erycjusz

Egzamin Gimnazjalny 2010

Recommended Posts

Witam!

Jestem w III klasie gimnazjum i jak wiadomo 27 kwietnie rozpoczynają się testy.

Chcę abyście mi forumowicze pomogli w tym, co trzeba sobie przypomnieć z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematycznych. Chodzi głównie mi o to by każdy gimnazjalista mógł sobie przeczytać ten wątek i aby każdemu to pomogło w zdaniu egazminów w tym również mi. proszę o jak najszybsze odpowiedzi gdyż czas goni nie ubłaganie, a powtarzać trzeba. Jeśli nie wyraziłem się jasno to bardzo przepraszam i czekam na podpowiedzi z czego warto sobie przypominać.

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Ja wiem, że MUSZĘ przestudiować ważniejsze mity, i streszczenia ważniejszych książek. Nieważne czy pamiętam, czy nie.

Po prostu możliwe, że je**ą niewiadomo co, jakieś ch*je na sośnie, i nie ma o czym pisać :/ No i tutaj najczęściej mity przychodzą z pomocą :)

Ad. matma, to wzory na pola i objętości :)

Czekam na propozycje od innych męczenników :D

Na pewno lektury trzeba powtórzyć, podstawowe daty z historii, schematy pisania rozprawki, zaproszenia itd., wzory z matmy i fizyki (chociaż ostatnio z fizyki były podane w zadaniach, z tego co pamiętam). Z przedmiotów przyrodniczych najlepiej poczytać podsumowania działów, w podręcznikach często takie są.

Najważniejsze to dokładnie czytać polecenia i teksty, bo bardzo często można z nich wywnioskować odpowiedź bez specjalnej wiedzy nawet.

Przeleć wszystkie zeszyty z tych trzech lat nauki. ;)

Ale wiesz... powtórzenie do testu powinieneś zacząć już na początku trzeciej klasy. Nieco ponad tydzień to za mało, żeby solidnie uporządkować czy wzbogacić wiadomości.

Język polski:

a) środki stylistyczne (epitet, porównanie, anafora etc.)

b) części zdania (przydawka, okolicznik, dopełnienie etc.)

c) części mowy (czasownik, rzeczownik etc.)

d) formy wypowiedzi (charakterystyka, opis, rozprawka etc.)

e) lektury (w tym mity)

Historia:

a) związek przyczynowo-skutkowy (jest niemal zawsze na teście)

b) królowie Polscy

c) ważne daty - np. chrzest Polski, zjazd gnieźnieński, bitwa pod Grunwaldem, wojna 13-letnia, zabory, początek i koniec drugiej wojny światowej

d) pojęcia typu: inkorporacja, husaria, obiady czwartkowe, demokracja szlachecka, republika, kolonie

e) okresy w sztuce i architekturze (gdzie i kiedy zapoczątkowane, do kiedy trwały, przykłady budowli czy obrazów, przedstawiciele)

Matematyka:

a) liczby (potęgi i pierwiastki, procenty, statystyka)

b) algebra (wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań)

c) funkcje (wykresy - prędkość, droga, czas)

d) geometria (kąty i trójkąty, twierdzenie Pitagorasa, czworokąty, koła i okręgi, wielokąty, podobieństwo figur, graniastosłupy i ostrosłupy, walec, stożek, kula)

Fizyka:

a) wzory - szczególnie przyłóż się do tych z ruchu, gdyż przydają się na każdym egzaminie, poza tym dobrze byłoby powtórzyć te na dynamikę, ciśnienie hydrostatyczne, siłę wyporu, pracę, moc, energię potencjalną i kinetyczną, napięcie, natężenie, oprór elektryczny...

b) znajomość treści twierdzeń i zasad

c) umiejętność rozróżnienia poszczególnych twierdzeń i zasad, kiedy podane są przykłady z życia

Biologia:

a) anatomia - cała klasa II

b) środowisko - cała klasa III

c) świat roślin, bezkręgowców, kręgowców - cała klasa I

Chemia:

a) substancje chemiczne - mieszaniny, zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna, tlen i jego właściwości, gazy szlachetne

b) rekacje chemiczne i ich rodzaje

c) budowa atomu

d) sposoby łączenia się atomów w cząsteczki

e) równania reakcji chemicznych

f) rodzaje roztworów

g) stężenia procentowe roztworów

h) sole, kwasy i wodorotlenki

Geografia:

a) współrzędne geograficzne

b) położenie i charakterystyka kontynentów (klimat, roślinność, gospodarka...)

Powodzenia!

Do tego co napisała Deirdre dodałabym tylko, żeby z geografii powtórzyć skalę i strefy klimatyczne. No i egzamin z języka obcego - podstawowe zasady tworzenia zdań twierdzących, pytań i przeczeń w poszczególnych czasach, jakieś nieskomplikowane dialogi - reagowanie w sytuacjach codziennych, zwroty grzecznościowe.

i strefy czasowe z geografii... do zadań typu: w miejscowości A o współrzędnych geograficznych takich i takich jest godzina 13. jaka jest godzina w miejscowości B o współrzędnych takich i takich...

i przede wszystkim logiczne myślenie... i na humanistycznym niestety wbijanie się w schematy myślowe twórców testu....

Nie liczyłabym na żaden przeciek w tym roku. Testy będą dochodziły do szkół dzień po dniu, a nie jak to było zawsze - trzy egzaminy jednego dnia.

No i poszłooo.

Jak ja się cieszę, że ten test był taki, jaki był.

Miałem nadzieje na jakieś niewiadomoco, a tutaj taki przyjemny teścik :D

Chwała Innosowi :lol:

Dla mnie test był taki sobie, próbny był na pewno łatwiejszy. Zawaliłam streszczenie, ponieważ streściłam ten ostatni tekst, zamiast pierwszego - zaćmienie.. ;<

Rozprawka była przyjemna, pytanie z WOSu mnie zaskoczyło, historia też tak sobie. No zobaczymy.. ; )

latte., ja też streściłam tekst o hobbicie Samie. Ale w sumie cały test nie był taki zły.. To pytanie z WOSu też mnie zaskoczyło..

A na jutro powtórka ze wszystkich wzorów na objętości, wzory z fizyki.. Trochę się obawiam pytań z biologii..

POWODZENIA!

Zbytnie przejmowanie się egzaminem nie jest wskazane. Przejmować się zaczniecie dopiero jak będziecie zdawać maturę. Do egzaminu gimnazjalnego, pamiętam, podeszłam jak zawsze z luzackim spokojem. Szczerze? Nie powtarzałam NIC, co zaowocowało ładnymi wynikami. Sądzę, że dla osób co nieco inteligentniejszych, które wyniosły chociaż 50% ważniejszej wiedzy z trzech lat gimnazjum, żadnym problemem nie jest napisanie egzaminów na ponad 40 punktów. A jeśli zaczniecie przeżywać egzamin tak jak przeżywa go 99% uczniów, czyli będziecie zwyczajnie panikować, to może dać jedynie efekt odwrotny czyli pomieszanie z poplątaniem i schrzanienie całego egzaminu.. Także, jak to mój dobry kumpel mówi, easy men! Będzie dobrze, sam się przekonałeś po dzisiejszym egzaminie. ;d

Piszcie na ile napisaliście zamknięte :D Mi się udało 19/20 i jestem przeszczęśliwy :D:D:D:D jak sprawdziłem to aż rotfla przed kompem zrobiłem :D

Obejrzałem ten egzamin i powiem, że fatalnie dali wam wypracowanie, głupie i nudne, zupełnie jak mój test kompetencji z polskiego w tym roku. Tak samo głupie... No, ale teksty dali proste i fajne ;) Sądzę, że nie było żadnych problemów, bo wszystko można było wyczytać ładnie z nich i znaleźć odpowiedź. Pytań z historii jak zawsze mało. Zobaczymy jak będzie wyglądać część matematyczna :D I nie martwcie się, kiedy ja pisałem test gimnazjalny, to myślałem, że sobie jaja robią, bo wzory z fizyki wszystkie były podane na teście przy zadaniach xD

AgaWlazly, dużo osób mówi że zrobiło źle to streszczenie :P

erycjusz, ja z zamkniętych też mam 19/20, w sumie były proste.

A jak zrobiliście te zadania pod obrazem? Tak jak w kluczu? Ja się tak nie rozpisywałam jak w kluczu..

master_jedi, oni chyba dają te wzory, bo wiedzą że mało kto umie fizykę :P

Ogólnie liczę z humana na 42-45 pkt.

Gorzej jutro, najbardziej obawiam się tej nieszczęsnej fizyki no i chemii też trochę. Biologię powtórzyłam raczej solidnie, z matmą nie powinnam mieć problemów.

I nie martwcie się, kiedy ja pisałem test gimnazjalny, to myślałem, że sobie jaja robią, bo wzory z fizyki wszystkie były podane na teście przy zadaniach xD

a jak ja pisałam test gimn to nie było wzorów ;( i pamiętam,że ładnie wymyślałam wzór po jednostkach ;)

przejrzałam i test łatwy, temat wypracowania ciekawy ;)

ogólnie testami nie ma co się przejmować one są bardziej na myślenia a nie na wiedzę ;)

powodzenia jutro i pojutrze

Piszcie na ile napisaliście zamknięte :D Mi się udało 19/20 i jestem przeszczęśliwy :D:D:D:D jak sprawdziłem to aż rotfla przed kompem zrobiłem :D

O to to...dokładnie tak samo:D.. włącznie z poprawionym humorkiem. Przez reszte : tak o, przebrnąłem. Jakoś mi dzisiaj pisanie zadań nie szło ale coś napisałem...może ze 40 pkt. będzie; p.

Rozprawka łatwa. Pytanie z WOSu mnie powaliło,ale coś tam wykombinowałam ;)Ogólnie to średnio mi poszło. Jak sobie sprawdziłam to miałam 17/20 z zadań zamkniętych,a...

liczę z humana na 42-45 pkt.

Gorzej jutro, najbardziej obawiam się tej nieszczęsnej fizyki no i chemii też trochę.

O to, to.

Z otwartych wiem, że mam 20/20 raczej na pewno ; ) a reszta..streszczenie dokładnie ten sam błąd! Napisałam o Samie zamiast o Salomonie (cholera nawet nazywają się podobnie). To było paskudnie wredne i podchwytliwe. Z pytaniem z Wosu lałam wodę o strajkach, petycjach itp. Co najzabawniejsze nic takiego na Wosie nie przerabialiśmy. :roll: Nie wiem kto te testy układał, serio..