. A po drugie to zapewne utwory Dostojewskiego i ja osobiście zaliczyłabym ksiązki Kinga :)

Posted

No i Kafka oczywiście.

Wypadałoby znać twórczość Tolkiena, Lema. Fantastyka jest niestety przez wielu ludzi marginalizowana, głównie przez szkolnych polonistów, a jest to bardzo krzywdzące, ponieważ ta, zdecydowanie nowa dziedzina literatury jest godna większej uwagi.

No cóż, niewątpliwie tak jest ale Lem o ile pamiętam do niedawna był w kanonie a Tolkien dalej jest z Hobbitem - nie jest tak źle, ale mogłoby być lepiej.

Za jakieś 10-20 lat będę mógł w tym temacie śmiało napisać "Amerykańscy Bogowie", a żeby nie wracać tu za te 20 lat napisze teraz* .

*powieść z 2001 roku, więc ciężko zaliczyć do klasyki

Posted

Podbijam Kafkę :) Którego warto zaliczyć zaraz obok Hellera.

Posted

Wypadałoby znać teksty religijne, dużo jets do nich nawiązań. Biblia, mitologia słowiańska czy Koran.

Z pewnością "Faust".

Twórczość Szekspira, moim zdaniem najważniejszy jest "Hamlet", choć to opinia zupełnie subiektywna, ponieważ kocham ksiecia ;)

"W poszukiwaniu straconego czasu" - powieść wszech czasów, sama nie czytałam, ale wakacje rezerwuję na nią.

Może "Buszujący w zbożu"?

Twórczość Dostojewskiego.

--->pominęłam poezję, ale zrozumiałam, że chodzi głównie o prozę i dramaty, czy słusznie?

Przepraszam, ze wyrywkowo. Coś dopiszę jeszcze.

• 4 weeks later...
Posted
Rok 1984 Orwella.
Tak!
Twórczość Szekspira
np. Burza, Poskromienie złośnicy

Mnich Lewis'a

Rękopis znaleziony w Saragossie Potockiego

Proces Kafki

Mistrz i Małgorzata Bułhakowa

Sprytna wdówka Goldoniego

Chłopi Reymonta

Madame Libery

Posted

Wszystko Shakespeare. Nie wypada nie znać treści tychże utworów.

Mistrz i Małgorzata

Proces

Lalka

Posted
Twórczość Dostojewskiego.

Och tak! tak! "Zbrodnia i kara" powinna znaleźć się na szczycie tego skromnego zestawienia.

Posted

Prus.

Tolkien.

Kafka.

Lem.

I na koniec dam Heller'a.

Posted

"Mały Książę" - Antoine de Saint-Exupery

"Poczwarka" - Dorota Terakowska

"Oskar i pani Róża" - Éric-Emmanuel Schmitt

"Kamienie na szaniec" - Aleksander Kamiński

"Ferdydurke" - Gombrowicz

"Quo Vadis" - Sienkiewicz

"Inny świat" - G. Herling-Grudziński

"Dżuma" - Albert Camus

"Portret Doriana Graya" - Oscar Wilde

Wspomniany już Dostojewski, Bułhakow czy Wharton.

Uważam, że to są książki ponadczasowe. Dotykają wielu codziennych sytuacji, zdarzeń historycznych bądź tragedii emocjonalnych. Pokazują różnorodne sposoby opisywania świata, poszerzają horyzonty myślowe. Otwierają umysły, dlatego sądzę, że powinno się je znać.

Posted

Dziwi mnie, że nikt jeszcze nie wymienił całej sagi "Wiedźmina" Sapkowskiego. Przecież to jest polska kultowa literatura, którą naprawdę warto znać.

Posted

Osobiście lubię Goethego. Chociaż nie każdemu się jego twórczość podoba. Muszę tutaj wymienić oczywiście 'Cierpienia młodego Wertera', 'Faust'.

A poza tym:

- Eliza Orzeszkowa - 'Nad Niemnem'

- Adam Mickiewicz- 'Pan Tadeusz'

- George Byron - 'Giaur'

- Aleksander Dumas - 'Królowa Margot'

- Gabriela Zapolska - 'Moralność Pani Dulskiej'

- Bolesław Prus - 'Kamizelka'

I wiele, wiele innych. ;)

Posted
takie, które każdy wykształcony/mądry człowiek powinien znać. ;)

- Eliza Orzeszkowa - 'Nad Niemnem'

Coś mi się tu gryzie.

Posted

Hmm wykształcony człowiek...

Ja nie wiem co wykształcony człowiek czyta:D

Ze szczerego serca mogę polecić "Paragraf 22" Josepha Hellera.

Książka śmieszna ale niezmiernie trudna w odbiorze i mająca drugie albo i trzecie znaczenie.

Posted

Nie spodziewałem się, że znajdzie się tutaj tylu fanów Paragrafu.

Pozdrawiam Was :)

Posted

Z niewymienionych dopisuję, momentami trudne do przyswojenia, a jak miałam okazję zrozumieć w przeciągu ostatnich dni, trudne także do wypożyczenia O.o tj.

Poetyka Arystotelesa

Illiada i Odyseja Homera

Bracia Karamazow Dostojewskiego (choc jego nazwisko już padło, nie mogłabym nie wymienić tejże pozycji;))

opowiadania Gogola

Sklepy cynamonowe Schulza

opowiadania Gogola

nie wszystkie znam, ale bardzo małymi kroczkami, choćby teraz, do tego dąże :)

Posted

Mam kolejną pozycję:

Dzieła Nietzschego :) Sporo filozofii, ale napisane dosyć przystepnym językiem. I warto sie zapoznać, ale się przekonać, że nie popierał on nazizmu.

Posted
I warto sie zapoznać, ale się przekonać, że nie popierał on nazizmu.

I warto wiedzieć, że Dostojewski był w pewnym sensie prekursorem tego co Nietsche ujął w swojej filozofii - więc kolejny punkt dla Fiodora ^^

dziewczyna39
Posted
I warto wiedzieć, że Dostojewski był w pewnym sensie prekursorem tego co Nietsche ujął w swojej filozofii - więc kolejny punkt dla Fiodora

Dostojewski rzucil pomysl, jego powiesc byla impulsem. natomiast sama koncepcje wyraznie zanegowal; ) jego cala filozofia moglaby byc zdecydowanie polemika ze swiatopogladem Nietzschego. (wlasnie, Nietzschego, nie Nietschego;p)

Posted

ogólnie klasyką są wszystkie lektury szkolne...

ja bym dorzuciła

Ptasiek

Tolkien

Kafka

Posted
Dostojewski rzucil pomysl, jego powiesc byla impulsem. natomiast sama koncepcje wyraznie zanegowal; )

Einstein też był w pewnym sensie prekursorem wojny nuklearnej - w takim samym jak Dostojewski pojęcia nadczłowieka. Mają większy wpływ niż ci, którzy uformowali ideę.