krystek

szkola oficerska

19 postów w tym temacie

Siema;]

Chodze do liceum o profilu humanistycznym. Nie jestem zbyt scislym umyslem i interesuja mnie studia zwiazane z policją, wojskiem, żandarmerią, strażą wiec myslalem o jakiejs szkole oficerskiej. Moze znacie jakieś dobre, państwowe szkoły?? Macie znajomych którzy do nich chodzą?

Wiecie co trzeba zdawać na maturze żeby sie do takich szkól dostać?

Z góry dziekuje za odp;)

Dodaje polskie znaki / Menda

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będziesz duży to pójdziesz na komisje wojskową i tam ci wszystko pan w mundurze wyjaśni

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Będziesz duży to pójdziesz na komisje wojskową i tam ci wszystko pan w mundurze wyjaśni

Weź mnie proszę nie rozśmieszaj, kiedy przyszedłem do WKU i powiedziałem, że chcę iść do wojska to dali mi ulotkę jak można zostać szeregowcem ewentualnie podoficerem. O karierze oficerskiej nikt tam nie miał zbytnio pojęcia.

Masz teoretycznie dwie opcje, praktycznie jedną. Szkół oficerskich było kiedyś wiele teraz tylko kilka:

Szkoły Policyjne:

- Wyższa Szkoła Policyjna w Szczytnie - podobno bardzo trudno się dostać

Szkoły Straży Pożarnej:

- Szkoła Główna Straży Pożarnej w Warszawie - podobno bardzo ciężkie studia, zarówno merytorycznie jak i sprawnościowo

Akademie Wojskowe:

- Akademia Obrony Narodowej w Warszawie - nie mam informacji

- Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - chyba nie prowadzi naboru chociaż kierunki były genialne np. pirotechnika

- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - w miarę normalny nabór i studia

Wyższe Szkoły Oficerskie:

- Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu - w miarę normalny nabór i studia

- Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie - nabór jak im się zachce raz na 5 lat to zrobią, a i tak wszystkie miejsca praktycznie zarezerwowane są dla absolwentów Liceum Lotniczego w Dęblinie

Opcja 1 - przenieść się do profilu matematyczno-fizycznego i zdać śpiewająco rozszerzoną maturę z tych przedmiotów (ewentualnie nie przenosić i zapisać się na korki), do tego zacząć intensywnie pracować nad swoją kondycją

Opcja 2 - zrobić jakieś dobre studia cywilne pod kątem wojska - ale nie bardzo humanistyczne, raczej np:

- medycynę

- farmację

- weterynarię (o dziwo potrzebują)

- pielęgniarstwo

- chemię

- coś z Polibudy

w między czasie można nawiązać współpracę z MON (dają pożyczkę na dobrych warunkach) i zacząć jeździć na szkolenia. Po studiach ukończyć roczne Studium Oficerskie we Wrocławiu i dostajesz stopień oficerski podporucznika. Wymagana znajomość zagadnień wojskowych, kondycja i angielski perfect. Zdaje się jest tam 40 miejsc rocznie więc trzeba być niezłym.

Generalnie polecam opcję 2 ponieważ będąc na profilu humanistycznym musiałbyś naprawdę się wziąć za siebie żeby przejść rekrutację do Gdyni albo Wrocławia (reszta raczej nie wchodzi w rachubę).

Ja sam chciałem tak zrobić (byłem na bio-chemie), ale w końcu (nie dali mi się przeniść do mat-fizu) poszedłem na Akademię Medyczną (dobra szkoła jeśli ktoś chce iść po niej do wojska), w między czasie zrobiłem przeszkolenie wojskowe (ach co to był za egzamin, zamiast nudnych pytań z anatomii, fizjologii i chemii odpowiadanie na pytania o czołgi, śmigłowce i granatniki RPG-7 oraz pogawędki z Panem Majorem o wyższości radzieckiego Mi-24 nad amerykańskim AH-64... łezka się w oku kręci :). Teraz zastanawiam się właśnie nad tym Studium Oficerskim.

Chodzę też czasem na strzelnicę postrzelać sobie - nabyłem tam znajomość obsługi broni palnej krótkiej, długiej, gładkolufowej, maszynowej i snajperskiej. To oraz dobre wyniki w zawodach na pewno nie zaszkodzą w CV do wojska. Generalnie otrzymanie jakiś konkretnych informacji o wojsku i karierze w nim to droga przez mękę, NIKT NIC NIE WIE.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

do wojska dobrze zdany angielski najlepiej na rozszerzeniu i matma. uczac sie w wojsku studiujesz osobno zarzadzanie takze matma matma i jeszcze raz matma. a jak z reszta to sie nie orientuje :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spójrz

Specjalnie poszedłem studiowac prawo, tylko po to żeby dostać się do ŻW. Obroniłem pracę i co się okazuje?... Miał być korpus osobowy ŻW na SO w WSOWL ale na 2010 nabór został praktycznie odwołany (jedynie 5 miejsc do korpusu osobowego sprawiedliwości i obsług prawnej)... i co ja mam teraz kurwa począć? Czekac dwa lata aż może łaskawie przywrócą nabór?!

Z tego co mi się wydaje to nabór do szkoły we Wrocławiu był teraz wstrzymany.. pobór też jest wstrzymany.. Brakuje kasy na zawodowych, brakuje mieszkań i wszystkiego.. na WKU dają ci ulotki tak jak napisał Ephedrine albo wysyłają cię do kogoś innego żeby pozbyć się kłopotu, oto nasza Polska rzeczywistość

Raz jak jeden gość powiedział na WKU, że chce być snajperem to takie gały wywalili :shock:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mogę powiedzieć ci coś niecoś na temat AMW, jeżeli jesteś zainteresowany.

Ale obawiam się, że dla ciebie, jako słabego z matmy, takie studia będą bardzo ciężkie albo nie do przejścia.

Mechanika to przede wszystkim fiza i matematyka.

A jako oficer nawigator? Będziesz musiał zliczać kursy, przejścia, pozycje, i to raz dwa, bez filozofii. Wyobrażasz sobie taką pracę?

Jeżeli tak to bierz się do roboty i powodzenia.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak na maturze bd zdawal podstawowy wos angielski mate i polski to tez moge skonczyc cos w tym kierunku??

W ogole to sa jakies fajne studia, po ktorych bd kims, czy aby szkolenia na zwyklego kraweznika??

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A jak na maturze bd zdawal podstawowy wos angielski mate i polski to tez moge skonczyc cos w tym kierunku??
Na wojskowych kierunkach - nic.

Na cywilną nawigację dostałbyś się bez problemu, bo jest małe zainteresowanie kierunkiem, jednak pytanie jak byś sobie poradził.

W ogole to sa jakies fajne studia, po ktorych bd kims, czy aby szkolenia na zwyklego kraweznika??
Po wojskowych AMW jesteś OFICEREM, masz zapewnioną pracę, zresztą podpisujesz kontrakt na początku studiów. Są to studia bardzo ciężkie, wymagające zarówno nauki, dziobania, myślenia, jak i również naprężenia mięśni.
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mój kolega z liceum dostał się do Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Co prawda z listy rezerwowej, ale zawsze. A zdawał tylko maturę podstawową z matmy i podejrzewam, że nie zdał na więcej niż 60-70%. Moja wychowawczyni mówiła, że dostają się tam niektórzy, którzy nie dają sobie rady pod względem fizycznym (przed inauguracją roku mają jakby obóz, podczas którego ludzie sprawni fizycznie sobie nie radzą), więc wydaje mi się, że sprawność fizyczna to główna wytyczna. Wiadomo, nauka nie zaszkodzi, ale nie skupiaj się najbardziej na nauce, a na sprawności. Bo nawet, jeśli się dostaniesz, bo zdasz dobrze wstępne testy sprawnościowe i świetnie maturę, nie powiedziane, czy sam nie zrezygnujesz/oni nie podziękują Ci, bo nie podołasz.

Ale pamiętaj, by też nie zaniedbywać nauki - mój kolega orłem nie był i teraz jest mu bardzo ciężko, ale trzyma się tej szkoły rękami i nogami. Najlepiej, jakbyś połączył umysł geniusza ze świetną sprawnością.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale dostane sie do obojetnie jakiej szkoly oficerskiej jak bd zdawal na maturze podstawowy angol, polak, wos i matme??!! Bo z testami sprawnosciowymi nie mam problemow

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
ale dostane sie do obojetnie jakiej szkoly oficerskiej jak bd zdawal na maturze podstawowy angol, polak, wos i matme??!! Bo z testami sprawnosciowymi nie mam problemow

Musiałbyś poszukać progów punktowych z zeszłym lat (no i oczywiście przelicznika, jak na danej uczelni liczone są punkty) i co jest brane pod uwagę, jakie przedmioty. Zależy też od ilości chętnych - a teraz jest wiele chętnych, bo i dobre szkoły, i kasa, i wiele innych czynników.

Może przyda się ta strona, zawsze możesz zadzwonić czy napisać e-maila z pytaniami: http://www.wso.wroc.pl/Rekrutacja/rekrutacja.htm

A tak swoją drogą, proszę zwrócić uwagę na nazwisko drugiej pani z sekcji rekrutacji - tak odnośnie Twojego nicku. ^^ Rozbawiło mnie to.

A tu masz szczegóły rekrutacji w szkole we Wrocławiu: http://www.wso.wroc.pl/Rekrutacja/studi ... jskowe.pdf

A te najważniejsze informacje:

konkurs świadectw dojrzałości polegający na określeniu „punktów wniesionych

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przyblizcie mi troche te skróty:

dywizja zmechanizowana

dywizja kawalerii pancernej czym sie te jednostki charakreryzuja??

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
przyblizcie mi troche te skróty:

dywizja zmechanizowana

dywizja kawalerii pancernej czym sie te jednostki charakreryzuja??

Wojska zmechanizowane składają się z jednostek o mniejszej sile ognia i ochronie niż wojska pancerne.

Wojska pancerne składają się z jednostek o większej sile ognia i ochronie.

Do obu typów wojsk mogą należeć takie pojazdy jak bojowe wozy, czołgi, haubice, działa pancerne itp.

To tak w wielkim skrócie bo oczywiście jest wiele niuansów, które te jednostki różnią, ale to już proponuje we własnym zakresie się pofatygować i poczytać na Wikipedii lub na stronach MON.

Dywizja - to podstawowy związek taktyczny różnych rodzajów sił zbrojnych (5-15 tys. żołnierzy) składający się zazwyczaj z pułków lub brygad.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam!

Ja natomiast Jestem w drugiej klasie liceum na biol chemie.Chciałbym pójść na studia oficerskie do warszawy straży pożarnej. Maturkę z bioli sobie odpuszczam i biorę z fizy. mam nadzięję że przez rok da rade się przygotować. Czy ciężko jest tam się dostać.? Bo słyszałem że strasznie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tez mam pytanie adekwatnie mojej osoby.

Aktualnie uczęszczam do technikum budowlanego. Na maturze mam zamiar zdawać poza podstawami angielski rozszerzony. No i oczywiście zdać i otrzymać dyplom technika. Po szkole planuje iśc do szkoły oficerskiej we Wrocławiu. Sprawność fizyczna dobra/bardzo dobra. Wymagania związane z tą częścią spełniam - sprawdzałem. Z góry dziękuje.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz